Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?

ПАТ «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити газ до стандартних умов, не зважаючи на рішення НКРЕКП. А чернігівці мають сплачувати ту суму, яку їм нараховують, вважає керівництво компанії.

Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), минулого тижня оштрафувала чотирьох операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Під санкції потрапили «Чернівцігаз», «Запоріжгаз», «Львівгаз» і «Чернігівгаз». Про це повідомив заступник керівника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк на своїй сторінці в «Фейсбук».

«НКРЕКП наклала штраф на Запоріжгаз, Чернівцігаз, Львівгаз та Чернігівгаз, а головне – зобов'язала зробити перерахунок ВСІМ споживачам до 18 квітня. Облгази заявили, що не збираються виконувати це рішення та будуть звертатися до суду», – написав чиновник.

«Чернігівгаз» – проти

Трьома днями раніше штрафи в розмірі 850 тисяч гривень на підприємство отримали облгази в Хмельницькому, Ужгороді, Харкові, Івано-Франківську. Їх теж зобов'язали зробити перерахунок платежів. Чернігівська газовики отримали відразу три такі штрафи. На підприємстві наполягають: заборона приведення газу до стандартних умов несправедлива. Окрім цього, «Чернігівгаз» не погоджується з рішенням НКРЕКП про накладання штрафів на загальну суму 2 650 000 грн за приведення обсягів газу до стандартних умов та вбачає в діях регулятора дискримінацію стосовно споживачів.

Що таке стандартні умови?

Стандартними умовами подачі газу є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу» газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11. Тобто, менше чернігівці платити не будуть, а от більше – так.

Позиція НКРЕКП з даного питання полягає в тому, що виробничо-технологічні втрати, які виникають при різниці умов, при яких оператор ГРС передає газ, а споживач приймає, вже враховані в тарифі, а за невиконання вимог відмовитися від перерахунку, виставляє штрафи ПАТ «Чернігівгаз» та газовим компаніям в інших областях.

У чому ж дискримінація?

За словами голови правління ПАТ «Чернігівгаз» Алли Ярової, в область газ поступає через певні вузли обліку, які оснащені коректорами, що корегують об’єм газу до стандартних умов, а населення його отримує в робочих умовах. Тут і з’являється грошова прогалина, коли одні купують газ у стандартних умовах, а інші в робочих.

Населення області ж можна поділити на дві групи: юридичні особи та звичайні споживачі. Усі юридичні особи та понад 93 тисяч домогосподарств Чернігівщини тривалий час уже сплачують за газ, приведений до стандартних умов. Мається на увазі житло, обладнане лічильниками з термокорекцією, і на загальнобудинковому обліку. Є й ті, в яких лічильники не враховують тиск та температуру навколишнього середовища і обліковують спожитий газ в робочих умовах. Так і виникає дискримінація одних споживачів за рахунок інших, і вона є неприйнятною, вважають в компанії.

– Ми не хочемо ставити в нерівні умови своїх споживачів. Є кілька варіантів вирішення проблеми: уряд включає в тариф приведення до стандартних умов, введення системи обліку газу в енергоодиницях або ж приведення законодавчої бази під один стандарт для всіх споживачів газу в нашій країні, – каже голова правління «Чернігівгазу» Алла Ярова.

І тут політика?

В компанії скаржаться, що між усіма учасниками ринку природний газ передається лише в стандартних умовах. І в разі відхилення від стандартів у процесі розподілу та поставок газу виникає багатомільйонний дефіцит коштів, який держава не компенсує. Вся ця ситуація, на думку керівництва «Чернігівгазу», покращує лише фінансовий стан НАК «Нафтогаз», а їм приносить збитки, які сягнули вже більше 100 мільйонів гривень. Звинувачують

– Замість підтримки реформування ринку, що дозволило б зменшити боргові зобов`язання операторів ГРМ («Чернігівгаз» та інші газові компанії в областях), НАК веде відкриту інформаційну війну. Закликає споживачів не платити, що в поєднанні зі штучними боргами дасть змогу витіснити облгази з ринку розподілу газу. А рішення регулятора ще раз підтверджує сприяння в цьому та вказує на політичну заангажованість, – вважає фінансовий директор «Чернігівгазу» Дмитро Чеберяк.

Втім, є й інший погляд на протистояння. Зокрема політична партія «ДемСокира» неодноразово вимагала від «Нафтогазу» вплинути на ситуацію з непрозорим розподілом блакитного палива, внаслідок чого місцеві облгази, більшість з яких контролюються опальним олігархом Дмитром Фірташем (він нині заарештований і перебуває в Австрії) ніби то можутьнезаконно збагачуватися.

Вимагають платити

Попри штрафи від НКРЕКП, «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов, а споживачі повинні оплачувати рахунки. У протилежному випадку газовики попереджають, що будуть відключати окремих споживачів від газопостачання. Окрім цього, ПАТ «Чернігівгаз» позиватиметься до суду з приводу незаконності заборони НКРЕКП приведення газу до стандартних умов, а також аби відмінити неправомірні, на їхню думку, штрафи у розмірі 2 650 000 грн.

– У квитанціях нічого не зміниться. Ми і далі будемо приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов. Якщо ж наше правосуддя прийме рішення, що ми не праві, то ми виплатимо штраф та зробимо перерахунок споживачам, – додає Алла Ярова.

Проте до закінчення судової тяганини з цього питання керівництво «Чернігівгазу» рекомендує повністю сплачувати свої рахунки, аби не накопичувати борги і не ставити під загрозу газифікацію свого помешкання.

***

Загалом із 350 тис. споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тис.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його, адже коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск.

Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією «Самгаз» RS/2001-21, «Самгаз» RS/2001-21P, «Самгаз» RS/2001-22, «Самгаз» RS/2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Еженедельник "Семь Дней"
Чернігівгаз НКРЕКП конфлікт газ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Экология
В Чернигове зафиксировали новый абсолютный максимум температуры воздуха за последние 47 лет. Об этом сообщает Черниговский областной центр гидрометеорологии. Так, температура зафиксирована на уровне 31,7 градусов. До этого наивысший показатель был в 1972 году - 31,3 градуса Цельсия. - До воскресенья даже гроз не ожидается, только жара. К выходным температура днем и до 34 градусов поднимется. -  рассказал начальник Черниговского областного центра гидрометео...
Общество
Через планові ремонти у 37 будинках Чернігова не буде гарячої води. Про це повідомляє Черінгівська ТЕЦ на своїй сторінці у Фейсбук. З 18 по 27 червня буде припинено подачу гарячої води в житлові будинки на вулицях: Котляревського: 34, 3, 4, 13, 15; П’ятницька: 61, 63, 80, 69а, 72а, 92, 94, 90, 102; Гоголя: 8, 10, 22, 84, 88, 90; Мстиславська: 56, 58, 81, 83, 52, 58, 109, Гонча: 82; Київська: 14, 14а; Софії Русової: 25; Чайковського: 3, 5; проспект Миру: 6...
Новости компаний
Що таке альтернативні школи в Україні? Як можна отримати якісне шкільне навчання в Чернігові? Чи здають випускники приватних і альтернативних шкіл ДПА та ЗНО? Куди віддати дитину в Чернігові в 2019 році? Чому шукають альтернативу традиційним школам в Україні? З наближенням навчального року багато батьків задаються питанням «Куди віддати вчитися свою дитину?». Питання це непросте та актуальне, для формування твердого базису знань потрібні багаторічні зусилл...
Общество
На сотому році життя померла ветеранка журналістики та Другої Світової війни Ніна Олександрівна Тесельська. Про це написала Ольга Чернякова на своїй сторінці у Фейсбук. Вона мужньо долала всі випробування і потрясіння: смерть крихітної донечки, втрату батька і чоловіка. Друга світова війна перервала її навчання у Чернігівському педінституті. У далекому Узбекистані, у військовому госпіталі, Ніна Олександрівна виходжувала поранених воїнів. Має за звитяжну п...
Происшествия
Килограммы необработанного янтаря пытались вывезти в Беларусь из Черниговщины на пассажирском рейсовом автобусе. Как сообщает Госпогранслужба, черниговские пограничники и таможенники предотвратили попытку незаконного вывоза камня в пункте пропуска "Нові Яриловичі" 17 июня. Во время проверки пассажирского рейсового автобуса «Volkswagen» обнаружили пакеты с необработанным янтарем. Общий вес - 7 килограмм. Янтарь изъяли.
Общество
6 червня, Верховна Рада прийняла постанову в якій місцевому самоврядуванню Чернігова та інших українських міст рекомендується розглянути питання щодо перйменування на честь автора Акту проголошення незалежності України - Левка Лук'яненка. У постанові йдеться про рекомендації перейменувань вулиць, провулків, площ, скверів. Окрім цього, пропонують встановлювати меморіальні дошки та пам'ятні знаки та найменувати заклади культури та освіти, що знаходяться у їх...
Происшествия
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження по ч. 1 ст. 249 КК України (незаконний вилов риби цінних порід під час весняно-літньої заборони). Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура. Двоє чоловіків під час весняно-літньої заборони на лов риби та в період нересту, незаконно виловлювали рибу цінних порід на озері Дайнече поблизу села Слабин Чернігівського району. Загалом браконьєри спіймали 543 рибини, чим спричинили істотну шкоду навколишньому...
Криминал
Гражданина РФ подозревают в убийстве женщины в Черниговском районе. Как сообщает Черниговская областная прокуратура, 10 июня, россиянин с потерпевшей употребляли алкоголь. Во время распития между ними возник конфликт, который гражданин соседнего государства решил с помощью насилия - избил женщину руками и ногами. Трагедия произошла в селе Добрянка Черниговского района. От полученных травм женщина скончалась на месте. Подозреваемого в убийстве 13 июня Репки...
Общество
Во время ремонтных работ на тротуаре напротив Центрального рынка, археологи нашли захоронение ориентировачно датированное ХІІ веком. Об этом пишет Игорь Игнатенко на своей Facebook-странице. Раскопки получились спонтанными. Археологи предложили свои услуги подрядчику после того как увидили, что работники во время ремонта могут повредить культурный слой. Кроме захоронения, на этом месте обнаружили жилище или же хозяйственное помещение уже ХІІІ века. На мест...