Підземний перехід в центрі Чернігова: торгувати і співати можна, побиратися – ні

В оновленому переході біля готелю «Україна» узаконили всю торгівлю, навіть місце для продажу картин визначили офіційно. Без дозволів тепер там не можна робити нічого, хоч прописаних правил користування та перебування – немає.

Ми поцікавилися у відповідальних за життя переходу осіб, на якій основі нині там розташовуються торгові точки, кому належать лайтбокси з фото Чернігівщини і як тепер бути музикантам, якщо вони захочуть там поспівати.

Хто відповідальний

Підземний перехід на перехресті проспектів Миру та Перемоги біля готелю «Україна» – це комунальна власність громади Чернігова. У січні минулого року виконавчий комітет міськради передав його у господарське відання КП «Паркування та ринок». Підприємство має забезпечувати експлуатацію переходу, його своєчасне прибирання та ремонт.

У переході позмінно працюють чотири охоронці, які й підтримують там порядок. Також у «підземці» є підйомник для людей з інвалідністю, яким теж опікується охоронець. Він і допомагає людям з особливими потребами потрапити в «підземку».

У охоронців переходу – своя кімнатка. Там у понеділок вранці застаємо охоронця Геннадія. Він сидить за столом, на його моніторі зображення з понад десяти камер «підземки». Поруч стоїть той самий підйомник.

– Я бачу все, що відбувається. Коли щось станеться – виходжу. Наприклад, якась штовханина чи без дозволів люди починають торгівлю. Таке протягом дня стається. Я просто виходжу й кажу: будь ласка, або надайте дозвіл, або вийдіть. Зазвичай люди чують мене і виходять. Якщо ні, то я можу натиснути тривожну кнопку – приїде охоронна фірма, з якою маємо договір, – говорить Геннадій.

Загалом контроль за стихійною торгівлею у Чернігові поклали на поліцію та КП «Муніципальна варта». У межах своїх повноважень вони й займаються цим у переході.

Без оренди

У відремонтованому переході оновили й місця для торгівлі. Як розповіли нам у комунальному підприємстві «Паркування та ринок», раніше люди, які торгували в переході, часто нічого за місце не сплачували.

– До ремонту переходом опікувалося АТП-2528, після все це передали нам. Ми пропонували підприємцям повернутися назад, але вже на інших умовах. Старі іноді взагалі не платили. Тобто платили, але коли нам передали відомості, то виявилося, що там були кількарічні боржники, – говорить Ігор Коваленко, заступник директора КП «Паркування та ринок».

Комунальне підприємство не має договорів оренди з підприємцями на торгових точках. Співпраця відбувається інакше.

– Оренди нема. Ми заключаємо договір співробітництва, а за ним надаємо торгове місце, бо як комунальне підприємство не маємо права здавати в оренду нерухомість чи землю. Тому фактично нам платять за можливість розміщення.

На новому місці

Перехід має по 15 торговельних місць з кожного боку. Частково туди заїхали ті, хто торгував і раніше, наприклад книжковий магазин. Загалом же з трьох десятків запропонованих місць на сьогодні зайнято майже половину – маленькі кав’ярні, магазини з кавою, солодощами, білизною, мобільною технікою…

Одним із небагатьох, хто згодився розповісти про те, як ведеться на новому місці, став книжник Андрій зі своєю букіністичною книгарнею. Інші відмовляли, бо переважно є найманими працівниками.

Пан Андрій каже, що й раніше мав договір на перебування. Після ремонту одразу ж повернувся.

– Нам тут усім облаштували місце, воно хороше. Усі оці полиці для книг я вже ставив сам. Попереднє місце було краще тим, що більш пристосоване для великої кількості книг.

У вівторок в обід у його книгарні четверо людей – тісно. Як каже Андрій, один раз побачив, де поклав книгу, тоді загубив – не так багато місця. Але люди як ішли, так і йдуть. Він чи не єдина людина в місті, у якої можна знайти старі книги, яких уже нема в продажу, хіба в бібліотеках. Беремо в нього радянське видання 1971 року – «Вгляни на дом свой, ангел» Томаса Вулфа.

Як розповів заступник начальника КП «Паркування та ринок» місця в переході ще є і на них є претенденти, яких відбирає підприємство, намагаючись уникати забагато однакових послуг.

От у нас уже є кілька кав’ярень. Ми ж не можемо, щоб були одні кав’ярні, то намагаємося підбирати різні точки. Обдзвонюємо тих, хто звернувся до нас із проханням про місце.

Ігор Коваленко запевняє, що фактів стихійної торгівлі в переході, після того як його відремонтували та поставили охорону, не зафіксували. У художників, які продають біля виходів картини, за словами заступника, також є договір співробітництва.

Для художників ми виділи офіційне торгове місце, тепер люди можуть розмісти свої картини й продавати їх там, – говорить Ігор Коваленко.

Чи можна співати в переході?

І можна, і не можна. Взагалі, окремих правил користування підземним переходом біля готелю «Україна», які б якось обмежували або дозволяли певні дії всередині, ні Чернігівська міська рада, ні виконком не затверджували.

Разом із тим, некомерційна діяльність у переході може бути, але виключно із дотриманням норм чинного Кодексу України про адміністративні правопорушення, вона не повинна створювати незручності для громадян. Підземні переходи міста є територією загального користування.

Спочатку ми вирішили запитати в охорони переходу, як вони реагують на співи:

– Зазвичай ми пояснюємо ситуацію і просимо піти, навіть якщо гроші музиканти не збирають. Адже це громадське місце, переходом щодня користується багато людей, не всім це може подобатися.

Увечері, каже охоронець, коли людей менше, співати теж не дозволяють.

– Бо музиканти створюють натовп навколо себе – хтось не може пройти. Або ще гірше: прийдуть якісь п’яниці і починають «замовляти» пісні, що може закінчитися й бійкою, – розповідає охоронець Геннадій.

Також він каже, що й сам має договір, у якому прописані його обов’язки та стягнення за їх невиконання. Якщо охоронець не відреагує на якесь порушення, це коштуватиме йому 200 гривень.

Комерційний і некомерційний спів – розбираємося

Якщо «Паркування та ринок» надає торгові місця та місця для художників, по ідеї таке ж місце вони можуть надати й музиканту, якщо той, наприклад, зареєстрований як фізична особа – підприємець (самостійний музикант). Чи надасть міське комунальне підприємство такому музиканту місце – відповісти можуть заледве.

– Музикант-ФОП має підстави просити собі місце, – говорить Ігор Коваленко. – Проте спів – це дещо інше, ніж продаж картин. Коли хтось співає, це чує весь перехід і це може заважати іншим. Зокрема, і підприємцям на точках, які за музикою просто не почують, що запитує клієнт.

У кожній із точок грає своя музика, проте вона, за словами заступника директора «Паркування та ринок», грає на фоні та є більше рекламним рішенням, привертанням уваги, створенням настрою. Така музика не гучна.

Щодо некомерційного співу – відповісти найскладніше. Якщо люди почнуть співати, не збираючи гроші, можливо, у правовому полі музиканти виявляться праві.

А якщо – мистецьку акцію в переході? У такому випадку музикантам або будь-кому іншому варто попередити про це поліцію. Проте заступник комунального підприємства, що опікується переходом, уточнює: КП «Паркування та ринок» треба попередити також.

– Ми перехід миємо, прибираємо, відповідаємо за те, щоб усе працювало, платимо за охорону… і ви хочете сказати, що ви просто так зайдете туди і будете танцювати, а ми не можемо нічого зробити?

Тобто, якщо ви щось хочете в переході – попередьте про це. За словами заступника КП «Паркування та ринок», шанс, що вам відмовлять, невеликий. Якщо все проговорити й показати, що хочете зробити, компромісу можна досягнути. Письмово або усно визначать порядок, час та що саме відбуватиметься в переході. Але ж от реакція тих, хто переходом користується, може бути різна.

– Не пустити вас ми не можемо, але й маємо знати, що ви там збираєтеся робити. Аби не порушували благоустрій. Бо перехід – це наша відповідальність і з нас за нього запитують – за сітілайти, плитку…

Чи затримає музикантів поліція?

У патрульній поліції нам пояснили: якщо музиканти співають у переході з 8-ї ранку, і до 22-ї години, і не збирають гроші, це не є правопорушенням.

Проте на виклик від громадян поліція приїхати має, бо музика буває різна. Якщо музика несе образливі слова чи нецензурну лексику, то це вже є образою громадян. Це заборонено. Але й у такому випадку патрульні можуть лише провести профілактичну бесіду. Вигнати з пішохідного переходу не мають права, – сказала прес-офіцер патрульної поліції Анна Чернявська.

Однак якщо співають уночі, тобто з 22:00 до 8:00, то це вже тягне на порушенням тиші (ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також у поліції пояснили, що співи вуличних музикантів не є масовими заходами. Тому про їх організацію поліцію попереджати не треба. Навіть якщо співає 10 і 20 людей.

– Бо масовий захід має нести під собою певний підтекст і переслідувати якусь мету. Некомерційні співи нічого такого не мають, – пояснили у поліції.

Спів як елемент вуличної культури

Про те, чи варто забороняти музикантам навіть некомерційний спів, ми запитали у культуролога Марини Каранди, адже музиканти на вулиці чи в тому ж переході можуть цілком вважатися частиною міської культури та способу самовираження.

– Поняття культури багатошарове, є шар елітарний, є шар народний, є шар масовий. І якщо розглядати вуличних музикантів у розрізі масової культури, то це її яскраві представники. Звісно, ступінь професіонального володіння інструментом у всіх різна, вокальний потенціал, естетичний рівень може бути різним, але тим не менш…

У випадку, якщо музиканти не збирають гроші і розглядати вуличний спів як культурний феномен, а не комерційний, то забороняти його не найкраща ідея. Проте варто виділити для цього уніфіковані локації – підземний перехід не найкраще місце.

Щось як «Співоче поле» в Києві; місця на алеях, як для вуличних художників. То так і для вуличних музикантів, хай навіть вони не є професіоналами. Як частина міського середовища це цілком могло би бути, –говорить Марина Каранда.

Що за бокси з фото Чернігівщини?

30 сітілайтів у підземному переході, на яких нині нема реклами, а лише фото Чернігівщини, належать фізичній особі – підприємцю Олександру Мерві, основною діяльністю якого є реклама. З ним «Паркування та ринок» уклало договір співробітництва ще до того, як виконком дав підприємцю дозвіл на тимчасове розміщення зовнішньої реклами. Якийсь час бокси були порожні, наприкінці січня з’явилися фото Чернігівщини з номером для розміщення реклами, хоч дозволу на рекламу виконком тоді ще не дав.

Рішенням виконкому дозвіл Олександр Мерва отримав лише 6 лютого. І хоч підприємець уже розмістив свої контакти, у випадку якби дозволів не дали, підприємець мусив би знімати бокси.

Ми попросили чернігівку Катерину побути нашим «таємним покупцем», подзвонити до власника боксів і запитати, на яких умовах і коли можна розмістити рекламу магазину жіночої білизни. Адже бокси висять понад місяць, але реклами в них досі нема.

Слухавку за контактним номером взяв Олександр. Він сказав, що рекламу можна буде повісити за кілька днів, один бокс коштуватиме 2 тисячі гривень на місяць, але якщо оформити оренду на довше або не на одну конструкцію – ціну визначатимуть індивідуально.

Поки можна обирати – нині всі сітілайти вільні. Також нам сказали, що для розміщення потрібно зробити макет. Олександр підкаже, куди звернутися. Усі дозволи на розміщення є.

Щодо рекламного макету від магазину білизни на сітілайтах та цензури: зображення дівчат у білизні можна, а от без білизни – ні, зазначив підприємець.

еженедельник "Семь дней"
підземний перехід торгівля реклама вуличний спів
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
1059 просмотров в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
На цих вихідних комунальники демонтували 10 еко-лавок з usb-зарядками на площі Небесної сотні, які були встановлені тут чернігівською броварнею наприкінці грудня 2018 року, - повідомляє Високий Вал. Як зазначив заступник міського голови Олександр Ломако, лавки з сонячними панелями прибрали на ремонт. «За зимовий період вони поіржавіли, тому потрібно їх відремонтувати. Після їх повернуть на старе місце. Скільки часу займе ремонт, я сказати не можу», - розпо...
Криминал
У Ніжині водій пропонував патрульним 3 тисячі гривень хабара. Однак відкупитися порушнику не вдалося. За інформацією прес-служби Чернігівської обласної прокуратури, 43-річний водій ВАЗ-2106 керував автомобілем без прав і документів на авто. Також чоловік порушив вимогу дорожнього знаку «проїзд без зупинки заборонено». За це патрульні склали на водія 2 адмінпротоколи. Втім, чоловік спробував дати хабаря, втім замість "вирішення" проблеми потрапив на лаву пі...
Происшествия
Минулої доби, 20 березня, на Чернігівщині горіло 14 гектарів відкритих територій. Основна причина - недотримання правил пожежної безпеки - повідомляє управління ДСНС України у Чернігівській області.  Пожежі сталися на територіях Чернігівського, Ріпкінського, Куликівського, Сновського районів. Вогнеборці нагадують про необхідність дотримуватися правил пожежної безпеки  у поводженні з вогнем у житловому секторі, лісопаркових масивах, на відкритих територіях...
Общество
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ЗСУ (військові комісаріати)  не будуть проводити перевірку списків громадян чи інші дії на виборчих дільницях під час проведення виборів Президента України. Про це повідомили на офіційній сторінці Чернігівського військового комісаріату у Facebook. Згідно Указу Президента №22/2019 призов на строкову військову службу відбудеться у квітні – червні 2019 року, в той час як день голосування у першому ту...
Спорт
15 та 20 березня, чернігівський "Буревісник-ШВСМ" програв обидва матчі плей-офф проти львівських "Барком-Кажанів". В домашній грі чернігівці поступились з рахунком - 1:3 (18:25, 25:19, 10:25, 20:25), а у Львові господарі не залишили шансів "Буревіснику" - 3:0 (25:13, 25:10, 25:17). За результатами цих зустрічей "Буревісник-ШВСМ" тепер змагатиметься за останні 5-8 місця турнірної таблиці Чемпіонату України з волейболу серед чоловічих команд Суперліги сезону...
Общество
Населенный пункт в Черниговской области с необычным названием "Марс" журналисты разных изданий и каналов снимают как минимум раз в год последние семь лет, сообщает "Media Sapiens". Вчера в программе «Утро с Интером» вышел небольшой репортаж о селе Марс в Черниговской области. Репортаж развлекательный: предсказуемые остроты про Илона Маска и марсиан, стендап с указателем названия населенного пункта, разговоры с местными жителями о жизни на Марсе. В начале ф...
Экология
У Чернігові оголосили конкурс на заміщення посади директора регіонального-ландшафтного парку "Ялівщина", про це йдеться на сайті Чернігівської облдерадміністрації. Кандидат має бути громадянином України, мати вищу освіту екологічного, біологічного або географічного спрямування, досвід роботи у сфері навколишнього природного середовища та перспективний план розвитку РЛП "Ялівщина" та пропозиції щодо його управління. Також кандидат повинен вільно володіти де...
Криминал
Чернігівські поліцейські викрили чоловіка який займався незаконними оборудками з наркотиками. Про це повідомили у Секторі комунікації поліції Чернігівської області. Під час обшуку, правоохоронці виявили 1,5 кілограма готової до продажу марихуани, яка за цінами "чорного" ринку вартує 200 тисяч гривень. Окрім марихуани поліція вилучила близько 10 тисяч гривень та інші речові докази.  Підозрюваному загрожує позбавлення волі на строк від шести до десяти років...
Общество
Чернігівське комунальне підприємство "АТП-2528" планує придбати легковий автомобіль за 770 тисяч гривень. Про це йдеться в тендері, який оголошено в системі публічних закупівель Prozorro. Комунальне підприємство планує поповнити свій автопарк автомобілем Toyota Camry Comfort або його аналогом. У тендерній документації йдеться про те, що транспорт повинен бути 2019 року випуску та поставлений на підприємство до 31 грудня цього року. Інформація про мету вик...