«Бабусі-безвіз» і Jam Bubble Band: що це буде?

Чернігівський гурт Jam Bubble Band нещодавно повернувся з фолк-фестивалю в Черкасах і 7-червня виступить на «Зеленій сцені», яку теж присвятили темі фолку. Головний вокаліст говорить: гурт підготував для слухачів сюрприз.

Головний вокаліст Сергій Сетун розповідає, що думка створити «такий» проект з’явилася в лютому. Так буває у музикантів: відіграли новорічні концерти – і починається затишшя, з’являється час на подумати й повигадувати щось.

Я давно чув, що в Золотинці, дещо більше двадцяти кілометрів від Чернігова, є фольклорний ансамбль, який складається із самих бабусь. Мені захотілося зіграти з ними, зробити синтез автентичного фолку, як він є, як вони співають, і підкласти до нього сучасну музику, яку граємо ми. У них чистий фольклор, двохсотрічні пісні. Поєднати спів ансамблю та музику гурту. Поєднати колектив, якому понад шістдесят років, із дванадцятирічним фанк-гуртом.

Із фолком справу вже мали

Із фолком Jam Bubble Band має справу з самого початку. Перші обробки зробили на пісні «Ніч яка місячна», «Ой, чий то кінь стоїть».

– Так, «Ніч яка місячна» не така вже й народна, але скільки людей одразу скаже, що автор – Михайло Старицький? Вона вже інакше не сприймається. У 2011 і 2012 році ми записувалися для передачі «Фольк-music» Оксани Пекун. Програма брала народні пісні, запрошували сучасні гурти й пропонували переробити ці пісні на свій смак, – говорить Сергій Сетун.

Так в репертуарі гурту з’явилася «Марія вареники чине» й «Туман яром». Потім була «Кучерява Катерина». Останню «Побреду» вперше почують на «Зеленій сцені». І пісню з учасницями фольклорного ансамблю із Золотинки.

Як складалася робота

Спочатку музиканти зідзвонилися з Ольгою Костюченко, майстринею народної творчості, яка добре знає колектив Золотинки. Та подзвонила до художнього керівника ансамблю: є, мовляв, у Чернігові хлопці, хочуть з вами співпрацювати. Там сказали: «Приїжджайте».

Сергій поїхав разом Із Олегом – «клавішніком», який займається всім аранжуванням і музичним супроводом.

Взяли хліб, булки – і до них, знайомитися. Нас запросили до хати, ми сіли, попросили щось наспівати, щоб було з чого обрати пісню.

Поверталися мовчки й без думок. Пісні записали, але не знали, що з цим робити. Потім увімкнули записи. Послухали. І далі не уявляли, як буде. Із пісень обрали жартівливу «Парову машину».

– «Була в мене парова машина, а я її продала...». Спочатку був легенький переляк, ми й далі не знали, що робити, а тоді поволі кажу: може, отут басочок, і отут… тоді розписали партії. Записали диски з музикою для бабусь, повезли їм. І почали репетирувати.

На репетиції Сергій їздив забирати бабусь із Золотинки до Чернігова. Переживав, щоб ніхто не лякався, не соромився, усім було зручно. Бабусі ж виявилися веселими й відкритими. Але після першої репетиції залишився острах, чи вийде.

– Вони ж до того під музику лише один раз співали, а так – завжди а капела. А тут ще й сучасна музика. І я дописав туди речитатив. Але друга репетиція все вирівняла. Нещодавно ми повернулися з етно-фестивалю «Трипільські зорі» в Черкасах. Там перевірили нашу пісню.

На «Зеленій сцені» у хлопців година виступу, останню пісню виконають разом із ансамблем із Золотинки.

– Вони будуть у своїх крутих костюмах, яким по сотні років – ці вишиванки й спідниці їм ще від їх бабусь дісталися. Цікаво, що ми не лише молодші од них віком, ми ще й колектив молодший, вони й виступали більше за своє життя, ніж ми. Он нещодавно з Угорщини прилетіли. Після польоту ансамблю до Будапешта про них почули всі.

Чому про бабусь знають більше, ніж про хлопців

На початку серпня минулого року в соцмережах з’явилося фото просто вбраних бабусь у хустках, які стоять в аеропорту. Ще одне фото – бабусі піднімаються трапом на літак.

Тоді ж їх і назвали «бабусі-безвіз», але разом із жартами у ці серпневі дні з’явилися матеріали й сюжети про те, хто ж вони такі й куди летіли. А летіли до Угорщини на міжнародний фольклорний фестиваль.

Рік тому жінки повернулися з Угорщини, але, щоб дістатися до них у Золотинку, треба спочатку піймати автобус чи автівку до Ягідного, якісь 20 кілометрів, а там, за Ягідним, звернути праворуч та йти лісом кілометри зо три, бо автобус до Золотинки ходить лише вранці й в окремі дні.

Мені кажуть: ловитимеш у лісі авто до Золотинки, то пильнуй, щоб тебе не вбили. Та дорогою мене навіть вбити нікому. Жодного авто, велосипеда чи повозки з конем.

Під знаком телефоную до ансамблю, кажу, що на місці. Виявляється, ще три кілометри до центру, де стоїть Будинок культури й зустрічає артистка Ольга Григорівна Селюченко.

– А ви й не перша, хто отак сюди приходить. Були колись дві дівчинки, то ті хоч удвох. А за вас тут усі боялися: у вас же, молодих, дурі стіки. Та ми й звиклі до молодих.

Ольга Селюченко – художній керівник ансамблю. А ще – завклуб. І бібліотекар. І прибиральниця з охоронцем. Наймолодша учасниця колективу. Каже, співає «усього 37 років».

Офіційно ансамбль у Золотинці з’явився десь у 1964 році. Тоді село мало бурхливе життя, пані Ольга показує старі фото, грамоти, відзнаки й звіти, писані від руки. Але з 64 року почалася офіційна робота. Ансамбль існував і до того.

Іду до Будинку культури – пані Ольга тягне за руку додому. Бо будова сира, волога, співати там не вдається – задихаються. Намагалися співати у фойє, у бібліотеці. Врешті – репетирують у неї вдома. Там же всіх і зустрічають. Туди забирали хлопців.

Як ансамбль потрапив до Угорщини

В Україну до Золотинки разом із дружиною-українкою приїхав угорець Бот Міклош. На той час він майже чотири роки збирав український фольклор. Казав, що у Європі вже не знайти закритого сільського життя зі своєю культурою, три десятки років тому це зникло в його Угорщині. Але в Україні ще є що збирати.

– Нас із ним ансамбль «Божичі» познайомив. Почав приїздити й став нам другом. Одного дня дзвонить і каже: їдьмо на фестиваль до Угорщини, від вас нічого не треба. Лише згода. Усе інше, і оті ж біометричні паспорти, що з ними можна просто їхати, – зробимо ми. А ми що? Ми кивнули: добре, – каже Ольга й заводить до хати.

Переліт перенесли на диво легко, вражені були дорогами й апаратурою, звуком. І що їхні пісні на екрані титрувалися угорською, щоб люди розуміли, про що співають. Пані Ольга плескає в долоні, що то скільки мав Міклош роботи проробити.

Показує велику кімнату, каже, що нещодавно разом із Ботом Міклошем сюди приїжджало багато артистів і музикантів. Показує, де сиділи юнаки з Лос-Анджелеса, Лондона.

– А ще французи, поляки, чехи… покотом сиділи й помістилися. І навіть порозумілися. Поляки і їм, і нам перекладали. Було нас понад двадцятеро, то покласти було ніде, спати поїхали до готелю. Вони всі були молодесенькі. Тому, коли подзвонили хлопці, хіба б ми злякалися.

Як працювали з сучасним гуртом

Хлопців теж привели до хати. Пані Ольга запросила кілька артисток. Вони дещо наспівали. Помітили, що хлопці нервуються, що спів їм сподобався, але не знають, що з тим робити.

– Просять веселеньке наспівати. Кажу, нема веселих, ми народні співаємо такі, які більше про життя, жалісні. І тоді слово за слово й заспівали «Парову машину». Сергій поїхав і вернувся з музикою на диску. Вставили його у DVD. Нам стало цікаво, що з цього вийде. Ми ж до всього відкриті.

На першій репетиції почували себе некомфортно. Наче музика не лягає, наче співають не так. Надто звикли співати без музики, і важко перелаштуватися. Потім була друга репетиція, після неї задоволені були всі.

А далі репетирували в дорозі. Подзвонили хлопці й сказали: усе добре, їдемо з вами на Черкаси виступати. Ансамбль знову кивнув: добре, їдемо. У Черкасах – виходили на біс.

Розповідали хлопці, що дорога до Черкас була легка й весела, за п’ять годин бабусі переспівали ледь не все, що знали.

– Добре їхали. Хлопці записували все, що ми співали. Трохи довго, бо хлопцям ото каву, перекурить, День молоді, вони ж молодь, ми ж розуміємо, що їм треба кава, а нам що, ми співали й дорогу роздивляємося. Говоримо всі. А у хлопців самих же музика добра, незвична нам, їхня «Кучерява Катерина» – наша улюблена. А взагалі, то й звикаємо оце, як казав хтось, «кататися по фестивалях».

Почути "дует" можна сьогодні, 7 липня, на фестивалі «Зелена сцена»

еженедельник "Семь дней"
Золотинка фолк джаз JamBubbleBand бабусі-безвіз
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В честь новой 41-й сессии горсовета, во дворе мэрии включили новый фонтан.  Об этом сообщает "Высокий вал". На ремонт двора горсовета прошлой осенью выделили немного больше 3 миллионов гривен. Деньги потратили, в частности, на клумбы, декоративные деревья, кусты, цветы, а так же мини-фонтан, который сегодня и заработал. Напомним, что остальные фонтаны в городе начнут работать 30 мая, на открытии туристического сезона в Чернигове.
Общество
Минулого тижня двоє чернігівців захворіли на ботулізм. Про це повідомляє прес-служба Чернігівської міськлікарні №2 Пацієнти потрапили до медзакладу через вживання в'яленої риби домашнього виробництва. Один із чоловіків вже одужує, у той час як інший хворий - у край важкому стані. Він - у реанімації на штучній вентиляції легенів. Наразі пацієнт отримує дезінтоксикаційну терапію. Йому введено антитоксин протиботулінічний та протиботулінічну сироватку – препа...
Происшествия
За минулу добу, на Чернігівщині ліквідували 18 загорянь у природних екологічних системах та 2 пожежі у житловому секторі громадян, що виникли внаслідок спалювання сміття та сухої трави. Про це повідомляє Управління ДСНС України в Чернігівській області, на офіційній Facebook-сторінці. Вогонь знищив одну та пошкодив 2 споруди різного призначення, а загальна площа, пройдена вогнем склала понад 26 гектарів. Рятувальники в черговий раз звертаються до населення...
Криминал
В Борзнянском районе местный житель, искавший металлолом, обнаружил тело убитого гастарбайтера. Об этом сообщает ГУ НП в Черниговской области. Труп мужчины со следами насильственной смерти обнаружили в воскресенье, у дороги. Им оказался житель Ичнянского района. Благодаря камерам видеонаблюдения правоохранители установили, что убитый конфликтовал с двумя местными нетрезвыми жителями. Недопонимание произошло в местном привокзальном магазине, где пострадавши...
Общество
Протягом 24-26 квітня в лісах області очікується пожежна небезпека 5 класу (надзвичайна пожежна небезпека), а місцями 4 класу (висока пожежна небезпека). Про це йдеться у повідомленні Чернігівського обласного центру з гідрометеорології на офіційній сторінці у Facebook. Жителів області в черговий раз попереджають про дотримання правил поводження з вогнем та недопущення випалювання сухої трави та сміття на присадибних ділянках. Все це може призвести до руйну...
Общество
22 квітня, під час робіт на Красній площі, працівники виявили унікальну археологічну знахідку. Про це йдеться у повідомленні вченого секретаря НАІЗ "Чернігів Стародавній" Сергія Чернякова, на його Facebook-сторінці. За його словами, робітники знайшли шиферну плиту з поховання ХІІ століття. В результаті попереднього огляду, ніяких написів на цій плиті не виявили. Нагадаємо, що за ходом реконструкції на Красній площі мають спостерігати як археологи. Також сп...
Спорт
Футболисты «Десны» имели все шансы для того, чтобы привезти три очка из Полтавы и еще увереннее закрепиться на 7-м месте в чемпионате, но не смогли удержать победу. Первый тайм подопечные Александра Рябоконя, игравшие в гостях, выиграли у «Ворсклы» со счетом 0:3. Уже на 2-й минуте Михаил Сергийчук выиграл борьбу в штрафной у оппонента и точно пробил по воротам полтавчан. 0:1. А еще через 10 минут второй гол в матче забил другой форвард «Десны» Дмитрий Хлеб...
Общество
За інформацією ЦВК, станом на 18:00 23 квітня, стали відомі остаточні результати голосування по всім 6-ти округах на Чернігівщині. У всіх округах Чернігівщини найбільше голосів набрав Володимир Зеленський.
Новости компаний
Сегодня, даже убежденные противники самогоноварения в домашних условиях согласились, что крепкие спиртные напитки, сделанные из экологически чистого сырья, соблюдая технологию производства, намного безопаснее, чем ликероводочная продукция, приобретенная в магазине или супермаркете. Отечественный рынок алкоголя переживает последнее время не лучшие времена. Даже нелегальные производители чувствуют себя намного лучше, чем законные предприятия, которые выпуска...
Новости по теме
Новий сезон Зеленої сцени стартує у травні
Тижневий календар культурних заходів у Чернігові на 22-28 квітня
У Чернігові представили відреставровані давні ікони та місцеві археологічні знахідки
Чернігівці можуть видати свої книги безкоштовно. Заявки приймають до травня
Тижневий календар культурних заходів у Чернігові на 15-21 квітня
Малі міста Чернігівської області можуть отримати гроші на розвиток культури
Терапія від дорослості. «Отлічно, но странновато»
У Чернігові відбудеться низка подій на честь Міжнародного дня пам’яток і визначних місць
Чернігівський історик видав книгу про маловідомі фортеці Чернігівщини
У Чернігові відбудеться лекція "Вулиці та площі Чернігова — свідки історії"