Хто і коли вигадав гасло “Слава Україні!”

Гасло, як стверджує історик і один з найретельніших дослідників походження популярного словосполучення Юрій Юзич, народилося у Харкові, загриміло на всю Україну з Києва, зберіглося  зусиллями  галичан і волинян у Львові та Рівному. Та внесли свою вагому частку в утвердження патріотичного вітання і чернігівці, хоча авторство їм і не належить.

Тривалий час вважалося, що автор гучного вітання – Степан Бандера. Але в збірнику його праць… немає отої популярної, часто вживаної в інтернеті цитати, яка йому приписується: “І прийде час, коли один скаже: “Слава Україні! “, а мільйони відповідатимуть “Героям слава!” Так хто ж автор цього вітання?

Відомо, що гасло “Слава Україні!” і відповідь “По всій землі слава!” використовувалось у середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття. Саме там студенти у 1900 році створили Революційну українську партію (РУП) і перша згадка про гасло пов’язана з ними.

Серед засновників РУП був  Олександр Коваленко, до речі, котрий згодом став одним із лідерів повстання на «Потьомкіні». До його родини  якось їхав у гості публіцист Микола Левитський. Він згадував: «Їхав, їхав, розглядався навкруги, але забуяв назву потрібного перевулку. Спитатись би когось, але можуть засміяти – Харків, то ж не Кобеляки, де всі всіх знають. Коли дивлюсь, – іде студент-технольоґ, чорнявий, смуглявий, ну – наш парубок із села, та й годі. Спитатися б його, та якось ніяково. Коли чую – він насвистує “Ще не вмерла Україна”. – Почекайте! – я до візника. – “Слава Україні!” – гукаю до студента. – “По всій землі слава!” – відповідає, підбігаючи до мене з хідника”. Далі автор пише: ось так пізнавались між собою ті, що працювали тоді для української справи.

Друга хвиля популярності вітання «Слава Україні!»  настала з початком революції 1917 року. Уже проголошення  у червні Першого універсалу Центральної Ради українці вітали кличами “Хай живе вільна Україна” та “Слава Україні”.

Реагуючи на Перший Універсал, у липні з Петрограду до Києва приїхала делегація тимчасового уряду, зокрема, військовий міністр Олександр Керенський і міністр закордонних справ Михайло Терещенко. Коли вони були в Центральній Раді, під вікнами будинку пройшов парад українських військових частин.

Очевидці згадують  його так: “Впродовж півтори-двох годин, міцними стрункими лавами, під національними прапорами проходили церемоніальним маршем перед Центральною Радою українці-вояки усіх частин київської залоги, а на привіт голови Ради відповідали гучними: “Слава Україні!…”

Коли в січні 1918 року заступник голови Центральної ради чернігівець Микола Шраг доповідав професору Михайлу Грушевському, що партія українських есерів (соціал-революціонерів) сягнула мільйона членів, які заплатили членські внески, то отримав таку відповідь: “Ось іду промовляти. Тисячна юрба шалітиме з радості, вигукуючи “Слава Україні”.

А один з учасників трагічного бою під Крутами писав згодом, що юнаки із студентського куреня наказ про відхід на фронт зустріли грімким “Слава!”. “Шапки полетіли вгору, дружні стиски рук, радісні оклики — „Слава Україні!” Коли вирушали на фронт, то на вигуки “Прощайте! Вертайтесь переможцями!”, відповідали “Слава Україні!”.

А коли в полі почули “Реб’ята, бросьте вінтовкі, а то всіх вас переріжемо!”, то після короткої паузи, мов по команді “з грудей юнаків залунало: “Ніколи! Слава Україні!””. І у передсмертних судорогах кричали: “Хай живе Україна!” – згадується у матеріалах, виданих у Брюсселі до 50-річчя бою під Крутами.

Після перевороту П. Скоропадського традиція вітання зберіглась і в гетьманських військах. Як згадував сучасник, «… сердюки гетьмана бойового вишколу не мали, а лише добре марширували, голосно вигукували “Слава Україні, Гетьманові Слава”. Ця відповідь “Гетьманові слава!” цікава тим, що вперше використовувалась як чітка і коротка відповідь на вітання “Слава Україні!”.

На початку 1919 року гасло “Слава Україні!” стало настільки популярним, що на фронті один із двох бронепотягів Армії УНР, так і був названий: “Слава Україні”.

“Слава Україні!” глибоко закоренилось в Армії УНР . Володимир Сосюра, який у липні 1919 року став курсантом Житомирської юнацької школи, у  романі “Третя рота” писав: “Наша сотня неправильно відповідала “Слава Україні” (не під ногу), і [граф Сергій] Зубок-Мокієвський гнав нас бігом аж на гору”.

Зрештою вітання “Слава Україні!” офіційно запровадили  в військах Армії УНР по закінченню першого Зимового походу навесні 1920 року. Наказ по військах армії УНР у першому параграфі передбачав вітання “Слава Україні”, а в кінці зазначав: “Всім частям армії на похвалу, а то подяку за службу Україні, відповідати: “Слава Україні”. Традиція вітання “Слава Україні!” продовжувала жити і після того, як Армія УНР опинилась в таборах інтернованих в Польщі.

В інтернеті є багато версій, які вважають, що “Героям слава!” запропонував у 1925 році використовувати хорунжий полку Чорних запорожців Юрій Артюшенко. Він – один із засновників Легії українських націоналістів (ЛУН), яка згодом стала спізасновницею ОУН. Втім, жодного документованого доказу цьому немає.

Із середині 1920-х років гасло “Слава Україні” почала використовувати українська пластова молодь, вихована ветеранами визвольних змагань в Галичині і Волині. Саме із середовища пластунів, які масово влились в ОУН після зборони поляками Пласту, гасло “Слава Україні!” повернулось у маси і знову стало популярним серед українців.

Деякі польські джерела  свідчать: під час «Варшавського процесу» над дванадцятьма  українськими націоналістами, серед яких був і Степан Бандера, 18 листопада 1935 року в Варшаві в окружному суді на першому ж засіданні Бандера назвав себе «українським громадянином, що не підкоряються польськими законами». Він відмовився давати свідчення польською мовою, заявивши: суд зобов’язаний поважати волю обвинуваченого. За Бандерою так вчинили й інші підсудні, і, навіть, деякі свідки. Обвинувачені відмовлялися відповідати на питання польською, вітали один одного вигуком «Слава Україні!», починаючи цими словами з лави підсудних кожне засідання суду

Все це переконує: “Слава Україні” з’явилося задовго до створення ОУН.

У радянські часи гасло суворо заборонялося. Знову вітання поширилося з початком Незалежності України, коли воно залунало на мітингах і демонстраціях. Тоді ж з’явилися продовження фрази –  “Слава до нації! Смерть ворогам! ” і “Україна перш за все!”. Першими такими словами заговорили представники Української націоналістичної Самооборони (УНСО) – силового підрозділу партії УНА.

Нове життя гасло отримало під час двох революцій – Помаранчевої і Гідності. Тепер його ще асоціюють з війною на Донбасі. Отримала інше значення і відповідь “Слава героям”- нині говоримо так  про сучасників, котрі віддали життя за цілісність нашої держави.

У сучасній Україні гасло набуло такого поширення, що легко упізнається кожним. Громадяни нашої країни завжди знають, як треба відповісти на пароль « Слава Україні!». Віднедавна воно стало офіційним військовим вітанням Збройних Сил України.

Сергій Чугуєв

За матеріалами періодичних видань

Фото з інтернету

Стаття взята с сайту Експертна Думка.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
147 просмотров в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В планах Черниговводоканала на 2019 год – проведение реконструкции водопроводных и канализационных сетей в Чернигове. Однако денег на все необходимые работы пока что нет. Ключевые направления – реконструкция водопровода, проходящего вдоль улицы Героев Чернобыля. Здесь запланирован ремонт дорожного покрытия, а перед тем необходимо заменить трубы, чтобы потом в случае аварии не пришлось срывать новый асфальт. Стоимость работ на участке от пр. Мира до перекре...
Общество
Директор коммунального предприятия «Черниговводоканал» Сергей Малявко рассказал о кадровых проблемах на КП. Средний возраст работников «Черниговводоканала» - 46 лет. По мнению Сергея Малявко, это свидетельствует о том, что работа на предприятии не пользуется престижем у молодежи. К тому же, за последние годы водоканал потерял квалифицированных сотрудников, уехавших на заработки за граница. Сергей Малявко рассказал, что в первую очередь уехали электросварщи...
Общество
Побутові споживачі ТОВ "Чернігівгаз Збут" отримають платіжки за газ, спожитий у січні,  із затримкою, повідомляє підприємство. Через зміну Урядом норм споживання газу заднім числом, рахунки  за газ, спожитий у січні, надійдуть із затримкою. Постанова КМУ №63 «Деякі питання споживання природного газу побутовими споживачами» набрала чинності 08.02.2019 року та встановлює нові норми споживання природного газу для домоволодінь. Наразі фахівці газорозподільної...
Экология
Суд постановил установить границы гидрологического заказника местного значения "Заудаевский" общей площадью 234 га с охранной зоной 826 га в Прилуцком районе, сообщает прокуратура Черниговской области. Заказник создали еще в 1979 году, чтобы охранять и сохранять редкие виды растений и животных. В 2001 году заказник передали под охрану Смошанському сельскому совету Прилуцкого района. Местная прокуратура проявили, что границы заказника в натуре не установили...
Криминал
Черниговец перечислил на свои счета деньги за международные звонки украинских абонентов с помощью "рефайла", когда звонок из другой страны в Украину пропускается через интернет, сообщили в секторе коммуникации полиции Черниговской области. Потом такой звонок из интернета выводится на украинские SIM-карты. Затем с них совершается звонок украинскому оператору внутри страны. Деньги абонентов за такие вызовы человек перечислял на собственные счета. Почти все у...
Общество
"Черниговоблэнерго" открыло еще одну телефонную линию для передачи показателей электросчетчиков. Линия рассчитана на пожилых людей. Открытие линии на предприятии назвала шагом на встречу потребителям электроэнергии, которые имеют только дисковые телефоны. Новый номер - 654-903. Эта линия будет работать исключительно с 1 по 4 число месяца, режим работы - с 8:00 до 17:00. Линия рассчитана на потребителей электроэнергии почтенного возраста. Для быстрого обслу...
Общество
У січні цього року доходи місцевих бюджетів (без урахування трансфертів) склали 453,9 мільйона гривень. Так, до загального фонду надійшло 424,3 мільйона гривень, до спеціального – 29,6 мільйона гривень. Про це повідомляє Департамент фінансів Чернігівської ОДА. У порівнянні з відповідним періодом 2018 року доходи збільшилися на 53,1 мільйона гривень, або на 13,2 %. Найбільший дохід місцевих бюджетів це податок на дохід фізичних осіб. За січень місцеві бюдже...
Общество
Директор коммунального предприятия «Черниговводоканал» Сергей Малявко поделился ближайшими планами КП. В частности, на предприятии уже ведется и будет усилена работа по переводу всех данных из бумажного формата в электронный (оцифровка данных). Также на «Черниговводоканале» рассчитывают запустить пилотный проект по установке счетчиков горячей воды в тех домах, где пока не ведется учет. Это позволит избежать потерь воды. Также Сергей Малявко отметил, что в...
Происшествия
Вчора, 18 лютого, у підвальному приміщенні ТОВ "Пелетон", що знаходиться по вул. Рудого, 63, сталася пожежа. Про це повідомляє Управління ДСНС України у Чернігівській області на офіційній сторінці у Facebook. Через щільне задимлення рятувальники вимушені були ліквідовувати пожежу у апаратах захисту органів дихання та зору, й за допомогою водяного ствола. Також, вогнеборці задіяли автомобіль газодимозахисної служби аби відкачати з приміщення небезпечні прод...