• Головна
  • Не покидали центр «Відродження» навіть під час важких боїв за Чернігів
15:15, 27 квітня

Не покидали центр «Відродження» навіть під час важких боїв за Чернігів

Не покидали центр «Відродження» навіть під час важких боїв за Чернігів

Різнокольорові дитячі майданчики, ошатні корпуси, квіти на вікнах, розмальовані стіни й веселкові картини – усе це створює затишну атмосферу центру «Відродження» в Чернігові. Привітні фахівці спілкуються з мамами особливих дітей і надають малечі необхідну допомогу. Відомий не лише в Україні, а й за кордоном обласний центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю працює заради дітей уже 28 років. Навіть під час облоги Чернігова в лютому – березні 2022 року ні на мить не припиняв своєї роботи.

Особливий режим роботи

– У перші дні повномасштабного вторгнення росії, коли ракети вже летіли на наше місто і на околицях Чернігова точилися важкі бої, до нашого центру почали приходити налякані люди. Деякі йшли цілими сім’ями: із дітьми, немічними батьками, сусідами й навіть домашніми тваринами. усі вони ховалися в підвальному приміщенні «Відродження», пристосованому як тимчасове укриття. Тут вони шукали порятунку, – згадують працівники закладу.

Керівництво центру ухвалило тоді нестандартне рішення – перевести заклад в особливий режим роботи. Наказом директора центру Василя Пасічника було визначено, що основним завданням роботи закладу на час воєнного стану є надання соціального притулку та медичної допомоги потребуючим. «Інфраструктура обласного центру реабілітації дозволяла надавати такі види послуг, як поселення, харчування, медична та психологічна допомога. Тому департамент соціального захисту і військова адміністрація схвалили це наше рішення, – згадує Василь Пасічник. – Для проживання ми облаштували кімнати на 70 місць, мали автономне опалення, запас продуктів. І тому до нас приходили люди.

Потребуючі підтримки чернігівці зверталися за допомогою в обласний центр реабілітації за направленням від волонтерських організацій, за письмовим зверненням на ім’я директора закладу. Приймали навіть породіль. «До нас звернувся головний лікар Чернігівського пологового будинку з проханням надати тимчасовий прихисток мамам з новонародженими. Серед немовлят була одна двійня і одна трійня. І ми їх забрали, виділили окремий корпус і підігрівали його окремо завдяки дизельному електрогенератору на 15 кВт. Він був придбаний за кошти благодійників у перший день війни», – розповідає директор центру.

Звичайно, було дуже тяжко тоді, коли не стало води та світла. Хоча вода для технічних потреб у центрі була завдяки наявності лікувального басейну. Але ж вона не придатна для споживання, тож допомогу в цьому плані надавало КП «Чернігівводоканал». Працівники закладу, котрі залишилися на посту, надавали медичну та психологічну допомогу дітям і дорослим, забезпечували побут. Серед таких працівників – завідуюча відділенням ранньої соціальної реабілітації обласного центру Лариса Потапова.

– У перший же день повномасштабного вторгнення росії ми з чоловіком одразу вирішили, що потрібно їхати на роботу. Взяли необхідні речі, забрали навіть собаку й поїхали у центр. По дорозі бачили автівки, які рухалися у зворотному напрямку від Чернігова. Спочатку думали, що центр буде закритий, як дитячі садочки та школи. Уже за добу ми зрозуміли, що в нас навіть немає дороги, щоб повернутися додому. Тому ми залишилися тут жити до кінця квітня 2022 року, – згадує ті важкі часи пані Лариса.

– У перші ж дні ми зібралися всією командою центру й вирішили створити на його базі соціальний притулок. Ми написали про це відповідну інформацію до Міністерства соціальної політики, – згадує заступник директора центру з економічно-господарської діяльності Олександр Федорин, – Ми не сиділи склавши руки. Нам треба було діяти. Під обстрілами ми підключали електрогенератор, усе робили для того, щоб була система життєзабезпечення. Я особисто їздив і за продуктами харчування, і за хлібом, допомагав в організації безпеки, комунікації підопічних притулку з працівниками закладу. Ми тут чергували і вдень і вночі.

Прихистили 150 дорослих і дітей

– Я пам’ятаю перші складні ночі й дні. Мені зателефонувала колега Наталія Зенченко, дружина директора. Вона повідомила, що центр працює, і не може бути осторонь людських доль у такі тяжкі часи, і ми повинні виконувати свою місію. Звісно, я погодилася й приїхала на роботу, – каже завідуюча відділенням фізичної реабілітації закладу Людмила Боярчук. – Ми щодня перевіряли фізичний та емоційний стан дітей, хворих дорослих і літніх людей. Багато хто з них не мав необхідних ліків, аптеки перестали працювати вже на другий тиждень від початку війни. Використовували запаси центру, пізніше за нашими заявками для дітей з епілепсією та дорослих з хронічними хворобами ліки привозили волонтери. Складно вирішувалась проблема з харчуванням: їжу готували на багатті, запаси харчових продуктів використовували економно для дітей і людей похилого віку. Пізніше дитяче харчування й інші продукти привозили волонтери.

Не покидали центр «Відродження» навіть під час важких боїв за Чернігів, фото-6

– Це були важкі часи, особливо для дітей. Діти зазнавали травматичного емоційно-психологічного впливу. Особливо ті, які мали тяжкі захворювання. Тому їм необхідні були заняття з корекції їхнього емоційного стану, – розповідає заступниця директора обласного центру реабілітації Світлана Чорна. – І спеціалісти центру організовували ігрові заходи та відволікали дітей поза межами укриття.

Усіх дітей, які перебували на реабілітації в центрі в перші дні повномасштабного вторгнення, змогли евакуювати на захід України або за кордон. «Нам вдалося з’єднатися з представниками ЮНІСЕФ, і вони відправили своїх два автобуси для вивозу дітей у Німеччину», – акцентує Василь Пасічник.

За період облоги міста в обласному центрі реабілітації отримали підтримку близько 150 дорослих і дітей.

– Ми опікувалися дітьми зі служби соціального патронату, що залишилися в Чернігові, хворими або самотніми людьми, які залишилися вдома і зверталися до нас по допомогу. І в нашій діяльності нас активно підтримували наші друзі – благодійники з Великобританії та США, – підкреслює директор «Відродження». – А на Великдень ми мали честь приймати в нашому центрі командувача оборони Чернігівщини, генерал-майора ЗСУ Віктора Ніколюка. І вже наприкінці квітня раділи разом з дітками першим масажам та корекційним заняттям. Спочатку це було 20, а сьогодні наш заклад щоденно обслуговує близько 100 дітей. Ми працюємо заради і в інтересах дітей, а також з вірою в перемогу України і готові виконувати всі завдання заради цього.

Ірина Довгошея, фото надані співробітниками центру «Відродження»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Відродження #центр реабілітації #Чернігів #війна #2022 #допомога
Оголошення
live comments feed...