• Головна
  • Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?
11:40, 7 квітня 2019 р.

Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?

ПАТ «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити газ до стандартних умов, не зважаючи на рішення НКРЕКП. А чернігівці мають сплачувати ту суму, яку їм нараховують, вважає керівництво компанії.

Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?, фото-1

Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), минулого тижня оштрафувала чотирьох операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Під санкції потрапили «Чернівцігаз», «Запоріжгаз», «Львівгаз» і «Чернігівгаз». Про це повідомив заступник керівника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк на своїй сторінці в «Фейсбук».

«НКРЕКП наклала штраф на Запоріжгаз, Чернівцігаз, Львівгаз та Чернігівгаз, а головне – зобов'язала зробити перерахунок ВСІМ споживачам до 18 квітня. Облгази заявили, що не збираються виконувати це рішення та будуть звертатися до суду», – написав чиновник.

«Чернігівгаз» – проти

Трьома днями раніше штрафи в розмірі 850 тисяч гривень на підприємство отримали облгази в Хмельницькому, Ужгороді, Харкові, Івано-Франківську. Їх теж зобов'язали зробити перерахунок платежів. Чернігівська газовики отримали відразу три такі штрафи. На підприємстві наполягають: заборона приведення газу до стандартних умов несправедлива. Окрім цього, «Чернігівгаз» не погоджується з рішенням НКРЕКП про накладання штрафів на загальну суму 2 650 000 грн за приведення обсягів газу до стандартних умов та вбачає в діях регулятора дискримінацію стосовно споживачів.

Що таке стандартні умови?

Стандартними умовами подачі газу є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу» газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11. Тобто, менше чернігівці платити не будуть, а от більше – так.

Позиція НКРЕКП з даного питання полягає в тому, що виробничо-технологічні втрати, які виникають при різниці умов, при яких оператор ГРС передає газ, а споживач приймає, вже враховані в тарифі, а за невиконання вимог відмовитися від перерахунку, виставляє штрафи ПАТ «Чернігівгаз» та газовим компаніям в інших областях.

У чому ж дискримінація?

За словами голови правління ПАТ «Чернігівгаз» Алли Ярової, в область газ поступає через певні вузли обліку, які оснащені коректорами, що корегують об’єм газу до стандартних умов, а населення його отримує в робочих умовах. Тут і з’являється грошова прогалина, коли одні купують газ у стандартних умовах, а інші в робочих.

Населення області ж можна поділити на дві групи: юридичні особи та звичайні споживачі. Усі юридичні особи та понад 93 тисяч домогосподарств Чернігівщини тривалий час уже сплачують за газ, приведений до стандартних умов. Мається на увазі житло, обладнане лічильниками з термокорекцією, і на загальнобудинковому обліку. Є й ті, в яких лічильники не враховують тиск та температуру навколишнього середовища і обліковують спожитий газ в робочих умовах. Так і виникає дискримінація одних споживачів за рахунок інших, і вона є неприйнятною, вважають в компанії.

– Ми не хочемо ставити в нерівні умови своїх споживачів. Є кілька варіантів вирішення проблеми: уряд включає в тариф приведення до стандартних умов, введення системи обліку газу в енергоодиницях або ж приведення законодавчої бази під один стандарт для всіх споживачів газу в нашій країні, – каже голова правління «Чернігівгазу» Алла Ярова.

І тут політика?

В компанії скаржаться, що між усіма учасниками ринку природний газ передається лише в стандартних умовах. І в разі відхилення від стандартів у процесі розподілу та поставок газу виникає багатомільйонний дефіцит коштів, який держава не компенсує. Вся ця ситуація, на думку керівництва «Чернігівгазу», покращує лише фінансовий стан НАК «Нафтогаз», а їм приносить збитки, які сягнули вже більше 100 мільйонів гривень. Звинувачують

– Замість підтримки реформування ринку, що дозволило б зменшити боргові зобов`язання операторів ГРМ («Чернігівгаз» та інші газові компанії в областях), НАК веде відкриту інформаційну війну. Закликає споживачів не платити, що в поєднанні зі штучними боргами дасть змогу витіснити облгази з ринку розподілу газу. А рішення регулятора ще раз підтверджує сприяння в цьому та вказує на політичну заангажованість, – вважає фінансовий директор «Чернігівгазу» Дмитро Чеберяк.

Втім, є й інший погляд на протистояння. Зокрема політична партія «ДемСокира» неодноразово вимагала від «Нафтогазу» вплинути на ситуацію з непрозорим розподілом блакитного палива, внаслідок чого місцеві облгази, більшість з яких контролюються опальним олігархом Дмитром Фірташем (він нині заарештований і перебуває в Австрії) ніби то можутьнезаконно збагачуватися.

Вимагають платити

Попри штрафи від НКРЕКП, «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов, а споживачі повинні оплачувати рахунки. У протилежному випадку газовики попереджають, що будуть відключати окремих споживачів від газопостачання. Окрім цього, ПАТ «Чернігівгаз» позиватиметься до суду з приводу незаконності заборони НКРЕКП приведення газу до стандартних умов, а також аби відмінити неправомірні, на їхню думку, штрафи у розмірі 2 650 000 грн.

– У квитанціях нічого не зміниться. Ми і далі будемо приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов. Якщо ж наше правосуддя прийме рішення, що ми не праві, то ми виплатимо штраф та зробимо перерахунок споживачам, – додає Алла Ярова.

Проте до закінчення судової тяганини з цього питання керівництво «Чернігівгазу» рекомендує повністю сплачувати свої рахунки, аби не накопичувати борги і не ставити під загрозу газифікацію свого помешкання.

***

Загалом із 350 тис. споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тис.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його, адже коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск.

Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією «Самгаз» RS/2001-21, «Самгаз» RS/2001-21P, «Самгаз» RS/2001-22, «Самгаз» RS/2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Чернігівгаз #НКРЕКП #конфлікт #газ
Оголошення
live comments feed...