Воскресенську церкву в Чернігові все ж об’єднають. Мер каже: треба молитися

Воскресенську церкву в Чернігові все ж об’єднають. Священники і влада домовилися. Щоб проблем не було, мер каже, треба молитися.

Мер Чернігова сказав: територію Воскресенської церкви, розділеної за радянських часів дорогою на дві частини, – об'єднати. Для цього – побудувати дорогу в об'їзд храму. Міський голова стурбований, що не всі парафіяни радісно реагують на таку ідею. Але він упевнений: нагнітання штучне. Ми, каже, плануємо «божу справу», а бісівські сили цьому протистоять.

У понеділок,10 грудня, вранці парафіяни ідуть стертим пішохідним переходом із церкви до дзвіниці через дорогу. Ольга Іванівна трохи стривожена, їй чомусь ця ідея поки не подобається: «А якщо поки документи робитимуть, то і церкву в нас заберуть? І вийде, що за радянської влади церкву в нас не забрали, а тепер…»

Із часів Другої світової війни Воскресенська церква – один із небагатьох храмів, який не припиняв діяти. За цим храмом Чернігів колись фактично закінчувався – далі починалася дорога на Любеч і Ріпки. Звідти в неділю приїжджали парафіяни з району. У літніх людей із тих країв, мовляв, досі така звичка є.

Обговорення

До дзвіниці на переговори прийшов і міський голова. Із собою привів робочу групу, яка повинна донести до людей, що запланована справа – добра. Говорити прийшли профільний заступник голови, начальник управління архітектури, земельного управління, житлово-комунального господарства й головний юрист міськради.

Воскресенська церква – у користуванні Московського патріархату. У деяких парафіян є побоювання, що під гаслом реконструкції з церквою просто розірвуть оренду. Але Владислав Атрошенко стверджує, що мета всіх робіт одна – об’єднати й уберегти храм. На найближчій сесії міськради 20 грудня мають дати дозвіл на розробку проектної документації. За словами голови, роботи не почнуть раніше, ніж виконають всю юридичну частину.

Юридичних ризиків для церкви нема – у вас буде земля і буде договір. А прокладання дороги в об’їзд, навпаки, врятує церкву від руйнування, яке спричиняють вібрації від неякісної дороги. Теперішня дорога, прокладена ще в радянський час, не має нормальної основи. Нову дорогу ми зробимо з правильною основою, і храм не страждатиме від постійного руху, – сказав Владислав Атрошенко під час зустрічі.

В підсумку представники Воскресенської церкви дали добро на роботи. Але виконувач обов’язків настоятеля храму протоієрей Микола все ж, висловивши занепокоєння, попросив якийсь лист із юридичними гарантіями. На начальника управління ЖКГ Ярослава Куца поклали відповідальність за контактування з церквою.

Де прокладуть нову дорогу

Нову дорогу прокладуть не через Центральний ринок. Її поведуть іншою стороною, праворуч від дзвіниці. Нині там господарські приміщення церкви.

Профільний заступник мера Олександр Атрощенко пояснив нам, що дорога буде ширшою, ніж та, яка є зараз, і це дозволить зробити рух по вулиці Ремісничій двостороннім. Проїжджа частина буде 7 метрів, а тротуари з обох сторін – по 2,5.

Чи скоротиться площа території церкви? Обіцяють, що ні. Загалом, має відбутися обмін. Місце, де зараз проходить дорога, відійде до церкви. Частина подвір’я церкви піде під нову дорогу. Площа землі, яку займає церковний двір, залишиться такою ж – 45 соток, повідомили в міськраді.

На те, щоб прокласти дорогу, потрібно місяця два. Але до того треба зробити проектну документацію, експертизу, тендер та інше. Тому, коли почнуть і завершать роботи, поки не знають. Але у 2019-му повинні зробити.

Мер сказав – молитися

Одна з парафіянок наприкінці зустрічі запитала, чи можуть статися якісь зміни або проблеми з юридичного боку. На це мер відповів: «На все Божа воля». А щоб перешкод не було – попросив молитися.

Отець Миколай усе ж забажав від представників ЗМІ скинути йому потім відеосюжети. Мовляв, щоб була зафіксована зустріч. Про всякий випадок.

Яцево XIX століття

Історик Олександр Бондар каже, що об’єднати територію потрібно, але робити це варто продумано, адже саме на цій території знаходилося колись централізоване міське кладовище – Яцево XIX століття.

Звісно, об’єднати комплекс знову – це добре. Але під час обговорення ніхто не згадав, що церква й «дзвіниця» – цвинтарні. Цвинтар на цій території утворений у 1770 році. Він існував аж до початку ХХ століття. Його площа – орієнтовно 9 гектарів. За мінімальними підрахунками, там поховано 15 тисяч мешканців міста. Щоб збудувати нову дорогу, треба буде потривожити прах щонайменше декількох сотень, а може й тисяч людей,– каже історик, маючи на увазі, що це також слід врахувати при виконанні робіт по об’єднанню комплексу.

Археолог Олена Черненко до цього додала, що там, навіть не досить глибоко, можуть бути зовсім «свіжі могили».

*** 

Історія Воскресенської церкви

Перша Воскресенська церква в Чернігові знаходилася на території сучасного Валу – за 10 м на північ від будівлі Чернігівського обласного історичного музею імені Тарновського. Вона була мурованою. Утім, точний час її побудови невідомий. Довго вважалося, що вона зведена за полковництва Василя Дуніна-Борковського близько 1682 року. Однак є дані щодо священика Воскресенської церкви, датовані 1651, 1658 1665 роками. Ця церква дуже постраждала під час пожежі 1750 року і до 1770-го стояла в руїнах.

Також наприкінці 1760-х років було відведено території (тоді за містом) під новий загальноміський цвинтар. У 1771 році стару Воскресенську церкву на Валу почали розбирати на цеглу, з якої – будувати нову на міському цвинтарі. Оскільки перенесли вівтарну частину, то церкву вирішили освятити під старою назвою. Споруду закінчили у 1775-му, вона стала центральною домінантою комплексу. Церкву зведено у стилі раннього класицизму з елементами пізнього бароко. На жаль, архітектор невідомий.

Поряд із Воскресенською церквою у другій половині 1770-х років збудували ще одну, дещо меншу за розмірами. Вона мала б виконувати функції як теплої церкви, так і дзвіниці. Точна дата закінчення її будівництва невідома, але вже у 1783-му вона діяла. Освятили її як Григорівську, або ж церкву Святого Григорія Вірменина. Сьогодні ця споруда відома більше як дзвіниця.

Обидві церкви займали лише невеличку територію некрополя. Цвинтарний комплекс мав підквадратні обриси та площу близько 9–10 гектарів. Зважаючи на понад 150-річне існування цвинтаря, на його території поховано декілька десятків тисяч мешканців Чернігова. Після закриття кладовища на початку ХХ століття Воскресенська церква існувала як парафіяльна. У 1930-х роках у зв’язку з переплануванням міста там пробили дорогу (сучасна вул. Реміснича) між Воскресенською та Григорівською церквами.

У післявоєнний час Воскресенська церква залишалась єдиною діючою в місті. Деякий час вона була кафедральним храмом. Після 1991 року Воскресенська церква – парафіяльна церква Української православної церкви Московського патріархату.

Олександр Бондар,
кандидат історичних наук,
старший науковий співробітник
Чернігівського історичного музею
імені В. В. Тарновського

еженедельник "Семь дней"
Воскресенська церква дорога об'їзд цвинтар
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

ТЕСТ
Тест до Дня міста. Перевірте себе
Общество
З 16 по 20 вересня у Чернігові проходили Дні європейської мобільності, коли містяни, які хочуть взяти участь у такій акції, діставались на роботу велосипедом або ж пішки. Таким чином міська влада намагається популяризувати екокультуру в Чернігові. Саме в Дні європейської мобільності за підтримку такої ініціативи – певну кількість кроків на роботу – ініціатори акції пропонували подарунки. Ми спитали у містян, чи готові вони долучитись до подібної акції, від...
Политика
Прийшовши до влади, нова команда Володимира Зеленського пообіцяла повністю перезавантажити владні інститути в Україні. Одними з таких інститутів виявилися обласні державні адміністрації (ОДА), які безпосередньо підпорядковані президенту. Спочатку вирішили звільнити голів ОДА часів президентства Петра Порошенка та залишити обласні адміністрації з виконуючими обов’язки голови. Частіше всього такими тимчасовими головами ОДА ставали перші заступники колишніх о...
Спорт
Турнір на честь Дня міста відбудеться в Чернігові протягом 20–22 вересня. Серед учасників – чотири команди Суперліги. Чернігівська чоловіча команда Суперліги «Буревісник» запросила до Дня міста на турнір трьох інших представників елітного дивізіону – «МХП-Вінниця», харківську «Юридичну Академію» та дебютанта Суперліги – ВК «Житичі» із Житомира. Команди зіграють між собою в одне коло. Усі матчі відбудуться на майданчику Національного університету «Чернігівс...
Происшествия
Шофер спровоцировал ДТП, в котором пострадали ещё 3 автомобиля. К счастью обошлось без жертв. Как сообщает патрульная полиция Черниговщины, виновник ДТП - 38-летний водитель. Именно он сел за руль Volkswagen Polo пьяным. Сама авария произошла 19 сентября, около 8 вечера. Правоохранители составили два админпротокола: за вождение в нетрезвом виде и нарушение правил дорожного движения. Бумаги направлены в суд. В то же время, авто виновника ДТП отправили на шт...
Общество
КП "Чернігівське тролейбусне управління" повідомляє про відновлення з 23 вересня роботи тролейбусів №1 та 9 за звичним маршрутом руху. "Рогатики" цих маршрутів будуть проїжджати як і раніше через Красну площу та вулицею Шевченка. Нагадаємо, що через реконструкцію Красної площі, вищезгадані тролейбуси їздили в об'їзд площі та певний час вулиці Кирпоноса.
Общество
До кінця року комунальне підприємство «Шкільне» запланувало провести анкетування учнів чернігівських шкіл. Тема опитування – гастрономічні пріоритети школярів. Це, за словами директорки КП «Шкільне» Антоніни Радченко, допоможе більш досконально вивчити смакові вподобання. Анкетування заплановано здійснити протягом осінніх та зимових канікул поточного навчального року. Поки що на підприємстві спираються на медичні показання та результати такого ж минулорічн...
Общество
Начальник управління транспорту Чернігівської міської ради Олександр Рижий отримав від мера міста вказівку тісніше співпрацювати з перевізниками над вирішенням проблем у галузі. Міський голова Владислав Атрошенко запропонував підлеглому налагодити «максимальну взаємодію між управлінням транспорту, приватними перевізниками і Чергнігівським тролейбусним управлінням. – Я б запропонував робочі наради, на які запрошувати найбільших приватних перевізників і ЧТУ...
Общество
С 20 по 22 сентября в Чернигове пройдет празднование Дня города. На эти даты запланирована культурно-развлекательная программа. Бренд «Чернігівське» компании AB InBev Efes Украина поддержит праздник. «Пиво «Чернігівське» – это гордость AB InBev Efes Украина и любимый бренд многих украинцев. Мы рады поддержать проведение Дня Чернигова, ведь этот город занимает особое место в истории нашей компании. Именно здесь в 1988 году в качестве подарка горожанам к 130...
Новости по теме