Церкви ділять майно і вірян

У Святвечір, 6 січня, Вселенський патріарх Варфоломій у Стамбулі вручив томос про автокефалію митрополиту Епіфанію – главі Православної церкви України. Томос офіційно затверджує канонічний автокефальний статус ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу.

У різних села України віряни почали переходити від УПЦ Московського патріархату до Православної церкви України. У Чернігівській області поки лише одна така парафія, перехід якої почався з конфліктів у селі.

Ми спробували розібратися, яким є механізм такого переходу і як бути з приміщеннями чернігівських церков, які знаходяться у власності держави, а не громади.

Яка процедура переходу парафії від МП до ПЦУ

Як пояснив настоятель Катерининської церви в Чернігові отець Євген Орда, зафіксованої процедури переходу парафії УПЦ МП в Україні до Православної церкви України немає.

– У зв’язку з тим, що ще немає повного статуту ПЦУ, зафіксованого принципу переходу немає, – сказав священнослужитель.

Тому зараз, за його словами, принцип переходу «десь такий»: оголошуються збори громади, наприклад сільської, під час зборів віряни більшістю голосів ухвалюють рішення і починають збирати підписи по селу щодо переходу. Після цього люди пишуть листа до Чернігівської єпархії на ім’я архієпископа Чернігівського та Ніжинського Євстратія, щоб їх прийняли в склад ПЦУ.

– Бажано, щоб під час зборів був представник влади, який би підтвердив факт волевиявлення, або ж вести відеозйомку. Поки статут ПЦУ повністю не готовий, парафія буде підлаштовуватися під статут Київського патріархату, – пояснює Євген Орда.

Проте в таких умовах складається враження, що на збори можуть прийти будь-які люди й проголосувати за парафію, не належавши до неї. Але, за словами священика, голосувати можуть лише представники релігійної громади населеного пункту. Усе це документується підписами. Тобто в ідеалі люди, які не належать до релігійної громади цього села, участі у прийнятті рішення не беруть.

Перша ластівка

Утім перший же випадок на Чернігівщині ставить ці слова під сумнів. Що ж відбувається навколо першого переходу парафії в Чернігівській області?

У вівторок, 15 січня, у селі Оленівка Борзнянського району парафіяни Свято-Вознесенського храму вирішили перейти від Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Сьогодні вчорашнє рішення переросло в конфлікт із суперечками й двосторонніми звинуваченнями.

Перейти від УПЦ МП до ПЦУ вирішили раптово. Під час загальних зборів села, де про свою роботу звітував голова сільради, один із членів громади та учасник АТО Анатолій Дзюба із зали запропонував обговорити це питання.

На зборах було 72 чоловіки. Із них 37 підтримали перехід. Інші, за словами сільського голови Володимира Кривця, або утрималися, або просто не були проти. На зборах також була присутня голова Борзнянської райдержадміністрації Віра Проскура.

У Оленівці мешкає 907 чоловік. За словами Анатолія Дзюби, який ініціював питання переходу, на подібні збори зазвичай збирається не більше сотні людей.

Під час загальних зборів громади, після того як сільський голова прозвітував за рік роботи, я попросив доповнити порядок денний та розглянути питання про перехід храму до ПЦУ. Всі рішення задокументовані з протоколами зборів, усе відповідно до чинного законодавства, – говорить ініціатор.

За його словами, сьогодні у храмі вже править службу новий священик ПЦУ – отець Сергій.

«Це незаконно» (МП)

За словами Анатолія Дзюби, попередній настоятель церкви Олександр Гладиш ходить селом і збурює населення не визнавати законності зборів громади, а після зборів назвав перехід цирком та провокацією. Як сам пояснює, його на зборах не було, а сільський голова обіцяв, що релігійних питань не чіпатимуть.

Позавчора була літургія, на якій був присутній голова сільської ради та десь 50 людей з громади. Голова сільської ради став перед людьми та заявив, що в порядку денному зборів громади нема релігійних питань. Мовляв, церковні питання повинні вирішуватись у церкві. І не виконав обіцянку, – сказав уже колишній настоятель.

За словами Олександра Гладиша, ще позавчора громада казала, що хочуть залишитися з УПЦ МП і що їх влаштовує теперішній батюшка. Тепер він запевняє, що його і вірян УПЦ МП не впускають до храму. Також він каже, що «незрозумілі сили» в балаклавах влаштовують під храмом штовханину.

Архієпископ Климент, архієрей УПЦ Московського патріархату, у цей час стверджує, що храм захопили бойовики «С14».

До храму в супроводі бойовиків «С14» та інших радикально налаштованих молодиків прийшли священики ПЦУ, не маючи ніяких документів, статутів, реєстрацій про те, що вони мають право заходити в даний храм і претендувати на майно цього храму, – каже Климент.

За його словами, на зборах громади була сотня людей, проголосувало 26, а в протокол внесли 37. Тих, хто проти чи утримався, не запитали взагалі.

Представники націоналістичної організації «С14» дійсно приїхали сьогодні до Оленівки. За їх словами – на літургію.

– «С14» разом зі «Свободою» та ветеранами війни з Росією помолились тепер уже в українському храмі за перемогу української зброї, – розповіли в організації.

Також, за їх повідомленням, у храмі недораховуються ікон.

«Усе законно» (ОДА)

Перехід до ПЦУ – законний, запевнили у відділі у справах національностей та релігій департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА.

У церкві вже дійсно править новий настоятель.

– Учора були загальні збори громадян у селі Оленівка за участю представників релігійної громади місцевої Свято-Вознесенської парафії. На сьогоднішній день у храмі служить священик ПЦУ, благочинний Чернігівської області отець Сергій Чечін, – сказав Олексій Степаненко, начальник відділу у справах національностей та релігій.

Як бути з майном церкви?

Бувший очільник Київського патріархату, на базі якого утворилася Православна церква України, Філарет у коментарі православному сайту УПЦ КП ще влітку говорив:

– Власність церкви в Україні є власністю української церкви. Ось взяти, наприклад, Києво-Печерська лавра, Почаївська лавра – чия це власність? Власність української держави. І держава передала свою власність користування Українській церкві Московського патріархату. Але коли буде тут українська церква визнана, то Лавра, і одна і друга, будуть передані українській церкві. Бо це є українська святиня. А ті парафії, які побудували, і свої храми за свій кошт, то це є власність цих парафій, а не Росії.

Проте з юридичної точки зору все не так просто з церквами, які держава Україна як юридична особа передала в користування іншій юридичній особі.

За даними відділу у справах національностей та релігій Чернігівської ОДА, найчисельнішою конфесією на Чернігівщині є Українська православна церква Московського патріархату, яка складається з 584 релігійних організацій та має у користуванні 542 споруди.

Українська православна церква Київського патріархату, що нині вже фактично є Православною церквою України, має 146 релігійних організацій та користується 75 спорудами в Чернігівській області.

Церквами-пам’ятками опікується держава

Як нам повідомили в департаменті культури і туризму, національностей та релігій, більшість саме чернігівських церков знаходяться у державній власності, адже є пам’ятками архітектури національного або місцевого значення.

Успенський собор Єлецького монастиря, Спасо-Преображенський собор, П’ятницька церква, Катерининська церква, Троїцький собор та дзвіниця, Введенська трапезна церква Троїцького монастиря передані релігійним організаціям у безоплатне користування. Із них П’ятницька та Катерининська церкви – Київського патріархату, решта – МП.

Проте водночас ці ж церкви знаходяться на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

У заповіднику «Чернігів стародавній» нам кілька разів відмовляли в інформації щодо того, на який термін церкви-пам’ятки передані в користування релігійним організаціям. Зрештою, на черговий інформаційний запит заповідник все ж повідомив, що терміни закінченнякористування пам’ятками не визначені.

А як нові церкви?

Чернігівські новозбудовані храми, наприклад Всіхсвятська церква на вул. Рокоссовського або Михайлівська на перехресті вул. Козацької та просп. Миру, переважно побудовані за кошти релігійних громад, спонсорів або благодійників. Тому тут релігійна громада храму може сама вирішувати, що робити з культовою спорудою, пояснили в Департаменті культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА.

На сьогодні до департаменту не надходило жодних звернень про можливу передачу приміщень до інших конфесій.

– Подання або звернення може бути від будь-кого: як від релігійних організацій, так і від Чернігівської ОДА, обласної ради, міської ради. Уже на підставі звернення уповноваженим органом приймається якесь рішення, – повідомив Павло Веселов, заступник начальника департаменту.

Чиновник пояснив, що передача приміщень, які є власністю громади, відбувається за рішенням обласної ради. Саме депутатський корпус вирішує такі питання. Якщо ж це державна власність, то спорудою розпоряджається Кабінет Міністрів.

Умови, за якими держава може переглянути договори щодо користування, раніше пояснював Андрій Юраш, директор Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури.

– Держава надала оренду, і в прерогативах державних органів вирішувати її подальшу долю. Тобто, якщо буде зрозуміло, що під час передачі споруди в оренду існували порушення, це може стати підставою для перегляду договору. Це питання в компетенції Кабінету Міністрів.

Юридична сторона питання

Які юридичні важелі передачі церковних споруд, що є власністю держави? Юрист Олександр Підгорний каже, що держава передає у безстрокове користування релігійній громадській організації.

– Повинен бути договір єдиного зразка,у котрому вказується, як саме і що передається організації. Приводом до розірвання такого договору може бути, наприклад, неналежні умови утримання будівлі, нецільове використання майна, перебудова приміщень без погоджень і тому подібне.

Але, за словами фахівця, поки ще не було прецедентів розірвання таких договорів та передання будівель від одної релігійної організації до іншої.

– У зв’язку з останніми подіями та наданням томосу для української церкви повинні були б з’явитися роз’яснювальні постанови того ж Кабінету Міністрів України, як бути з цими угодами про надання в тимчасове користування, більшість яких, до речі, були укладені в період з 1988 до 1992 року.

До прикладу, Спасо-Преображенський собор був переданий у користування Руській православній церкві, а організації з такою назвою вже немає. Після зміни назви, за словами юриста, організація має обов’язково надати інформацію про зміну назви й з нею мають перезаключити договір.

У випадку якщо держава хоче розірвати договір із релігійної організацією, ця процедура має відбуватися через суд. Якщо договір розривається в суді, то час на виселення також визначає суд за проханням заявника. Це може бути як місяць, так і рік.

Власне, релігійна громада може перейти до іншої церкви, але приміщення залишається за релігійною громадською організацією до рішення суду, – прокоментував юрист.

***

Хто має доглядати за церквами-пам’ятками

Ремонти культових споруд відбуваються як за рахунок релігійних організацій, так і за рахунок держави або НАІЗ «Чернігів стародавній», на баланс яких держава передала храми-пам’ятки в Чернігові. За дотриманням усіх норм під час ремонту або ж реставрації слідкують фахівці заповідника.

Нещодавно завершили ремонтні роботи пам’ятки архітектури національного значення Борисоглібський собор, триває ремонт Іллінської церкви, власне її дзвіниці. Ці роботи проводяться за спецкошти, тобто за гроші, які заробив заповідник завдяки екскурсіям, експозиціям та в цілому роботі цілого комплексу об’єктів, – розповідає Сергій Черняков, науковий секретар заповідника «Чернігів стародавній».

За кошти ж релігійної громади відремонтували фасад Колегіуму (з боку вул. Преображенської), Троїцький собор та Введенську церкву.

еженедельник "Семь дней"
церква храм Оленівка ПЦУ православна церква МП
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Происшествия
У селі Хлоп'янки Сосницького району, в одному з житлових будинків сталася пожежа. Про це повідомляє Управління ДСНС України в Чернігівській області. На місце пригоди одразу виїхали рятувальники та трохи більше ніж за півгодини ліквідували загоряння. Бійці ДСНС не допустили, аби вогонь поширився далі, й тим самим врятували від знищення весь житловий будинок та поруч розташовану господарчу будівлю. В ході розслідування з`ясувалося, що причиною виникнення пож...
Общество
Роз’яснення щодо нових обмежувальних заходів на період карантину Прийняті Постановою №211 нові норми обмежувальних заходів викликали безліч запитань. Уряд надав роз’яснення щодо найбільш поширених запитань. Чому запровадили правило носити з собою документи, що посвідчують особу? Наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції, або в обсервації. А також це дасть можливість органам правопорядку застосовувати адмініс...
Происшествия
Вчора, 4 квітня, рятувальники впоралися з великою пожежою в Козелецькому районі. Горіла трава і настилу в лісі на площі в 10 гектарів. Нагадаємо, що 3 квітня о 12:20 до оперативно-координаційного центру управління ДСНС України у Чернігівській області надійшло повідомлення про пожежу настилу в лісі та сухої трави загальною площею близько 9 га біля села Євминка Козелецького району. Того ж дня  о 17:30 пожежу було локалізовано на загальній площі 10 га, з них...
Происшествия
Позавчора, біля села Дубовий Гай Прилуцького району, близько опівночі місцеві жителі знайшли обгорілу автівку. Про це повідомляє Суспільне Чернігів, з посиланням на речницю поліції області Юлію Ковтун. Слідчі Прилуцького відділу поліції з’ясували, що в салоні авто був 23-річний водій, житель сусіднього села. Поліція підозрює, що це могло бути вбивство, і тому розслідує обставини злочину за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (вбивство).
Новости компаний
Изделия, которые изготовлены для того, чтобы упростить существование человека, а именно возлагать на себя выполнение всех сложных и время затратных обязанностей при выполнении рутинных дел (будь то работа или же домашние обязанности), принято называть товарами хозяйственного назначения.Хозтовары согласно месту применения и выполняемым функциям разделяют на такие группы:• Канцелярские принадлежности (бумага, скрепки, кнопки, папки, файлы, скоросшиватели, но...
Общество
Чоловік з села Пам’ятне, що захворів на коронавірус – у важкому стані. Йому надають кисневу терапію і проводять симптоматичне лікування. Про це повідомляє Суспільне Чернігів, з посиланням на головну лікарку Борзнянської райлікарні Тетяна Стовба. "Чоловік – мешканець села Пам’ятне Борзнянського району. З його слів за межі села він не виїжджав. Він 1964 року народження. Зараз перебуває у важкому стані. Ми надаємо йому кисневу терапію і проводимо симптоматичн...
Криминал
Днями до патрульної поліції Чернігівської області звернулись активісти з повідомленням про підозрілу вантажівку з лісоматеріалами в Чернігівському районі. Про це йдеться у повідомленні Сектору комунікації поліції Чернігівської області. Патрульні швидко знайшли вантажівку «ГАЗ-53», у кузов якої були завантажені 4 кубометри лісу. В її водія не було документів на вантаж. Пізніше виявилось, що чоловік перевозив лісопродукцію, викрадену біля села Дніпровського....
Общество
Чернігівський лабораторний центр підтвердив захворювання на коронавірус двох жительок Борзнянщини. Таким чином, на Чернігівщині вже сім лабораторно підтверджених випадків захворювання коронавірусом, з яких 6 - з Борзнянщини та 1 - з Корюківського району. Про це на своїй Facebook-сторінці заявив голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко. В свою чергу, лабораторний центр видав два негативних результата ПЛР-тестів на коронавірус у двох пацієнтів – з Бахмача,...
Общество
За підсумками роботи у березні 15 нардепів можуть залишитися без коштів на виконання депутатських повноважень за цей місяць. Усі вони пропустили більше 30% голосувань у парламенті, зокрема і нардеп від 207 округу на Чернігівщині (місто Новгород-Сіверський, Городнянський, Коропський, Корюківський, Новгород-Сіверський, Семенівський, Сосницький, Сновський райони) Максим Зуєв, який є членом фракції "Слуга народу". Про це йдеться у повідомленні громадянської ме...