12:33, 8 вересня 2018 р.
Скорочені групи подовженого дня. Чернігівські батьки схвильовані
Новий порядок створення груп подовженого дня відтепер діє для всіх шкіл України. Він передбачає кращі умови для дітей і вперше дає можливість відкривати інклюзивні групи. Відповідний наказ МОН опублікував «Офіційний вісник України» в останній день перед новим навчальним роком – 31 серпня.
Цього самого дня деякі батьки учнів чернігівських шкіл дізналися, що управління освіти міськради попрохало скоротити кількість груп подовженого дня. Буцім – заради економії міського бюджету.
Неофіційні розпорядження
За інформацією батьків учнів школи № 36, до якої ходять діти з різних районів міста саме через групи подовженого дня, там вистачало груп для всіх. Дев’ять класів – дев’ять груп. Одна група може нараховувати до 30 дітей.
Нині у школі № 36 залишають кілька груп для 50 дітей. Тому в переддень 1 вересня деякі батьки нервово переводили дітей до шкіл ближче до дому. Тих, хто вагався, переконували: ситуація стабільна, «продльонки» залишаються, трохи зачекайте…
Також дехто з директорів шкіл сказав про те, що подібне неофіційне розпорядження щодо скорочення дали в управлінні освіти Чернігівської міської ради, оскільки групи подовженого дня фінансуються саме з бюджету міста.
Що таке група подовженого дня
Група подовженого дня – це форма навчального процесу, яка включає в себе самостійну підготовку домашніх завдань у класі під керівництвом педагога, оздоровчі заходи й різні активності для школярів після основних занять. Фактично це можливість дитині перебувати в школі після занять ще якийсь час, харчуватися, відпочивати й виконувати домашні завдання, поки батьки на роботі.
Групи подовженого дня створюють за рішенням засновника школи (у Чернігові це управління освіти) за письмовими зверненнями батьків або інших законних представників учнів.
На підставі рішення засновника школи її керівник видає наказ про організацію групи подовженого дня.
Заяви про зарахування учнів до групи подовженого дня приймають на початку кожного навчального року, як правило до 5 вересня. В управлінні освіти нам підтвердили, що 5 вересня вже мають отримати інформацію щодо потрібної кількості груп.
Фінансування груп подовженого дня здійснюється за кошти засновника та за інші кошти, не заборонені законодавством. Як пояснили в управлінні міськради, це можуть бути, наприклад, кошти меценатів-підприємців. Проте загальновідомо, що найчастіше подібними «меценатами» в школах завжди виступали батьки школярів.
Режим роботи групи подовженого дня та організацію освітнього процесу схвалює педрада і затверджує керівник школи.
У школах заспокоюють
Директор чернігівської школи № 12 Василь Гопаченко каже, що в їх школі вже триває збір заяв на формування груп і цього року їх кількість може бути меншою.
– Цього року ми просимо батьків дописати до заяви таку фразу: «Являємося платниками податків у місті Чернігові» і попереджаємо про те, що в будь-який момент вони мають бути готові це довести. Наприклад, довідкою з роботи, яка би підтвердила те, що працюють вони в Чернігові. Адже групи подовженого дня фінансуються саме з бюджету міста, – пояснює Василь Гопаченко.
Директор школи № 12 уточнює, що це речення ніде в положеннях не прописане, але й не заборонене.
Тобто групи спеціально не скорочуватимуть, але вимоги відбору до них будуть жорсткіші.
– На нараді управління освіти рекомендувало директорам ретельніше вивчати це питання. Щоб не ставалося так, що батьки працюють у Києві, а дитина живе тут із кимось і ходить до групи подовженого дня. Якщо ж вдалося поїхати без дитини, отож було на кого її залишити, – каже директор.
Тому школа хотіла би знати, що хоч хтось із батьків працює в Чернігові й може це підтвердити. Через такі вимоги кількість груп може зменшитися сама по собі.
Сьогодні у школі № 12 є 124 першокласники в чотирьох класах. Директор каже, що серед них сформують орієнтовно одну групу з 30 чоловік. Якщо буде потреба – відкриють і другу.
У 2-му класі – 90 дітей. Серед них теж буде одна група. У 3–4-му класах – 254 дитини, і для них буде одна група.
– Ні, це не замало, – пояснює Василь Гопаченко. – Статистика минулих років показує, що це оптимальний варіант. Якщо серед першокласників буде 32 заяви, то двох людей можна буде якось розмістити з другокласниками, якщо там 30 дітей не набереться. Дітей у 3-му і 4-му класах багато. Але це вже той вік, коли батьки поступово готують їх до самостійності, залишають їх на якийсь час удома самих, і потреба в цих групах подовженого дня зникає.
Усе нормально?
За словами начальника управління освіти Василя Білогури, змін у формуванні груп подовженого дня немає, окрім тих, які ввели в Міністерстві освіти. До 5 вересня триває прийом заяв від батьків. Потім організовуватимуться групи.
– Ніхто не скорочує кількість груп, ми не можемо цього зробити, якщо у школи є потреба в них. Але варто ретельніше підходити до їх формування, адже гроші, за які ці групи працюють, – із міського бюджету. Справа аж ніяк не в прописці, але в тому, що деякі батьки не працюють у Чернігові й не платять податок до Чернігова, але хочуть, щоб їх діти ходили до цих груп коштом міста. Це нераціонально.
Так само, за словами начальника управління, працівники школи мають ретельніше придивлятися до відвідування дітьми цих груп. Бо часто батьки записують дітей «про всяк випадок», а потім діти не приходять. А для групи розрахований педагог на зарплатні, харчування. Це все кошти.
– Тобто групи не скорочують, а ставляться до них вимогливіше. Із усіма змінами щодо груп подовженого дня можна ознайомитися в розпорядженні Міністерства освіти, – пояснює начальник управління./
То що ж тоді в школі № 36? За словами Василя Білогури, в управлінні освіти, яке він очолює, не має особливого ставлення до окремих чернігівських шкіл. Інформацію про те, що відбувається у школі № 36, не підтверджує.
– У цій школі, як і будь-якій іншій, буде стільки груп подовженого дня, скільки буде потрібно школі. А якщо якісь батьки почали переводити своїх дітей до інших шкіл, то, можливо, батьки кудись переїжджають. Про те, що в школі № 36 є якісь труднощі, не знаю такого. Ніхто не казав набирати до цих груп лише 50 учнів.
Нові правила
Ті групи подовженого дня, які залишаться в школах Чернігова за новими правилами, можуть мати ефективніший, на думку МОН, режим.
• Діти будуть мати прогулянки на відкритому повітрі не менш як півтори години для учнів 1–4-х класів. І не менш ніж 30 хвилин на харчування.
• Над домашнім завданням у групі подовженого дня діти мають працювати не більше години. Не менше години учні мають займатися спортивно-оздоровчими заняттями.
• З учнями початкових класів кожні 15 хвилин занять треба проводити фізкультхвилинки й гімнастику для очей.
• Знаходитися у групі подовженого дня дитина може не більше шести годин на день. На підставі заяви батьків чи законних представників дитини, її можуть відпускати в зручний для родини час.
• Якщо раніше групи подовженого дня можна було комплектувати з учнів щонайменше чотирьох вікових категорій, то зараз різниця у віці учнів однієї групи не може перевищувати двох років.
• У школах сільської та/або гірської місцевості, де школярів підвозять шкільним автобусом, можуть утворювати групи подовженого дня учнів різних вікових груп.
• Педагог працює з учнями відповідно до щоденного плану роботи вихователя. План, як правило, включає прогулянку, самопідготовку, виховні бесіди, ігри.
• Наповнюваність групи подовженого дня не повинна перевищувати 30 дітей. Меншу кількість може встановити керівник школи, погодивши це рішення із засновником.
• Школи можуть створювати інклюзивні групи подовженого дня для дітей з особливими освітніми потребами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:53
Вчора
Хороший та надійний метод знищення шашеля та короїда
Новини компаній
14:48
Вчора
Спецтема
Оголошення
00:00, Вчора
00:00, Вчора
10:17, 29 жовтня
11:20, 30 жовтня
10:17, 29 жовтня
live comments feed...