• Головна
  • Горсад в Чернігові хочуть зробити новим. Що там буде?
10:02, 17 лютого 2019 р.

Горсад в Чернігові хочуть зробити новим. Що там буде?

Як відомо, уже багато разів у міському парку хотіли щось змінити, провести реконструкцію або оновлення, але далі розробки концепції, як це має виглядати, справа не доходила. 1 лютого на архітектурно-містобудівній раді було представлено чергове передпроектне рішення, або, простіше кажучи, концепцію майбутньої реконструкції міського парку культури та відпочинку.

Її розробило харківське архітектурне бюро «Сіті-Дизайн». Головною відмінністю цієї концепції від усіх попередніх є те, що реконструювати планують не тільки сам міський парк, а й частину лісопарку «Кордівка».

Історія проектанта

Компанію «Сіті-Дизайн», яка займається розробкою проекту реконструкції парку в Чернігові, міському голові Владиславу Атрошенку запропонував мер Харкова Геннадій Кернес. Це бюро вже провело реконструкцію парку імені Горького та площі Конституції в Харкові, головної площі Краматорська, на стадії проектування парк на Трухановому острові та Голосіївський парк у Києві.

Чому міський парк треба реконструювати

За словами архітекторів, на даний момент міський парк працює без чіткого плану комерціалізації об’єкта, тобто ніхто не продумував, скільки він має приносити прибутку та, власне, за рахунок чого.

У парку повністю відсутнє зонування, яке б допомогло урізноманітнити відпочинок чернігівців, не використовується повний потенціал місця. Спеціалісти також звернули увагу на недостатню кількість пішохідних доріжок у парку та відсутність велосипедних доріжок взагалі.

А однією з першочергових проблем є запущеність зелених насаджень, які в сьогоднішньому вигляді не приносять майже ніяких дивідендів, окрім свіжого повітря. Аби все це виправити, і потрібна реконструкція міського парку культури та відпочинку.

Основні методи реновації

Проектанти планують змінювати парк за рахунок нових зелених насаджень, програм активного відпочинку як у святкові дні, так і будні, побудови нових об’єктів інфраструктури (фонтанів, терас, спортмайданчиків тощо), а також повністю сучасного покриття на всій території парку.

Горсад в Чернігові хочуть зробити новим. Що там буде?, фото-1

Родзинкою має стати центральна алея, яка простягатиметься від головного входу з вулиці Шевченка до пляжу «Золотий берег». Навколо неї і створюватимуть нові зони відпочинку, а саме міський сад, ландшафтний та тематичний парк, лісопарк. Але це не все. Окрім пішохідного маршруту, хочуть відкрити і водний – по каналах притоки Десни, що знаходяться на території парку. Як кажуть проектанти, ними можна буде пересуватись між окремими зонами відпочинку.

Передбачається, що після реконструкції парку його відвідуваність зросте до 3 тисяч чоловік щодня по буднях та 10 тисяч у свята. Загалом це близько 1,5 мільйона відвідувачів щороку. Для такої кількості містян та гостей Чернігова буде організовано новий паркінг та окремі кишені для парковки вздовж вулиці Шевченка загальною місткістю до тисячі місць.

Міський парк легенд

Саме так проектанти пропонують назвати парк. У ньому вони бачать велику кількість зон для відпочинку, нових інфраструктурних об’єктів та просто незвичайних місць для гарного дозвілля – таких, як:

  • система «сухих» (пішохідних) фонтанів замість старих круглих та «фонтан-лава» на центральному вході до парку;
  • зелений амфітеатр на території між головними сходинками парку;
  • колесо огляду висотою 60 метрів (це приблизно як дві дев’ятиповерхівки одна на одній);
  • дитячий ландшафтний парк на місці старих атракціонів;
  • ретрозона, де можуть відпочити літні чернігівці;
  • центр творчого розвитку;
  • дерев’яний місток через Лебедине озеро;
  • система спортивних майданчиків та велосипедний парк;
  • розважально-навчальний природний кластер;
  • екотропа та екоготель;
  • парк дикої природи;
  • скай-парк для екстремального відпочинку;
  • барбекю-парк із дитячою зоною відпочинку;
  • майданчик для вигулу собак;
  • господарська зона;
  • нова набережна пляжу «Золотий берег» у кінцевій точці центральної алеї.

А якщо затопить?

За словами членів містобудівної ради, одним із головних недоліків даної концепції є те, що в ній не враховано ймовірне підтоплення більшої частини території, яку проектанти мають реконструювати. Також не до кінця зрозуміло, як водні канали парку зробити більш-менш повноводними, аби по них могли курсувати хоча б маленькі човни.

У свою чергу представниця бюро «Сіті-Дизайн» Майя Поліванова зазначає, що поки це лише ідеї, які за допомогою коментарів експертів, громадськості тощо будуть вдосконалюватись уже на стадії проектування даного об’єкта.

Територія міського парку культури та відпочинку – 130 га.
1 га території, де зробили благоустрій, – приблизно 10 млн грн.

Звідки взяти гроші?

Після презентації концепту члени містобудівної ради відзначили, що такий масштабний проект є доволі дороговартісним і лише коштами міського бюджету його реалізувати абсолютно не реально. З ними погодився й міський голова Владислав Атрошенко, заявивши про можливе залучення кредитних коштів.

– Такий затребуваний об’єкт, як міський парк культури та відпочинку, ми не можемо реконструювати за бюджетні кошти протягом п’яти – семи років. Тому треба домовлятись про кредитні кошти, їх акумулювання та проведення робіт за два-три роки, – зазначив Владислав Атрошенко.

За словами Майї Поліванової, один гектар благоустрою території без купівлі будь-яких конструкцій та атракціонів буде коштувати приблизно 10 мільйонів гривень, а територія міського парку становить 130 гектарів. Вирахувати ціну всього проекту простим множенням неможливо, бо не вся територія парку буде задіяна під час реконструкції. Також поки що невідома кількість і вартість майбутніх атракціонів та інфраструктурних об’єктів.

Одноголосно за

У результаті обговорень містобудівна рада дала згоду взяти дану концепцію за основу для реконструкції міського парку.

Але з певними умовами до проектантів, а саме:

1. створити фінансову модель парку (за рахунок чого він зможе фінансово сам себе утримувати);

2. скласти список варіантів атракціонів (ціна білета й окупність атракціону);

3. надати повністю деталізований фрагмент парку.

Усе це архітектори мають зробити до кінця лютого, коли буде наступна архітектурно-містобудівна рада.

Критика

У соціальних мережах уже критикують проект. Утім більше зачепила чернігівців неграмотність людей, що готували презентацію, а саме словосполучення «ланшавтный парк». А от претензії щодо «плагіату» використання фото вже існучих в інших країнах скульптур – від нерозуміння. На ілюстраціях – лише приклади того, як це може виглядати, а не конкретні пропозиції для Чернігова.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Горсад #реконструкція #атракціони #фонтан #парк
Оголошення
live comments feed...