«Бабусі-безвіз» і Jam Bubble Band: що це буде?

Чернігівський гурт Jam Bubble Band нещодавно повернувся з фолк-фестивалю в Черкасах і 7-червня виступить на «Зеленій сцені», яку теж присвятили темі фолку. Головний вокаліст говорить: гурт підготував для слухачів сюрприз.

Головний вокаліст Сергій Сетун розповідає, що думка створити «такий» проект з’явилася в лютому. Так буває у музикантів: відіграли новорічні концерти – і починається затишшя, з’являється час на подумати й повигадувати щось.

Я давно чув, що в Золотинці, дещо більше двадцяти кілометрів від Чернігова, є фольклорний ансамбль, який складається із самих бабусь. Мені захотілося зіграти з ними, зробити синтез автентичного фолку, як він є, як вони співають, і підкласти до нього сучасну музику, яку граємо ми. У них чистий фольклор, двохсотрічні пісні. Поєднати спів ансамблю та музику гурту. Поєднати колектив, якому понад шістдесят років, із дванадцятирічним фанк-гуртом.

Із фолком справу вже мали

Із фолком Jam Bubble Band має справу з самого початку. Перші обробки зробили на пісні «Ніч яка місячна», «Ой, чий то кінь стоїть».

– Так, «Ніч яка місячна» не така вже й народна, але скільки людей одразу скаже, що автор – Михайло Старицький? Вона вже інакше не сприймається. У 2011 і 2012 році ми записувалися для передачі «Фольк-music» Оксани Пекун. Програма брала народні пісні, запрошували сучасні гурти й пропонували переробити ці пісні на свій смак, – говорить Сергій Сетун.

Так в репертуарі гурту з’явилася «Марія вареники чине» й «Туман яром». Потім була «Кучерява Катерина». Останню «Побреду» вперше почують на «Зеленій сцені». І пісню з учасницями фольклорного ансамблю із Золотинки.

Як складалася робота

Спочатку музиканти зідзвонилися з Ольгою Костюченко, майстринею народної творчості, яка добре знає колектив Золотинки. Та подзвонила до художнього керівника ансамблю: є, мовляв, у Чернігові хлопці, хочуть з вами співпрацювати. Там сказали: «Приїжджайте».

Сергій поїхав разом Із Олегом – «клавішніком», який займається всім аранжуванням і музичним супроводом.

Взяли хліб, булки – і до них, знайомитися. Нас запросили до хати, ми сіли, попросили щось наспівати, щоб було з чого обрати пісню.

Поверталися мовчки й без думок. Пісні записали, але не знали, що з цим робити. Потім увімкнули записи. Послухали. І далі не уявляли, як буде. Із пісень обрали жартівливу «Парову машину».

– «Була в мене парова машина, а я її продала...». Спочатку був легенький переляк, ми й далі не знали, що робити, а тоді поволі кажу: може, отут басочок, і отут… тоді розписали партії. Записали диски з музикою для бабусь, повезли їм. І почали репетирувати.

На репетиції Сергій їздив забирати бабусь із Золотинки до Чернігова. Переживав, щоб ніхто не лякався, не соромився, усім було зручно. Бабусі ж виявилися веселими й відкритими. Але після першої репетиції залишився острах, чи вийде.

– Вони ж до того під музику лише один раз співали, а так – завжди а капела. А тут ще й сучасна музика. І я дописав туди речитатив. Але друга репетиція все вирівняла. Нещодавно ми повернулися з етно-фестивалю «Трипільські зорі» в Черкасах. Там перевірили нашу пісню.

На «Зеленій сцені» у хлопців година виступу, останню пісню виконають разом із ансамблем із Золотинки.

– Вони будуть у своїх крутих костюмах, яким по сотні років – ці вишиванки й спідниці їм ще від їх бабусь дісталися. Цікаво, що ми не лише молодші од них віком, ми ще й колектив молодший, вони й виступали більше за своє життя, ніж ми. Он нещодавно з Угорщини прилетіли. Після польоту ансамблю до Будапешта про них почули всі.

Чому про бабусь знають більше, ніж про хлопців

На початку серпня минулого року в соцмережах з’явилося фото просто вбраних бабусь у хустках, які стоять в аеропорту. Ще одне фото – бабусі піднімаються трапом на літак.

Тоді ж їх і назвали «бабусі-безвіз», але разом із жартами у ці серпневі дні з’явилися матеріали й сюжети про те, хто ж вони такі й куди летіли. А летіли до Угорщини на міжнародний фольклорний фестиваль.

Рік тому жінки повернулися з Угорщини, але, щоб дістатися до них у Золотинку, треба спочатку піймати автобус чи автівку до Ягідного, якісь 20 кілометрів, а там, за Ягідним, звернути праворуч та йти лісом кілометри зо три, бо автобус до Золотинки ходить лише вранці й в окремі дні.

Мені кажуть: ловитимеш у лісі авто до Золотинки, то пильнуй, щоб тебе не вбили. Та дорогою мене навіть вбити нікому. Жодного авто, велосипеда чи повозки з конем.

Під знаком телефоную до ансамблю, кажу, що на місці. Виявляється, ще три кілометри до центру, де стоїть Будинок культури й зустрічає артистка Ольга Григорівна Селюченко.

– А ви й не перша, хто отак сюди приходить. Були колись дві дівчинки, то ті хоч удвох. А за вас тут усі боялися: у вас же, молодих, дурі стіки. Та ми й звиклі до молодих.

Ольга Селюченко – художній керівник ансамблю. А ще – завклуб. І бібліотекар. І прибиральниця з охоронцем. Наймолодша учасниця колективу. Каже, співає «усього 37 років».

Офіційно ансамбль у Золотинці з’явився десь у 1964 році. Тоді село мало бурхливе життя, пані Ольга показує старі фото, грамоти, відзнаки й звіти, писані від руки. Але з 64 року почалася офіційна робота. Ансамбль існував і до того.

Іду до Будинку культури – пані Ольга тягне за руку додому. Бо будова сира, волога, співати там не вдається – задихаються. Намагалися співати у фойє, у бібліотеці. Врешті – репетирують у неї вдома. Там же всіх і зустрічають. Туди забирали хлопців.

Як ансамбль потрапив до Угорщини

В Україну до Золотинки разом із дружиною-українкою приїхав угорець Бот Міклош. На той час він майже чотири роки збирав український фольклор. Казав, що у Європі вже не знайти закритого сільського життя зі своєю культурою, три десятки років тому це зникло в його Угорщині. Але в Україні ще є що збирати.

– Нас із ним ансамбль «Божичі» познайомив. Почав приїздити й став нам другом. Одного дня дзвонить і каже: їдьмо на фестиваль до Угорщини, від вас нічого не треба. Лише згода. Усе інше, і оті ж біометричні паспорти, що з ними можна просто їхати, – зробимо ми. А ми що? Ми кивнули: добре, – каже Ольга й заводить до хати.

Переліт перенесли на диво легко, вражені були дорогами й апаратурою, звуком. І що їхні пісні на екрані титрувалися угорською, щоб люди розуміли, про що співають. Пані Ольга плескає в долоні, що то скільки мав Міклош роботи проробити.

Показує велику кімнату, каже, що нещодавно разом із Ботом Міклошем сюди приїжджало багато артистів і музикантів. Показує, де сиділи юнаки з Лос-Анджелеса, Лондона.

– А ще французи, поляки, чехи… покотом сиділи й помістилися. І навіть порозумілися. Поляки і їм, і нам перекладали. Було нас понад двадцятеро, то покласти було ніде, спати поїхали до готелю. Вони всі були молодесенькі. Тому, коли подзвонили хлопці, хіба б ми злякалися.

Як працювали з сучасним гуртом

Хлопців теж привели до хати. Пані Ольга запросила кілька артисток. Вони дещо наспівали. Помітили, що хлопці нервуються, що спів їм сподобався, але не знають, що з тим робити.

– Просять веселеньке наспівати. Кажу, нема веселих, ми народні співаємо такі, які більше про життя, жалісні. І тоді слово за слово й заспівали «Парову машину». Сергій поїхав і вернувся з музикою на диску. Вставили його у DVD. Нам стало цікаво, що з цього вийде. Ми ж до всього відкриті.

На першій репетиції почували себе некомфортно. Наче музика не лягає, наче співають не так. Надто звикли співати без музики, і важко перелаштуватися. Потім була друга репетиція, після неї задоволені були всі.

А далі репетирували в дорозі. Подзвонили хлопці й сказали: усе добре, їдемо з вами на Черкаси виступати. Ансамбль знову кивнув: добре, їдемо. У Черкасах – виходили на біс.

Розповідали хлопці, що дорога до Черкас була легка й весела, за п’ять годин бабусі переспівали ледь не все, що знали.

– Добре їхали. Хлопці записували все, що ми співали. Трохи довго, бо хлопцям ото каву, перекурить, День молоді, вони ж молодь, ми ж розуміємо, що їм треба кава, а нам що, ми співали й дорогу роздивляємося. Говоримо всі. А у хлопців самих же музика добра, незвична нам, їхня «Кучерява Катерина» – наша улюблена. А взагалі, то й звикаємо оце, як казав хтось, «кататися по фестивалях».

Почути "дует" можна сьогодні, 7 липня, на фестивалі «Зелена сцена»

еженедельник "Семь дней"
Золотинка фолк джаз JamBubbleBand бабусі-безвіз
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
На Черниговщине будут судить контрабандиста наркотиков. Об этом сообщает Черниговская облпрокуратура. Нарушителю закона инкриминируют законченное покушение на контрабанду особо опасного наркотического средства канабиса, а именно его перемещения через  границу Украины с сокрытием от таможенного контроля. В феврале 23-летний подозреваемый ехал на пассажирском автобусе "Неоплан" в Таллин. На пункте пропуска "Нові Яриловичі" он заявил таможенникам, что при себ...
Общество
Дитячий пляж на "Золотому березі" прийшлося реорганізувати. Причиною тому стало обміління Десни внаслідок тривалої спеки. Про це йдеться на Facebook-сторінці прес-служби Чернігівської міськради. Огорожу "лягушатника" переставили вглиб ріки майже на 6 метрів, зробивши пляж у півтора рази ширшим. Для додаткової безпеки дітей, вздовж пляжу протягнуть трос.
Политика
Діючий народний депутат по 205 округу Сергій Березенко заявив, що не йде на дочасні вибори у Верховну Раду, ні як мажоритарник, ні по партійним спискам. Про це він повідомив на зустрічі у міській музичній школі №1 імені Вільконського. - Я йду з парламенту, але не йду з політики, - заявив Сергій Березенко. За його словами, він сконцентрує свою активну діяльність на роботі голови виборчого штабу партії "Європейська солідарність".
Политика
В Черниговской и Черновицкой областях - пока что наименьшее количество зарегистрированных кандидатов в нардепы-мажоритарщиков. Всего семь. Информация опубликована на сайте ЦВК. В округах №№ 205 (Деснянский и часть Новозаводского района Чернигова) и 209 (Нежин, Нежинский, Варвинский, Носовский, Сребнянский, часть Ичнянского района) не зарегестрировано ни одного желающего баллотироваться в Нардепы. По одному - в округах №№ 208 и 210, два - в №207 и три - в №...
Спорт
За результатами опитування вболівальників чернігівської "Десни" в соцмережах, кращим грацем дебютного сезону в УПЛ обрали капітана команди - Дениса Фаворова. Про це повідомляє прес-служба ФК "Десна". На другому місці Єгор Картушов, третій - Денис Безбородько, який на днях перейшов до бронзового призера УПЛ "Олександрії". В активі Дениса Фаворова найбільша кількість матчів в сезоні 33 (лише один пропущенний через перебір карток), найбільша кількість проведн...
Криминал
Парня, который находится в розыске, задержали в Чернигове. Он вызвал подозрение у патрульных полицейских. В частности и об этом сообщается на странице правоохранителей в Фейсбук. Полицейские задержали 28-летнего парня на перекрестке улиц Доценка и Космонавтов. По базе данных служителей закона, он находился в розыске за совершения кражи. Подозреваемого доставили в Черниговский городской отдел полиции.
Общество
Дорогу Т-25-21 Сосница-Шаповаловка-/М-02/ (км 27+050) перекроют на полдня. Об этом сообщает служба автомобильных дорог Черниговщины на своей странице в Фейсбук. Движение по дороге будет ограничено 25 июня с 6:00 до 16:00. Причина - ремонт ж/д переезда. Служба предоставила схемы объезда:
Криминал
Начальник отдела управления защиты экономики (УЗЭ) в Черниговской области погорел на взятке. Об этом сообщает прокуратура Черниговщины. Представитель одного из частных предприятий предложил чиновнику ежемесячный "откат" в обмен на бездействие касательно работы газовой заправочной станции, действующей без надлежащих документов. Это задокументировано правоохранителями. Взяточника задержали на горячем, во время передачи 4 тысяч гривен. Это - часть суммы. День...
Криминал
18 червня, Деснянський райсуд визнав двох чоловіків винуватими у вчиненні крадіжки речей в одному з магазинів ТРЦ «Голівуд». Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура. У січні цього року, двоє молодиків змовившись між собою, викрали з торгової зали магазину чоловічі штани та куртку. У примірочній магазину, зловмисники зняли з речей магнітні кліпси, сховали їх у поліетиленовий пакет та винесли з магазину. Крадіжку зафіксували камери відеоспостереже...