• Головна
  • Поділ майна, набутого в шлюбі при розлученні
Журнал ВООМ!
15:45, 11 травня 2017 р.

Поділ майна, набутого в шлюбі при розлученні

Журнал ВООМ!

Максим Овсяннік,
секретар Ради адвокатів Чернігівської області.
Голова комітету 
з підвищення кваліфікації, науково-
методичної та консультативної діяльності.

Як правило, укладаючи шлюб, щасливе подружжя не замислюється над тим, що в майбутньому, можливо, доведеться ділити спільно нажите майно. Однак, статистика розлучень одружених пар надає досить сумні цифри – більше половини зареєстрованих шлюбів руйнуються в перші ж роки їх існування. Тому, питання поділу спільного майна подружжя сьогодні є актуальним.

Багатьом відомо, що майно, набуте в шлюбі ділиться при розлученні навпіл між чоловіком і дружиною. Чи є при цьому якість виключення з цього правила, і взагалі, як це відбувається фактично?

Дійсно, всі чули, що майно, придбане під час шлюбу є спільною власністю обох членів подружжя. Однак, при цьому є досить багато випадків, коли воно не буде власністю обох з подружжя.

Отже, насправді є таке майно, яке при розірванні шлюбу не може бути розділене між сторонами, оскільки не вважається спільною власністю подружжя. До такого нього відноситься:

  • майно набуте одним з подружжя до шлюбу або під час шлюбу, але за кошти отримані до шлюбу;
  • майно, набуте під час шлюбу, однак як дарунок, набуте в спадок, приватизоване.
  • також, не діляться речі індивідуального використання, в тому числі коштовності. Навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя, премії, нагороди за особисті заслуги;
  • особистою власністю одного з подружжя є також доходи, отримані внаслідок використання власного майна.

На практиці розподіл майна подружжя відбувається в більшості випадків шляхом ухвалення судового рішення. В меншості випадків сторони укладають мирову угоду. Але майже ніколи спір не вирішується мирно, без судової тяганини, хоча законодавець передбачив можливість поділу майна подружжя мирним шляхом, через укладення нотаріально посвідченого договору.

IMG_9036

Максиме, порадьте все ж, що робити, коли виникла необхідність розподілу майна, придбаного за час шлюбу?

Я завжди раджу в першу чергу розглянути можливість «мирного» розподілу майна. Це найкращий спосіб поділити майно, з меншими витратами коштів та нервових клітин. Такий спосіб реалізується шляхом укладення договору про поділ майна, який обов’язково посвідчується нотаріально. Якщо ж сторони при поділі майна не можуть дійти консенсусу, в такому випадку треба готуватись до судового вирішення спору. При цьому треба врахувати, що до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки, яка обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Отже, для того, щоб майно подружжя було розділене в судовому порядку, треба звернутись до суду з відповідною позовною заявою, в якій має бути зазначено яке саме майно має бути розділено між сторонами і яким чином мають бути визначені частки.

В цьому питанні я раджу звернутись до спеціаліста, який допоможе не тільки якісно скласти позовну заяву, а що найголовніше, вірно визначитись зі своїми «побажаннями» при розподілі майна.

Дійсно, на практиці люди часто не усвідомлюють, що цей процес відбувається не лише так, що суд визначає половину майна йому, половину – їй. Неможливо розділити, наприклад, автомобіль, придбаний під час шлюбу, просто навпіл, визначивши сторонам право власності на пів автомобіля. Сторони просто не зможуть користуватися кожен своєю половиною. Або, так само, неможливо розділити однокімнатну квартиру.

Треба розуміти відмінність між подільними та неподільними речами, в юридичному значенні. Неподільні речі не підлягають поділу в натурі, а тому передаються одному з власників із наданням іншому грошової, або іншої компенсації.

Подільними признаються речі, які не змінюють в результаті розділу свого первісного призначення. Так, наприклад, без шкоди можна розділити на частини продукти харчування, паливо, матеріали тощо.

А як ділиться при розірванні шлюбу майно, придбане в кредит, який ще не погашений?

Якщо майно придбане частково за рахунок отриманого подружжям кредиту, частково – за спільні кошти, а частково – за рахунок грошових коштів, належних одному з подружжя, то спільною сумісною власністю буде лише та частка майна, що придбана за рахунок кредиту та за спільні кошти подружжя. Інша ж – придбана за рахунок грошових коштів, що належали одному з подружжя, буде його особистою приватною власністю.

При поділі майна слід враховувати й інші важливі чинники, від яких залежить спосіб поділу спільного майна подружжя. Зокрема, одним з найважливіших чинників є стан погашення кредиту.

В разі поділу між подружжям квартири (будинку), кредит за яку виплачений частково, поділу підлягає лише та частина квартири, кредит за яку вже виплачений. Саме ця частина квартири і буде спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу. Решта кредиту підлягає подальшій виплаті. Тому, хто продовжуватиме сплачувати кредит, і належатиме право власності на решту квартири. Якщо банк дасть згоду на подальшу сплату кредиту колишнім подружжям у рівних частках, то і решта квартири після повного погашення кредиту належатиме колишнім чоловіку та дружині в рівних частках. Але слід мати на увазі, що на практиці банки вкрай рідко дають такі дозволи, оскільки для цього необхідно переукладати кредитний договір.

Суперечливим є також вирішення питання про поділ майна, придбаного одним з подружжя у кредит до укладення шлюбу, за умови, що повернення кредиту здійснювалось у шлюбі за рахунок спільних грошових коштів. В даному випадку вказане майно придбане до укладення шлюбу і належить на праві особистої приватної власності одному з подружжя, а тому не підлягає поділу як спільна сумісна власність. Проте можливий варіант стягнення на користь одного з подружжя грошової компенсації у розмірі певної частини від сплачених у шлюбі в рахунок погашення кредиту грошових коштів.

Насамкінець, слід звернути увагу на те, що розмір часток чоловіка та дружини у спільному майні та спосіб його поділу залежать і від джерела та часу придбання майна, і від стану погашення кредиту за придбане майно, і від можливості поділу майна в натурі, а також від багатьох інших чинників, які лише в сукупності дозволяють визначити правильний порядок поділу майна подружжя.

Тож, якщо у вас є нагальні правові запитання, звертайтесь до нашого адвокатського бюро. Адже завчасна юридична допомога здатна вирішити проблеми ще до їх можливого виникнення!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ЖурналВООМ #юрист #МаксимОвсянник
Оголошення
live comments feed...