Борги за газ. Платити чи ні?

Жителі міста отримали платіжки за газ із боргом двох видів: донарахованими кубометрами та конкретними сумами у гривневому еквіваленті. Що це за борги та що з ними робити надалі, нам розповіли представники газових компаній на Чернігівщині.

Два види боргу

Перша категорія жителів – це ті, хто отримав у платіжках донараховані кубометри газу. Тобто на лічильнику – одна цифра, а при визначенні суми оплати фігурує інша, дещо вища. Ця процедура називається «приведення об’ємів спожитого газу до стандартних умов».

Друга категорія населення – це та, яка отримала у платіжках, так би мовити, «ознайомчий» борг у гривнях, зазначений дрібним шрифтом у нижній частині квитанції. Цей борг виник через відміну Верховним судом України колишніх норм споживання газу споживачами, які не мають лічильників. Якщо у вас зараз встановлений квартирний або будинковий лічильник, це не означає, що у вас не буде цього боргу. Справа в тому, що сума заборгованості у гривні нараховується з січня 2016 року. Тобто якщо лічильник встановлено у січні 2017 року, то нарахують борг за рік оплати спожитого газу за незаконними нормами, які відмінив суд.

Звідки виникла заборгованість?

Спочатку по першому виду боргу. Тут винна фізика. Справа в тому, що стандартними умовами є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу», газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується, залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше – у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні – зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11

Суди, борги і Кабмін

Другий тип боргу – «математичний». Справа в тому, що споживачі газу без лічильника платять за паливо за нормами, які затверджені Кабміном. До березня 2016 року українці платили з розрахунку 9,8 кубометра на місяць з людини. Але тоді уряд вирішив, що це завищені цифри, і зменшив норми майже втричі – до 3,3 куба. Це на прикладі споживачів, які використовують газ лише для приготування їжі. В інших категорій абонентів цифри інші, але суть та сама – норми зменшилися. Для людей – це добре (платити треба менше), а для газопостачальників – гірше. Та й встановленню лічильників така ситуація не сприяє – нема стимулу.

Рішення про зменшення норм оскаржили в судах, але, поки тривала судова тяганина, нарахування відбувалися за урізаними (новими) цифрами. Коли суд поставив крапку – зменшені норми були визнані недійсними. А отже виходить, що всі ці майже три роки щомісяця кожен споживач недоплачував за 6,5 куба газу (у інших категорій – ще більша різниця). Тепер ці суми стали актуальними.

Чому саме зараз?

Приблизно три роки облгази купували паливо в держави вже з урахуванням коефіцієнтів приведення, а продавали – без нього. Сподівалися, що різницю компенсує держава. Чому працювали в мінус? Нібито такими були неофіційні рекомендації, щоб не навантажувати побутових споживачів.

Із грудня 2015 року, коли набув чинності новий кодекс газорозподільної системи, наша організація купувала у НАК «Нафтогаз» газ, уже приведений до стандартних умов. Споживачі ж розраховувались за нього у робочих умовах. Через цю різницю у спожитих, але не сплачених кубометрах підприємство отримало збитки. Збитки досягли 195 мільйонів гривень, – пояснює ситуацію з приведенням до стандартних умов об’ємів спожитого газу директор ТОВ «Чернігівгаз Збут» Іван Луста. – Ми, мабуть, усі чекали, що держава ухвалить якесь рішення, яке компенсує ці витрати. На жаль, протягом трьох років нічого так і не було прийнято.

Відповідно вирішили перевести збитки постачальної організації на споживача. Приводом стала постановка Кабміну, прийнята у вересні минулого року. У документі зазначено: якщо постачальник природного газу зі спеціальними обов’язками (у випадку з Чернігівщиною це ТОВ «Чернігівгаз Збут») не розрахувався з НАК «Нафтогаз» за газ, приведений до стандартних умов, то цього постачальника позбавляють статусу спеціальних обов’язків і на його територію заходить інший постачальник. Аби цього не сталося, підприємство й пішло на такий крок.

Платити чи ні?

У «Чернігівгазі» пояснюють, що споживачі, коли підписували договори на розподіл і поставку палива, погоджувалися з тим пунктом, в якому зазначено, що газ повинен приводитись до стандартних умов. Тобто такі борги «заднім числом» законні.

Якщо людина не сплатить зазначений об’єм газу, то буде відключення абонента або судовий позов. Ми вмотивовані перш за все тим, що в нас виникає заборгованість перед НАК «Нафтогаз», яку мати нам не можна, за новою постановою Кабміну. Тому борг перекладено на споживачів у відповідності до договору, який вони підписували, зазначив Іван Луста.

У свою чергу в національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняли рішення про заборону операторам газорозподільних мереж (ГРМ) враховувати «температурну» різницю в квитанціях на газ, стверджуючи, що в тарифі ці витрати вже враховані. За невиконання цього рішення НКРЕКП призначила позапланову перевірку кільком операторам ГРМ, зокрема й ПАТ «Чернігівгаз», у результаті якої компанії може загрожувати штраф до 850 тисяч гривень.

У відповідь на це ПАТ «Чернігівгаз» зазначає, що вважає рішення НКРЕКП таким, що суперечить законодавству і не набрало законної сили через недотримання процедури оприлюднення.

Борги «у гривні» сплачувати не треба

Інший вид заборгованості, який з’явився через рішення Верховного суду України від 27 листопада 2018 року про відміну колишніх норм споживання газу без лічильника, поки що віртуальний. Сплати його компанія поки не вимагає. Але до кінця року на користувачів можуть чекати неприємні новини.

Поки що ми лише інформуємо споживачів, що за час дії норм, які були відмінені та визнані недійсними, вони заборгували певну суму грошей. До листопада 2019 року ми лише ознайомлюємо населення з сумою боргу А вже після, якщо нічого не вирішиться з компенсацією цього боргу державою, ми будемо ставити цю суму «до сплати», каже Іван Луста.

Загальна сума боргу з питання відміни старих норм споживання газу без лічильника в Україні становить майже 150 мільйонів гривень. Якщо заборгованість із часом усе ж таки виставлять споживачам «до сплати», то буде можливість реструктуризувати борг, як це відбувається і зараз, коли людина просто заборгувала певну суму грошей перед підприємством.

Утім і тут крапку досі не поставлено. Коли цей матеріал був готовий, Кабмін 30 січня ухвалив нове рішення зменшити норми споживання газу для споживачів без лічильника до 3,29 кубометра на місяць.

Ми бачимо обурення людей через завищені норми споживання. Це відбулося внаслідок того, що на рішення уряду було подано до суду і суд скасував наше рішення. Ми будемо відстоювати свою правоту, але потрібне нове рішення, – зазначив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду.

Довідка:

Із 350 тисяч споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тисяч.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його. Справа в тому, що коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск. Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією Самгаз RS / 2001-21, Самгаз RS / 2001-21P, Самгаз RS / 2001-22, Самгаз RS / 2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Еженедельник "Семь дней"
газ борг Чернігівгаз кабмін
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Спорт
Перед грою «Десна» явно не була фаворитом – букмекери оцінювали шанси господарів приблизно у 10 разів вище. Втім, свіжими були ще спогади від матчів «Вольфсбурга» та «Шахтаря» у минулому розіграші Ліги Європи. Тоді гірники повністю переграли опонентів, а «Десна» ж у Прем’єр-лізі достойно грала на фоні чемпіонів України… Так що, певний стриманий оптимізм був присутнім. Він лише посилився, коли на старті чернігівці не сіли у глибоку оборону, а двічі за перші...
Спорт
Стали відомі стартові склади учасників матчу кваліфікації Ліги Європи між німецьким «Вольфсбургом» та чернігівською «Десною». Згідно з офіційним сайтом УЄФА «Десна» вийде на гру в наступному складі: Паст – Конопля, Тамм, Гитченко, Мостовий – Огиря, Домбровський – Калитвинцев, Тотовицький, Картушов – Будківський. В запасі залишилися голкіпер Литовка, захисники Полегенько та Єрмаков, хавбеки Гуцуляк і Старенький, форварди Шевцов та Хльобас. Поза заявкою опи...
Тема дня
Сьогодні, 24 вересня, Десна (Чернігів) зіграє свій перший міжнародний офіційний матч у Німеччині. Суперник – «Вольфсбург». Вчора, 23 вересня чернігівські футболісти вилетіли до Німеччини з Києва та приземлилися у аеропорту Брауншвейг, що за 30 кілометрів від Вольфсбурга. До заявки на матч проти команди з Німеччини потрапили 22 футболісти.  Воротарі: Паст, Литовка Захисники: Полегенько, Тамм, Єрмаков, Гітченко, Мостовий, Конопля, Імереков, Западня Півзахис...
Спорт
Учасники пробігу, який відбувається у рамках Європейського тижня спорту побували у Чернігові. Наше місто – це частина маршруту яким спортсмени та аматори прямують 12 вересня. Стартував пробіг у Маріуполі, а завершитися має в Києві. Про це повідомила пресслужба ОДА. Учасники пробігу заради миру - це любителі та аматори бігу, спортсмени української збірної з добового забігу. Серед них Юрій Тростенюк - у 2016 році став переможцем ультрамарафону на 5000 км, що...
Общество
Протягом доби на Чернігівщині зареєстровано 114 нових випадків COVID-19. Шестеро людей померли. Таку інформацію, з посиланням на Управління охорони здоров’я, повідомила пресслужба ОДА. Захворювання виявили у 46 чернігівців, 14 прилучан, шести ніжинців, 15 жителів Носівського району, восьми - Варвинського, трьох – Бобровицького, чотирьох – Козелецького. По одному випадку в Борзнянському, Городнянському, Ріпкинському і Сновському районах, по два - у Менськом...
Общество
Три школи Чернігова частково змінили форму навчання через випадки захворювання на коронавірус. Про це, з посиланням на слова начальника управління міськради Василя Білогури, повідомило Суспільне Чернігів. Окрім школи №3, яка перевела старшокласників на дистанційне навчання, у школі №1 та 31-ій гімназії на самоізоляцію пішли по одному класу.
Происшествия
Автомобіль Volkswagen збив лося, який вийшов на проїжджу частину неподалік Смолина і Слабина Чернігівського району. Внаслідок зіткнення тварина загинула на місці, а пасажирка машини отримала серйозні травми. Інформацію про подію оприлюднила пресслужба Чернігівського лісгоспу. Як зазначають у єгерській службі, загибла тварина –  6-річний самець лося європейського. В легковику було двоє людей. Жінку літнього віку, яка отримала серйозні ушкодження, госпіталіз...
Спорт
Ризикнувши поставити гроші на успіх чернігівських футболістів, можна виграти у 12 разів більше за суму ставки. Протистояння «Вольфсбург» – «Десна» у кваліфікації Ліги Європи – одне з найбільших передбачуваних, вважають букмекери. Шанси «Десни» вони оцінюють невисоко – коефіцієнти на перемогу чернігівців коливаються у різних компаній від 11 до 15. При цьому серед 34 пар цього раунду лише в чотирьох випадках фаворит більш помітний, ніж у матчі за участі черн...
Общество
Протягом купального сезону, який тривав у Чернігові з 15 червня, до 15 вересня, на водоймах міста загинуло 7 людей. Для порівняння, минулого року, потонуло 17. Таку інформацію оприлюднила пресслужба міської ради. На міському пляжі «Золотий берег», який є єдиним у Чернігові обладнаним та паспортизованим місцем масового відпочинку біля води, загибелі мешканців та гостей міста протягом сезону не сталося. На пляжі щоденно чергували рятівники – професійні водол...