Туристи приїхали в Чернігів

Цими і минулими вихідними, в останні дні бабиного літа, до Чернігова приїхало стільки туристів, що ні вільних екскурсоводів, ні вільних кімнат.

Частина з тих, кого в суботу зустрічаєш на Валу, – гості з Києва. Кажуть, що в середині жовтня обирають Чернігів через затишність та постійні автобуси додому. В управлінні культури впевнені: місто оновилося й почало працювати сарафанне радіо.

Не вистачає екскурсовода

Киянин Сергій Кононенко разом із дружиною по обіді в суботу, 13 жовтня, на Валу двічі підходить до людей, які відрізняються активною жестикуляцією в бік храмів. Вони шукають екскурсовода. Коли їхали до Чернігова, то не очікували, що знайти його виявиться нелегко.

Приїхали до Чернігова, бо вважають місто найкращим варіантом для теплої осінньої погоди. Шукають, де послухати про козацтво та Мазепу. Про екскурсовода запитували в заповіднику «Чернігів стародавній», але всі зайняті. У приміщенні – тільки самотній черговий.

Поки говоримо, ще двоє людей запитують, де знайти екскурсоводів.

Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», каже, що і в суботу, і в неділю приходили поодинокі туристи в пошуках екскурсоводів, та піти з ними було просто нікому.

Найгарячіші дні для Чернігова – травень, коли вже стає тепло, і жовтень, коли тепло останнє. На вихідні, як і завжди, екскурсії бронювали наперед. Із шістнадцяти наукових працівників цього разу жодного вільного. Цими вихідними в місті дійсно багато туристів.

У сезон, каже завідувачка, приїжджають не лише кияни. Нещодавно були із Сум, Полтави, Дніпра, Запоріжжя, Кропивницького та Рівного. Останніх, зауважує Алла Гаркуша, заносить до Чернігова не так і часто.

Зручно для киян

Анастасія Рогоза, 30 років, із чоловіком Олександром Шереметом, 37 років, приїхали до Чернігова вдруге. У серпні минулого через київську турфірму та зі столичним екскурсоводом вони побували тут уперше.

З тих днів залишилося відчуття незакінченого свята. Тоді походили, побули «зіваками»: велика група, все губиться, щось недочув. Тому приїхали удвох. Перед тим начитались легенд про Мотрю, Мазепу, монаха Тарасія в печерах. Вичитали, де у вас тут смачна кава і пиво, – перевіряємо, – говорить Анастасія.

Минулого разу найбільше подружжю сподобався парк на Болдиних горах та Дитинець давнього Чернігова. Тепер планують там посидіти з кавою, поговорити. Кажуть, що для киян місто зручне тим, що можна вранці взяти із собою дітей, а ввечері вже бути з ними вдома.

Чоловік Анастасії запитує, скільки років Спасо-Преображенському храму. Туди вони планують зайти після короткої прогулянки.

Минулого разу наш київський екскурсовод казав, що цей храм – другий після Софії за віком. А сьогодні від іншого ми чули, що чернігівський храм, можливо, старший. Цікаво би про це послухати.

План подружжя на суботу: Антонієві печери, парк на Болдиних горах, Борисоглібський собор (чули, що там відбуваються концерти, і хотіли би потрапити), виставка (порадили «Пласт-Арт»), дерев’яні будиночки. Про дерев’яне мереживо міста чули минулого разу, але побачити встигли лише мигцем, коли йшли до печер.

Нема де переночувати

Анастасія з чоловіком поки не вирішили, чи залишаться ночувати. Кажуть, що дзвонили до двох хостелів – місця нема.

У хостелі Papa`s у центрі міста у вихідні дійсно не було жодного місця. Адміністрація підтвердила: щодня повний заїд – наступного дня повний виїзд. Селилися люди не лише з Києва, а й з Кременця та Харкова. Двоє гостей із закордону – чоловік з Італії та чоловік з Туреччини.

Система інтернет-бронювання житла Booking.com у п’ятницю, 12 жовтня, показувала, що в понад 20 внесених у базу чернігівських готелях та хостелах або залишилося один-два номери, або ж і зовсім констатувала: «Ви не встигли. Номерів не залишилося».

На найближчі вихідні, 20–21 жовтня, незважаючи на прохолоднішу, за прогнозом Гідрометцентру, погоду, номерів для одного, двох або трьох-чотирьох чоловік майже не залишилося. Booking попереджає, що Чернігів – популярний напрямок і на ці дні вже заброньовано 78 % місць.

Проте така ж ситуація цими днями й у сусідньому обласному центрі – Сумах, у віддалених Черкасах. Нема такої завантаженості в Полтаві та Житомирі.

Із київським екскурсоводом

Юрій Ящук із колегами приїхали до Чернігова через київську турфірму. Їхня група – понад 30 чоловік.

Поки столичний екскурсовод розповідає про Борисоглібський собор, Юрій Ящук відволікається, каже, що в Чернігові не вперше.

Я приїжджав рік тому. Був сам, бачив схил, ваші Болдині гори, сподобався парк на горі, кургани. Там так тихо, ніби не в місті. Тоді я мало знав про Чернігів і нічого особливо не роздивився. Цього разу дещо підчитав перед поїздкою. Завтра ще в Батурин. Шукати скарби Мазепи.

Юрій каже, дещо шкода, що екскурсовод – столичний. Йому здається, ніби гід не надто горить тим, що розказує. Чернігівський точно був би емоційнішим.

Вибір турфірми Юрій пояснює тим, що для групи так зручніше й швидше.

Юрія також цікавить вік Спасо-Преображенського храму. У Києві чув, що найстаріший храм – Софія Київська. А в Чернігові, мовляв, так думають не всі.

Це якась суперечка, так? Це навіть дуже цікаво, треба буде самому підчитати. Добре було б якогось чернігівського історика послухати.

Столичні турфірми відбирають туристів

Катерина Литвин, заступник начальника управління культури та туризму, у суботу на площі купує книжки й проглядає локації Покровської книжкової толоки. Каже, що цей захід у центрі міста триватиме всі вихідні. За словами заступниці, на толоці – майже 60 письменників, половина з них львів’яни.

Але сказати, чи ці вихідні нетипово багаті на туристів, не може.

– Механізму підрахунку того, скільки туристів за день чи два відвідало місто, нема – це важко. І це не лише в Чернігові, але й в усьому світі. Звісно, ми обдзвонюємо готелі, залишаємо в кафе анкетки, з яких потім складаємо портрет нашого туриста. Але сказати, що якийсь день став більш топовим, ніж інший, важко.

Заступниця каже, що цими вихідними туристів таки побільшало, уранці вона говорила із заповідником та деякими екскурсоводами – усі зайняті.

Катерина Литвин бачить три причини: книжкова толока зі львівськими письменниками в Чернігові, тепла погода й оновлення в місті.

Оновлені сквери, більше простору, усе гарне. Чернігів став привітнішим до туриста, а далі все працює як сарафанне радіо. Місто фонтанів – Вінниця? А дивитися вже їдуть – наші. А ще – погода. В останні теплі дні столиця завжди вибирається до нас.

Те, що на Валу декілька туристичних груп водять столичні екскурсоводи, заступниця начальника управління культури та туризму називає фактом сумним. Знизує плечима:

Хорошого в цьому мало, адже турфірма не платить податок до Чернігова. І ми ж не виженемо їх. Хіба надіятися, що місто зацікавить якогось туриста, і той повернеться вже сам. Якусь частину грошей туристи залишають, купуючи сувеніри, відвідуючи кафе, але хотілося б, щоб туризм давав більший прибуток Чернігову.

***

Володимир Пилипенко, гід-екскурсовод, працює на себе. Каже, що цими днями мав багато роботи. У Чернігів дійсно приїхало багато туристів, так завжди стається в середині осені, коли прогноз обіцяє останні теплі вихідні.

Останні три тижні для Чернігова стали зірковим часом. Туристів справді багато, погода саме така, яка притягає до невеличких затишних міст. Від Чернігова люди в такі дні завжди у захваті. Деякі групи їдуть в область. А приїхали не лише кияни, є туристи й з Харкова, наприклад.

Зараз прогноз ніби знову відтягує холод, тому цей тиждень та вихідні ще можуть побути туристичними.

еженедельник "Семь дней"
туризм экскурсия гостиницы
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
Соревновались люди с инвалидностью в Бахмуте Донецкой область с 9 по 12 сентября. Об этом сообщает департамент семьи, молодежи и спорта Черниговской ОГА. Андрей Руденко - спортсмен, у которого проблемы со зрением, взял золото в метании диска и толкании ядра. А Максим Ус, у которого поражен опорно-двигательный аппарат, стал лучшим в забегах на 400 и 800 метров.
Общество
Сергей Боднарчук хочет видеть вместо высоток зеленые зоны, места отдыха и спортплощадки возле берега реки на улице Стрелецкой. Об этом он написал в Единой системе местных петиций. "Місто має бути комфортним, а блукання поміж багатоповерхівок нікого не приваблює. Бізнес і влада має працювати для покращення життя людей, а не притісняти інтереси мешканців та погіршувати комфорт життя заради прибутків", - сказано в обращении. Также автор петиции считает, что с...
Общество
Стенд информационный и предназначен для более глубокого, а также иллюстративного информирования туристов. Об этом написал ученый секретарь Национального архитектурно-исторического заповедника "Чернігів стародавній" на своей странице в Facebook. Через информационный сенсорный стенд можно будет больше узнать о городе в целом, что в нём можно посмотреть, что покушать, и где переночевать.
Криминал
Стали известны детали выращивания наркотиков в специально оборудованной теплице жителем Борзнянского района. О них сообщает Черниговская полиция. Делок выращивал элитный канабис, а также занимался экзотическими грибами, вызывающими галлюцинации. Правоохранители изъяли почти 1 000 кустов травки, а так же более 10 кг высушенной марихуаны. "Культиватор" выращивал наркотики методом капельного орошения. Полиция сообщает, что на "чёрном" рынке изъятые наркотики...
Общество
Каждый может узнать больше о здоровье. Темы обсуждений уже известны. Об этом нам сообщает пресс-служба Черниговской горбольницы №2, где и будет проходить "Школа здоровья". Темы осеннего сета: «Все про імунопрофілактику інфекційних хвороб», кабинет 35. Спикер - врач общей практики семейной медицины Елена Левченко; «Гепатит: як я можу себе захистити?», кабинет 31. Об этом можно будет пообщаться с врачом общей практики семейной медицины Александром Янчуком;...
Общество
Представник Чернігівщини поліцейський Роман Конопацький зі своєю службовою собакою Доллі вибороли одразу кілька медалей на IV Відкритому чемпіонаті Національної поліції з багатоборства кінологів, який проходив у Житомирі. Про це повідомляє Сектор комунікації поліції Чернігівської області. Три дні учасники змагалися у кількох номінаціях: подолання смуги перешкод, вибірка людей та речей, слухняність службових собак, слідова та пошукова робота, затримання умо...
Происшествия
Спасатели тушат 3 пожара, при чем два из них уже почти неделю. Об этом сообщает Департамент гражданской защиты и оборонной работы Черниговской ОГА. Так, возле села Ковпыта Черниговского района, торф начал гореть ещё 10 сентября. За прошедшие сутки (17 сентября) спасателям удалось побороть огонь на территории 0,4 Га. Однако всё ещё горит 6,6 гектар торфа. По лучше ситуация возле села Конятин Сосницкого района. Там за прошедшие сутки ликвидировали пожар на т...
Спорт
Чернігівська спортсменка Олена Костевич здобула свою чергову нагороду. На цей раз вона стала призеркою Чемпіонату Європи зі стрільби з малокаліберної зброї, що проходить в італійській Болоньї. Про це йдеться на офіційній Facebook-сторінці НОК України. Стрільчиня здобула бронзову медаль у змаганнях зі стрільби з дистанції 50 м серед змішаних команд. Виступала чернігівка разом зі своїм досвідченим партнером Олегом Омельчуком. Загалом за підсмками перших чоти...
Спорт
Соревнования пройдут с 20 по 22 сентября. Об этом нам сообщили в Управлении по вопросам семьи, молодежи и спорта Черниговского горсовета. В соревновании будут участвовать школьники с разных городов Украины, а также из Беларуси: сборная Чернигова СДЮШОР; команда "Энергия" (Гомель); команда ДЮСШ из Ирпеня; команда ДЮСШ из Нежина; команда ДЮСШ из Любеча; команда КДЮСШ №1 (Черкассы). Играть будут на базе Национального университета "Черниговский коллегиум". Пла...