10:07, 19 серпня 2018 р.
Молодіжний театр чи синагога в Чернігові?
В двоповерховій будівлі на вулиці Родимцева, 4, наразі знаходиться Чернігівський молодіжний театр. Доля цієї будівлі сьогодні хвилює багатьох містян, і зокрема працівників театру та представників єврейської громади. Причина – вже не перша хвиля чуток щодо передачі приміщень від перших до других.
Ми вирішили дізнатись, чи справді йдуть якісь перемовини з приводу передачі будівлі у власність єврейської громади та чи існує будь-яке рішення з цього питання.
Не передача, а повернення?
Позицію єврейської громади Чернігова висловив її голова Семен Бельман. Він підтвердив той факт, що євреї Чернігова прагнуть повернути будівлю Молодіжного театру, яка колись функціонувала як синагога.
– Ми вже 30 років займаємося питанням повернення цієї будівлі єврейській громаді. Євреї хочуть повернути те, що будувалось євреями та для євреїв. Але на даний час це лише розмови та чутки. Коли і як вирішиться дане питання, поки невідомо, усе залежить від влади Чернігівщини, – повідомив Семен Бельман.
Театр в очікуванні
Думки працівників самого Молодіжного театру розділились. Заступниця директора Чернігівського обласного молодіжного театру Ірина Грабова заявила, що будь-які розмови з приводу можливої синагоги в їхній будівлі, – це лише чутки.
– Ніяких офіційних коментарів ми давати не будемо. Усі ці розмови з приводу передачі комусь нашої будівлі – це все чутки. Офіційних документів чи звернень до нас не надходило. А те, що можуть говорити актори, – це їх власна, суб’єктивна думка, – зазначила Ірина Грабова.
А ось, за словами провідного актора Молодіжного театру, заслуженого артиста України Олексія Биша, є певні хвилювання через те, що вже начебто це питання планується розглянути на черговій сесії обласної ради в жовтні або ж на позачерговій сесії, яку можуть скликати будь-коли.
Поки що без офіціозу
Лінію відсутності будь-яких офіційних звернень або документів із даного питання продовжив заступник директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Павло Веселов. Він повідомив, що департамент постійно ініціює зустрічі в різному форматі з представниками національних меншин, зокрема і круглі столи з єврейською громадою, де і розглядалось питання можливого перепрофілювання будівлі на вулиці Родимцева, 4.
– Так, звичайно, ми чули про таку ініціативу, аби повернути будівлю Молодіжного театру та використовувати її як синагогу. Голова єврейського національного товариства Семен Бельман неодноразово підіймав це питання під час зустрічі на круглому столі в ОДА. Тобто ми взагалі постійно проводимо зустрічі в різному форматі з представниками національних меншин, із представниками релігійних організацій, які діють у Чернігівській області. Про таке бажання ми в курсі, а ось офіційних запитів, листів департамент не отримував, – повідомив Павло Веселов.
А якщо новосілля?
Під час перемовин на круглих столах визначилась і основна на даний момент будівля, в яку в перспективі може перебазуватись Молодіжний театр. Це приміщення Чернігівського обласного молодіжного центру (колишній кінотеатр ім.Щорса). Варіант із цією будівлею для Молодіжного театру також запропонувала єврейська громада.
– Готового приміщення для Молодіжного театру, яке не потребує ремонту та реконструкції, у місті немає. Єврейська громада пропонує керівництву ОДА та обласної ради розглянути питання розміщення Молодіжного театру в новоствореному Молодіжному центрі, який знаходиться на Красній площі. Це, наскільки мені відомо, поки що єдина пропозиція щодо долі Молодіжного театру з вуст єврейської громади.
У Молодіжному центрі потрібно зробити певні ремонтні роботи, підготувати приміщення, аби театр міг там розміститися і нормально працювати, щоб було зручно глядачам і колективу театру. Чернігівська обласна державна адміністрація вивчає це питання, але на даний час таких, насамперед фінансових, можливостей на реалізацію ремонтних робіт немає. Це по-перше, а по-друге, там функціонує Молодіжний центр, який підпорядковується департаменту сім’ї, молоді та спорту. Тому питання відкрите, – зазначив Павло Веселов.
У Чернігівському обласному молодіжному центрі знають, що до них можуть підселити Молодіжний театр. Уже навіть обговорювалися, які саме приміщення та яка кількість квадратних метрів мають відійти під користування театром, а яка Молодіжним центром. Але й тут ніхто не бажає «офіціозу» – усе на рівні розмов, без звернень або ж документів.
– Офіційно ніхто не звертався, але ми все ж таки проговорювали можливість такої співпраці, проговорювали можливість розташування Молодіжного театру в приміщенні холу та самої Блакитної зали. На разі ми можемо надати близько 900 квадратних метрів площі. Якщо Молодіжному театру цього буде достатньо, у чому я дуже сумніваюсь, тоді так, вони можуть тут розміститись, – повідомила в. о. директора Чернігівського молодіжного центру Ірина Сімонова.
Ремонт будівлі Молодіжного центру потрібен у будь-якому разі – хоч переїде чи не переїде туди Молодіжний театр. Але масштаби цього ремонту та можливої реконструкції у випадку перебазування в ці приміщення театру все ж таки різні та не завжди законні.
– Зараз же вони мають окреме приміщення, підлаштоване повністю під їхню діяльність. Це двоповерхова будівля, із повноцінною підвальною частиною, де вони можуть зберігати свої декорації, реманент тощо. У нашій будівлі такої можливості немає. Якщо говорити про підвал, то він дуже старий, а один із входів до нього в аварійному стані, і туди можна потрапити тільки зі двору, а не з самої будівлі.
Також хотілося б нагадати, що наша будівля є пам’яткою архітектури, яку не можна кардинально реконструювати: додавати поверх або ще щось, – підкреслила Ірина Сімонова.
Все невизначено
За словами Ірини Сімонової, діалог із Молодіжним центром по цьому питанню з боку влади Чернігівщини веде голова комітету з питань формування та реалізації державної політики громадської ради при Чернігівській ОДА Володимир Демиденко, який запевняє, що це питання активно розглядається на громадській раді і тим самим надає пропозиції керівництву Молодіжного центру з приводу виділення окремих приміщень під Молодіжний театр.
У свою чергу перша заступниця голови громадської ради при Чернігівській ОДА Тамара Петрова в радіопередачі «Вечеря на «Свободі» офіційно спростувала інформацію про винесення на розгляд громадської ради та прийняття будь-якого рішення стосовно питання передачі будівлі Молодіжного театру єврейській громаді.
А вже колишній голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч запевнив, що подальші перемовини з колективом Молодіжного театру та єврейською громадою можливі тільки тоді, коли буде підраховано фінансову складову та створено попередній проект реконструкції Блакитної зали Молодіжного центру під потреби театру.
Тож питання поки що відкрите. Чи вплине на розгляд цього питання зміна керівництва в Чернігівській ОДА та чи взагалі буде створений проект реконструкції окремих приміщень Молодіжного центру під потреби театру, не кажучи вже про повноцінний переїзд Молодіжного театру, поки що невідомо.
P. S. Під час спілкування із заступницею директора Чернігівського обласного молодіжного театру Іриною Грабовою ми помітили активні ремонтні роботи всередині театру. І напруга може вийти на новий рівень, якщо виявиться, що відремонтована за бюджетні кошти будівля після ремонту буде вже не для театру.
Довідка
Будівля зведена 1876 року. За різною інформацією, у цій будівлі знаходилась або ж єврейська гімназія при синагозі, або сама хоральна синагога. Діяла вона до 30-х років XX століття і була закрита радянською владою.
1938 року споруду передали під Будинок піонерів, із розташуванням у ній різних гуртків, а вже 1987 року будівлю передають у користування новоствореному театру для дітей та молоді, який відомий зараз як Чернігівський обласний молодіжний театр.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 10 вересня
00:00, 13 вересня
00:00, 16 вересня
01:52, 11 вересня
16:21, 16 вересня
12
live comments feed...