ЮНЕСКО і Чернігів. Бути чи не бути?

Уже близько 20 років ідуть обговорення з приводу внесення історичних об’єктів міста Чернігова до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. На різних етапах це були різні об’єкти або ж комплекси. І ось цього року знову розпочались активні перемовини з приводу того, що ж Чернігів може запропонувати на включення до цього списку.

Для обговорення цього питання була створена робоча група (діє вже близько року) при Чернігівській ОДА, до якої увійшли представники державних установ, громадськості, історики, архітектори. Аби перейняти досвід напрацювань із входження до Списку ЮНЕСКО, були організовані поїздки членів групи до Чернівців та Кам’янця-Подільського.

Три проекти

На сьогодні в різних номінаціях визначено такі проекти, навколо яких точаться дискусії:

-«Історико-культурний ландшафт міста Чернігова»;

--«Стародавній Дитинець»;

-«Спасо-Преображенський собор І половини ХІ століття».

Усі три варіанти є дуже цікавими кожен зі свого боку, але й кожен потребує багатьох зусиль та доопрацювань. У тому ж Кам’янці-Подільському вже більше десяти років напрацьовується проект. Тож це зовсім не легка робота і все це робиться далеко не за один рік, – каже науковий секретар НАІЗ «Чернігів стародавній» Сергій Черняков.

Обговорення триває, визначився фаворит

Члени робочої групи зазначають, що для позитивного результату щодо включення до Списку ЮНЕСКО будь-якого чернігівського об’єкта потрібна обов’язкова взаємодія всіх рівнів влади – міської ради, ОДА, того ж заповідника «Чернігів стародавній». У спільному обговоренні має бути визначено кращий проект, який треба розглянути на конференції з міжнародними експертами, що дадуть свої компетентні поради. Таке засідання є обов’язковою умовою при включенні об’єкта до Списку ЮНЕСКО.

Обговорення трьох проектів іде на рівних умовах, але історики більше схильні до висування проекту «Історико-культурний ландшафт міста Чернігова», який охоплює архітектурний комплекс Валу, Єлецький монастир разом із пагорбом, де розташовується Свято-Троїцький собор. На їхню думку, він є найбільш перспективним, бо межі цього ландшафту можна буде корегувати в залежності від вимог ЮНЕСКО.

Ремонт нижньої частини Валу

Безпосередньо цього питання стосується й ремонт нижньої частини Валу, або, як його ще називають, парку імені Коцюбинського. Ідуть дискусії з приводу того, чи не завадять ці роботи входженню проекту, який визначить робоча група, до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На сьогоднішній день ще не визначено остаточний проект і номінацію, в яку місто буде подаватись, тому апелювати, що цей ремонт чомусь зашкодить, є трохи надуманим. На багатьох об’єктах ЮНЕСКО проводились та проводяться заходи з благоустрою, і тому я не бачу проблеми в адекватному поверхневому ремонті цієї частини Валу, – зазначив Сергій Черняков.

У свою чергу чернігівський активіст Олександр Гашпар вважає, що, не маючи загального бачення, як має виглядати Вал, ремонтувати нижню частину, тим більше що це історичні землі національного значення, – це спотворити історичний центр Чернігова і поставити під загрозу його входження до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Активіст навіть подав позов до суду, де вимагав скасувати проект ремонту, але суд його відхилив.

– У судовому засіданні, яке відбулось у четвер, 27 вересня, була оголошена лише вступна та резолютивна частина рішення суду, згідно з яким мені відмовили в задоволенні позову. А от з яких підстав мені відмовили у його задоволенні – буде зрозуміло лише з повного тексту рішення, яке буде виготовлено наприкінці цього тижня. І лише після отримання повного тексту рішення можна буде сказати, чи будуть перспективи його апеляційного оскарження, заявив Олександр Гашпар.

На думку Сергія Чернякова, поради або зауваження до будь-яких проектів доречніше розглядати без судових позовів, у прямих перемовинах міської влади з громадськістю, адже судові процеси лише гальмують розвиток міста.

Компроміс можливий

Компромісом між кардинально протилежними думками з цього приводу може стати доопрацьований проект, узгоджений на громадських слуханнях, який пройшов експертизу та поданий на погодження до Міністерства культури. Якщо міністерство схвалить цей проект, то управління ЖКГ Чернігівської міської ради буде мати вибір, який проект утілювати в життя, адже рішенням суду попередній проект також залишається правомочним.

еженедельник "Семь дней"
ЮНЕСКО Чернігів стародавній Вал Сергій Черняков всесвітня спадщина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Сначала 8-я, потом 10-я, а теперь и 23-я – школ в областном центре становится все меньше. И причины из года в год не меняются: неудовлетворительное состояние учебных заведений и проблемная демография. Проще говоря, нет денег и нет детей. Зато есть обещания.  Стабильность – признак мастерства Первой жертвой закрытия стала 8-я школа. И основная причина, которая всплывает в памяти, – туалеты на улице. Именно этим чиновники оправдывали свое решение. Мол, дадим...
Общество
Киевская делегация во главе с заместителем министра юстиции по вопросам европейской интеграции Сергеем Петуховым приехала в вуз 20 августа. Официальная причина – обсудить дальнейшее развитие академии. По-факту, как выяснилось, сменить руководство. Сотрудники академии встретили гостей, мягко говоря, без энтузиазма. Позже пришлось даже вызывать полицию.  Реакция на обращение к президенту Встретив делегацию на крыльце учебного заведения, и. о. ректора Алексан...
Криминал
Напал на правоохранителя и приговору Деснянского райсуда отправился в места лишения свободы. Об этом сообщает прокуратура Черниговской области. Проишествие произошло 15 января. Полиции анонимно сообщили о нарушении общественного порядка и невыполнении родительских обязанностей. Приехав на вызов, патрульные обнаружили двух выпивших людей и малолетнего ребенка, лежащего на бетонном полу в расстегнутой верхней одежде. Полицейский потребовал документы, однако...
Общество
Цього тижня по всій Україні та в Чернігові зокрема відбуватимуться святкові й урочисті заходи з приводу одразу двох національних свят – Дня державного прапора та Дня незалежності. Кожен із жителів України буде святкувати по-своєму. Наприклад, 14-річні школярі на День прапора урочисто отримають свій перший паспорт громадянина України. А хтось просто гарно відпочине у додатковий вихідний. Але нас зацікавило інше: чи мають чернігівці той самий державний прапо...
Общество
Цена упала более чем на миллион. Об этом сообщает портал "Нежатин". Речь идет о заброшенном здании бани в Нежине, которая находится не далеко от местной школы №4. Ещё 14 августа заброшенное строение выставлялось на аукционе за 2 271 288 грн. Однако уже через неделю его цена упала ровно в 2 раза. Теперь бывшую баню без учёта НДС пытаются продать минимум за 1 135 644 грн.
Общество
Недострой простаивает уже пол года. Об этом пишет Олег Скалацкий в Электронной системе местных петиций. Речь идет о спортплощадке возле домов на улице Самоквасова, 11-15. "Стройка до сих пор не окончена. За последние пол года (даже больше) стройка не продвинулась ни на шаг. Как следствие - несбывшиеся ожидания и бардак на территории", - пишет автор петиции. На данный момент, предложение поддержали двое черниговцев из 250 необходимых.
Общество
Бахмацька міська рада за ініціативи депутатів фракції ВО "Свобода" встановила мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території міста Бахмач. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Свобода Чернігівщини. Мова в основному йде про заборону російськомовних фільмів, книг та пісень. На думку депутатів, такий мораторій є необхідним заходом для боротьби у потужній гібридній війні, яку веде Росія. Зокрема, дасть змогу подолат...
Общество
Назначенная Минюстом и.о. ректора Академии пенитенциарной службы Татьяна Денисова не возглавит учебное заведение. Действие приказа о её вступлении в должность остановил Черниговский окружной административный суд. Об этом сообщается на сайте Академии. Напомним, что между действующим руководством учебного заведения и Министерством юстиции конфликт: киевские чиновники своими приказами уволили ректора Академии Алексея Тогочинского и на его место поставили Тать...
Общество
Чим більше інтегрується Україна в Європу, тим жвавішими стають торговельно-економічні відносини з іншими країнами. Сьогодні все більше підприємств налагоджують співпрацю з іноземними партнерами. І якщо раніше це був переважно імпорт, то тепер все частіше бізнес проводить експортні операції. Але поки кордони з Європейським Союзом остаточно не зникли, невід’ємною складовою таких відносин є контакти з митницею. І тут для підприємців, як правило, виникає чимал...