Туристи приїхали в Чернігів

Цими і минулими вихідними, в останні дні бабиного літа, до Чернігова приїхало стільки туристів, що ні вільних екскурсоводів, ні вільних кімнат.

Частина з тих, кого в суботу зустрічаєш на Валу, – гості з Києва. Кажуть, що в середині жовтня обирають Чернігів через затишність та постійні автобуси додому. В управлінні культури впевнені: місто оновилося й почало працювати сарафанне радіо.

Не вистачає екскурсовода

Киянин Сергій Кононенко разом із дружиною по обіді в суботу, 13 жовтня, на Валу двічі підходить до людей, які відрізняються активною жестикуляцією в бік храмів. Вони шукають екскурсовода. Коли їхали до Чернігова, то не очікували, що знайти його виявиться нелегко.

Приїхали до Чернігова, бо вважають місто найкращим варіантом для теплої осінньої погоди. Шукають, де послухати про козацтво та Мазепу. Про екскурсовода запитували в заповіднику «Чернігів стародавній», але всі зайняті. У приміщенні – тільки самотній черговий.

Поки говоримо, ще двоє людей запитують, де знайти екскурсоводів.

Алла Гаркуша, завідувачка науково-просвітницького відділу архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», каже, що і в суботу, і в неділю приходили поодинокі туристи в пошуках екскурсоводів, та піти з ними було просто нікому.

Найгарячіші дні для Чернігова – травень, коли вже стає тепло, і жовтень, коли тепло останнє. На вихідні, як і завжди, екскурсії бронювали наперед. Із шістнадцяти наукових працівників цього разу жодного вільного. Цими вихідними в місті дійсно багато туристів.

У сезон, каже завідувачка, приїжджають не лише кияни. Нещодавно були із Сум, Полтави, Дніпра, Запоріжжя, Кропивницького та Рівного. Останніх, зауважує Алла Гаркуша, заносить до Чернігова не так і часто.

Зручно для киян

Анастасія Рогоза, 30 років, із чоловіком Олександром Шереметом, 37 років, приїхали до Чернігова вдруге. У серпні минулого через київську турфірму та зі столичним екскурсоводом вони побували тут уперше.

З тих днів залишилося відчуття незакінченого свята. Тоді походили, побули «зіваками»: велика група, все губиться, щось недочув. Тому приїхали удвох. Перед тим начитались легенд про Мотрю, Мазепу, монаха Тарасія в печерах. Вичитали, де у вас тут смачна кава і пиво, – перевіряємо, – говорить Анастасія.

Минулого разу найбільше подружжю сподобався парк на Болдиних горах та Дитинець давнього Чернігова. Тепер планують там посидіти з кавою, поговорити. Кажуть, що для киян місто зручне тим, що можна вранці взяти із собою дітей, а ввечері вже бути з ними вдома.

Чоловік Анастасії запитує, скільки років Спасо-Преображенському храму. Туди вони планують зайти після короткої прогулянки.

Минулого разу наш київський екскурсовод казав, що цей храм – другий після Софії за віком. А сьогодні від іншого ми чули, що чернігівський храм, можливо, старший. Цікаво би про це послухати.

План подружжя на суботу: Антонієві печери, парк на Болдиних горах, Борисоглібський собор (чули, що там відбуваються концерти, і хотіли би потрапити), виставка (порадили «Пласт-Арт»), дерев’яні будиночки. Про дерев’яне мереживо міста чули минулого разу, але побачити встигли лише мигцем, коли йшли до печер.

Нема де переночувати

Анастасія з чоловіком поки не вирішили, чи залишаться ночувати. Кажуть, що дзвонили до двох хостелів – місця нема.

У хостелі Papa`s у центрі міста у вихідні дійсно не було жодного місця. Адміністрація підтвердила: щодня повний заїд – наступного дня повний виїзд. Селилися люди не лише з Києва, а й з Кременця та Харкова. Двоє гостей із закордону – чоловік з Італії та чоловік з Туреччини.

Система інтернет-бронювання житла Booking.com у п’ятницю, 12 жовтня, показувала, що в понад 20 внесених у базу чернігівських готелях та хостелах або залишилося один-два номери, або ж і зовсім констатувала: «Ви не встигли. Номерів не залишилося».

На найближчі вихідні, 20–21 жовтня, незважаючи на прохолоднішу, за прогнозом Гідрометцентру, погоду, номерів для одного, двох або трьох-чотирьох чоловік майже не залишилося. Booking попереджає, що Чернігів – популярний напрямок і на ці дні вже заброньовано 78 % місць.

Проте така ж ситуація цими днями й у сусідньому обласному центрі – Сумах, у віддалених Черкасах. Нема такої завантаженості в Полтаві та Житомирі.

Із київським екскурсоводом

Юрій Ящук із колегами приїхали до Чернігова через київську турфірму. Їхня група – понад 30 чоловік.

Поки столичний екскурсовод розповідає про Борисоглібський собор, Юрій Ящук відволікається, каже, що в Чернігові не вперше.

Я приїжджав рік тому. Був сам, бачив схил, ваші Болдині гори, сподобався парк на горі, кургани. Там так тихо, ніби не в місті. Тоді я мало знав про Чернігів і нічого особливо не роздивився. Цього разу дещо підчитав перед поїздкою. Завтра ще в Батурин. Шукати скарби Мазепи.

Юрій каже, дещо шкода, що екскурсовод – столичний. Йому здається, ніби гід не надто горить тим, що розказує. Чернігівський точно був би емоційнішим.

Вибір турфірми Юрій пояснює тим, що для групи так зручніше й швидше.

Юрія також цікавить вік Спасо-Преображенського храму. У Києві чув, що найстаріший храм – Софія Київська. А в Чернігові, мовляв, так думають не всі.

Це якась суперечка, так? Це навіть дуже цікаво, треба буде самому підчитати. Добре було б якогось чернігівського історика послухати.

Столичні турфірми відбирають туристів

Катерина Литвин, заступник начальника управління культури та туризму, у суботу на площі купує книжки й проглядає локації Покровської книжкової толоки. Каже, що цей захід у центрі міста триватиме всі вихідні. За словами заступниці, на толоці – майже 60 письменників, половина з них львів’яни.

Але сказати, чи ці вихідні нетипово багаті на туристів, не може.

– Механізму підрахунку того, скільки туристів за день чи два відвідало місто, нема – це важко. І це не лише в Чернігові, але й в усьому світі. Звісно, ми обдзвонюємо готелі, залишаємо в кафе анкетки, з яких потім складаємо портрет нашого туриста. Але сказати, що якийсь день став більш топовим, ніж інший, важко.

Заступниця каже, що цими вихідними туристів таки побільшало, уранці вона говорила із заповідником та деякими екскурсоводами – усі зайняті.

Катерина Литвин бачить три причини: книжкова толока зі львівськими письменниками в Чернігові, тепла погода й оновлення в місті.

Оновлені сквери, більше простору, усе гарне. Чернігів став привітнішим до туриста, а далі все працює як сарафанне радіо. Місто фонтанів – Вінниця? А дивитися вже їдуть – наші. А ще – погода. В останні теплі дні столиця завжди вибирається до нас.

Те, що на Валу декілька туристичних груп водять столичні екскурсоводи, заступниця начальника управління культури та туризму називає фактом сумним. Знизує плечима:

Хорошого в цьому мало, адже турфірма не платить податок до Чернігова. І ми ж не виженемо їх. Хіба надіятися, що місто зацікавить якогось туриста, і той повернеться вже сам. Якусь частину грошей туристи залишають, купуючи сувеніри, відвідуючи кафе, але хотілося б, щоб туризм давав більший прибуток Чернігову.

***

Володимир Пилипенко, гід-екскурсовод, працює на себе. Каже, що цими днями мав багато роботи. У Чернігів дійсно приїхало багато туристів, так завжди стається в середині осені, коли прогноз обіцяє останні теплі вихідні.

Останні три тижні для Чернігова стали зірковим часом. Туристів справді багато, погода саме така, яка притягає до невеличких затишних міст. Від Чернігова люди в такі дні завжди у захваті. Деякі групи їдуть в область. А приїхали не лише кияни, є туристи й з Харкова, наприклад.

Зараз прогноз ніби знову відтягує холод, тому цей тиждень та вихідні ще можуть побути туристичними.

еженедельник "Семь дней"
туризм экскурсия гостиницы
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
23 квітня – Всесвітній день книги та авторського права. У 1995 році ЮНЕСКО вирішило відзначати його саме в день смерті (1616 р.) видатного письменника Вільяма Шекспіра. Всесвітній день книги та авторського права затвердили з метою просвіти, для подальшого розвитку усвідомлення культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань та найнадійнішим способом їхнього збереження. Ми запитали в чернігівців, як часто вон...
Происшествия
Ночью в селе Лемеши Козелецкого района неизвестный бросил камень в сторону грузовика, сообщает «Чернігів оперативний». Водитель, гражданин Сербии, рассказал, что заметил силуэт на обочине дороги. Человек бросил кирпич в сторону фуры и убежал. В результате автомобиль на сербской регистрации получил повреждения – разбито лобовое стекло грузовика SCANIA. Примет хулигана водитель назвать не смог. Полиция просит всех, кто может помочь с информацией по данному и...
Общество
Практично всі виборчі дільниці в Чернігівській області розпочали свою роботу о 8:00, як передбачено законом, пише «Чернігівщина. Події і коментарі». Виняток – одна з дільниць у Варвинському районі, де через бюрократичні процедури двері для виборців відчинилися лише о 8:50. Нагадаємо, сьогодні, 21 квітня, відбувається другий тур президентських виборів. В Чернігівській області працює 1092 дільниці. В списках – більше 806,5 тисяч виборців.
Спорт
Черниговский боксер Дмитрий Митрофанов во втором раунде нокаутировал испанца Хорхе Вальехо в восьмираундовом рейтинговом бою в среднем весе, который состоялся вчера, 20 апреля. Об этом сообщает Sportarena. Для Митрофанова победа стала пятой на профессиональном ринге, причем уже в третий раз украинский боксер побеждает нокаутом.  Напомним, что в предыдущем бое, который прошел в феврале, черниговец единогласным решением судей победил панамца Джеффри Росалеса...
Происшествия
На перехресті вулиць Гончої та Гетьмана Полуботка, сьогодні, 20 квітня, сталася ДТП. Про це повідомляє телеграм-канал Чернігів Оперативний. Пригода сталася за участі легкових автомобілів "Skoda" та "Ford". За попередніми даними потерпілих немає. На місці пригоди працює поліція.  Нагадаємо, що це вже не перше ДТП на цьому перехресті. У минулому місяці тут сталося дві аварії: легковик протаранив будівлю готелю та масове зіткнення трьох автомобілів.
Общество
Невідомі в жилетах компанії «УТБ-Інжиніринг» тестують клінкер – керівництво розводить руками: їх працівники, мовляв, цього не роблять. Ярослав Куц, начальник управління ЖКГ, каже, що це його власна ініціатива, як замовника. «Експеримент» провела компанія, яка реконструює на площі колектор. Один із істориків зауважує: із клінкером поводяться необережно. Що взагалі відбувається на площі? Хто працює на площі? У вівторок, 16 квітня, на Красній площі люди в жил...
Экология
В Яловщине нашли 120 аварийных деревьев, и это только на небольшой ее части – 6 гектарах заказника. Ситуация могла быть и хуже: предварительно рассчитывали обнаружить около 200 проблемных стволов. В понедельник, 15 апреля, спецкомиссия искала деревья, которые могут упасть. И хорошо, если не на посетителей лесопарка.        Что ищем С обследованием сначала не сложилось. Обойти 6 гектаров Яловщины в пределах заказника, чтобы понять, какие деревья надо спилит...
Происшествия
Два авто с признаками подделки пытались перерегистрировать в Чернигове. Об этом сообщает Черниговский региональный сервисный центр МВД Украины на своей странице в Фейсбук. С проблемой столкнулись новые владельцы ВАЗ 21083 и Audi F6. Авто были без номеров кузова и двигателя. Их уничтожили механическим способом. В сервисном центре МВД утверждают, что уберечься от покупки авто с поддельными номерами двигателя или кузова можно, обратившись к ним для оформлени...
Криминал
Бывший прокурор Черниговской областной прокуратуры заплатит 25,5 тысяч гривен штрафа за получение взятки. Приговор вынес Новозаводской райсуд Чернигова на основании соглашения преступника и обвинителя о признании вины. Об этом сообщает портал 368.media. В феврале 2014 года следователь Черниговского горотдела милиции внес сведения в ЕРДР по факту подделки свидетельства о регистрации автомобиля марки Renault Clio. Правоохранители изъяли автомобиль. В свою оч...