Газ і стандартні умови. Платити чи не платити чернігівцям?

ПАТ «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити газ до стандартних умов, не зважаючи на рішення НКРЕКП. А чернігівці мають сплачувати ту суму, яку їм нараховують, вважає керівництво компанії.

Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), минулого тижня оштрафувала чотирьох операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Під санкції потрапили «Чернівцігаз», «Запоріжгаз», «Львівгаз» і «Чернігівгаз». Про це повідомив заступник керівника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк на своїй сторінці в «Фейсбук».

«НКРЕКП наклала штраф на Запоріжгаз, Чернівцігаз, Львівгаз та Чернігівгаз, а головне – зобов'язала зробити перерахунок ВСІМ споживачам до 18 квітня. Облгази заявили, що не збираються виконувати це рішення та будуть звертатися до суду», – написав чиновник.

«Чернігівгаз» – проти

Трьома днями раніше штрафи в розмірі 850 тисяч гривень на підприємство отримали облгази в Хмельницькому, Ужгороді, Харкові, Івано-Франківську. Їх теж зобов'язали зробити перерахунок платежів. Чернігівська газовики отримали відразу три такі штрафи. На підприємстві наполягають: заборона приведення газу до стандартних умов несправедлива. Окрім цього, «Чернігівгаз» не погоджується з рішенням НКРЕКП про накладання штрафів на загальну суму 2 650 000 грн за приведення обсягів газу до стандартних умов та вбачає в діях регулятора дискримінацію стосовно споживачів.

Що таке стандартні умови?

Стандартними умовами подачі газу є тиск 760 мм ртутного стовпчика і температура 20 градусів за Цельсієм навколишнього середовища. За будь-яких коливань тиску та температури від цього «ідеалу» газ уже перебуває в робочих умовах, тобто зменшується в об’ємі або збільшується залежно від температури й тиску. Тобто по факту спалений кубометр – уже не зовсім і кубометр.

Тому, аби привести газ до стандарту, застосовують коефіцієнти, на які множать кількість спожитого газу. Це означає, що споживачі, які мають лічильник газу, менше платитимуть у теплі місяці й більше у холодні. Коефіцієнти залежать від пори року та регіону (оскільки враховано середню температуру по кожному місяцю в області). Тобто в холодні місяці фактичні обсяги зростають, а в спекотні зменшуються. Утім, судячи з табличок (для різних лічильників та місць їх розташування), найнижчі варіанти – це на рівні 0,97 (південні області влітку). Найвищі – 1,11 (тобто доведеться платити на 11 % більше). Щодо Чернігівської області, то наш діапазон – від 1,00 до 1,11. Тобто, менше чернігівці платити не будуть, а от більше – так.

Позиція НКРЕКП з даного питання полягає в тому, що виробничо-технологічні втрати, які виникають при різниці умов, при яких оператор ГРС передає газ, а споживач приймає, вже враховані в тарифі, а за невиконання вимог відмовитися від перерахунку, виставляє штрафи ПАТ «Чернігівгаз» та газовим компаніям в інших областях.

У чому ж дискримінація?

За словами голови правління ПАТ «Чернігівгаз» Алли Ярової, в область газ поступає через певні вузли обліку, які оснащені коректорами, що корегують об’єм газу до стандартних умов, а населення його отримує в робочих умовах. Тут і з’являється грошова прогалина, коли одні купують газ у стандартних умовах, а інші в робочих.

Населення області ж можна поділити на дві групи: юридичні особи та звичайні споживачі. Усі юридичні особи та понад 93 тисяч домогосподарств Чернігівщини тривалий час уже сплачують за газ, приведений до стандартних умов. Мається на увазі житло, обладнане лічильниками з термокорекцією, і на загальнобудинковому обліку. Є й ті, в яких лічильники не враховують тиск та температуру навколишнього середовища і обліковують спожитий газ в робочих умовах. Так і виникає дискримінація одних споживачів за рахунок інших, і вона є неприйнятною, вважають в компанії.

– Ми не хочемо ставити в нерівні умови своїх споживачів. Є кілька варіантів вирішення проблеми: уряд включає в тариф приведення до стандартних умов, введення системи обліку газу в енергоодиницях або ж приведення законодавчої бази під один стандарт для всіх споживачів газу в нашій країні, – каже голова правління «Чернігівгазу» Алла Ярова.

І тут політика?

В компанії скаржаться, що між усіма учасниками ринку природний газ передається лише в стандартних умовах. І в разі відхилення від стандартів у процесі розподілу та поставок газу виникає багатомільйонний дефіцит коштів, який держава не компенсує. Вся ця ситуація, на думку керівництва «Чернігівгазу», покращує лише фінансовий стан НАК «Нафтогаз», а їм приносить збитки, які сягнули вже більше 100 мільйонів гривень. Звинувачують

– Замість підтримки реформування ринку, що дозволило б зменшити боргові зобов`язання операторів ГРМ («Чернігівгаз» та інші газові компанії в областях), НАК веде відкриту інформаційну війну. Закликає споживачів не платити, що в поєднанні зі штучними боргами дасть змогу витіснити облгази з ринку розподілу газу. А рішення регулятора ще раз підтверджує сприяння в цьому та вказує на політичну заангажованість, – вважає фінансовий директор «Чернігівгазу» Дмитро Чеберяк.

Втім, є й інший погляд на протистояння. Зокрема політична партія «ДемСокира» неодноразово вимагала від «Нафтогазу» вплинути на ситуацію з непрозорим розподілом блакитного палива, внаслідок чого місцеві облгази, більшість з яких контролюються опальним олігархом Дмитром Фірташем (він нині заарештований і перебуває в Австрії) ніби то можутьнезаконно збагачуватися.

Вимагають платити

Попри штрафи від НКРЕКП, «Чернігівгаз» продовжуватиме приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов, а споживачі повинні оплачувати рахунки. У протилежному випадку газовики попереджають, що будуть відключати окремих споживачів від газопостачання. Окрім цього, ПАТ «Чернігівгаз» позиватиметься до суду з приводу незаконності заборони НКРЕКП приведення газу до стандартних умов, а також аби відмінити неправомірні, на їхню думку, штрафи у розмірі 2 650 000 грн.

– У квитанціях нічого не зміниться. Ми і далі будемо приводити об’єм спожитого газу до стандартних умов. Якщо ж наше правосуддя прийме рішення, що ми не праві, то ми виплатимо штраф та зробимо перерахунок споживачам, – додає Алла Ярова.

Проте до закінчення судової тяганини з цього питання керівництво «Чернігівгазу» рекомендує повністю сплачувати свої рахунки, аби не накопичувати борги і не ставити під загрозу газифікацію свого помешкання.

***

Загалом із 350 тис. споживачів газу на Чернігівщині без лічильників залишається близько 6 тис.

Є лічильники, які враховують температуру навколишнього середовища, що дає споживачу можливість отримати менший коефіцієнт приведення об’єму газу до стандартних умов, але не позбутись його, адже коефіцієнт враховує не тільки температуру, а й тиск.

Такі лічильники є двох типів: із термокомпенсацією та термокорекцією. Не роблять поправки на температуру роторні лічильники та лічильники фірми «Октава».

Наразі ситуація в області з кількістю лічильників, які допомагають зменшити коефіцієнт, наступна:

  • Лічильники газу з чіткою термокомпенсацією Elster BK-T: 497 шт. – Чернігів, 1292 шт. – область, без Чернігова (0,6 % від усіх лічильників).
  • Лічильники газу з плаваючою термокорекцією «Самгаз» RS/2001-21, «Самгаз» RS/2001-21P, «Самгаз» RS/2001-22, «Самгаз» RS/2001-22P): 18475 шт. – по Чернігову (21,8 % від усіх лічильників), 171 108 шт. – область, без Чернігова (80,2 % від усіх лічильників).
Еженедельник "Семь Дней"
Чернігівгаз НКРЕКП конфлікт газ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Цього тижня по всій Україні та в Чернігові зокрема відбуватимуться святкові й урочисті заходи з приводу одразу двох національних свят – Дня державного прапора та Дня незалежності. Кожен із жителів України буде святкувати по-своєму. Наприклад, 14-річні школярі на День прапора урочисто отримають свій перший паспорт громадянина України. А хтось просто гарно відпочине у додатковий вихідний. Але нас зацікавило інше: чи мають чернігівці той самий державний прапо...
Общество
Цена упала более чем на миллион. Об этом сообщает портал "Нежатин". Речь идет о заброшенном здании бани в Нежине, которая находится не далеко от местной школы №4. Ещё 14 августа заброшенное строение выставлялось на аукционе за 2 271 288 грн. Однако уже через неделю его цена упала ровно в 2 раза. Теперь бывшую баню без учёта НДС пытаются продать минимум за 1 135 644 грн.
Общество
Недострой простаивает уже пол года. Об этом пишет Олег Скалацкий в Электронной системе местных петиций. Речь идет о спортплощадке возле домов на улице Самоквасова, 11-15. "Стройка до сих пор не окончена. За последние пол года (даже больше) стройка не продвинулась ни на шаг. Как следствие - несбывшиеся ожидания и бардак на территории", - пишет автор петиции. На данный момент, предложение поддержали двое черниговцев из 250 необходимых.
Общество
Бахмацька міська рада за ініціативи депутатів фракції ВО "Свобода" встановила мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території міста Бахмач. Про це повідомляється на Facebook-сторінці Свобода Чернігівщини. Мова в основному йде про заборону російськомовних фільмів, книг та пісень. На думку депутатів, такий мораторій є необхідним заходом для боротьби у потужній гібридній війні, яку веде Росія. Зокрема, дасть змогу подолат...
Общество
Назначенная Минюстом и.о. ректора Академии пенитенциарной службы Татьяна Денисова не возглавит учебное заведение. Действие приказа о её вступлении в должность остановил Черниговский окружной административный суд. Об этом сообщается на сайте Академии. Напомним, что между действующим руководством учебного заведения и Министерством юстиции конфликт: киевские чиновники своими приказами уволили ректора Академии Алексея Тогочинского и на его место поставили Тать...
Общество
Чим більше інтегрується Україна в Європу, тим жвавішими стають торговельно-економічні відносини з іншими країнами. Сьогодні все більше підприємств налагоджують співпрацю з іноземними партнерами. І якщо раніше це був переважно імпорт, то тепер все частіше бізнес проводить експортні операції. Але поки кордони з Європейським Союзом остаточно не зникли, невід’ємною складовою таких відносин є контакти з митницею. І тут для підприємців, як правило, виникає чимал...
Происшествия
Протягом вчорашньої доби, прикордонні наряди відділу прикордонної служби «Дніпровське» тричі припиняли спроби браконьєрського вилову риби. Браконьєрами виявилися двоє жителів Ріпкинського району та житель міста Славутич. В результаті своєчасних дій прикордонних нарядів у браконьєрів вилучено 3 зяберні сітки довжиною 100 метрів та  здобуту забороненим способом рибу. Встановлена сума завданої державі шкоди склала понад 3 тисячі гривень. За грубе порушення пр...
Общество
У першу неділю осені, 1 вересня, підприємці відзначатимуть своє професійне свято. Центральною подією під час святкувань уже третій рік поспіль буде бізнес-фест «Разом до успіху», повідомили в Чернігівській облдержадміністрації. За словами чиновників, захід передбачає декілька етапів: святкову кавалькаду, виставку-ярмарок, відзначення кращих підприємців, а також оголошення переможців конкурсу на кращий товар області. Загалом програма розрахована на широку а...
Общество
Вячеслава Николенко судья Новозаводского райсуда Ирина Цибенко признала невиновным в случившейся трагедии. Об этом сообщает портал "Високий Вал". На момент обвала, который случился в декабре 2016 года, Вячеслав Николенко был начальником КП "Новозаводське". Сейчас же он возглавляет КП "Горсвет". Его обвиняли в служебной халатности. Новозаводской райсовет выделял ещё в 2015 году деньги на капитальный ремонт жилого фонда, однако работ в общежитии не проводило...