Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?

ПАТ «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити газ до стандартних умов, не зважаючи на рішення НКРЕКП. А чернігівці мають сплачувати ту суму, яку їм нараховують, вважає керівництво компанії.

Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), минулого тижня оштрафувала чотирьох операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Під санкції потрапили «Чернівцігаз», «Запоріжгаз», «Львівгаз» і «Чернігівгаз». Про це повідомив заступник керівника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк на своїй сторінці в «Фейсбук».

«НКРЕКП наклала штраф на Запоріжгаз, Чернівцігаз, Львівгаз та Чернігівгаз, а головне – зобов'язала зробити перерахунок ВСІМ споживачам до 18 квітня. Облгази заявили, що не збираються виконувати це рішення та будуть звертатися до суду», – написав чиновник.

«Чернігівгаз» – проти

Трьома днями раніше штрафи в розмірі 850 тисяч гривень на підприємство отримали облгази в Хмельницькому, Ужгороді, Харкові, Івано-Франківську. Їх теж зобов'язали зробити перерахунок платежів. Чернігівська газовики отримали відразу три такі штрафи. На підприємстві наполягають: заборона приведення газу до стандартних умов несправедлива. Окрім цього, «Чернігівгаз» не погоджується з рішенням НКРЕКП про накладання штрафів на загальну суму 2 650 000 грн за приведення обсягів газу до стандартних умов та вбачає в діях регулятора дискримінацію стосовно споживачів.

Що таке стандартні умови?

Стандартними умовами подачі газу є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу» газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11. Тобто, менше чернігівці платити не будуть, а от більше – так.

Позиція НКРЕКП з даного питання полягає в тому, що виробничо-технологічні втрати, які виникають при різниці умов, при яких оператор ГРС передає газ, а споживач приймає, вже враховані в тарифі, а за невиконання вимог відмовитися від перерахунку, виставляє штрафи ПАТ «Чернігівгаз» та газовим компаніям в інших областях.

У чому ж дискримінація?

За словами голови правління ПАТ «Чернігівгаз» Алли Ярової, в область газ поступає через певні вузли обліку, які оснащені коректорами, що корегують об’єм газу до стандартних умов, а населення його отримує в робочих умовах. Тут і з’являється грошова прогалина, коли одні купують газ у стандартних умовах, а інші в робочих.

Населення області ж можна поділити на дві групи: юридичні особи та звичайні споживачі. Усі юридичні особи та понад 93 тисяч домогосподарств Чернігівщини тривалий час уже сплачують за газ, приведений до стандартних умов. Мається на увазі житло, обладнане лічильниками з термокорекцією, і на загальнобудинковому обліку. Є й ті, в яких лічильники не враховують тиск та температуру навколишнього середовища і обліковують спожитий газ в робочих умовах. Так і виникає дискримінація одних споживачів за рахунок інших, і вона є неприйнятною, вважають в компанії.

– Ми не хочемо ставити в нерівні умови своїх споживачів. Є кілька варіантів вирішення проблеми: уряд включає в тариф приведення до стандартних умов, введення системи обліку газу в енергоодиницях або ж приведення законодавчої бази під один стандарт для всіх споживачів газу в нашій країні, – каже голова правління «Чернігівгазу» Алла Ярова.

І тут політика?

В компанії скаржаться, що між усіма учасниками ринку природний газ передається лише в стандартних умовах. І в разі відхилення від стандартів у процесі розподілу та поставок газу виникає багатомільйонний дефіцит коштів, який держава не компенсує. Вся ця ситуація, на думку керівництва «Чернігівгазу», покращує лише фінансовий стан НАК «Нафтогаз», а їм приносить збитки, які сягнули вже більше 100 мільйонів гривень. Звинувачують

– Замість підтримки реформування ринку, що дозволило б зменшити боргові зобов`язання операторів ГРМ («Чернігівгаз» та інші газові компанії в областях), НАК веде відкриту інформаційну війну. Закликає споживачів не платити, що в поєднанні зі штучними боргами дасть змогу витіснити облгази з ринку розподілу газу. А рішення регулятора ще раз підтверджує сприяння в цьому та вказує на політичну заангажованість, – вважає фінансовий директор «Чернігівгазу» Дмитро Чеберяк.

Втім, є й інший погляд на протистояння. Зокрема політична партія «ДемСокира» неодноразово вимагала від «Нафтогазу» вплинути на ситуацію з непрозорим розподілом блакитного палива, внаслідок чого місцеві облгази, більшість з яких контролюються опальним олігархом Дмитром Фірташем (він нині заарештований і перебуває в Австрії) ніби то можутьнезаконно збагачуватися.

Вимагають платити

Попри штрафи від НКРЕКП, «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов, а споживачі повинні оплачувати рахунки. У протилежному випадку газовики попереджають, що будуть відключати окремих споживачів від газопостачання. Окрім цього, ПАТ «Чернігівгаз» позиватиметься до суду з приводу незаконності заборони НКРЕКП приведення газу до стандартних умов, а також аби відмінити неправомірні, на їхню думку, штрафи у розмірі 2 650 000 грн.

– У квитанціях нічого не зміниться. Ми і далі будемо приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов. Якщо ж наше правосуддя прийме рішення, що ми не праві, то ми виплатимо штраф та зробимо перерахунок споживачам, – додає Алла Ярова.

Проте до закінчення судової тяганини з цього питання керівництво «Чернігівгазу» рекомендує повністю сплачувати свої рахунки, аби не накопичувати борги і не ставити під загрозу газифікацію свого помешкання.

***

Загалом із 350 тис. споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тис.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його, адже коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск.

Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією «Самгаз» RS/2001-21, «Самгаз» RS/2001-21P, «Самгаз» RS/2001-22, «Самгаз» RS/2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Еженедельник "Семь Дней"
Чернігівгаз НКРЕКП конфлікт газ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Происшествия
У Чернігові неповнолітні школярі розповсюджували газети - антиагітацію проти одного з кандидатів у Президенти України. Про це повідомляє ГУНП у Чернігівській області. На гачок до невідомого чоловіка потрапили двоє хлопців - 15 та 16 років. Він запропонував неповнолітнім декілька сотень гривень за розповсюдження газет із ознаками "чорного" піару. На старшого хлопця поліцейські склали адміністративний протокол. Йому доведеться сплатити штраф від 51 до 85 гри...
Криминал
За вбивство пенсіонера - 8 років тюрми. Вирок жителю Бобровицького району виніс Новозаводський районний суд Чернігова. Про це повідомляє прокуратура Чернігівської області. Встановлено, що злочинець зайшов до 64-річного пенсіонера в гості, де вони разом розпивали спиртне. Під час вживання алкоголю між чоловіками виник конфлікт, який закінчився перерізаною шиєю потерпілого. Він помер на місці події. Злочинець перебуватиме під вартою до вступу вироку суду в...
Общество
В 1-й окремій танковій бригаді на Чернігівщині переводять техніку на весняно-літній режим. Щоб підбадьорювати особовий склад, командування частини влаштовує імпровізовані концерти. Про це повідомляє спеціальний кореспондент інформаційного агентства Міноборони України в Чернігові Олександр Штупун. Учора, перед побратимами з фаєр-шоу виступив військовослужбовець 1-ї танкової бригади з механізованого батальйону , який називає себе козак "Шаман". Зараз у брига...
Общество
Исполнительный комитет Черниговского городского совета накануне, 18 апреля, утвердил акты Комиссии по определению и возмещению убытков собственникам земли и землепользователям. Как объяснили в городском совете, речь идет об использовании юридическими и физическими лицами 24 земельных участков различной площади с нарушениями законодательства. Это привело к тому, что городскому бюджету нанесен ущерб на общую сумму более 2,4 миллиона гривен. Чиновники говорят...
Общество
Президент посмертно нагородив більше 40 українських військових. Серед них - військовослужбовці з Чернігівщини. Відповідний Указ розміщений на сайті Головнокомандувача. Державну відзнаку отримали Іван Воробей, Андрій Лебєдєв та Ігор Сергієнко "За особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, мужність і самовіддані дії, виявлені під час виконання службового обов'язку". Іван Воробей - загинув 9 листопада минулого рок...
Криминал
Менский суд вынес приговор в деле о мошенничестве. 27-летняя женщина получила 3 года тюрьмы, но сидеть не будет. Судьи согласились с доводами стороны обвинения, которая сумела доказать следующий алгоритм действий злоумышленницы. Отмечается, что в 2017 году обвиняемая зарегистрировалась на площадке kashalot.com, где проводятся онлайн-аукционы. В ассортименте у нее были наборы кастрюль иностранного производства. Но в наличии – только фото, а не сама посуда....
Общество
Виконком міськради прийняв рішення про демонтаж 56 рекламних конструкцій, які розміщені з порушеннями норм чинного законодавства. Про це повідомляє Прес-служба Чернігівської міської ради. Конструкції виявили під час рейду за участі керівників профільних управлінь та комунальних підприємств міськради. Найбільше уваги приділяли фасадам перших поверхів житлових будинків центральної частини міста: по проспекту Миру, проспекту Перемоги, вулиці Рокосовського та...
Общество
На все 6 окружных комиссий Чернигова и Черниговской области уже доставили бюллетени для голосования, сообщает UA: Чернігів. Избирательные бюллетени и протоколы для второго тура выборов Президента Украины. доставили вчера, 18 апреля, представители Центральной избирательной комиссии в сопровождении полиции. Сегодня, 19 апреля, упакованные бюллетени будут доставлять на избирательные участки. Напомним, в Черниговской области – 6 избирательных округов. Один из...
Общество
После документального решения Черниговской областной рады принятого в начале месяца, накануне состоялось и фактическая передача церкви местной громаде ПЦУ. Церемония передачи управлению Черниговской епархии Православной Церкви Украины храма Иоанна Богослова (Ивановская церковь) состоялась с участием представителей власти и общественности. Благодарственный молебен по случаю передачи храма религиозной общине провел управляющий Черниговской епархией УПЦ (ПЦУ)...
Новости по теме
В танковій бригаді на Чернігівщині переводять техніку на весняно-літній режим - Фото
В Чернигове власти пошли войной на неплательщиков налога на землю
Президент посмертно нагородив трьох військових з Чернігівщини орденами "За мужність" ІІІ ступеня
У Чернігові приберуть більше ніж півсотні рекламних конструкцій
Бюллетени для голосования доставлены в Чернигов
Храм Иоанна Богослова в Нежине передали Православной церкви Украины
В США запустили ракету, детали для которой делали в Чернигове
Черниговгаз подсчитал: счетчики для всех обойдуться более чем в 100 миллионов гривен
З вулиць Чернігова приберуть низку незаконних кіосків
З наступного тижня в Чернігові перекриють вулиці Чорновола і Старобілоуську