Борги за газ. Платити чи ні?

Жителі міста отримали платіжки за газ із боргом двох видів: донарахованими кубометрами та конкретними сумами у гривневому еквіваленті. Що це за борги та що з ними робити надалі, нам розповіли представники газових компаній на Чернігівщині.

Два види боргу

Перша категорія жителів – це ті, хто отримав у платіжках донараховані кубометри газу. Тобто на лічильнику – одна цифра, а при визначенні суми оплати фігурує інша, дещо вища. Ця процедура називається «приведення об’ємів спожитого газу до стандартних умов».

Друга категорія населення – це та, яка отримала у платіжках, так би мовити, «ознайомчий» борг у гривнях, зазначений дрібним шрифтом у нижній частині квитанції. Цей борг виник через відміну Верховним судом України колишніх норм споживання газу споживачами, які не мають лічильників. Якщо у вас зараз встановлений квартирний або будинковий лічильник, це не означає, що у вас не буде цього боргу. Справа в тому, що сума заборгованості у гривні нараховується з січня 2016 року. Тобто якщо лічильник встановлено у січні 2017 року, то нарахують борг за рік оплати спожитого газу за незаконними нормами, які відмінив суд.

Звідки виникла заборгованість?

Спочатку по першому виду боргу. Тут винна фізика. Справа в тому, що стандартними умовами є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу», газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується, залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше – у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні – зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11

Суди, борги і Кабмін

Другий тип боргу – «математичний». Справа в тому, що споживачі газу без лічильника платять за паливо за нормами, які затверджені Кабміном. До березня 2016 року українці платили з розрахунку 9,8 кубометра на місяць з людини. Але тоді уряд вирішив, що це завищені цифри, і зменшив норми майже втричі – до 3,3 куба. Це на прикладі споживачів, які використовують газ лише для приготування їжі. В інших категорій абонентів цифри інші, але суть та сама – норми зменшилися. Для людей – це добре (платити треба менше), а для газопостачальників – гірше. Та й встановленню лічильників така ситуація не сприяє – нема стимулу.

Рішення про зменшення норм оскаржили в судах, але, поки тривала судова тяганина, нарахування відбувалися за урізаними (новими) цифрами. Коли суд поставив крапку – зменшені норми були визнані недійсними. А отже виходить, що всі ці майже три роки щомісяця кожен споживач недоплачував за 6,5 куба газу (у інших категорій – ще більша різниця). Тепер ці суми стали актуальними.

Чому саме зараз?

Приблизно три роки облгази купували паливо в держави вже з урахуванням коефіцієнтів приведення, а продавали – без нього. Сподівалися, що різницю компенсує держава. Чому працювали в мінус? Нібито такими були неофіційні рекомендації, щоб не навантажувати побутових споживачів.

Із грудня 2015 року, коли набув чинності новий кодекс газорозподільної системи, наша організація купувала у НАК «Нафтогаз» газ, уже приведений до стандартних умов. Споживачі ж розраховувались за нього у робочих умовах. Через цю різницю у спожитих, але не сплачених кубометрах підприємство отримало збитки. Збитки досягли 195 мільйонів гривень, – пояснює ситуацію з приведенням до стандартних умов об’ємів спожитого газу директор ТОВ «Чернігівгаз Збут» Іван Луста. – Ми, мабуть, усі чекали, що держава ухвалить якесь рішення, яке компенсує ці витрати. На жаль, протягом трьох років нічого так і не було прийнято.

Відповідно вирішили перевести збитки постачальної організації на споживача. Приводом стала постановка Кабміну, прийнята у вересні минулого року. У документі зазначено: якщо постачальник природного газу зі спеціальними обов’язками (у випадку з Чернігівщиною це ТОВ «Чернігівгаз Збут») не розрахувався з НАК «Нафтогаз» за газ, приведений до стандартних умов, то цього постачальника позбавляють статусу спеціальних обов’язків і на його територію заходить інший постачальник. Аби цього не сталося, підприємство й пішло на такий крок.

Платити чи ні?

У «Чернігівгазі» пояснюють, що споживачі, коли підписували договори на розподіл і поставку палива, погоджувалися з тим пунктом, в якому зазначено, що газ повинен приводитись до стандартних умов. Тобто такі борги «заднім числом» законні.

Якщо людина не сплатить зазначений об’єм газу, то буде відключення абонента або судовий позов. Ми вмотивовані перш за все тим, що в нас виникає заборгованість перед НАК «Нафтогаз», яку мати нам не можна, за новою постановою Кабміну. Тому борг перекладено на споживачів у відповідності до договору, який вони підписували, зазначив Іван Луста.

У свою чергу в національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняли рішення про заборону операторам газорозподільних мереж (ГРМ) враховувати «температурну» різницю в квитанціях на газ, стверджуючи, що в тарифі ці витрати вже враховані. За невиконання цього рішення НКРЕКП призначила позапланову перевірку кільком операторам ГРМ, зокрема й ПАТ «Чернігівгаз», у результаті якої компанії може загрожувати штраф до 850 тисяч гривень.

У відповідь на це ПАТ «Чернігівгаз» зазначає, що вважає рішення НКРЕКП таким, що суперечить законодавству і не набрало законної сили через недотримання процедури оприлюднення.

Борги «у гривні» сплачувати не треба

Інший вид заборгованості, який з’явився через рішення Верховного суду України від 27 листопада 2018 року про відміну колишніх норм споживання газу без лічильника, поки що віртуальний. Сплати його компанія поки не вимагає. Але до кінця року на користувачів можуть чекати неприємні новини.

Поки що ми лише інформуємо споживачів, що за час дії норм, які були відмінені та визнані недійсними, вони заборгували певну суму грошей. До листопада 2019 року ми лише ознайомлюємо населення з сумою боргу А вже після, якщо нічого не вирішиться з компенсацією цього боргу державою, ми будемо ставити цю суму «до сплати», каже Іван Луста.

Загальна сума боргу з питання відміни старих норм споживання газу без лічильника в Україні становить майже 150 мільйонів гривень. Якщо заборгованість із часом усе ж таки виставлять споживачам «до сплати», то буде можливість реструктуризувати борг, як це відбувається і зараз, коли людина просто заборгувала певну суму грошей перед підприємством.

Утім і тут крапку досі не поставлено. Коли цей матеріал був готовий, Кабмін 30 січня ухвалив нове рішення зменшити норми споживання газу для споживачів без лічильника до 3,29 кубометра на місяць.

Ми бачимо обурення людей через завищені норми споживання. Це відбулося внаслідок того, що на рішення уряду було подано до суду і суд скасував наше рішення. Ми будемо відстоювати свою правоту, але потрібне нове рішення, – зазначив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду.

Довідка:

Із 350 тисяч споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тисяч.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його. Справа в тому, що коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск. Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією Самгаз RS / 2001-21, Самгаз RS / 2001-21P, Самгаз RS / 2001-22, Самгаз RS / 2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Еженедельник "Семь дней"
газ борг Чернігівгаз кабмін
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Національна поліція розшукує зниклих безвісти неповнолітніх, які вранці 9 грудня залишили місце навчання та пішли в невідомому напрямку. В розшуку – два мешканці Сновська – 12 та 13 років. Олексій Бабасьов, 2006 року народження, уродженець села Суничне Сновського району, мешкає в Сновську. Прикмети:•на вигляд 13–14 років• зріст близько 160 см• худорлявої статури• обличчя видовжене• волосся коротке темно-русяве• очі сірі Був одягнений: • темні спортивні шт...
Общество
Стихійне звалище будівельного сміття, яке з’явилося в Чернігові, (за адресою вул. Рокосовського 46),– ліквідували комунальники. На цьому місці планують встановити бетонне кільце для великогабаритного сміття. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила Муніципальна варта Чернігова. Вирішувати проблему взялися після того, як чернігівці почали обговорювати проблему в соціальних мережах. Так, одна з користувачок, поскаржилася, що нові контейнери, встановлен...
Криминал
Новозаводской райсуд оправдал двоих мужчин, обвиняемых в предложении и даче взятки за незаконный распил дерева. Деньги они якобы предлагали сотруднику полиции, сообщает портал 368.media. В 2018 году у полиции появилась информация, что в селе Рогозки Черниговского района некие люди распиливают дерево без государственной регистрации субъекта хозяйствования, который имеет право заниматься данным видом деятельности. При проверке правоохранители обнаружили пило...
Спорт
Вингер финского клуба «СИК» (9-е место в чемпионате по итогам 2019 года) Денис Олийнык намерен вернуться в Украину, пишет «Динамомания». Сам 32-летний украинец заявил, что рассматривает варианты трудоустройства в клубах УПЛ, но не уточнил о каких именно командах идет речь. Согласно инсайдерским данным издания, футболист может продолжить карьеру в черниговской «Десне». Олийнык – воспитанник киевского «Динамо», но за первую команду в УПЛ сыграл лишь три матч...
Общество
Середньомісячна заробітна плата в Чернігівській області за січень-жовтень 2019 року становила 8 130 гривень. Це на 18,3% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це повідомляє Департамент соціального захисту населення Чернігівської ОДА. За видами економічної діяльності середня зарплата працівників у жовтні цього року склала 8 618 гривень, в той час як по Україні — 10 727 гривень. Це на 1,7% більше, ніж у вересні. При цьому середня зарплата по о...
Происшествия
Одразу два загоряння автомобілів сталося на Прилуччині протягом минулої доби. Так, в селі Замістя в одному з приватних гаражів зайнявся автомобіль «Opel Astra», а в Прилуках спалахнула автівка «ВАЗ-2106» припаркована біля житлового будинку. Про події повідомили чернігівські рятувальники. Для гасіння пожежі в селі Замістя було задіяно дві одиниці спецтехніки та вісім вогнеборців. Коли рятувальники прибули на місце, вогонь вже охопив і транспортний засіб і п...
Общество
Командувач Сухопутних військ Збройних сил України, генерал-лейтенант Олександр Сирський представив бійцям чернігівського гарнізону нового командувача ОК «Північ» - генерал-майора Валерія Залужного. Повідомлення про це з’явилося на сторінці Сухопутних військ ЗСУ у Facebook.    «Для мене честь очолювати одне з кращих оперативних командувань Збройних сил України» - зазначив Валерій Залужний під час знайомства з чернігівськими армійцями. Найближчими днями кер...
Спорт
З 5 по 8 грудня, у Харкові проходив розіграш 15-го дорослого Чемпіонату України з панкратіону. В ньому взяв участь і представник Чернігівщини та вихованець СК «Рукопашний Бій» - Богдан Хмара. Про це йдеться у повідомленні Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА. На чемпіонаті Богдан переміг, та завдяки цій звитязі виконав норматив майстра спорту. Це дало змогу завоювати місце в складі збірної та представляти Україну на чемпіонаті світу 2020...
Криминал
П’ять грамів речовини сіро-зеленого кольору, схожої на марихуану, виявили прикордонники на міжнародному пункті пропуску «Нові Яриловичі». Про це повідомив начальник прес-служби чернігівського прикордонного загону, підполковник Олександр Дудко. Оглядаючи особисті речі пасажирів автобусу «Київ-Вільнюс», який перетинав український кордон, службовий собака звернув увагу на валізу 37-річного громадянина України. Під час детального обшуку, в її боковому відділе...