Туристи приїхали в Чернігів

Цими і минулими вихідними, в останні дні бабиного літа, до Чернігова приїхало стільки туристів, що ні вільних екскурсоводів, ні вільних кімнат.

Частина з тих, кого в суботу зустрічаєш на Валу, – гості з Києва. Кажуть, що в середині жовтня обирають Чернігів через затишність та постійні автобуси додому. В управлінні культури впевнені: місто оновилося й почало працювати сарафанне радіо.

Не вистачає екскурсовода

Киянин Сергій Кононенко разом із дружиною по обіді в суботу, 13 жовтня, на Валу двічі підходить до людей, які відрізняються активною жестикуляцією в бік храмів. Вони шукають екскурсовода. Коли їхали до Чернігова, то не очікували, що знайти його виявиться нелегко.

Приїхали до Чернігова, бо вважають місто найкращим варіантом для теплої осінньої погоди. Шукають, де послухати про козацтво та Мазепу. Про екскурсовода запитували в заповіднику «Чернігів стародавній», але всі зайняті. У приміщенні – тільки самотній черговий.

Поки говоримо, ще двоє людей запитують, де знайти екскурсоводів.

Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», каже, що і в суботу, і в неділю приходили поодинокі туристи в пошуках екскурсоводів, та піти з ними було просто нікому.

Найгарячіші дні для Чернігова – травень, коли вже стає тепло, і жовтень, коли тепло останнє. На вихідні, як і завжди, екскурсії бронювали наперед. Із шістнадцяти наукових працівників цього разу жодного вільного. Цими вихідними в місті дійсно багато туристів.

У сезон, каже завідувачка, приїжджають не лише кияни. Нещодавно були із Сум, Полтави, Дніпра, Запоріжжя, Кропивницького та Рівного. Останніх, зауважує Алла Гаркуша, заносить до Чернігова не так і часто.

Зручно для киян

Анастасія Рогоза, 30 років, із чоловіком Олександром Шереметом, 37 років, приїхали до Чернігова вдруге. У серпні минулого через київську турфірму та зі столичним екскурсоводом вони побували тут уперше.

З тих днів залишилося відчуття незакінченого свята. Тоді походили, побули «зіваками»: велика група, все губиться, щось недочув. Тому приїхали удвох. Перед тим начитались легенд про Мотрю, Мазепу, монаха Тарасія в печерах. Вичитали, де у вас тут смачна кава і пиво, – перевіряємо, – говорить Анастасія.

Минулого разу найбільше подружжю сподобався парк на Болдиних горах та Дитинець давнього Чернігова. Тепер планують там посидіти з кавою, поговорити. Кажуть, що для киян місто зручне тим, що можна вранці взяти із собою дітей, а ввечері вже бути з ними вдома.

Чоловік Анастасії запитує, скільки років Спасо-Преображенському храму. Туди вони планують зайти після короткої прогулянки.

Минулого разу наш київський екскурсовод казав, що цей храм – другий після Софії за віком. А сьогодні від іншого ми чули, що чернігівський храм, можливо, старший. Цікаво би про це послухати.

План подружжя на суботу: Антонієві печери, парк на Болдиних горах, Борисоглібський собор (чули, що там відбуваються концерти, і хотіли би потрапити), виставка (порадили «Пласт-Арт»), дерев’яні будиночки. Про дерев’яне мереживо міста чули минулого разу, але побачити встигли лише мигцем, коли йшли до печер.

Нема де переночувати

Анастасія з чоловіком поки не вирішили, чи залишаться ночувати. Кажуть, що дзвонили до двох хостелів – місця нема.

У хостелі Papa`s у центрі міста у вихідні дійсно не було жодного місця. Адміністрація підтвердила: щодня повний заїд – наступного дня повний виїзд. Селилися люди не лише з Києва, а й з Кременця та Харкова. Двоє гостей із закордону – чоловік з Італії та чоловік з Туреччини.

Система інтернет-бронювання житла Booking.com у п’ятницю, 12 жовтня, показувала, що в понад 20 внесених у базу чернігівських готелях та хостелах або залишилося один-два номери, або ж і зовсім констатувала: «Ви не встигли. Номерів не залишилося».

На найближчі вихідні, 20–21 жовтня, незважаючи на прохолоднішу, за прогнозом Гідрометцентру, погоду, номерів для одного, двох або трьох-чотирьох чоловік майже не залишилося. Booking попереджає, що Чернігів – популярний напрямок і на ці дні вже заброньовано 78 % місць.

Проте така ж ситуація цими днями й у сусідньому обласному центрі – Сумах, у віддалених Черкасах. Нема такої завантаженості в Полтаві та Житомирі.

Із київським екскурсоводом

Юрій Ящук із колегами приїхали до Чернігова через київську турфірму. Їхня група – понад 30 чоловік.

Поки столичний екскурсовод розповідає про Борисоглібський собор, Юрій Ящук відволікається, каже, що в Чернігові не вперше.

Я приїжджав рік тому. Був сам, бачив схил, ваші Болдині гори, сподобався парк на горі, кургани. Там так тихо, ніби не в місті. Тоді я мало знав про Чернігів і нічого особливо не роздивився. Цього разу дещо підчитав перед поїздкою. Завтра ще в Батурин. Шукати скарби Мазепи.

Юрій каже, дещо шкода, що екскурсовод – столичний. Йому здається, ніби гід не надто горить тим, що розказує. Чернігівський точно був би емоційнішим.

Вибір турфірми Юрій пояснює тим, що для групи так зручніше й швидше.

Юрія також цікавить вік Спасо-Преображенського храму. У Києві чув, що найстаріший храм – Софія Київська. А в Чернігові, мовляв, так думають не всі.

Це якась суперечка, так? Це навіть дуже цікаво, треба буде самому підчитати. Добре було б якогось чернігівського історика послухати.

Столичні турфірми відбирають туристів

Катерина Литвин, заступник начальника управління культури та туризму, у суботу на площі купує книжки й проглядає локації Покровської книжкової толоки. Каже, що цей захід у центрі міста триватиме всі вихідні. За словами заступниці, на толоці – майже 60 письменників, половина з них львів’яни.

Але сказати, чи ці вихідні нетипово багаті на туристів, не може.

– Механізму підрахунку того, скільки туристів за день чи два відвідало місто, нема – це важко. І це не лише в Чернігові, але й в усьому світі. Звісно, ми обдзвонюємо готелі, залишаємо в кафе анкетки, з яких потім складаємо портрет нашого туриста. Але сказати, що якийсь день став більш топовим, ніж інший, важко.

Заступниця каже, що цими вихідними туристів таки побільшало, уранці вона говорила із заповідником та деякими екскурсоводами – усі зайняті.

Катерина Литвин бачить три причини: книжкова толока зі львівськими письменниками в Чернігові, тепла погода й оновлення в місті.

Оновлені сквери, більше простору, усе гарне. Чернігів став привітнішим до туриста, а далі все працює як сарафанне радіо. Місто фонтанів – Вінниця? А дивитися вже їдуть – наші. А ще – погода. В останні теплі дні столиця завжди вибирається до нас.

Те, що на Валу декілька туристичних груп водять столичні екскурсоводи, заступниця начальника управління культури та туризму називає фактом сумним. Знизує плечима:

Хорошого в цьому мало, адже турфірма не платить податок до Чернігова. І ми ж не виженемо їх. Хіба надіятися, що місто зацікавить якогось туриста, і той повернеться вже сам. Якусь частину грошей туристи залишають, купуючи сувеніри, відвідуючи кафе, але хотілося б, щоб туризм давав більший прибуток Чернігову.

***

Володимир Пилипенко, гід-екскурсовод, працює на себе. Каже, що цими днями мав багато роботи. У Чернігів дійсно приїхало багато туристів, так завжди стається в середині осені, коли прогноз обіцяє останні теплі вихідні.

Останні три тижні для Чернігова стали зірковим часом. Туристів справді багато, погода саме така, яка притягає до невеличких затишних міст. Від Чернігова люди в такі дні завжди у захваті. Деякі групи їдуть в область. А приїхали не лише кияни, є туристи й з Харкова, наприклад.

Зараз прогноз ніби знову відтягує холод, тому цей тиждень та вихідні ще можуть побути туристичними.

еженедельник "Семь дней"
туризм экскурсия гостиницы
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

ПОЗИЦІЯ
Про те, що Валерій Куліч йде на вибори по 205 округу, він заявив на прес-конференції та розповів, чому і навіщо йде в народні депутати, що планує першочергово втілювати в життя в разі перемоги та як і завдяки чому хоче розвивати Чернігів уже у кріслі народного депутата. За словами кандидата в нардепи, рішення балотуватися на виборах по 205-му округу, де Валерій Куліч уже перемагав у 2014 році, далося не просто. Проте участь у виборах – його принципова пози...
Политика
Смертна кара збоченцям, зниження тарифів та завершення судової реформи – про що говорив Міністр юстиції у Чернігові  До Чернігова із робочим візитом приїздив Міністр юстиції Павло Петренко. Юрист та економіст за освітою, очолює ввірене йому Міністерство із 2014 року. І за ці 5 років у правовому житті країни змінилося чимало – ні без участі юстиції розпочалась, зокрема, судова реформа, кампанія щодо захисту дітей від булінгу (цькування), введено електронне...
Происшествия
В Чернигове утонул 15-летний парень. Трагедия случилась в водах Десны. Ситуацию прокомментировал помощник начальника по вопросам взаимодействия со СМИ ГСЧС Украины в Черниговской области Александр Ивченко. Он рассказал, что юноша родом из Сосницы. На речке отдыхал с друзьями, однако не на пляже Золотой берег, а рядом, возле бань. Именно там и произошла трагедия.
Криминал
В Чернигове псевдозаминировали ж/д и находящийся рядом автовокзал. Об этом сообщает ГУНП в Черниговской области. Оперативники, взрывотехники и кинолог с собакой взрывоопасных предметов не выявили. Позднее установили личность "минера" - им оказался ранее судимый не работающий черниговец. В телефонном терроризме он сознался и дал показания. За шутку про минирование ему грозит от 2 до 6 лет лишения свободы.
Общество
На Черниговщине 9 абитуриентов сдали ВНО на 200 баллов. Об этом рассказала директор Киевского регионального центра оценивания качества образования Светлана Сакаева. По 200 баллов по математике получили 3 абитуриента: 2 из Чернигова и 1 из Куликовки. Столько же на наивысший балл написало химию: 2 черниговца и один житель Прилук. Максимальную оценку по тестированию знания английского языка получили 2 черниговца. Один из абитуриентов-черниговцев сдал биологию...
Криминал
На Черниговщине суд лишит телефонного жулика свободы. Об этом сообщает Репкинский отдел Черниговской городской прокуратуры. Звонок мужчины увенчался успехом - на той стороне трубки женщина поверила, что её сын из-за ДТП попал в больницу и надо срочно везти деньги на лечение. Потерпевшая перевела на карту 7 900 грн. Уже после она узнала, что с сыном все хорошо. В дальнейшем оказалось, что преступник уже был судим, и его отпустили условно-досрочно. Учитывая...
Общество
На Черниговщине за текущий год инсульт случился у 2 792 людей. Об этом сообщает Черниговская горбольнца №2 ссылаясь на данные областной аналитично-информационный центр здорового способа жизни. Инсульт - острое нарушение мозгового кровообращения (ОНМК), вызывающее повреждение тканей мозга и расстройства его функций. По статистикке, 20% пациентов, перенесших инсульт, возвращаются к обычной жизни, 80% - нуждаются в реабилитации. Среди пациентов, переживших ОН...
Криминал
Киевлянин украл автомобиль прямо с одной из черниговских автостоянок. Об этом сообщает прокуратура Черниговской области. Житель столицы похитил авто с автостоянки на улице Чернышевсокго, 15. Добыча вора - HYUNDAI Sonata, который оценили в 290 тысяч гривен. Авто вернут законному владельцу после проведения всех необходимых следственных действий. Киевлянину же огласили подозрение в угоне. Ему грозит от 7 до 12 лет лишения свободы с конфискацией имущества или...
Культура
Чернігівський театр тіней "Verba Shadow" виступив на сцені популярного шоу в США "America's Got Talent". Телеканал NBC випустив анонс одного з епізодів талант-шоу, в якому показав номер чернігівського колективу. Чернігівських тіні стали одними з 225 учасників, тоді коли заявок було подано аж 40 000. Цьогорічною родзинкою від "Verba Shadow" став - театр тіней 3D. Завдяки цій техніці, звичний театр перетворюється в незвичайне шоу, де артисти виступають не ті...