User views view_news rubric_id news_rubric_id 3

Туристи приїхали в Чернігів

Цими і минулими вихідними, в останні дні бабиного літа, до Чернігова приїхало стільки туристів, що ні вільних екскурсоводів, ні вільних кімнат.

Частина з тих, кого в суботу зустрічаєш на Валу, – гості з Києва. Кажуть, що в середині жовтня обирають Чернігів через затишність та постійні автобуси додому. В управлінні культури впевнені: місто оновилося й почало працювати сарафанне радіо.

Не вистачає екскурсовода

Киянин Сергій Кононенко разом із дружиною по обіді в суботу, 13 жовтня, на Валу двічі підходить до людей, які відрізняються активною жестикуляцією в бік храмів. Вони шукають екскурсовода. Коли їхали до Чернігова, то не очікували, що знайти його виявиться нелегко.

Приїхали до Чернігова, бо вважають місто найкращим варіантом для теплої осінньої погоди. Шукають, де послухати про козацтво та Мазепу. Про екскурсовода запитували в заповіднику «Чернігів стародавній», але всі зайняті. У приміщенні – тільки самотній черговий.

Поки говоримо, ще двоє людей запитують, де знайти екскурсоводів.

Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», каже, що і в суботу, і в неділю приходили поодинокі туристи в пошуках екскурсоводів, та піти з ними було просто нікому.

Найгарячіші дні для Чернігова – травень, коли вже стає тепло, і жовтень, коли тепло останнє. На вихідні, як і завжди, екскурсії бронювали наперед. Із шістнадцяти наукових працівників цього разу жодного вільного. Цими вихідними в місті дійсно багато туристів.

У сезон, каже завідувачка, приїжджають не лише кияни. Нещодавно були із Сум, Полтави, Дніпра, Запоріжжя, Кропивницького та Рівного. Останніх, зауважує Алла Гаркуша, заносить до Чернігова не так і часто.

Зручно для киян

Анастасія Рогоза, 30 років, із чоловіком Олександром Шереметом, 37 років, приїхали до Чернігова вдруге. У серпні минулого через київську турфірму та зі столичним екскурсоводом вони побували тут уперше.

З тих днів залишилося відчуття незакінченого свята. Тоді походили, побули «зіваками»: велика група, все губиться, щось недочув. Тому приїхали удвох. Перед тим начитались легенд про Мотрю, Мазепу, монаха Тарасія в печерах. Вичитали, де у вас тут смачна кава і пиво, – перевіряємо, – говорить Анастасія.

Минулого разу найбільше подружжю сподобався парк на Болдиних горах та Дитинець давнього Чернігова. Тепер планують там посидіти з кавою, поговорити. Кажуть, що для киян місто зручне тим, що можна вранці взяти із собою дітей, а ввечері вже бути з ними вдома.

Чоловік Анастасії запитує, скільки років Спасо-Преображенському храму. Туди вони планують зайти після короткої прогулянки.

Минулого разу наш київський екскурсовод казав, що цей храм – другий після Софії за віком. А сьогодні від іншого ми чули, що чернігівський храм, можливо, старший. Цікаво би про це послухати.

План подружжя на суботу: Антонієві печери, парк на Болдиних горах, Борисоглібський собор (чули, що там відбуваються концерти, і хотіли би потрапити), виставка (порадили «Пласт-Арт»), дерев’яні будиночки. Про дерев’яне мереживо міста чули минулого разу, але побачити встигли лише мигцем, коли йшли до печер.

Нема де переночувати

Анастасія з чоловіком поки не вирішили, чи залишаться ночувати. Кажуть, що дзвонили до двох хостелів – місця нема.

У хостелі Papa`s у центрі міста у вихідні дійсно не було жодного місця. Адміністрація підтвердила: щодня повний заїд – наступного дня повний виїзд. Селилися люди не лише з Києва, а й з Кременця та Харкова. Двоє гостей із закордону – чоловік з Італії та чоловік з Туреччини.

Система інтернет-бронювання житла Booking.com у п’ятницю, 12 жовтня, показувала, що в понад 20 внесених у базу чернігівських готелях та хостелах або залишилося один-два номери, або ж і зовсім констатувала: «Ви не встигли. Номерів не залишилося».

На найближчі вихідні, 20–21 жовтня, незважаючи на прохолоднішу, за прогнозом Гідрометцентру, погоду, номерів для одного, двох або трьох-чотирьох чоловік майже не залишилося. Booking попереджає, що Чернігів – популярний напрямок і на ці дні вже заброньовано 78 % місць.

Проте така ж ситуація цими днями й у сусідньому обласному центрі – Сумах, у віддалених Черкасах. Нема такої завантаженості в Полтаві та Житомирі.

Із київським екскурсоводом

Юрій Ящук із колегами приїхали до Чернігова через київську турфірму. Їхня група – понад 30 чоловік.

Поки столичний екскурсовод розповідає про Борисоглібський собор, Юрій Ящук відволікається, каже, що в Чернігові не вперше.

Я приїжджав рік тому. Був сам, бачив схил, ваші Болдині гори, сподобався парк на горі, кургани. Там так тихо, ніби не в місті. Тоді я мало знав про Чернігів і нічого особливо не роздивився. Цього разу дещо підчитав перед поїздкою. Завтра ще в Батурин. Шукати скарби Мазепи.

Юрій каже, дещо шкода, що екскурсовод – столичний. Йому здається, ніби гід не надто горить тим, що розказує. Чернігівський точно був би емоційнішим.

Вибір турфірми Юрій пояснює тим, що для групи так зручніше й швидше.

Юрія також цікавить вік Спасо-Преображенського храму. У Києві чув, що найстаріший храм – Софія Київська. А в Чернігові, мовляв, так думають не всі.

Це якась суперечка, так? Це навіть дуже цікаво, треба буде самому підчитати. Добре було б якогось чернігівського історика послухати.

Столичні турфірми відбирають туристів

Катерина Литвин, заступник начальника управління культури та туризму, у суботу на площі купує книжки й проглядає локації Покровської книжкової толоки. Каже, що цей захід у центрі міста триватиме всі вихідні. За словами заступниці, на толоці – майже 60 письменників, половина з них львів’яни.

Але сказати, чи ці вихідні нетипово багаті на туристів, не може.

– Механізму підрахунку того, скільки туристів за день чи два відвідало місто, нема – це важко. І це не лише в Чернігові, але й в усьому світі. Звісно, ми обдзвонюємо готелі, залишаємо в кафе анкетки, з яких потім складаємо портрет нашого туриста. Але сказати, що якийсь день став більш топовим, ніж інший, важко.

Заступниця каже, що цими вихідними туристів таки побільшало, уранці вона говорила із заповідником та деякими екскурсоводами – усі зайняті.

Катерина Литвин бачить три причини: книжкова толока зі львівськими письменниками в Чернігові, тепла погода й оновлення в місті.

Оновлені сквери, більше простору, усе гарне. Чернігів став привітнішим до туриста, а далі все працює як сарафанне радіо. Місто фонтанів – Вінниця? А дивитися вже їдуть – наші. А ще – погода. В останні теплі дні столиця завжди вибирається до нас.

Те, що на Валу декілька туристичних груп водять столичні екскурсоводи, заступниця начальника управління культури та туризму називає фактом сумним. Знизує плечима:

Хорошого в цьому мало, адже турфірма не платить податок до Чернігова. І ми ж не виженемо їх. Хіба надіятися, що місто зацікавить якогось туриста, і той повернеться вже сам. Якусь частину грошей туристи залишають, купуючи сувеніри, відвідуючи кафе, але хотілося б, щоб туризм давав більший прибуток Чернігову.

***

Володимир Пилипенко, гід-екскурсовод, працює на себе. Каже, що цими днями мав багато роботи. У Чернігів дійсно приїхало багато туристів, так завжди стається в середині осені, коли прогноз обіцяє останні теплі вихідні.

Останні три тижні для Чернігова стали зірковим часом. Туристів справді багато, погода саме така, яка притягає до невеличких затишних міст. Від Чернігова люди в такі дні завжди у захваті. Деякі групи їдуть в область. А приїхали не лише кияни, є туристи й з Харкова, наприклад.

Зараз прогноз ніби знову відтягує холод, тому цей тиждень та вихідні ще можуть побути туристичними.

еженедельник "Семь дней"
туризм экскурсия гостиницы
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
603 просмотра в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Жители Черниговщины сокращают потребление газа четвертый год подряд, сообщили в компании «Черниговгаз». В 2018 году абоненты «Чернігівгаз Збут» использовали 348,2 миллиона кубометров газа, что на 2% меньше, чем в 2017 году. Наибольшее сокращение потребления газа зафиксировано среди населения. Основные поставки компании приходятся на бытовых потребителей – в 2018 году они получили около 324 млн кубов газа или 93% от общего объема. По сравнению с 2017 годом...
Криминал
Прокуратура доказала в суде вину 42-летнего злоумышленника, действия которого квалифицированы как умышленное причинение смерти родному отцу и покушение на умышленное убийство матери. Инцидент произошел 13 июня прошлого года в Чернигове. Обвиняемый проживал вместе со своими родителями и между ними часто возникали недоразумения. В тот день обвиняемый вернулся домой и увидел родителей, которые распивали алкогольные напитки. Между сыном и родителями возник кон...
Общество
До складу Молодіжної ради при Чернігівській міській раді відібрали 33 людини. Її склад мають затвердити депутати міськради на найближчій сесії, 25 лютого. Персональний склад Чернігівської молодіжної міської ради, який мають завтердити, та коротка інформація про людину з матеріалів чернігівських ЗМІ: Асмаковець Ярослава Ярославівна Безбородько Дмитро Олегович Брижко Михайло Валентинович Вербовий Олександр Петрович Гаврилко Сергій Миколайович Гладишева Марія...
Общество
Реконструкция Красной площади в Чернигове предусматривает обустройство велодорожек. Сейчас есть несколько вариантов того, как они могут выглядеть, сообщает пресс-служба горсовета. Первое предложение - развязка велодорожек будет при повороте налево через велобоксы накопления. Второе - по кругу вместе со всем транспортом. Однако второе предложение может оказаться проблемным и вызвать конфликтные ситуации во время движения. Поэтому комиссия по контролю за вып...
Общество
Вчора, 20 лютого в міжнародному пункті пропуску «Нові Яриловичі», громадянин Португалії пропонував прикордоннику Чернігівського загону хабар в розмірі 900 гривень. Про це повідомляє прес-служба Державної прикордонної служби України. Іноземець у такий спосіб хотів уникнути адмінвідповідальності за перевищення терміну перебування в Україні. Прикордонник від хабара категорично відмовився, а факт підкупу службової особи задокументували та відкрили кримінальне...
Новости компаний
Оgolosha.ua - это бесплатная доска объявлений, здесь Вы можете купить или продать что угодно! Вам понадобится лишь пару минут для того чтобы зарегистрироваться и выложить объявление. Ogolosha.ua - это легкий интерфейс, приятный дизайн, простота в использовании, много категорий и разделение на регионы по Украине. На ogolosha.ua предложены различные товары и услуги, разнообразной ценовой категории и качества. Для того, чтобы найти нужную услугу или товар нео...
Общество
Долгострой на Киевской в Чернигове обрастает стенами - там идут строительные работы. Соответствующие фото опубликовал черниговец Дмитрий Тигранов. Ранее мы писали о том, что частично работы возобновились еще осенью прошлого года. Однако подтверждение от заказчика строительства компании "Ріел Ко" мы так и не дождались, потому, что руководитель компании постоянно просила перезвонить через занятость. В начале декабря прошлого года работы на строительстве прод...
Общество
Голову окружної виборчої комісії №205 у Чернігові Світлану Гавриленко замінили на Віру Романенко. Обидвох голів делегував кандидат у президенти Юрій Тимошенко. Виявилося, що Світлана Романенко із Запоріжжя, вона не знала про призначення й не буде приїжджати. Тому попередню голову комісії Світлану Гавриленко зняли.  Людина, з подання якої Світлану Гавриленко внесли до складу виборчої комісії, тепер внесла подання про заміну. Нині до складу окружної виборчої...
Общество
Підприємство "Чернігівгаз" не відповідатиме за стан мереж всередині житлових будинків та нежитлових приміщень після точки розмежування, повідомляє прес-служба підприємства. Це має робити власник або балансоутримувач будівлі. Такою точкою для багатоквартирного будинку, як правило, є засувка на вводі газової труби до будинку. В приватних будинках – місце врізки/приєднання до розподільчого вуличного газопроводу. "Відтепер ці роботи виконуватимуться на договір...