Хто і коли вигадав гасло “Слава Україні!”

Гасло, як стверджує історик і один з найретельніших дослідників походження популярного словосполучення Юрій Юзич, народилося у Харкові, загриміло на всю Україну з Києва, зберіглося  зусиллями  галичан і волинян у Львові та Рівному. Та внесли свою вагому частку в утвердження патріотичного вітання і чернігівці, хоча авторство їм і не належить.

Тривалий час вважалося, що автор гучного вітання – Степан Бандера. Але в збірнику його праць… немає отої популярної, часто вживаної в інтернеті цитати, яка йому приписується: “І прийде час, коли один скаже: “Слава Україні! “, а мільйони відповідатимуть “Героям слава!” Так хто ж автор цього вітання?

Відомо, що гасло “Слава Україні!” і відповідь “По всій землі слава!” використовувалось у середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття. Саме там студенти у 1900 році створили Революційну українську партію (РУП) і перша згадка про гасло пов’язана з ними.

Серед засновників РУП був  Олександр Коваленко, до речі, котрий згодом став одним із лідерів повстання на «Потьомкіні». До його родини  якось їхав у гості публіцист Микола Левитський. Він згадував: «Їхав, їхав, розглядався навкруги, але забуяв назву потрібного перевулку. Спитатись би когось, але можуть засміяти – Харків, то ж не Кобеляки, де всі всіх знають. Коли дивлюсь, – іде студент-технольоґ, чорнявий, смуглявий, ну – наш парубок із села, та й годі. Спитатися б його, та якось ніяково. Коли чую – він насвистує “Ще не вмерла Україна”. – Почекайте! – я до візника. – “Слава Україні!” – гукаю до студента. – “По всій землі слава!” – відповідає, підбігаючи до мене з хідника”. Далі автор пише: ось так пізнавались між собою ті, що працювали тоді для української справи.

Друга хвиля популярності вітання «Слава Україні!»  настала з початком революції 1917 року. Уже проголошення  у червні Першого універсалу Центральної Ради українці вітали кличами “Хай живе вільна Україна” та “Слава Україні”.

Реагуючи на Перший Універсал, у липні з Петрограду до Києва приїхала делегація тимчасового уряду, зокрема, військовий міністр Олександр Керенський і міністр закордонних справ Михайло Терещенко. Коли вони були в Центральній Раді, під вікнами будинку пройшов парад українських військових частин.

Очевидці згадують  його так: “Впродовж півтори-двох годин, міцними стрункими лавами, під національними прапорами проходили церемоніальним маршем перед Центральною Радою українці-вояки усіх частин київської залоги, а на привіт голови Ради відповідали гучними: “Слава Україні!…”

Коли в січні 1918 року заступник голови Центральної ради чернігівець Микола Шраг доповідав професору Михайлу Грушевському, що партія українських есерів (соціал-революціонерів) сягнула мільйона членів, які заплатили членські внески, то отримав таку відповідь: “Ось іду промовляти. Тисячна юрба шалітиме з радості, вигукуючи “Слава Україні”.

А один з учасників трагічного бою під Крутами писав згодом, що юнаки із студентського куреня наказ про відхід на фронт зустріли грімким “Слава!”. “Шапки полетіли вгору, дружні стиски рук, радісні оклики — „Слава Україні!” Коли вирушали на фронт, то на вигуки “Прощайте! Вертайтесь переможцями!”, відповідали “Слава Україні!”.

А коли в полі почули “Реб’ята, бросьте вінтовкі, а то всіх вас переріжемо!”, то після короткої паузи, мов по команді “з грудей юнаків залунало: “Ніколи! Слава Україні!””. І у передсмертних судорогах кричали: “Хай живе Україна!” – згадується у матеріалах, виданих у Брюсселі до 50-річчя бою під Крутами.

Після перевороту П. Скоропадського традиція вітання зберіглась і в гетьманських військах. Як згадував сучасник, «… сердюки гетьмана бойового вишколу не мали, а лише добре марширували, голосно вигукували “Слава Україні, Гетьманові Слава”. Ця відповідь “Гетьманові слава!” цікава тим, що вперше використовувалась як чітка і коротка відповідь на вітання “Слава Україні!”.

На початку 1919 року гасло “Слава Україні!” стало настільки популярним, що на фронті один із двох бронепотягів Армії УНР, так і був названий: “Слава Україні”.

“Слава Україні!” глибоко закоренилось в Армії УНР . Володимир Сосюра, який у липні 1919 року став курсантом Житомирської юнацької школи, у  романі “Третя рота” писав: “Наша сотня неправильно відповідала “Слава Україні” (не під ногу), і [граф Сергій] Зубок-Мокієвський гнав нас бігом аж на гору”.

Зрештою вітання “Слава Україні!” офіційно запровадили  в військах Армії УНР по закінченню першого Зимового походу навесні 1920 року. Наказ по військах армії УНР у першому параграфі передбачав вітання “Слава Україні”, а в кінці зазначав: “Всім частям армії на похвалу, а то подяку за службу Україні, відповідати: “Слава Україні”. Традиція вітання “Слава Україні!” продовжувала жити і після того, як Армія УНР опинилась в таборах інтернованих в Польщі.

В інтернеті є багато версій, які вважають, що “Героям слава!” запропонував у 1925 році використовувати хорунжий полку Чорних запорожців Юрій Артюшенко. Він – один із засновників Легії українських націоналістів (ЛУН), яка згодом стала спізасновницею ОУН. Втім, жодного документованого доказу цьому немає.

Із середині 1920-х років гасло “Слава Україні” почала використовувати українська пластова молодь, вихована ветеранами визвольних змагань в Галичині і Волині. Саме із середовища пластунів, які масово влились в ОУН після зборони поляками Пласту, гасло “Слава Україні!” повернулось у маси і знову стало популярним серед українців.

Деякі польські джерела  свідчать: під час «Варшавського процесу» над дванадцятьма  українськими націоналістами, серед яких був і Степан Бандера, 18 листопада 1935 року в Варшаві в окружному суді на першому ж засіданні Бандера назвав себе «українським громадянином, що не підкоряються польськими законами». Він відмовився давати свідчення польською мовою, заявивши: суд зобов’язаний поважати волю обвинуваченого. За Бандерою так вчинили й інші підсудні, і, навіть, деякі свідки. Обвинувачені відмовлялися відповідати на питання польською, вітали один одного вигуком «Слава Україні!», починаючи цими словами з лави підсудних кожне засідання суду

Все це переконує: “Слава Україні” з’явилося задовго до створення ОУН.

У радянські часи гасло суворо заборонялося. Знову вітання поширилося з початком Незалежності України, коли воно залунало на мітингах і демонстраціях. Тоді ж з’явилися продовження фрази –  “Слава до нації! Смерть ворогам! ” і “Україна перш за все!”. Першими такими словами заговорили представники Української націоналістичної Самооборони (УНСО) – силового підрозділу партії УНА.

Нове життя гасло отримало під час двох революцій – Помаранчевої і Гідності. Тепер його ще асоціюють з війною на Донбасі. Отримала інше значення і відповідь “Слава героям”- нині говоримо так  про сучасників, котрі віддали життя за цілісність нашої держави.

У сучасній Україні гасло набуло такого поширення, що легко упізнається кожним. Громадяни нашої країни завжди знають, як треба відповісти на пароль « Слава Україні!». Віднедавна воно стало офіційним військовим вітанням Збройних Сил України.

Сергій Чугуєв

За матеріалами періодичних видань

Фото з інтернету

Стаття взята с сайту Експертна Думка.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
У будинках чернігівців, яких обслуговує "Технова" Чернігівської ТЕЦ, не буде гарячої води 2 дні, починаючи із 22 квітня. Про це йдеться у повідомленні компанії на своїй сторінці у Фейсбук. Відсутність води пов'язана із проведенням гідравлічних випробувань магістральних теплових мереж. У ТЕЦ нагадують, що ці роботи проводять щорічно задля виявлення і ліквідації  найбільш зношених ділянок мереж. Це запобігає появі пошкоджень впродовж опалювального сезону. Н...
Спорт
В Чернигове прошла встреча болельщиков с биатлонистами сборной Украины, сообщает сайт Федерации биатлона Украины. В субботу, 20 апреля, в Чернигове состоялась встреча биатлонистов сборной Украины и поклонников этого вида спорта. Мероприятие организовал болельщицкий клуб имени Андрея Дериземли. В Чернигов приехали практически все спортсмены первой команды кроме Юлии Джимы, Елены Пидгрушной, Анастасии Меркушиной и Сергея Семенова. Президент Федерации биатл...
Общество
Станом на 10:35, 22 квітня, Центральна виборча комісія опрацювала вже 95,57% протоколів другого туру виборів президента, які відбулися в Україні 21 квітня. У Чернігівській області порахували майже 95,14% голосів. Нині за даними ЦВК, по Україні Володимир Зеленський отримує 73.15%, Петро Порошенко – 24.52%. Нині в Чернігівській області перемагає Володимир Зеленський – 77.83%, а Петро Порошенко набирає – 19.96%. На даний момент, всі бюлетені опрацювали лише в...
Общество
Центральна виборча комісія призначила місцеві вибори в ОТГ на 30 червня цього року. Мова йде про 5 громад, створених у 2018 році: Киїнська, Новобілоуська, Хмільницька, Озерянська, Борзнянська. Нагадаємо, вибори у них мали відбутись 23 грудня 2018 року,  їх відмінили через введений 29 листопада воєнний стан. Шоста ОТГ  - Вихвостівська. Вона була створена цього року. Також 30 червня пройдуть додаткові вибори ще у 5 об’єднаних громадах Чернігівщини -...
Общество
У Великодню ніч — з 1:30 до 6-ї ранку, Черніговом курсуватимуть тролейбуси та один автобус КП "ЧТУ". Про це повідомляє КП "Чернігівське тролейбусне управління", на офіційній сторінці у Facebook. Перевозити вірян будуть тролейбуси №5, 8к, 9, 11д та автобус №41к. Детальний розклад руху:
Общество
Протягом вчорашнього дня, 21 квітня, поліція зафіксувала більше 23 повідомлень щодо можливих порушень виборчого законодавства. Зокрема на лінію «102» чернігівці повідомляли про білборди, які на їхню думку порушують «день тиші»; про плутанину у виборчих списках (відсутність людини у списку, або, навпаки, про вказані у списках імена людей, які живуть за іншими адресами); просили поліцію перевірити законність проведення екзит-полів поблизу дільниці тощо. Тако...
Новости компаний
Век технологий увлекает не только взрослых. Большинство детей с самого раннего возраста поддаются влиянию интернета, онлайн-игр и всё меньше проводят время на улице и вовсе перестают играть в развивающие игры. Вы родители, и вас не обошла эта проблема? Тогда специально для вас мы предлагаем Magic Dough – пластилин для детского творчества, которым с удовольствием будут заниматься и малыши, и подростки. Magic Dough – это набор для лепки, который включает в...
Происшествия
Найяскравіше порушення під час вчорашнього голосування в Чернігові – спроба з’їсти бюлетень на одній з дільниць. Поліція Чернігівської області повідомила, що зареєструвала 23 повідомлення, що стосуються виборів та відкрила одне кримінальне провадження.Один з епізодів відбувся в Чернігові, де чоловік намагався кинути шматок паперу в урну, а бюлетень винести з приміщення виборчої дільниці. Коли на місце події викликали поліцію, чоловік спробував з’їсти бюле...
Общество
У Чернігівській області у другому турі виборів, на 20 годину проголосувало 62,6 % виборців. Тоді як в першому турі на Чернігівщині проголосувало 65,34 % виборців. Про це йдеться в інформації ЦВК. У 205 окрузі із центром в Чернігові проголосували 66,86 % виборців. У 206 окрузі - частина Новозаводського району міста Чернігова, Ріпкинський та Чернігівський райони - проголосували 63,44 % виборців. У 207 окрузі - місто Новгород-Сіверський, Городнянський, Коропс...