Бій під Крутами – не трагедія

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918-го – 101 рік тому. Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ 4-тисячної армії більшовиків, які хотіли знищити нещодавно проголошену Українську Народну Республіку.

Урочистості та мітинги на території Меморіалу пам’яті Героїв Крут біля села Пам’ятне в Борзнянському районі Чернігівської області відбуваються ще з 90-х років, коли «Народний Рух» установив на місці бою березовий хрест. На державному рівні цей день стали відзначати у 2006-му, коли звели цей комплекс. І якщо спочатку події сторічної давнини подавали як велику трагедію для народу, то нині бій переосмислюють.

Як і чому це було

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів від Києва, на який уже йшов 4-тисячнийпідрозділ більшовиків, очолюваний Муравйовим. На станції та поруч неї молоді хлопці п’ять годин стримували наступ ворога, що кількісно переважав їх у 7–10 разів.

Із Сергієм Бутком, представником Інституту національної пам’яті в Чернігівській області, ідемо меморіалом поблизу станції. Позаду в нас залізниця, попереду – символічна могила полеглим тут молодим військовим.

– Перші вшанування тут почав проводити «Народний Рух» на початку 90-х, за цими акціями ще наглядали в КДБ. На державному рівні на це місце звернули увагу в 2006 році, поставили монумент, символічну могилу, капличку й озеро у формі хреста. За понад десять років офіційних відзначень змінилися розміри й настрій заходу: від розуміння бою під Крутами як великої трагедії й символу юнацької самопожертви – до сприймання бою як доволі вдалої військової операції, – говорить історик.

За словами історика, втрати в бою були відносно невеликими, якщо враховувати, що це – війна. Сприйняття Крут як трагедії бере початок із наступного дня: стає відомо, що під час відступу одна частина, яка складалась зі студентів, утративши орієнтир, пішла на світло станції Крути. Хлопці потрапили в полон до більшовиків. 30 січня 27 молодих людей розстріляли. Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом почав співати «Ще не вмерла України…». Решта студентів його підтримала.

Жителі сусіднього села Печі наступного дня пішли на те місце, щоб забрати понівечені тіла студентів. Їх поховали на сільському кладовищі під вербою. Весною того ж року тіла хлопців забрали, щоб перепоховати на Аскольдовій могилі в Києві. У цій столітній сільській могилі, як відомо достеменно, лежить ще один хлопець. Проте є здогадки, що таки двоє.

Чому ж їх жертва не марна – пояснює Сергій Бутко:

– Ситуація з юнаками була така, яку бачимо й у теперішній війні. Хлопці кажуть: «Мамо, я десь поїхав у справах», а сам – на фронт. Так було і з крутянськими студентами. Бій під Крутами був відносно вдалої бойовою операцією. Хлопці на кілька днів затримали просування армії Муравйова на Київ, а за цей час уряд УНР у Бресті встиг підписати мирний договір – і тодішню Україну визнали незалежною та рівноправною державою. Це дало можливість молодій українській державі, – каже Сергій Бутко.

Останніми роками про це стали говорити більше, повторюючи, що сама оборона була вдалою і своє завдання – виконала.

Розуміння подвигу

Володимир В’ятрович, директор Інституту національної пам’яті, розповідає, що будь-яка історія – це не лише відкриття, але й переосмислення.

– Багато років цей бій згадували як трагедію чи поразку. Оборонці станції загинули, а більшовики продовжили наступ на Київ. Так говорили про Крути, – каже директор інституту.

Проте Володимир В’ятрович вважає, що цей бій був не просто вдалою військовою операцією, але й перемогою.

Якщо врахувати співвідношення сил українських хлопців та більшовиків, а це майже один до десяти і не на нашу користь, то все бачиться інакше. У бою загинуло близько сотні українських вояків та три сотні більшовиків, яких наступало майже чотири тисячі.

За його словами, крутянці в січні 1918 року дали відсіч ворогу й виконали поставлене завдання – прикривати вогнем відхід основних сил до ешелонів. Наказ виконали, наступ ворога призупинили. Українські захисники зібрали поранених і вбитих, залишивши на дорозі більшовиків зруйновані колії та мости. Саме це затримало червоне військо на чотири дні.

Усвідомлення цього бою як подвигу серед українців міцніше сформувалося у 2014 році, коли на сході України розпочалася війна. Втрати війни важкі, але вони мають сенс. Якщо ніхто не стане захищати – ворог собі все забере.

Сергій Бутко доповнює, що у музейних вагонах, де розміщуються експонати, пов’язані з Крутами, батьки українських захисників, які загинули у нинішній війні на сході України, поставили експозицію.

Крути для Чернігівщини

Окрім того, що сам бій стався на території області, командиром українських частин у бою під Крутами був Аверкій Гончаренко. Чоловік народився в селі Дащенки (нині Варвинського району). Зараз там планують встановити меморіальну дошку.

У Чернігові немає топоніміки, пов’язаної з Гончаренком. За словами Сергія Бутка, під час перейменувань у межах декомунізації спочатку вирішили повертати в міський простір імена людей, які напряму пов’язані з Черніговом.

Невеличка вуличка в обласному центрі, яка йде паралельно Ялівщині, має назву Героїв Крут. На ній ще заледве живуть люди – ця вулиця тільки розбудовується.

У 2015 році на вулиці Воровського (нині Хлібопекарська) на табличках із назвою вулиці з’явилися наклеєні папірці з написом «вулиця Героїв Крут».

еженедельник "Семь дней"
Крути історія річниця В'ятрович Бутко
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
303 просмотра в августе
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии