Сергій Березенко: Чернігів – це майданчик для обміну досвідом молодих політиків

ПОЗИЦІЯ.Делегація молодих німецьких політиків – депутатів тамтешнього парламенту (Бундестагу) – відвідала Чернігів, щоб ознайомити українських самоврядників з основами європейської демократії.

Мета єдина навчити посадовців і депутатів різних рівнів більше спілкуватися між собою: обмінюватися досвідом, бути прозорими та підзвітними, учити народних і місцевих депутатів, мажоритарників і списочників. 

Чернігів – це майданчик для обміну досвідом молодих політиків. Разом із німецькою делегацією до нашого міста завітало й представництво програми «USAID РАДА», щоб розповісти про успіхи проекту «Модельний округ», який розрахований на 5 років та включає 7 народних депутатів із різних куточків України і теж сприяє співпраці з виборцями.

Програма «РАДА» запроваджує нові публічні інструменти роботи з громадою відкриті громадські слухання, мобільний додаток «е-РАДА», буквально відкриття віртуальних приймалень нардепів, де є і моніторинг звернень, і електронні карти округу, і функція онлайн-петицій, а ще аналіз ефективності певного обранця, його робота у фракціях, округах тощо.

Як з’ясувалося, резон у цьому є, бо, за статистикою, лише 20% українських нардепів, обраних у загальнодержавному багатомандатному окрузі, звітують перед громадою і спілкуються з виборцями. До проекту приєднався народний депутат із Чернігівської області Олександр Черненко, підтримав цю ініціативу й мажоритарник Сергій Березенко. Сам він звітує перед виборцями щороку, тому проблем із комунікацією немає щодня у його приймальні опрацьовують щонайменше 5–6 звернень від чернігівців.

Україна і Німеччина: спільне та відмінне в роботі депутатів

За словами Сергія Березенка, українська й німецька виборчі системи мають чимало спільного, зрештою саме німецьку модель обрали як взірець для парламентських виборів у 2015 році. Ідеться про змішане представництво в радах половина депутатів обирається за пропорційним принципом, половина за мажоритарним, тобто в округах. Єдина відмінність в Україні кількість мандатів у Верховній Раді незмінна, а от у німецькому Бундестазі кількість обранців може варіюватися залежно від уподобань громад.

«Свого часу ця новація була сприйнята вельми неоднозначно. Бо навіть якщо кандидат і перемагав в окрузі, це ще не означало, що він стане депутатом місцевої ради», розповів Сергій Березенко.

Однак така система дала змогу суттєво вплинути на склад і якість депутатів. Відтак у країні почали реалізуватися реформи, і однією з найуспішніших вважають децентралізаційну, бо саме вона допомогла нарешті сконцентрувати великі кошти в регіонах те, чого ніколи не було раніше. І з’явилася можливість реалізовувати великі інфраструктурні проекти, не озираючись на офіційний Київ, за допомогою державних фондів регіонального розвитку та соціально-економічного розвитку. Одначе до коштів останнього мають відношення тільки мажоритарники.

«Це 5
-6 мільярдів гривень щорічно в межах цілої країни, які розподіляються на регіони відповідно до зауважень депутатів-мажоритарників. Особисто мій результат це 43 мільйони гривень, які я зміг додатково залучити у свій округ. Це серйозна підтримка місцевих громад. Чернігівщина має 6 депутатів-мажоритарників, тому потенційно допомога на всю область може становити 300 мільйонів гривень на рік», зауважив Сергій Березенко.

Минулого року завдяки децентралізаційним прагненням в Україні вдалося реалізувати проекти загальною вартістю в 100 мільярдів гривень на умовах співфінансування, де одна половина коштів то місцеві бюджети, а друга кошти Державного бюджету.У Німеччині мажоритарники почуваються вільніше за списочників

У Німеччині також є і списочники від партій, і депутати, обрані в одномандатних округах. За словами Карстена Кьобера, заступника голови Комітету з питань економіки та енергетики в Бундестазі, у його країні теж є певні відмінності між депутатами, обраними за різними системами. Сам він уже двічі обирався до парламенту у 2013 і 2017 роках.

«Ми як мажоритарники більше залежимо від виборців і партійних керівників на місцях, але не залежимо від партій на федеральному рівні. Ми вільніші в своїх волевиявленнях із того чи іншого питання. А от списочники більше «зв’язані». Звісно, у нас ще є сесійні тижні та час роботи в округах. Здебільшого в нас один округ це десь від 200 до 250 тисяч виборців», роз’яснив Карстен Кьобер.

Його колега Марк Хауптманн пояснює принципи роботи німецького мажоритарника: їм теж дозволяється мати кілька приймалень в окрузі, щоправда, територія одного округу може суттєво відрізнятися від іншого.

«От Карстену, щоб потрапити в одну зі своїх 4 приймалень (вони розташовані в місті), досить сісти в електричку, у мене ж сільський округ, тому інколи доводиться годинами їхати на автомобілі, щоб поспілкуватися з громадою», розповів Марк Хауптманн. 

«Чим ми займаємося? У Німеччині нині активно впроваджують широкосмуговий Інтернет, на це виділяються значні кошти кілька мільярдів євро. Лише на мій округ виділено за останні роки з федерального бюджету приблизно 30 мільйонів. Ми як депутати координуємо цю роботу між місцевим рівнем і федеральним. У сусідній Швейцарії є гарний досвід реалізації різних законопроектів за допомогою прямої демократії на референдумах. А в різнорідній Німеччині зробити це було б складно. Тому в нас більше така зв’язувальна функція».

Давнє місто, яке потребує інвестицій

Між роботою знайшовся час і для культурних оглядин. Для деяких німецьких представників візити до Чернігова вже стали звичкою. Пані Габріеле Бауманн, керівниця Фонду Конрада Аденауера в Україні, зауважує: сюди вона приїжджає уже не вперше, тому основні історичні місця Чернігова знає. Але цінує його за інше:

«Це стародавнє місто, архітектурне, історичне. Мені подобається тут бувати, із задоволенням повертаюся сюди щоразу. Ми в Європі любимо таку атмосферу».

Окрім спілкування з народними депутатами, німецькі делегати зустрілися з Чернігівським міським головою та головою облдержадміністрації. Щоправда, там спілкування стосувалося більше економічних, аніж політичних тематик інвестування, демографічна криза, нові робочі місця. Як зауважили представники місцевої влади, Чернігів нині дуже потребує співпраці з європейськими країнами нам потрібні фінансові вливання для створення нових робочих місць, розбудови культурних проектів. Бо таким чином буде перспектива і зростатиме дохід, а чернігівська молодь не полишатиме місто в пошуках кращого майбутнього.

СергійБерезенко
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
После документального решения Черниговской областной рады принятого в начале месяца, накануне состоялось и фактическая передача церкви местной громаде ПЦУ. Церемония передачи управлению Черниговской епархии Православной Церкви Украины храма Иоанна Богослова (Ивановская церковь) состоялась с участием представителей власти и общественности. Благодарственный молебен по случаю передачи храма религиозной общине провел управляющий Черниговской епархией УПЦ (ПЦУ)...
Общество
Национальное управление США по аэронавтике и исследованию космического пространства (NASA) успешно запустило ракету, к созданию которой причастны и черниговские инженеры. С Центра космических полетов на острове Уоллопс (штат Вирджиния, США) произведен успешный пуск ракеты-носителя «Антарес», которая вывела на орбиту грузовой корабль Cygnus. Аппарату предстоит выполнить доставку полезного груза всесом 3,75 тонны по заказу NASA к Международной космической с...
Происшествия
Водонагрівач ВЕП-600 вибухнув у школі смт Любеч Ріпкінського району. Про це повідомляє Департамент цивільного захисту і оборонної роботи Чернігівської ОДА. Подія сталася вчора, 18 квітня о 17:26. Вибухом пошкодило вікна, двері та облицювання стін в приміщенні їдальні. Загиблих та травмованих немає. Навчання у школі не припинено. Обставини вибуху встановлюють.
Общество
Для обеспечения всех клиентов "Черниговгаза" индивидуальными счетчиками, необходимо минимум 110 миллионов гривен, сообщили в компании. В "Черниговгазе" пожаловались, что в нынешней цене на газ (8,55 гривен за метр кубический) на эти цели отведено лишь 2 копейки. А Нацкомиссия якобы вообще не предусмотрела средств на установку счетчиков. Но даже если бы деньги были, то понадобилось бы 5 лет на их установку. В то же время в "Черниговгазе" сообщили, что на ус...
Общество
Виконком міськради прийняв рішення про демонтаж 11-ти тимчасових об’єктів, які на даний момент є незаконними. Про це повідомили у міській раді. Серед них 5 металевих торговельних кіосків, частина з яких занедбані та не використовуються, інші встановлені без жодних дозвільних документів. Окрім цього, демонтажу підлягають дерев’яні альтанки і металевий паркан на земельній ділянці біля пляжу "Золотий берег", термін оренди якої закінчився і не продовжений. Заз...
ПОЗИЦІЯ
Чинний глава країни Петро Порошенко готовий до другої президентської каденції, аби гарантувати незворотність європейської та євроатлантичної інтеграції, а також єдності України. – У моїй президентській роботі траплялося різне: успіхи, невдачі, точні розрахунки і помилки, приємні моменти і смутні, радості і печалі, достоїнства і недоліки. Слава Богу, є чим пишатися і є за що просити вибачення. Але кожен мій крок, вдалий чи ні, ніколи не суперечив стратегії...
Культура
17 квітня, у НАІЗ «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, на Валу) відбулось відкриття виставки «Повернуті з небуття», яка приурочена до Дня пам’яток історії та культури. Про це йдеться на офіційному сайті НАІЗ "Чернігів стародавній". В експозиції представлені 22 ікони, які датовані XVIII — початком ХХ століття, а також близько сотні предметів археології й побуту, які повернули з небуття реставратори Ігор Шаполов, Олександр Ткач, Павло Солобай. Зокрема, експо...
Общество
Рух автотранспорту на вулицях Чорновола та Старобілоуська обмежать з 22 квітня. Таке рішення ухвалив виконком Чернігівської міськради - повідомляє прес-служба мерії. Рух переркривають через ремонт шляхів. Рух вулицею Чорновола обмежать по 23, а вулицею Старобілоуська - по 26 квітня з 9 до 19 години. Також вносяться наступні зміни у рух громадського транспорту: 22-26 квітня автобусний маршрут №1 буде здійснювати об'їзд вулицями Ріпкинська — Любецька — Старо...
Общество
За даними офіційного сайту Державного реєстру виборців 6 897 мешканців Чернігівщини голосуватимуть не за місцем реєстрації, натомість 7 054 мешканців з інших регіонів звернулися до чернігівських місцевих відділів ДРВ із заявами про тимчасову зміну місця голосування. В межах самої області 3 146 осіб змінили виборчі адреси.  Про це йдеться у повідомленні громадської мережі "Опора". Станом на 17 квітня 13 951 мешканець Чернігівщини голосуватиме не на «своїй»,...
Новости по теме
Підтримаймо Порошенка! Збережімо Україну!
Останній шанс для України: перед яким вибором ми постали?
Выборы в Черниговской области под угрозой срыва. Президент отреагировал
Чернігівські штаби прокоментували перший тур президентських виборів області
«Якісна медицина має бути доступна всім громадянам», – Валентин Наливайченко
Понад 10 000 людей прийшли на Красну площу підтримати Юлію Тимошенко (фоторепортаж)
Юлія Тимошенко впевнено перемагає на виборах президента, – результати анкетування 2,5 мільйонів
Петро Порошенко: Ми використали шанс створити державу вільну і продовжимо це робити!
Представник Нацкорпусу оголосив про збір людей, які хотіли б поставити запитання президенту
Местные элиты диверсифицируют риски: колоны БПП за Зеленского и Порошенко на Житомирщине и Черниговщине