Діяльність ріелторів – у законодавчі рамки

Сумнівів у тому, що це необхідно, не мають фахівці ринку нерухомості, що націлені на перспективу, на розвиток галузі, а також представники юридичної сфери. Ріелтор має нести таку ж відповідальність за свою роботу, як, скажімо, нотаріус, і проходити відповідну сертифікацію.

Такої спільної думки під час неформальної зустрічі й обговорення проблемних питань нормативно-правового регулювання діяльності ріелторів дійшли голова осередку ВГО «Академія нотаріату України», кандидат юридичних наук, чернігівський нотаріус Олександр Красногор, голова регіонального відділення Спілки фахівців з нерухомого майна України, власниця та директорка АН «Приват Ріелт» Інна Різуха та засновниця АН «AlluR» Людмила Панькова.

– Не зважачи на те, що ринок нерухомості в Україні дуже стрімко розвивається, законодавство країни до сьогодні не розтлумачило сам термін «ріелтор» та «ріелторська діяльність». Нема жодного закону, який би чітко регулював таку діяльність,зауважує Олександр Красногор.– Прикладами таких нормативно-правових актів є Ухвала Президента України «Про ріелторську діяльність» від 07 червня 1999 року, проект Закону «Про ріелторську діяльність» від 29 червня цього ж року, проект Закону «Про здійснення операцій з нерухомим майном» від 25 жовтня 1999 року, проект Закону «Про ріелторську діяльність» від 27 квітня 2007 року, проект Закону «Про особливості провадження ріелторської діяльності» від 8 серпня 2013 року, які так і не набрали чинності.

За словами Олександра Володимировича, в цивілізованих країнах діяльність ріелторів підлягає ліцензуванню, а фахівці – сертифікації. Адже працювати в цій сфері мають лише професіонали, які пройшли навчання та відповідають певним вимогам. Зокрема, в США для заняття ріелторською діяльністю треба отримати ліцензію. Спочатку претендент проходить навчання, спеціальні курси, складає іспит, під час якого має дати не менше 70% правильних відповідей. Наступний етап – пошук агенції для працевлаштування або її створення. Вся процедура доволі тривала й витратна. Окрім того, ріелтор має зареєструватися в певній системі, де виставляється вся нерухомість для продажу чи оренди, а також отримати страховку.

– Термін «ріелтор» у США використовується лише для ліцензованих фахівців, які є членами Національної асоціації ріелторів та керуються в своїй діяльності Етичним кодексом і Стандартами,продовжує тему директорка АН «Приват Ріелт» Інна Різуха.– Інших учасників цього ринку називають брокерами. А в Великій Британії більш поширений термін «агент з нерухомості». Це особа чи комерційна установа, що бере участь у продажу, оренді чи управлінні нерухомим майном. У нашому законодавстві цю діяльність віднесена до посередницької. Дуже опосередковано вона регулюється гл.68 Цивільного кодексу України «Доручення». Аналізуючи норми цієї глави, можна дійти висновку, що посередник чи агенція майже не несуть відповідальності за свою роботу. Особисто я вважаю це неприпустимим. Коли наші взаємини з клієнтом перейдуть у правове поле, виграють усі! Люди будуть почуватися захищеними, а на ринку залишаться тільки сумлінні й відповідальні компанії, які планують працювати не один рік, націлені не стільки на отримання матеріальної вигоди, скільки на якісне задоволення потреб клієнтів.

З такою думкою погоджується й засновниця АН «AlluR» Людмила Панькова. За її словами, сьогодні ситуація виглядає таким чином: коли клієнт звертається до ріелтора, з ним укладається угода на надання послуг. Саме цей документ забезпечує комфортні та сприятливі умови для клієнта. Агенція бере на себе відповідальність за весь процес, від початку до успішного продажу/покупки. Саме це убезпечує угоду, дозволяє уникнути неприємних чи проблемних ситуації. Відсутність правової бази насправді створює сприятливі умови для шахрайства. Довести в суді такі прикрі факти доволі складно.

– В нашій країні час створювати систему освітньо-професійної підготовки ріелторів за єдиним державним стандартом, як це вже зробили багато розвинених країн, – розмірковує Людмила Панькова. – Наступним чи паралельним кроком має бути ухвалення Закону «Про ріелторську діяльність», а також підпорядкування цієї сфери Міністерству юстиції України. Крім того, вже зараз варто запроваджувати сертифікацію ріелторів, що сприятиме підвищенню статусу цієї професії. Без сумніву, на часі створення єдиного реєстру ріелторів, а також ріелторської палати на зразок нотаріальної.

Від редакції: Варто зазначити, що слова наших співрозмовниць-ріелторів узгоджуються з їх практичними кроками. Нещодавно Людмила Панькова та Інна Різуха пройшли навчання для ріелторів при Інституті права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України й, напевно, першими в Чернігові (разом з Вікторією Гостєвою з АН «Приват Ріелт») отримали сертифікати державного зразка. Вітаємо їх з таким серйозним і важливим етапом у особистому та професійному зростанні! Без сумніву, він засвідчує бачення подальшої перспективи та бажання працювати на цьому ринку. Ці жінки-підприємниці готові до розвитку цивілізованого ринку нерухомості та врегулювання ріелторської діяльності в нормативно-правовому полі.

Думка експерта

Ірина Березинець, депутатка Чернігівської міської ради, голова ГО «Сяйво Сіверщини»:
– Перш ніж замовити послугу з такого відповідального питання, як продаж чи купівля приватного житла чи комерційної нерухомості, треба з’ясувати, а хто саме буде її виконувати. Пройшов той час, коли кожен посередник бажав заробити на тобі як клієнтові, не беручи на себе відповідальність за ризики. Вважаю, що саме ті компанії/ріелтори повинні виконувати ці послуги, які підготовлені фахово, мають відповідні сертифікати. До компанії виникає більше довіри, якщо вона працює на власний імідж та бореться за клієнта в ринкових умовах. Компанії більше зацікавлені навчати своїх співробітників, підвищувати їх кваліфікацію та нести за них відповідальність. В цій сфері помилки коштують дуже дорого. На мою думку, варто довіряти лише перевіреним фахівцям.

Вікторія Сидорова

P.S.: Якщо ви, шановні читачі, бажаєте працювати саме з професіоналами, звертайтеся до АН «Приват Ріелт» за адресою в Чернігові: вул. Мстиславська, 38-а (директор – Інна Ризуха, (093) 972-20-02, http://private-realt.com)

або до АН «AlluR», що працює по проспект Перемоги, 139 оф. 400 (директор – Людмила Панькова, (063) 390-41-51), детальніше – за посиланням – https://allur.cn.ua)

Безпечність і надійність угод вам гарантує кандидат юридичних наук, приватний нотаріус Олександр Красногор, що працює за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 5, оф. 17. Звертайтеся за номерами: (050) 628-38-75, (093) 404-89-11, (067) 881-46-76.

ріелтори ІннаРізуха ОлександрКрасногор ЛюдмилаПанькова
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Відкрити вулицю Героїв Чорнобиля для проїзду обіцяють завтра вранці, 16 жовтня. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Чернігівської міськради. Сьогодні, 15 жовтня, станом на 17:00 незаасфальтованими залишалося кілька десятків метрів на перехресті з вулицею Мстиславською. На цій ділянці активно працює дорожня спецтехніка. Також сьогодні вздовж вулиці працювали бригади електромонтерів Чернігівського тролейбусного управління, обленерго та КП «Міськсвітло»....
Общество
Непорозуміння з назвою провулка виправлять члени виконавчого комітету Чернігівської міської ради. На засіданні виконком чиновники мають узгодити питання щодо уточнення назви одного з провулків, розташованого в північно-східній частині Чернігова. Мова йде про 3-й провулок Надії. Це район Олександрівки. Ця назва присутня в Переліку вулиць Чернігова, але відсутня в Словнику вулиць державного підприємства «Національні інформаційні системи». В мерії зазначають,...
Общество
Вчора ввечері, 14 жовтня, один з екіпажів патрульної поліції отримав інформацію, що на вулиці Київській знайшли 5-річного хлопчика. Дитина вибігла на дорогу і ледь не потрапила під колеса автомобіля, в той час як дорослих, хто б знав дитину поряд не було. Про це йдеться у повідомленні Патрульної поліції Чернігівської області на офіційній Facebook-сторінці. Патрульні спільно зі співробітником ювенальної поліції спілкувались з мешканцями цієї та навколишніх...
Общество
З 1 січня в Чернігові може зрости вартість освітніх послуг, що надаються в мистецьких школах Чернігова. Відповідний проєкт рішення винесено на розгляд виконавчого комітету Чернігівської міськради. Планується, що плата за навчання з 1 січня 2020 року буде становити від 180 (балалайка, домра, баян, акордеон) і 200 гривень на місяць (бандура, скрипка, віолончель, духові та ударні інструменти) до 280 грн (фортепіано, синтезатор, гітара). За навчання на хореогр...
Общество
Чернігівці не поспішають платити за послуги з утримання багатоповерхових будинків та вивезення сміття. Керівники комунальних ЖЕКів та КП «АТП-2528», яке займається вивезенням сміття в Чернігові, відзвітували про темпи погашення заборгованості з боку населення. Так, в КП «ЖЕК-13» нарікають на те, що платникам відмовляють у подовженні субсидій, внаслідок чого підприємство недоотримало кошти. Також на 11 тисяч гривень збільшилася за місяць заборгованість з бо...
Общество
Це результат 9-місячної роботи КП «Крок до тварин», яке опікується відловом, стерилізацією, чіпуванням, щеплення від сказу, лікуванням тварин в Чернігові. Як розповіла директорка комунального підприємства Тетяна Діденко, усього з грудня минулого року (відколи було створено КП) відловлено, стерилізовано та щеплено 1570 безпритульних тварин. А от ситуація з чіпуванням – не така оптимістична. Зважаючи на брак коштів, вдалося за спонсорські кошти внести до між...
Происшествия
Протягом святкових і вихідних днів з 12 по 14 жовтня, вогнеборці Чернігівщини ліквідували 49 пожеж. Про це йдеться у повідомленні Управління ДСНС України в Чернігівській області. 6 пожеж виникло в житловому секторі, одна людина загинула, 3 на транспорті, 36 в природних екологічних системах, 1 на сільгоспугіддях та ще три інших. Основними причинами виникнення пожеж послужили необережність громадян у поводженні з вогнем та коротке замикання електромережі. У...
Общество
Автомобиль, построенный своими руками в 1970 году, претендует на звание самого оригинального перевоплощения ГАЗ-69 и мотоцикла ИЖ, сообщает «Автоцентр». Издание отмечает, что когда очень хочется иметь собственный автомобиль, а в распоряжении только кузов старого ГАЗ-69 и двухцилиндровый двигатель от мотоцикла Иж, желание можно реализовать. Пример тому – автомобиль, который построил народный умелец почти 50 лет назад – в 1970 году. По большому счету получил...
Криминал
Чернігівськими будинками прокотилась ціла низка квартирних крадіжок, які за інформацією поліції були з одним і тим же характерним почерком. Про це повідомляє Сектор комунікації поліції Чернігівської області. В результаті проведеної операції кримінальна поліція вийшла на слід зловмисників і затримала групу уродженців країн Кавказу. Один з яких вже мав за плечима судимість та водночас перебуває під слідством за інші аналогічні злочини. Крадії використовували...