• Головна
  • Бігають по селу та оселяються на покинутих подвір'ях: на Чернігівщині більшає зайців
13:35, 15 травня

Бігають по селу та оселяються на покинутих подвір'ях: на Чернігівщині більшає зайців

Бігають по селу та оселяються на покинутих подвір'ях: на Чернігівщині більшає зайців

Українське Полісся багате різноманіттям диких тварин. А заборона на полювання лише позитивно впливає на чисельність звірів. Навіть полохливі тварини стають сміливішими, і при дефіциті кормів можуть підходити занадто близько до людських помешкань. І в селах області, і в самому Чернігові все частіше можна побачити зайців, які шукають, чим би їм поласувати.

У нашому регіоні зустрічаються лише два види цих тварин: біляк і русак. Заєць-русак – більш поширений вид на Чернігівщині. Його можна зустріти й у сільській місцевості, і у Чернігівських лісопарках, чи на околицях міста. Зайці полюбляють відкрите узлісся, а от густий ліс їм не до вподоби, оскільки в таких місцях тваринам важче знайти їжу. А чи несе користь цей полохливий звір природі? Завідувач кафедри екології та охорони природи НУ «Чернігівського колегіуму» Юрій Карпенко розповідає:

Юрій Карпенко, Фото: сайт 0462.ua

Юрій Карпенко, Фото: сайт 0462.ua

- Якщо говорити з точки зору природи – це частина біорізноманіття. Тобто це та тварина, яка є складовою природної системи, природного комплексу. А з другого боку це частина харчового ланцюга, зайцями харчуються хижаки. Фактично це проміжна ланка, яка дає користь іншим тваринам. Ну і по-третє, вони з'їдають певну кількість зеленої фітомаси, впливають на поширення різних видів рослин в межах території, де вони зустрічаються.

Зайці обирають для життя відкриті та освітлені території. Ці тварини зустрічаються переважно на сухих ділянках, і водопілля може стати для них проблемою. Це сухопутні звірі, і якщо вони опиняються на затопленому острівці, то на жаль можуть загинути.

За рік самці вдається привести не один виводок зайченят. За один раз вона народжує переважно 1-2 малюків. До речі, цікавим фактом є те, що самка може відчути чужих зайченят, і нагодувати їх. Чисельність цих тварин коливається залежно від природних умов, впливу хижаків, людини та хвороб.

- Може бути зростання чисельності. Але ж вони теж намагаються покинути ті місця, де є вибухи, де є пожежі. Тобто в одних місцях вони скорочують свою чисельність, а в інших вони можуть давати певний приріст популяції. Основним заходом з регулювання чисельності було полювання на зайців. У нас зараз у воєнний час діє заборона, і це сприяє тому, що чисельність вирівнюється і збільшується, – пояснює Юрій Карпенко.

Засновник природничого центру «Міжрічинська пуща» Андрій Сагайдак говорить, що на території, де він працює не помітно значного зростання чисельності зайців. Але цих тварин справді доволі багато у селах області. Наша журналістка стала свідком того, як один заєць бігав сільською вулицею, а вже за 10 хвилин ще 4 зайчики харчувалися травою на городі поблизу людських осель.

Андрій Сагайдак, Фото з відкритих джерел

Андрій Сагайдак, Фото з відкритих джерел

- Іноді зайці дивують тим, що бігають по селу, чи оселяються на покинутих подвір'ях, яких зараз багато, особливо в маленьких селах, де переважно люди похилого віку, – говорить Андрій Сагайдак. – Але зависокий ріст чисельності не спостерігається. Бували роки, що зайців ставало більше, вони активно об'їдали фруктові дерева, чи овочі на городах. До них не дуже добре ставляться, бо вони можуть поїсти якусь розсаду капусти, чи ще щось. Якщо і зростає чисельність, то не лише зайців, а й лисиць, тому кількість тварин врівноважується.

Зайці дуже полохливі, і не очікують від людей якоїсь підгодівлі, чи допомоги. Вони швидкі, рухливі, і як тільки бачать людину – одразу тікають. Головними ворогами зайців у природі є вовки та лисиці. У населених пунктах головною небезпекою для цих тварин, окрім людей, є собаки, або коти, які не проти поласувати зайченятами.

Цей пухнастий звір може завдавати шкоду господарству, оскільки полюбляє кору плодових дерев. Також зайці харчуються доступними коренеплодами та капустяними рослинами. Щоб уберегти урожай від пухнастих шкідників, ділянку при можливості краще обгородити сіткою. Вистачить навіть захисту висотою 1 метр.

А от врожаю на полях зайці ніяк не нашкодять. Юрій Карпенко зазначає, що та система, яку використовують для обробки рослин, призводить до того, що цей корм несе більше шкоди для тварин, ніж користі.

Валентина Гавриленко
Чернігівська Медіа Група

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Зайці #Чернігівщина #тварини #звірі #дикі тварини
Оголошення
live comments feed...