Детей в школах Чернигова будут учить по-новому

С 1 сентября в начальных школах Чернигова и всей Украины детей будут учить по-новому. Еще 4 августа 2016 года коллегией МОН были утверждены 13 обновленных программ для учеников 1–4-х классов.

Если говорить вкратце, учебные программы разгрузили и осовременили.

Но что конкретно стоит за этими словами и чего ждать от нового учебного года родителям учеников начальной школы?

Об этом мы расспросили у Анны Капелюхи – учителя младших классов коллегиума № 11 г. Чернигова.

Анна Капелюха, учитель начальных классов коллегиума № 11 г. Чернигова:

Портрет Капелюха Г.М.

– Я хочу, щоб батьки зрозуміли: їхні діти, які зараз навчаються в початковій школі чи тільки-но збираються йти до першого класу, у результаті навчання будуть знати і вміти не менше тих дітей, хто вже закінчив чотири класи раніше.

Бо за великим рахунком якісні показники, яких має досягти дитина, залишили. Змінено способи досягнення того кінцевого результату, щоб учні знали і вміли все, що від них вимагається.

В оновленій, розвантаженій програмі акцент у першу чергу робиться на тому, щоб дітям було цікаво здобувати знання. А досягти цього планується за рахунок роботи вчителя.

Нова програма дає нам, учителям початкових класів, більше свободи. Тепер ми самі, на власний розсуд, виходячи з індивідуальних можливостей учнів свого класу, можемо змінювати кількість годин, відведених для вивчення тієї чи іншої теми.

А також, спираючись на думку батьків, обирати, чим їхнім дітям краще займатися на уроках трудового навчання та інших заняттях.

Наше завдання – зробити так, щоб кожна дитина отримувала задоволення від своїх здобутків у школі, щоб її очі горіли і вона мала бажання вчитися далі.

Топ-5 изменений в начальной школе

Ученики будут писать в тетрадках не ручкой, а простым карандашом
Учителю запрещено использовать красные чернила для исправления ошибок в работах школьников
kQX3pRmGrsnljbDXWvwx.r695x430

Предполагается, что таким образом ребенок не будет подвержен страху сделать ошибку, поскольку написанное карандашом можно легко исправить при помощи ластика.

Отсутствие красных чернил в проверенных учителем детских работах также должно уменьшить стресс от столкновения ученика с первыми школьными трудностями.

– Як це все буде працювати, поки сказати важко, поживемо – побачимо. Але те, що раніше в багатьох дітей, які стикалися з першими труднощами, пропадав інтерес до навчання, – факт. І наше завдання – виправити це, отмечает Анна Капелюха, готовясь 1 сентября встречать свой 3-й «В» класс.

Технику чтения проверять не будут
P_20150520_093241

Если ранее было крайне важно, сколько слов в минуту способен прочесть ученик 1–4-х классов, то отныне данного норматива просто не существует.

Теперь в первую очередь важна не скорость чтения, а его правильность и выразительность, при этом ребенок должен понимать прочитанное.

Анна Капелюха:
– На жаль, сучасні діти не люблять читати. Тому потрібно зробити все необхідне, щоб прищепити дитині любов до читання. Для цього і зроблено подібний крок.

Крім того, з навчальної програми виключені твори радянських авторів, а замість них додані твори сучасних поетів і письменників, що набагато цікавіше і зрозуміліше для нинішніх дітей.

Що ще важливо, тепер після читання твору ми разом з учнями будемо вчитися аналізувати вчинки того чи іншого героя, демонструючи дитині: будь-хто може змінитися на краще.

Учить наизусть таблицы сложения, вычитания (в пределах 20), умножения и деления не надо
math-1

Предполагается перенаправить усилия ученика на понимание математических действий вместо механического запоминания.

– Це зовсім не означає, що учень не зобов’язаний буде вміти множити, ділити тощо. Таблиця засвоїться у процесі навчання, вона лежатиме перед очима кожного.

І завдяки розумінню самого процесу рішення математичної дії, а також зоровій пам’яті, дитина навчиться розв’язувати ті ж самі приклади, які й раніше розв’язували учні її віку.

Щоб досягти цього, введено ще одну важливу зміну – знято фіксовану кількість годин на вивчення тієї чи іншої теми.

Це означає, що тепер учитель, виходячи з індивідуальних особливостей учнів свого класу, сам вирішуватиме, скільки годин необхідно приділити тим чи іншим завданням.

Раніше ми цього не могли зробити і виходили із ситуації, лише доопрацьовуючи незасвоєний матеріал на додаткових та індивідуальних заняттях, - объясняет наш эксперт.

Появляется эссе и свобода действий
Fotolia_81079252_Subscription_Monthly_M_72221431005676565

Эссе – это небольшое по объему сочинение в произвольной форме, которое выражает индивидуальное мнение по поводу чего-либо.

– Таким чином, уже починаючи з третього класу, діти вчитимуться висловлювати свою думку.

Якщо раніше ми писали твір-роздум, твір-опис, твір-розповідь, для кожного з яких існує свій структурний план, то в есе такого немає. Тут головне – висловити свою думку без будь-яких інших вимог щодо цього жанру.

Тобто робиться ставка на те, щоб розкрити індивідуальність дитини, її творчі особливості – так, як і на уроках образотворчого мистецтва та трудового навчання в усіх початкових класах.

Тепер учителі, спираючись на думку батьків, будуть вибирати, що дітям більше до душі, а батькам по кишені: ліпити з пластиліну або майструвати з бісеру, шити або клеїти тощо, - говорит Анна Капелюха.

Отменяются проекты «для родителей»
CIMG6121

Так, вместо десяти проектов за год, которые ранее необходимо было подготовить каждому ученику (а это, как правило, делали его родители, поскольку ребенку такое не под силу) в рамках «Природоведения», оставлено всего четыре, один из которых исследовательский.

– Причому тепер учитель сам має право визначати назви проектів – так, щоб дітям це було близьке і зрозуміле. Крім того, можна самостійно вибирати теми для екскурсій.

А окремі, складні для сприйняття теми – як з природознавства, так і з предметів «Основи здоров’я» та «Я у світі» – взагалі перенесено для вивчення у старших класах.

Знято дублювання тем.Програму дійсно адаптували відповідно до вікових особливостей дітей. Причому це стосується майже кожного предмету.

Ми не будемо більше вчити складних і незрозумілих для віку молодших школярів термінів – у нових підручниках їх обіцяють замінити на нові і зрозумілі.

***

Печально, что…

Несмотря на то, что уже в 2016/2017 учебном году дети будут учиться по другим программам, учебники, которые соответствовали бы всем рекомендованным ныне изменениям и нововведениям, появятся лишь после утверждения нового Государственного стандарта начального общего образования, что запланировано сделать в 2018 году.

А пока учителя начальных классов, имея свободу действий, будут вынуждены минимум два года исходить из того, что есть.

И если для тех из них, кто болеет за своих учеников и работает на результат, это будет дополнительным испытанием на профессионализм, то для учителей, которым на детей наплевать (к сожалению, в школах Чернигова работают и такие кадры), это станет официальной причиной и вовсе не утруждать себя

МНЕНИЕ

Александр Дяченко, заместитель начальника управления образования, начальник отдела развития общешкольного и внешкольного образования и воспитания управления образования Черниговского городского совета:

– Я не уверен, что настолько кардинально надо было упрощать программу начальной школы. Часть детей ее успешно осваивали.

Поэтому я – за индивидуальный подход. По крайней мере, в специализированных школах, думаю, целесообразно было бы оставить прежние требования к ученикам 1–4-х классов.

АннаКапелюха школа реформа техникачтения таблицаумножения
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Новости компаний
Скоро во всех школах и садиках будем отмечать День воспитателя и День учителя. В родительских чатах появится этот важный вопрос: “Что дарить. Как поздравлять?”)) Пусть это будут не просто цветы и конфеты, а трогательное послание от учеников или слова благодарности от родителей. Смотрите нашу подборку из 5 лучших идей, чтобы удивить, порадовать и растрогать любимых педагогов до слез. 1. Фотокнига лучших моментов в садике/школе Договоритесь и создайте общую...
Происшествия
Майже три десятки вибухонебезпечних предметів знайшли неподалік села Минаївщина Городнянського району. На небезпечну знахідку натрапили місцеві мешканці під час збирання грибів. Про це повідомила пресслужба ДСНС. Шукаючи гриби місцеві жителі натрапили на 13 артилерійських снарядів калібром 85 мм часів Другої світової війни. Наступного дня піротехніки, додатково оглянувши прилеглу територію, виявили додатково ще 13 артилерійських снарядів калібром 45 мм та...
Общество
В останню неділю жовтня, 25-го числа, в Україні відбудуться місцеві вибори. На них мешканці майже всіх регіонів України (крім окупованого Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей, що перебувають під контролем російських найманців та місцевих терористів) обиратимуть на наступні п’ять років місцеву владу. За результатами виборів буде визначено міських голів та депутатів рад усіх рівнів (обласних, районних, міських і територіальних громад). У...
АКТУАЛЬНО
Чернігівський обласний осередок партії «Слуга Народу» проголосував за кандидата на посаду Чернігівського міського голови та за список кандидатів до міської ради. Після реєстрації кандидатів розпочнуться передвиборчі перегони. Перша частина конференції відбулася 18 вересня у конференц-залі екоготелю «ШишкіNN». Павло Халімон, голова Чернігівського обласного осередку партії, народний депутат України відкрив засідання: “Що таке «Слуга народу»? Це не популізм і...
Общество
А що, якби дерева могли говорити? Що повідали б вони нам, людям, чиє життя не таке вже й довге в порівнянні з тими, кому природа відміряла не одне століття або ж навіть тисячоліття. Чернігівці пишаються давньою архітектурою та пам’ятками, побудованими за часів, про які ми знаємо лише з підручників історії. Але не всім відомо, що вистачає в нашому місті й живих пам’яток – дерев, які росли в місті над Десною в часи гетьманів і навіть князів. Вік найдавніших...
Спорт
Сіверяни в 3-му турі УПЛ грали проти новачка вищого дивізіону - "Інгульця". Гра проходила у Кропивницькому, а не в рідному для команди селі Петрово, адже новий клубний стадіон ще на стадії будівництва. Забігаючи наперед, можна сказати, що "козирем" деснянців у цій грі були кутові, після яких було найбільше небезпеки. Проте, забити вдалося лише одного разу, коли на початку 2-го тайму на подачу з кутового відгукнувся захисник "Десни" Гітченко. У першому ж та...
Криминал
Правоохоронці вирахували зловмисника, який відібрав у двох місцевих мешканок мобільні телефони та гроші. Його вже затримали та відправили до ізолятора тимчасового тримання. Про інцидент повідомив сектор комунікації ГУНП. Протягом одного дня до Прилуцького відділу поліції надійшло дві заяви про пограбування на вулицях міста. Одну жінку невідомий зіштовхнув з велосипеда та вихопив сумку з мобільним телефоном та майже 2 тисячами гривень. У іншої прилучанки на...
Общество
Від часу, коли в Чернігові зареєстрували перший випадок захворювання на СОVID-19, епідеміологічна ситуація у нас погіршилася в рази. Натомість після кількох місяців суворого карантину місто здається майже повернулося до звичного ритму життя. А разом з тим зросла і кількість хворих та померлих. Нині Чернігів у «жовтій», більш суворій зоні карантинних обмежень. Тож чи варто за таких умов влаштовувати заходи, які сприятимуть скупченню людей? Із таким запитанн...
АКТУАЛЬНО
18 вересня в конференц-залі готелю «ШишкіNN» пройшла перша частина конференції Чернігівської обласної організації політичної партії «Слуга Народу». Відкрив засідання голова обласного осередку партії Павло Халімон, депутат Верховної Ради. У вітальному слові він розповів про критерії відбору кандидатів на участь у місцевих виборах та озвучив основні завдання, що стоять перед командою «Слуги Народу» на Чернігівщині. Наша програма містить реальні кроки «Слуги...