Чекінг. Чернігів - Чернівці. Буковинська журналістка про чернігівський транспорт

Кореспонденти чернівецької газети "Молодий буковинець" та чернігівської газети "Сім днів" продовжують ділитися враженнями від двох міст у проекті "Чекінг: Чернівці-Чернігів". Вже порівняли туризм цих міст, а цього разу вирішили з’ясувати, де ж пасажирам краще їздити? Враження чернігівського журналіста про міський транспорт Чернівців публікували. Тепер - Людмила Осадчук про наш Чернігів.

Дійшовши до першої зупинки в Чернігові, одразу хапаюся за фотоапарат, бо мене дуже здивував вигляд деяких чернігівських маршруток і тролейбусів. 

До зупинки під’їжджає маршрутка. Зовні для нас дивна і незвична. Враження від неї, що ззаду до вантажної "Газелі"... приварено салон. Ось і маєте автобус. Таке собі транспортне ноу-хау. Називають такі маршрутки гарним словом "Рута". 

Про комфортність цих маршуток годі і говорити. Двері лише одні. Щоб їх відчинити, потрібно добряче потягнути. Із візочком чи великим багажем у них вже не залізеш. 

Така машина-маршрутка спочатку відлякує незвичним виглядом. Сідаю всередину. Двері одні, тож гроші за проїзд водієві дають одразу. Немає звичного для чернівецьких маршуток: "Передайте за проїзд". Але квитки теж не видають. Сидіння обдерті, деякі з них не дуже вдало приварені і хитаються. У салоні видно шви від зварювання. Маршрутка розрахована на 20 пасажирів. Тож за дві зупинки народу набивається вже повно. Через тісний прохід вийти з маршрутки досить складно. Одне слово, проїзд у такій маршрутці задоволення не з приємних. 

Таких маршруток на чернігівських дорогах більшість. Досить довго я бачила лише "Рути" і вже подумала, що лише вони їздять у Чернігові. Але потім побачила ще "Еталони" та "ПАЗи". Жодних великих автобусів я тут не побачила. Як розповіли чернігівські колеги, автобусів "із Європи" типу "MАN" у Чернігові взагалі немає. 

Ще раз взялася фотографувати чернігівські маршрутки, коли побачила на боковому склі наклейку з вартістю проїзду — 4,5 гривні, для учнів — 2 гривні. 

"Маршрутки у нас жахливі. Їх всі потрібно зібрати і спалити", - такими враженнями від маршруток поділилася виконавчий директор Чернігівської громадської організації "Агенція міських ініціатив" Тетяна Романова. Вона воює з перевізниками. Саме з її ініціативи для перевізників запровадили штрафи. А ще вона розповіла про стандартні проблеми з перевезенням - маршрутки порушують графік руху. Переважна більшість маршруток їздять до 22.00, а після 20.00 доводиться чекати маршрутку по 40 хвилин. 

Вщент забитого тролейбуса не побачила

Вкотре потягнулася за фотоапаратом, коли на дорозі побачила чернігівські тролейбуси. Повірте, що наші чернівецькі старенькі "Шкоди" ще досить пристойно виглядають. Принаймні вони не "світять" із усіх боків іржею. Перше враження від чернігівських тролейбусів - що їх дуже-дуже давно не фарбували. І через іржу вздовж салону вони можуть розвалитися. Такого транспорту теж більшість. Їздять чернігівськими дорогами тролейбуси переважно 17-річної давності. Вони то, звісно, старі, але я не могла зрозуміти, чому ж їх не фарбують. Ціна за проїзд — три гривні. 

Вкотре поспівчувала чернігівським пасажирам їздити у таких тролейбусах. Але за кілька зупинок побачила і нові тролейбуси. А ще тут найближчим часом планують придбати у кредит за європейські гроші 40 нових тролейбусів. Про це у Чернігові розповідають усі, бо дуже вже хочеться людям нових тролейбусів.

А в іншому все звичне, як і для чернівецьких пасажирів, кондуктор, квитки. Пасажири розповідали, що деякі кондуктори вже ходять із мобільним валідаторами. Щоправда, вщент забитого тролейбуса навіть у час пік я не побачила. 

Після всіх цих вражень зробила втішний для себе висновок — громадський транспорт у Чернівцях усе ж кращий! Буває і гірше. 

У тролейбусах штрафують "зайців"

"Останні два роки Чернігівське тролейбусне управління вийшло із коми. Почався ремонт тролейбусів, зросли зарплати, переглянули маршрутні схеми — відкрили нові маршрути, деякі скоротили. Тому збільшилася виручка і пасажиропотік", - хвалиться роботою фахівець зв’язків з громадськістю комунального підприємства "Чернігівське тролейбусне управління" Микита Вікторов.

Він розповів про речі, які актуальні і для Чернівецького тролейбусного управління — запровадження електронного квитка, контроль пасажирів та кондукторів. 

Деякий досвід варто було би перейняти і чернівецьким тролейбусникам. 

- Наші старі тролейбуси такі самі, як і ваші старі. Але до нас надходили не чехословацькі тролейбуси, як до Чернівців, а тролейбуси з міста Енгельса Саратовської області, - пояснює Микита Вікторов, чому так виглядають чернігівські тролейбуси.

Водії отримують до 15 тисяч гривень. Щоби заохотити їх працювати на старих тролейбусах, нещодавно ввели надбавку за роботу на старому рухомому складі. 

Чернігівське тролейбусне управління вже частково ввело електронний квиток. Для кондукторів закупили мобільні валідатори. Перші два валідатори у кондукторів з’явилися ще півроку тому. Вже вивчили плюси та мінуси цієї системи.

-Всі кондуктори на всіх тролейбусах будуть забезпечені валідаторами. Кондуктор бере готівку і друкує квиток, - пояснює Микита Вікторов. - У нас запроваджено два види електронних квитків — повний та учнівський. Ми відмовилися від "нульових" квитків для пенсіонерів, бо це невигідно. 

А ось кондуктори валідаторів злякалися. Тож їх довелося вчити з ними працювати. Хтось говорив про опромінення, хтось боявся втратити виручку. 

- Думаю, найбільше обурювалися ті кондуктори, які отримували "ліві" доходи за квитки. Але останній рік у нас такі "ліві" доходи дуже контролюються, - розповідає Микита Вікторов. - У нас є бригади з чотирьох контролерів, які працюють з відеореєстратором. Перевіряють і кондукторів, і пасажирів на наявність квитків. "Зайців" штрафують на 60 гривень за безквитковий проїзд. Таких порушників маємо щоденно. Звісно, пасажири на це реагують дуже негативно, іноді до бійок доходить. 

Микита Вікторов розповідає, що роботи у тролейбусному управлінні йдуть досить активно. Взялися капітально відремонтувати 20 тролейбусів. А нещодавно сесія Чернігівської міськради затвердила рішення взяти кредит у Європейському інвестиційного банку для закупівлі нових тролейбусів. І вже у 2019 році тут чекають 40 нових машин. 

Особливості чернігівських маршуток 

- Вартість проїзду у маршутках підвищили минулого року до 4,5 гривні. Міська рада підписала з перевізниками меморандум, що вони приведуть свій транспорт до ладу. Вимоги, подібні, як і до чернівецьких перевізників: GPS-трекери, чистота у маршртуках, технічно справні, штрафи від 170 до 340 гривень за куріння водія у салоні, за розмови по мобільному, порушення графіку.

- Загалом торік перевізників Чернігова оштрафували на вісім тисяч гривень.

- Водії маршруток повинні їздити в уніформі — синя футболка чи сорочка та чорні штани. Але лише один перевізник видав водіям уніформу. Всі інші 11 перевізників до цього не дослухалися. 

-Чернігівські перевізники поки що не вимагають підвищення тарифу. Проїзд у маршрутках 4,5 гривні, для учнів — 2 гривні. Пенсіонери безкоштовно у маршрутках не їздять, лише у тролейбусах.

-У автобусах "Еталон", "Богдан", ПАЗ працюють кондуктори. У малих маршрутках їх немає.

Особливості чернігівських тролейбусів

- У ЧТУ налічується 80 справних тролейбусів. А загалом на балансі є 105 машин.

- Щодня випускають на лінію 65 машин, а потрібно щонайменше 85 тролейбусів. Але навіть цей план часто не виконується. Причини — несправність старих машин, нестача водіїв та кондукторів. 

- Найстаріший тролейбус - 32 роки, досі їздить. За останні два роки придбали 15 нових тролейбусів Чернігівського автозаводу. 

- Водії тролейбусів їздять в уніформах — біла футболка, синя сорочка, куртка з кепкою. Якщо не одягають формений одяг — це мінус від премії.

- Тариф до трьох гривень підвищили з першого серпня 2017 року. Міськрада не компенсує різницю у тарифі, а лише компенсує за пільгові перевезення пасажирів. 

Погляд зі сторони

Андрій Ліплянський: “Швидше добирався пішки, ніж на автобусі”

"У наших двох міст є багато спільних проблем з громадським транспортом, є де проводити паралелі.

Приємно здивував той факт, що в багатьох автобусах водії одягнений в білу сорочку. В тролейбусах працюють ввічливі кондуктори. Принаймні, за декілька днів перебування у вашому місті неприємних інцидентів не було. Кондуктори електротранспорту ходять по салону і збирають гроші. Чому виокремлюю цей момент, як позитивний? Тому що в Чернігові кондуктор тролейбусу зазвичай сидить на своєму троні. Виключення, звичайно, є, але, якщо вже порівнювати два міста, то тут однозначно перемагають Чернівці.

Серед мінусів - великі інтервали у розкладі. Живучи на Героїв Майдану, іноді виходило швидше добиратися до центру пішки, аніж на автобусі чи то тролейбусі.

Також був вражений, що у Чернівцях дуже мало нормальних облаштованих зупинок. Подекуди – просто місця для очікування транспорту. 

Багато чернівецьких тролейбусів — це “антикваріати”, що постійно ламаються. За три дні я неодноразово потрапляв у такі ситауції. Несправні машини зупинялись посеред маршруту. Пасажири мусили чекати ще 15-20 хвилин, аби пересісти на інший транспорт та доїхати до потрібної зупинки.

Зрозумів, що у Чернівцях напружені стосунки між трьома сторонами - влада- перевізники-пасажири. Потрібно шукати спільний компроміс у вирішенні важливих питань. Вислухавши позицію перевізників, з’явилася думка щодо правильності підвищення тарифів у міському транспорту. Аргументів з їх сторони безліч: борги, пальне, погані дороги тощо. Але ж не може бути все настільки просто. Але чернівчани постійно скаржаться на якість обслуговування. Сказати, чия правда, досить важко.

Про чернівецький транспорт від одного з чиновників почув таку фразу: "Наш громадський транспорт роз-ва-лю-єть-ся!". Неприємно, що в такому ошатному європейському місті з багатовіковою контрастною історією є така серйозна проблема. Сподіваюсь, що за декілька років приїду ще раз і буду насолоджуватися поїздками у справних тролейбусах та комфортабельних автобусах. Хай ваш громадський транспорт не розвалюється, а роз-ви-ва-єть-ся!"

***

Проект реалізується за підтримки програми артнерства у галузі мас-медіа в Україні (UMPP) від IREX

Молодий Буковинець
транспорт порівняння ЧеЧе Чернівці Чернігів враження турист проект тролейбуси автобуси
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Через планові ремонти у 37 будинках Чернігова не буде гарячої води. Про це повідомляє Черінгівська ТЕЦ на своїй сторінці у Фейсбук. З 18 по 27 червня буде припинено подачу гарячої води в житлові будинки на вулицях: Котляревського: 34, 3, 4, 13, 15; П’ятницька: 61, 63, 80, 69а, 72а, 92, 94, 90, 102; Гоголя: 8, 10, 22, 84, 88, 90; Мстиславська: 56, 58, 81, 83, 52, 58, 109, Гонча: 82; Київська: 14, 14а; Софії Русової: 25; Чайковського: 3, 5; проспект Миру: 6...
Новости компаний
Що таке альтернативні школи в Україні? Як можна отримати якісне шкільне навчання в Чернігові? Чи здають випускники приватних і альтернативних шкіл ДПА та ЗНО? Куди віддати дитину в Чернігові в 2019 році? Чому шукають альтернативу традиційним школам в Україні? З наближенням навчального року багато батьків задаються питанням «Куди віддати вчитися свою дитину?». Питання це непросте та актуальне, для формування твердого базису знань потрібні багаторічні зусилл...
Общество
На сотому році життя померла ветеранка журналістики та Другої Світової війни Ніна Олександрівна Тесельська. Про це написала Ольга Чернякова на своїй сторінці у Фейсбук. Вона мужньо долала всі випробування і потрясіння: смерть крихітної донечки, втрату батька і чоловіка. Друга світова війна перервала її навчання у Чернігівському педінституті. У далекому Узбекистані, у військовому госпіталі, Ніна Олександрівна виходжувала поранених воїнів. Має за звитяжну п...
Происшествия
Килограммы необработанного янтаря пытались вывезти в Беларусь из Черниговщины на пассажирском рейсовом автобусе. Как сообщает Госпогранслужба, черниговские пограничники и таможенники предотвратили попытку незаконного вывоза камня в пункте пропуска "Нові Яриловичі" 17 июня. Во время проверки пассажирского рейсового автобуса «Volkswagen» обнаружили пакеты с необработанным янтарем. Общий вес - 7 килограмм. Янтарь изъяли.
Общество
6 червня, Верховна Рада прийняла постанову в якій місцевому самоврядуванню Чернігова та інших українських міст рекомендується розглянути питання щодо перйменування на честь автора Акту проголошення незалежності України - Левка Лук'яненка. У постанові йдеться про рекомендації перейменувань вулиць, провулків, площ, скверів. Окрім цього, пропонують встановлювати меморіальні дошки та пам'ятні знаки та найменувати заклади культури та освіти, що знаходяться у їх...
Происшествия
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження по ч. 1 ст. 249 КК України (незаконний вилов риби цінних порід під час весняно-літньої заборони). Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура. Двоє чоловіків під час весняно-літньої заборони на лов риби та в період нересту, незаконно виловлювали рибу цінних порід на озері Дайнече поблизу села Слабин Чернігівського району. Загалом браконьєри спіймали 543 рибини, чим спричинили істотну шкоду навколишньому...
Криминал
Гражданина РФ подозревают в убийстве женщины в Черниговском районе. Как сообщает Черниговская областная прокуратура, 10 июня, россиянин с потерпевшей употребляли алкоголь. Во время распития между ними возник конфликт, который гражданин соседнего государства решил с помощью насилия - избил женщину руками и ногами. Трагедия произошла в селе Добрянка Черниговского района. От полученных травм женщина скончалась на месте. Подозреваемого в убийстве 13 июня Репки...
Общество
Во время ремонтных работ на тротуаре напротив Центрального рынка, археологи нашли захоронение ориентировачно датированное ХІІ веком. Об этом пишет Игорь Игнатенко на своей Facebook-странице. Раскопки получились спонтанными. Археологи предложили свои услуги подрядчику после того как увидили, что работники во время ремонта могут повредить культурный слой. Кроме захоронения, на этом месте обнаружили жилище или же хозяйственное помещение уже ХІІІ века. На мест...
Общество
Вопрос ответственности водителя маршрутки №37 за расправу над собакой остается открытым. Решение за полицией и предприятием Таксосервис - фактически так ответил начальник управления транспорта, транспортной инфраструктуры и связи Черниговского горсовета Александр Рыжий на петицию касательно преднамеренно сбитой собаки водителем автобуса. Автор электронного обращения Игорь Сальников описал ситуацию, когда водитель 37 маршрутки, госномера СВ 2740 АІ, предна...