• Головна
  • Чому відключили аналогове телебачення і чи є можливість отримати тюнер безкоштовно?
11:00, 23 вересня 2018 р.

Чому відключили аналогове телебачення і чи є можливість отримати тюнер безкоштовно?

З 31 серпня аналогове ефірне мовлення в Україні вимкнено. Разом із представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Чернігівській області Іриною Сенченко розповідаємо про те, у чому полягає необхідність відключення, чому не на всій території Чернігівщини зник аналоговий сигнал і як спробувати отримати телетюнер безкоштовно.

42239355_2272345453048774_6007364202795106304_n.jpg?_nc_cat=0&oh=3c03b489efa0faa7107d0cf71f7ada4c&oe=5C1E3C50

На фото - Ірина Сенченко. Фото - Валерій Сорокін. 

Чому припинили аналогове мовлення?

Ще у 2006 році на Міжнародній конференції у Женеві була укладена угода про перехід від аналогового до цифрового мовлення DVB-T2. За умовами угоди країни Європи зобов’язалися перейти на цифру до червня 2015 року. Більшість країн Європи це зобов’язання виконали. Наприклад, Люксембург, Нідерланди, Швеція, Швейцарія, Сполучені Штати Америки, Польща, Угорщина та інші.

Україна теж підписала угоду?

Так. І Україна теж мала виконати свої зобов’язання до 2015 року. Однак через низку об’єктивних причин перехід постійно переносився. Однією з найважливіших є ситуація на сході країни.

Наразі всі питання узгоджені. Уже відбулися два етапи відключення. Перший – вимкнення Києва та Кіровоградської області. Другим етапом стало відключення аналогового телебачення в інших регіонах України з 31 серпня.

Але аналогове телебачення не зникло на значній частині Чернігівської області. Чому?

Вимкнули всі регіони, окрім зазначених у постанові Кабінету міністрів. Серед них – прикордоння Чернігівської області.

З 22 районів області – сім межують з Республікою Білорусь та Російською Федерацією. Саме тому захист інформаційного простору для нашого краю є напрочуд важливим, адже поруч – країна-агресор. Тому Національна рада подала до уряду пропозиції залишити аналогове телебачення на її окремих територіях. Аналогове телебачення на цих територіях не вимикатимуть до 1 травня 2019 року.

Також не вимкнуть його в Донецькій, Луганській, Харківській, Сумській областях та на півдні Херсонської області – на межі з Кримом.

Якщо говорити про нашу область, то продовжують працювати передавальні станції в Чернігові, Новгороді-Сіверському, Холмах і Корюківці. Тобто тут аналогове мовлення не вимкнено, і сигнал доступний у радіусі покриття цих передавачів.

А де вимкнули передавачі?

Передавачі вимкнули в Бахмачі, Сосниці, Ніжині та Прилуках. Та я наголошую: прикордоння теж муситиме перейти на цифру. Передавачі в Чернігові, Новгороді-Сіверському, Холмах і Корюківці працюватимуть до 1 травня наступного року.

Можна залишити аналог для якогось окремого населеного пункту, наприклад села в Менському районі?

Залишити один район з аналоговим телебаченням, там де його вимкнули, неможливо технічно. Кожен окремий передавач на станції має свій радіус дії. Передавачі вимкнули в Бахмачі, Сосниці, Ніжині та Прилуках. Тобто там аналогове ефірне телебачення вимкнено. Зробити так, щоб навколо цих станцій залишити одне умовне село, неможливо, бо сигнал передається не прямою лінією чи окремо на кожне село, а в межах певного радіуса…

Чому в «аналозі» на Чернігівщині далі мовить «Суспільне телебачення», ТРК «Новий Чернігів» та ніжинський міський канал?

За постановою уряду, поки зберегли аналогове мовлення програм «UA: Суспільне мовлення» «UA: Перший», регіональні філії НСТУ та місцевих телеканалів, які ще не отримали цифрових ліцензій. Так, на Чернігівщині таким є телеканал «Ніжинське телебачення». Воно й надалі мовитиме в аналоговому форматі.

Разом із «Суспільним» в аналозі продовжуватимуть мовлення на Чернігівщині міська ТРК «Новий Чернігів», бо свою аналогову частоту він ділить із Чернігівською філією «Суспільного» – «UA: Чернігів».

Ніжинський телеканал «Ніжинське телебачення» не має ліцензії на цифру. І з цим їм потрібно розібратися до 1 травня. Потрібно або отримати ліцензію на цифру, або заходити в кабель. Зараз вони мають в аналозі чотири години ефірного часу.

Чи всі чернігівські канали вже мовлять у «цифрі»?

Ні. У цифрі й аналозі мовить лише «UA: Чернігів». Тобто для них відключення з 31 серпня аналогового телебачення нічим не загрожує.

У цифровому форматі досі не почали мовлення «Новий Чернігів» та «Дитинець». Проте в лютому вони отримали ліцензію на цифру й до кінця року мають почати мовлення в цифрі. Наразі, за словами керівників цих телеканалів, мовлення в цифрі вони розпочнуть уже найближчим часом.

За який час удасться всій області перейти на «цифру»?

За постановою уряду, остаточною датою вимкнення аналогового ефірного телемовлення є 1 травня 2019 року. Цього дня аналогове телебачення в області й Україні має бути вимкнене повністю.

Яке обладнання потрібне для приймання цифрового ефірного телебачення DVB-T2?

Для приймання цифрового телевізійного сигналу потрібен тюнер, що підтримує стандарт DVB-T2. Деякі сучасні телевізори, до речі, уже мають вбудовані тюнери стандарту DVB-T2. Також потрібна звичайна телевізійна антена дециметрового діапазону.

42224046_475956366236318_3887866119314210816_n.jpg?_nc_cat=0&oh=35ed954f7f7169f3e178b65a87f9a738&oe=5C22B42F

42224046_475956366236318_3887866119314210816_n.jpg?_nc_cat=0&oh=35ed954f7f7169f3e178b65a87f9a738&oe=5C22B42F

Тобто спеціальна дорога антена не потрібна?

Не потрібна. Якщо ви чуєте протилежне – це обман. Для приймання цифрового сигналу достатньо телевізійної антени дециметрового діапазону. В одному районному містечку я спостерігала ситуацію, коли місцевий мешканець прийшов до магазину, щоб придбати тюнер. Продавець виніс тюнер і сказав, що тюнер не працюватиме без спеціальної антени, а ще треба оце, оце і оце. Мені довелося викликати адміністратора. Бо це була неправда.

Для приймання цифри потрібен лише тюнер та звичайна телевізійна антена дециметрового діапазону. Для кращого ознайомлення з обладнанням я б радила зайти на сайт Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в розділ цифрове телебачення. Там чітко вказано моделі тюнерів, антен тощо.

Тобто, якщо є така антена, її можна не чіпати?

Так. Але дуже важливим є те, куди саме направляти антену. Наразі в Чернігівській області розміщено шість ретрансляторів цифрового провайдера «ЗЕОНБУД». Антену варто направляти в бік найближчої передавальної станції. Такі станції розташовані в селі Тиниця Бахмацького району, Бобровиці, Чернігові, селищі Холми Корюківського району, Ніжині та селі Білещина Прилуцького району.

Чи можна отримати тюнери від держави безкоштовно?

У 2012 році була програма, за якою орієнтовно 800 тисяч тюнерів безкоштовно роздали в усій Україні. Чернігівська область тоді отримала 30 тисяч тюнерів. На сьогодні такої програми в Україні нема. Але стверджувати, що вона не з’явиться в найближчий місяць, ми не можемо. Аналогове телебачення відключили лише кілька тижнів тому.

Чи можна організувати видачу безкоштовних тюнерів на місцевому рівні, наприклад у районному містечку?

Навіть потрібно. Безкоштовну видачу тюнерів можна ініціювати на місцевому рівні. Для цього треба звернутися до органів місцевого самоврядування з проханням, наприклад, виділити гроші під спеціальну програму на видачу тюнерів із бюджету ОТГ. Під час робочих нарад та семінарів я постійно раджу та наголошую керівництву районів щодо необхідності прийняття такої програми.

Адже дійсно є категорія людей, яким цей тюнер необхідний, однак змоги його придбати вони просто не мають. Саме тому вже на місцях потрібно приймати програму щодо забезпечення тюнерами малозахищених верств населення. Наприклад, у певної кількості мешканців села дійсно нема грошей на тюнери.

А якщо через відключення «аналогу» здорожчають тюнери… на це якось можна вплинути?

На жаль, це запитання не в компетенції Національної ради. Загалом питання тюнерів не є нашим питанням, але частково ми охоплюємо й цю тему, бо розуміємо, наскільки це важливо в момент переходу. Але збільшення ціни на продукт, який починає мати попит, – таке стається у будь-якій галузі. Ми бачимо й чуємо, що ціни на тюнери збільшилися, але ж Нацрада ніяк не може вплинути на бізнес.

А якщо я не можу самостійно встановити тюнер, хто мені допоможе?

Я б радила максимально отримати інформацію під час придбання обладнання. До прикладу, в магазині продавець-консультант має надати вам вичерпну інформацію та розповісти про всі нюанси підключення. Також із технічними питаннями можна звернутися на гарячу лінію провайдера цифри в Україні «ЗЕОНбУД» – 044 581-60-09.

Чому в «цифрі» має бути 32 канали, а працює 28?

Зараз у цифрі є можливість приймати 32 канали. Якщо говорити про Чернігів, то маємо зараз лише 28. Два телеканали («Бізнес» і «Вінтаж») зараз не працюють. Адже регулятор відмовив у продовженні дії ліцензії через нездійснення мовлення. Ще два телеканали («Дитинець» і «Новий Чернігів») ще тільки готуються почати мовлення в цифрі.

Тому те, що каналів зараз лише 28, – питання часу. Скоро всі канали будуть заповнені.

Чим же цифрове телебачення краще?

Аналогове ефірне телебачення – це телевізійна система, яка використовує для передачі зображення і звука електричний сигнал, що надходить безперервно. За допомогою електронної схеми сигнал переводиться в зображення. Аналоговий сигнал можна зловити за допомогою антени або ж телевізійного кабелю від провайдера. Але мінусом такого телебачення вважаються вразливість сигналу при перешкодах, що призводить до гіршого за якістю зображення і звуку. У свою чергу цифрове телебачення передає відео- та аудіосигнали від транслятора до телевізора, використовуючи цифрове кодування і стиснення даних. Цей вид ТВ відрізняється більш якісною картинкою і звуком.

Цифровий сигнал дозволяє передати 32 телеканали. Використання цифрового сигналу забезпечує якість переданого звуку і зображення, а от аналогове телебачення схильне до зовнішніх впливів і не гарантує високої якості.Цифрове телебачення дає можливість перегляду величезної кількості телеканалів на відміну від аналогового попередника.

До речі, звільнені аналогові частоти не будуть порожніми. Їх можна використати, наприклад, для поліпшення мобільного зв’язку.

Номер, за яким можна зателефонувати у випадку поганого цифрового сигналу або інших пов’язаних питань, – 0 800 501 740 (гаряча лінія голови Чернігівської ОДА).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#аналог #цифра #відключення #прикордоння #зеонбуд #сенченко #нацрада
Оголошення
live comments feed...