Церкви ділять майно і вірян

У Святвечір, 6 січня, Вселенський патріарх Варфоломій у Стамбулі вручив томос про автокефалію митрополиту Епіфанію – главі Православної церкви України. Томос офіційно затверджує канонічний автокефальний статус ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу.

У різних села України віряни почали переходити від УПЦ Московського патріархату до Православної церкви України. У Чернігівській області поки лише одна така парафія, перехід якої почався з конфліктів у селі.

Ми спробували розібратися, яким є механізм такого переходу і як бути з приміщеннями чернігівських церков, які знаходяться у власності держави, а не громади.

Яка процедура переходу парафії від МП до ПЦУ

Як пояснив настоятель Катерининської церви в Чернігові отець Євген Орда, зафіксованої процедури переходу парафії УПЦ МП в Україні до Православної церкви України немає.

– У зв’язку з тим, що ще немає повного статуту ПЦУ, зафіксованого принципу переходу немає, – сказав священнослужитель.

Тому зараз, за його словами, принцип переходу «десь такий»: оголошуються збори громади, наприклад сільської, під час зборів віряни більшістю голосів ухвалюють рішення і починають збирати підписи по селу щодо переходу. Після цього люди пишуть листа до Чернігівської єпархії на ім’я архієпископа Чернігівського та Ніжинського Євстратія, щоб їх прийняли в склад ПЦУ.

– Бажано, щоб під час зборів був представник влади, який би підтвердив факт волевиявлення, або ж вести відеозйомку. Поки статут ПЦУ повністю не готовий, парафія буде підлаштовуватися під статут Київського патріархату, – пояснює Євген Орда.

Проте в таких умовах складається враження, що на збори можуть прийти будь-які люди й проголосувати за парафію, не належавши до неї. Але, за словами священика, голосувати можуть лише представники релігійної громади населеного пункту. Усе це документується підписами. Тобто в ідеалі люди, які не належать до релігійної громади цього села, участі у прийнятті рішення не беруть.

Перша ластівка

Утім перший же випадок на Чернігівщині ставить ці слова під сумнів. Що ж відбувається навколо першого переходу парафії в Чернігівській області?

У вівторок, 15 січня, у селі Оленівка Борзнянського району парафіяни Свято-Вознесенського храму вирішили перейти від Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Сьогодні вчорашнє рішення переросло в конфлікт із суперечками й двосторонніми звинуваченнями.

Перейти від УПЦ МП до ПЦУ вирішили раптово. Під час загальних зборів села, де про свою роботу звітував голова сільради, один із членів громади та учасник АТО Анатолій Дзюба із зали запропонував обговорити це питання.

На зборах було 72 чоловіки. Із них 37 підтримали перехід. Інші, за словами сільського голови Володимира Кривця, або утрималися, або просто не були проти. На зборах також була присутня голова Борзнянської райдержадміністрації Віра Проскура.

У Оленівці мешкає 907 чоловік. За словами Анатолія Дзюби, який ініціював питання переходу, на подібні збори зазвичай збирається не більше сотні людей.

Під час загальних зборів громади, після того як сільський голова прозвітував за рік роботи, я попросив доповнити порядок денний та розглянути питання про перехід храму до ПЦУ. Всі рішення задокументовані з протоколами зборів, усе відповідно до чинного законодавства, – говорить ініціатор.

За його словами, сьогодні у храмі вже править службу новий священик ПЦУ – отець Сергій.

«Це незаконно» (МП)

За словами Анатолія Дзюби, попередній настоятель церкви Олександр Гладиш ходить селом і збурює населення не визнавати законності зборів громади, а після зборів назвав перехід цирком та провокацією. Як сам пояснює, його на зборах не було, а сільський голова обіцяв, що релігійних питань не чіпатимуть.

Позавчора була літургія, на якій був присутній голова сільської ради та десь 50 людей з громади. Голова сільської ради став перед людьми та заявив, що в порядку денному зборів громади нема релігійних питань. Мовляв, церковні питання повинні вирішуватись у церкві. І не виконав обіцянку, – сказав уже колишній настоятель.

За словами Олександра Гладиша, ще позавчора громада казала, що хочуть залишитися з УПЦ МП і що їх влаштовує теперішній батюшка. Тепер він запевняє, що його і вірян УПЦ МП не впускають до храму. Також він каже, що «незрозумілі сили» в балаклавах влаштовують під храмом штовханину.

Архієпископ Климент, архієрей УПЦ Московського патріархату, у цей час стверджує, що храм захопили бойовики «С14».

До храму в супроводі бойовиків «С14» та інших радикально налаштованих молодиків прийшли священики ПЦУ, не маючи ніяких документів, статутів, реєстрацій про те, що вони мають право заходити в даний храм і претендувати на майно цього храму, – каже Климент.

За його словами, на зборах громади була сотня людей, проголосувало 26, а в протокол внесли 37. Тих, хто проти чи утримався, не запитали взагалі.

Представники націоналістичної організації «С14» дійсно приїхали сьогодні до Оленівки. За їх словами – на літургію.

– «С14» разом зі «Свободою» та ветеранами війни з Росією помолились тепер уже в українському храмі за перемогу української зброї, – розповіли в організації.

Також, за їх повідомленням, у храмі недораховуються ікон.

«Усе законно» (ОДА)

Перехід до ПЦУ – законний, запевнили у відділі у справах національностей та релігій департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА.

У церкві вже дійсно править новий настоятель.

– Учора були загальні збори громадян у селі Оленівка за участю представників релігійної громади місцевої Свято-Вознесенської парафії. На сьогоднішній день у храмі служить священик ПЦУ, благочинний Чернігівської області отець Сергій Чечін, – сказав Олексій Степаненко, начальник відділу у справах національностей та релігій.

Як бути з майном церкви?

Бувший очільник Київського патріархату, на базі якого утворилася Православна церква України, Філарет у коментарі православному сайту УПЦ КП ще влітку говорив:

– Власність церкви в Україні є власністю української церкви. Ось взяти, наприклад, Києво-Печерська лавра, Почаївська лавра – чия це власність? Власність української держави. І держава передала свою власність користування Українській церкві Московського патріархату. Але коли буде тут українська церква визнана, то Лавра, і одна і друга, будуть передані українській церкві. Бо це є українська святиня. А ті парафії, які побудували, і свої храми за свій кошт, то це є власність цих парафій, а не Росії.

Проте з юридичної точки зору все не так просто з церквами, які держава Україна як юридична особа передала в користування іншій юридичній особі.

За даними відділу у справах національностей та релігій Чернігівської ОДА, найчисельнішою конфесією на Чернігівщині є Українська православна церква Московського патріархату, яка складається з 584 релігійних організацій та має у користуванні 542 споруди.

Українська православна церква Київського патріархату, що нині вже фактично є Православною церквою України, має 146 релігійних організацій та користується 75 спорудами в Чернігівській області.

Церквами-пам’ятками опікується держава

Як нам повідомили в департаменті культури і туризму, національностей та релігій, більшість саме чернігівських церков знаходяться у державній власності, адже є пам’ятками архітектури національного або місцевого значення.

Успенський собор Єлецького монастиря, Спасо-Преображенський собор, П’ятницька церква, Катерининська церква, Троїцький собор та дзвіниця, Введенська трапезна церква Троїцького монастиря передані релігійним організаціям у безоплатне користування. Із них П’ятницька та Катерининська церкви – Київського патріархату, решта – МП.

Проте водночас ці ж церкви знаходяться на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

У заповіднику «Чернігів стародавній» нам кілька разів відмовляли в інформації щодо того, на який термін церкви-пам’ятки передані в користування релігійним організаціям. Зрештою, на черговий інформаційний запит заповідник все ж повідомив, що терміни закінченнякористування пам’ятками не визначені.

А як нові церкви?

Чернігівські новозбудовані храми, наприклад Всіхсвятська церква на вул. Рокоссовського або Михайлівська на перехресті вул. Козацької та просп. Миру, переважно побудовані за кошти релігійних громад, спонсорів або благодійників. Тому тут релігійна громада храму може сама вирішувати, що робити з культовою спорудою, пояснили в Департаменті культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА.

На сьогодні до департаменту не надходило жодних звернень про можливу передачу приміщень до інших конфесій.

– Подання або звернення може бути від будь-кого: як від релігійних організацій, так і від Чернігівської ОДА, обласної ради, міської ради. Уже на підставі звернення уповноваженим органом приймається якесь рішення, – повідомив Павло Веселов, заступник начальника департаменту.

Чиновник пояснив, що передача приміщень, які є власністю громади, відбувається за рішенням обласної ради. Саме депутатський корпус вирішує такі питання. Якщо ж це державна власність, то спорудою розпоряджається Кабінет Міністрів.

Умови, за якими держава може переглянути договори щодо користування, раніше пояснював Андрій Юраш, директор Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури.

– Держава надала оренду, і в прерогативах державних органів вирішувати її подальшу долю. Тобто, якщо буде зрозуміло, що під час передачі споруди в оренду існували порушення, це може стати підставою для перегляду договору. Це питання в компетенції Кабінету Міністрів.

Юридична сторона питання

Які юридичні важелі передачі церковних споруд, що є власністю держави? Юрист Олександр Підгорний каже, що держава передає у безстрокове користування релігійній громадській організації.

– Повинен бути договір єдиного зразка,у котрому вказується, як саме і що передається організації. Приводом до розірвання такого договору може бути, наприклад, неналежні умови утримання будівлі, нецільове використання майна, перебудова приміщень без погоджень і тому подібне.

Але, за словами фахівця, поки ще не було прецедентів розірвання таких договорів та передання будівель від одної релігійної організації до іншої.

– У зв’язку з останніми подіями та наданням томосу для української церкви повинні були б з’явитися роз’яснювальні постанови того ж Кабінету Міністрів України, як бути з цими угодами про надання в тимчасове користування, більшість яких, до речі, були укладені в період з 1988 до 1992 року.

До прикладу, Спасо-Преображенський собор був переданий у користування Руській православній церкві, а організації з такою назвою вже немає. Після зміни назви, за словами юриста, організація має обов’язково надати інформацію про зміну назви й з нею мають перезаключити договір.

У випадку якщо держава хоче розірвати договір із релігійної організацією, ця процедура має відбуватися через суд. Якщо договір розривається в суді, то час на виселення також визначає суд за проханням заявника. Це може бути як місяць, так і рік.

Власне, релігійна громада може перейти до іншої церкви, але приміщення залишається за релігійною громадською організацією до рішення суду, – прокоментував юрист.

***

Хто має доглядати за церквами-пам’ятками

Ремонти культових споруд відбуваються як за рахунок релігійних організацій, так і за рахунок держави або НАІЗ «Чернігів стародавній», на баланс яких держава передала храми-пам’ятки в Чернігові. За дотриманням усіх норм під час ремонту або ж реставрації слідкують фахівці заповідника.

Нещодавно завершили ремонтні роботи пам’ятки архітектури національного значення Борисоглібський собор, триває ремонт Іллінської церкви, власне її дзвіниці. Ці роботи проводяться за спецкошти, тобто за гроші, які заробив заповідник завдяки екскурсіям, експозиціям та в цілому роботі цілого комплексу об’єктів, – розповідає Сергій Черняков, науковий секретар заповідника «Чернігів стародавній».

За кошти ж релігійної громади відремонтували фасад Колегіуму (з боку вул. Преображенської), Троїцький собор та Введенську церкву.

еженедельник "Семь дней"
церква храм Оленівка ПЦУ православна церква МП
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
На календарі вже середина серпня, а це означає, що літо ось-ось закінчиться. Пляжі стануть пустими, а тротуари прикрасить осіннє листя. Люди мали два с половиною місяці аби відпочити на природі, покупатись досхочу і позасмагати, а ще погуляти нічним містом, коли вже не так спекотно, але дуже комфортно й атмосферно. Чи всі встигли зробити щось подібне та по-справжньому насолодитись літом? Тому ми й вирішили поспілкуватись з чернігівцями на тему літнього від...
Общество
Мова про вихованців міського дитячого садка № 5, що розташований на Шерстянці поруч із двома дошкільними навчальними закладами (№ 2 та 10). Він побудований ще до Другої світової війни – у 1936 році. Зараз там виховується 97 дітей, які з 1 вересня підуть уже до інших садочків, зокрема й до двох сусідніх. Будівля небезпечна Вік споруди, в якій постійно знаходяться діти, дається взнаки. Міська влада прийняла рішення про закриття цього дитячого закладу зі збер...
Общество
Заступниця Чернігівського міського голови з гуманітарних питань Ольга Хоніч звільняється із займанної нею посади. Розглядатимуть питання щодо її звільнення депутати на черговій сесії міськради. Зазначається, що звільнення чиновниці відбуватиметься за угодою сторін. З рештою питань, які винесені на розгляд наступної сесії міськради можна ознайомитись за посиланням - Питання до розгляду. Біографія Хоніч Ольга Петрівна народилася 16 жовтня 1984 року у м. Черн...
Общество
Упродовж січня-липня послугами державної служби зайнятості на Чернігівщині скористалися 24,2 тисячі безробітних громадян, які перебували на обліку. Про це повідомляє Чернігівський обласний центр зайнятості. З них за направленням служби зайнятості працевлаштували 14,9 тисячі осіб, з них 6 тисяч — зареєстровані безробітні.  Крім того, майже дві тисячі жителів області за направленням служби зайнятості набували нових професій та підвищували кваліфікацію (на 60...
Криминал
В обмен на содействие фигурантам уголовных дел. Об этом сообщает Служба безопасности Украины. Руководитель следственного отделения со своим подчиненным систематически требовали деньги за содействие во время проведения расследований. В СБУ задокументировали вымогательство 600 долларов США от жителя Чернигова. За эти деньги обещали вернуть ранее изъятое имущество, на которое наложен арест. Взяточников задержали во время передачи второй части взятки в гривнах...
Криминал
Мужчина проник в жилье и напал на женщину, которая там находилась. Об этом сообщает Черниговская местная прокуратура. Житель черниговского района после празднования Нового года, 2 января, проник в один из домов села Березанка. Там он толкнул потерпевшую, забрал 50 грн и сбежал. За совершенное преступление прокуратура требовала лишить грабителя свободы на 4 года. Суд оказался того же мнения. Напомним, что виновник смертельного ДТП получил аналогичные 4 года...
Происшествия
То есть не является сотрудником управления патрульной полиции в Черниговской области. Так патрульная полиция Черниговщины прокомментировала видео на странице в Facebook Александра Куницкого, где коп, возможно, получает взятку. Напомним, что в Интернете появился видеоролик, на котором некий Денис Гамаляка, подписанный как инспектор Сектора реагирования патрульной полиции №1 Черниговского райотдела полиции получает, возможно, деньги, за то, что не выписал же...
Общество
На проспектах Миру та Перемоги, вулицях Шевченка та Рокосовського будуть повністю замінені та уніфіковані вказівники  і таблички з номерами будинків. Роботи мають завершити до кінця цього року. Про це повідомляє пресслужба Чернігівської міської ради. За словами підрядника, зараз вже виготовили 511 вказівників з назвами вулиць, змонтували близько 400. Також у процесі виготовлення – номери будинків. Минулого року відповідно до законодавства, заміну вказівник...
Новости компаний
Стильное и надежное решение Up-brella – это стильный зонт обратного сложения, очень удобный в использовании. Это новое конструктивное решение для защиты от дождя. Он выручит будь то ливень, град, снег или леденящий ветер. Этот необычный зонтик никогда не оставит лужу на Вашем полу, не намочит Вас и Вашу одежду. Ведь это так неприятно! Нас Вас не упадет ни капельки, когда Вы будете выходить из машины, дома или заходить в магазин. Больше никаких неловких сит...