Все, що треба знати про вибори

В останній день березня – 31 числа наступного місяця – в Україні відбудуться президентські вибори. До цієї дати лише трохи більше чотирьох тижнів, але далеко не всі українці визначилися з тим, за кого віддати свій голос. Більше того – велика частина виборців, які показує практика та дзвінки в редакцію, не знають відповідей на важливі питання, що стосуються виборчого процесу. Саме тому ми вирішили зібрати найбільш типові моменти, які потребують роз’яснення.

Основні моменти

Попередні вибори президента в Україні відбувалися 25 травня 2014 року. Тоді вже в першому турі, набравши більше половини усіх голосів, здобув Петро Порошенко.

Оскільки президентський термін складає 5 років, а згідно закону, вибори президента України відбуваються в останню неділю березня п’ятого року повноважень глави держав, датою проведення виборів стало 31 березня 2019 року.

В листопаді 2018 року фактично стартувала підготовка до нового волевиявлення – публікацєю Постанови про проведення виборів президента. З 31 грудня минулого року (за три місяці до дати виборів, як того вимагає закон) офіційно почалася виборча кампанія. Бажаючі взяти участь в перегонах вже могли реєструватися в Центральній виборчій комісії (ЦВК). Процес цей тривав до 3 лютого. За цей період документи встигли подати 92 людини, але більше ніж половині з них було відмовлено в реєстрації через порушення порядку висунення або невідповідності документів нормам законодавства. Таким чином, у виборчому бюлетені буде 44 прізвища. Це рекорд для українських виборів. Минулий рекорд було встановлено в 2004 році. Тоді на посаду президента претендувала 26 людей.

***

92 людини претендували отримати статус кандидата в президенти України. Але ЦВК зареєстрували лише 44 кандидати.

Календар і правила

Перший тур голосування відбудеться 31 березня, його офіційні результати мають бути оголошені ЦВК не пізніше 10 квітня.

У разі якщо жоден з кандидатів не набере абсолютної більшості (50 % + 1 голос), другий тур відбудеться за три тижні – 21 квітня. Після цього для офіційного оприлюднення результатів у ЦВК буде півтора тижні – підсумки мають бути з’явитися до 1 травня.

До 3 червня 2019 року новообраний президент повинен вступити у повноваження із складенням присяги на урочистому засіданні Верховної ради України.

Виборчі дільниці в обох випадках будуть відчинені з 8:00 до 20:00.

Політологи та соціологи переконані – другого туру в цьому році не уникнути. За часи незалежності України лише Леонід Кравчук у 1991 році та Петро Порошенко в 2014 році перемогли в першому турі, набравши більше половини голосів виборців. В 1994, 1999, 2004 та 2010 роках довелося проводити другий тур.

Передвиборча агітація кандидатам дозволена до 24:00 29 березня. Субота – «день тиші». В день виборів теж заборонено агітувати. В разі другого туру – правила ті ж самі: останнім днем для агітації має бути п’ятниця перед виборами.

***

Вибори президента України – справа недешева. ЦВК на засіданні 3 січня затвердила кошторис, який передбачає на проведення президентських виборів 2019 року понад 2 мільярди 354 мільйони гривень. 

Географія виборів

Для виборів президента територія України поділена на виборчі округи, але це зроблено лише з метою структуризації процесу виборів. На відміну від парламентських чи місцевих виборів, де частково (мажоритарна система для Верховної ради) або повністю (місцеві ради) голосування відбувається за тих, хто зареєструвався в конкретному окрузі, президента обирає вся країна, незалежно від місця проживання чи реєстрації виборців. Виняток – тимчасово окуповані росіянами окремі райони Донецької та Луганської областей і Крим. Там Україна не має можливості організувати виборчий процес.

Можна проголосувати навіть за кордоном. Для цього використовуються закордонні виборчі дільниці, утворені ЦВК на постійній основі. Громадянин України, який проживає або перебуває у період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на загальних підставах.

Для того, щоби взяти участь у голосуванні, треба бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці (про це варто подбати завчасно), особисто прибути на закордонну виборчу дільницю, маючи при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня.

В Росії проголосувати цього разу не вийде. ЦВК ліквідувала п'ять закордонних виборчих дільниць, створених на постійній основі в Росії. Для того, аби українці, що перебувають на території країни, могли віддати свій голос, їм доведеться поїхати до Казахстану, Грузії чи Фінляндії.

Як голосувати переселенцю?

За даними міністерства соціальної політики України, станом на листопад 2018 року на облік було взято 1,5 мільйона переселенців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та анексованого Криму. Вони не мають можливості обирати місцеву владу та половину Верховної ради України за мажоритарною системою, адже таке голосування прив'язане до місця реєстрації громадянина. Утім, ці особи можуть голосувати на президентських виборах та обирати 225 депутатів парламенту за партійними списками. Для цього треба звернутися до територіальних виборчих комісій за місцем проживання для тимчасової зміни місця голосування. Нещодавно ЦВК спростила цю процедуру для переселенців – відтепер їм не треба додатково підтверджувати причини перебування не за місцем реєстрації, а достатньо лише пред'явити паспорт з реєстрацією в Криму чи на непідконтрольній частині Донбасу. 

Інструкція досить проста:

  • знаходите адресу «свого» відділу ведення Державного реєстру виборців (Деснянський район Чернігова – вул. Доценка, 2, тел.: 60-89-90 та 60-61-65; Новозаводський район Чернігова – пр. Перемоги, 15, тел.: 64-21-54 та 64-21-61 та 67-58-83);
  • з паспортом приходите за потрібною адресою (Пн-Чт – з 8:00 до 17:00, перерва з 13:00 до 13:48; п’ятниця – скорочений робочий день);
  • там потрібно заповнити бланк, надати паспорт для зняття копії
  • вам нададуть адресу найближчої до місця проживання виборчої дільниці

Важливо – треба встигнути все до тижня, на якій припадають вибори. Перед другим туром все доведеться повторити.

Як іншим проголосувати не вдома?

Якщо ви постійно живете не в тому селі, місті чи навіть країні, де зареєстровані, плануєте подорож на день виборів, навчаєтесь чи їдете у відрядження, то маєте право змінити місце для голосування.

Зробити це можна до 25 березня включно. Причому, робити це треба і перед першим туром, і перед другим, якщо він буде.

Є два варіанти. Перший – особисто з паспортом звернутись до органу ведення реєстру за місцем реєстрації (див. вище адреси для Чернігова). Це зручно у разі, якщо ви постійно живете за місцем реєстрації, але у день виборів будете не вдома.

Інший варіант підійде тим, хто постійно живе не за місцем реєстрації. Потрібно піти до найближчого органу ведення реєстру виборців, щоб проголосувати саме у цьому регіоні.

Зазвичай процедура триває 10–15 хвилин, але очікується, що в останні, дозволені для зміни місця голосування дні, бажаючих буде значно більше і черги виростуть.

Важливо: тимчасову зміну місця голосування потрібно обґрунтувати й підтвердити це документами. Це може бути довідка з місця роботи, трудовий договір, довідка з місця навчання, договір про оренду житла, путівка в санаторій, документ про відрядження, свідоцтво про одруження чи навіть квитки на літак чи потяг, довідка з ЖЕКу і таке інше.

***

Військовослужбовці як і раніше голосуватимуть у своїх частинах чи за місцем проживання. Або можуть змінити місце голосування за загальною процедурою, якщо у день виборів будуть деінде.

Як перевірити свою присутність в списках виборців?

У спеціальному розділі на сайті реєстру виборців www.drv.gov.ua кожен може знайти власну виборчу дільницю і уточнити, чи включений до списку виборців. Повна адресу сторінки розділу «Перевірка включення»: https://www.drv.gov.ua/ords/svc/f?p=111:1:15606081076289::NO:::

Для цього потрібно вказати своє ім'я та місце проживання. На вказану вами електронну адресу надійде код підтвердження, який слід ввести в спеціальне поле на сторінці. Після цього система покаже: присутня чи відсутня людина в Реєстрі, а також вкаже адресу виборчої дільниці.

Еженедельник "Семь Дней"
вибори правила голосування поради
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування податком на прибуток підприємств», який у рамках експерименту може вступити у дію з початку наступного року в 5 найбільш депресивних регіонах України, до переліку яких потрапила і Чернігівщина, може стати потужним поштовхом до розвитку місцевих підприємств – таку заяву оприлюднила Чернігівська регіональна торгово-промислова палата. Як розповів президент Чернігів...
Криминал
Поліція вилучила у раніше судимого жителя Чернігівського району обріз, який він самостійно виготовив з гвинтівки армійського зразка. Про це повідомила пресслужба Нацполіції. Правоохоронці отримали оперативну інформацію, що мешканець одного з сіл району зберігає зброю. Під час санкціонованого обшуку в його гаражі правоохоронці вилучили обріз гвинтівки "Мосіна" та набій до неї калібру 7.62 мм. Таке правопорушення карається позбавленням волі на строк від трьо...
Спорт
Воротар "Десни" Євген Паст та захисник Андрій Гітченко продовжать свою кар’єру в Чернігові. Сьогодні, 14 серпня, гравці підписали нові контракти. Про це повідомляє пресслужба ФК "Десна". Гітченко підписав контракт на один рік, а Паст – на два роки. Коротка біографія гравців: Паст Євген Сергійович народився 16 березня 1988 в місті Одеса. Вихованець СДЮШОР «Чорноморець». Перший тренер — Віктор Олександрович Голіков. За дублюючий склад «Чорноморця» дебютував...
Общество
Почесне звання "Захисник України - Герой Чернігова" цього року присвоять першим 11 чернігівцям, загиблим в АТО. Таку почесну відзнаку територіальної громади міста запровадили минулого року, а в 2020 її вручатимуть уперше. Окрім звання, вона передбачає вручення нагрудного знаку, а також разової грошової виплати в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні це 47 тисяч 230 гривень). Про це йдеться в оголошенні про скликання чергової сесії міськради....
Политика
Центральна виборча комісія сформувала 22 виборчі комісії. Як повідомляє «Опора», найбільше керівних посад у комісіях отримали представники політичної сили «Слуга народу». ЦВК утворила 16 міських, 5 районних та 1 обласну територіальну виборчу комісію. Керують ними переважно жінки. Якщо порахувати голів ТВК, то жінки отримали майже 82 % посад, серед заступників – 77 %, а серед секратарів – 78 %. Серед голів ТВК переважають представники наступних партій: «Слу...
Общество
200 балів з історії України єдина в Чернігівській області набрала випускниця 22-го ліцею, золота медалістка Анна Назаренко. Минулого року найвищий бал з історії на Чернігівщині не отримав жоден абітурієнт. Про це повідомляє Суспільне Чернігів. Окрім історії України дівчина склала англійську мову на 185 балів та українську мову і літературу на 189. До 11-го класу Анна брала активну участь у житті ліцею – була ведучою та учасницею концертів, акторкою у шкіль...
Криминал
Чернігівська місцева прокуратура направила до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо крадіжок з продуктових магазинів. Жителя Чернігова 1990 року народження звинувачують у тому, що він протягом травня-липня 2020 року систематично навідувався до місцевих маркетів та крав звідти дорогі види алкоголю. Алкоголь обвинувачений викрадав для власного споживання. В результаті суб’єктам господарювання завдано збитків на загальну суму майже 2000 грив...
Спорт
Футбольний клуб "Десна" (Чернігів) отримав офіційний лист від УЕФА. В ньому йдеться про те, що всі необхідні документи сіверян для проходження єврокубкової атестації були перевірені. За словами генерального секретаря Теодора Теодорідіса, до "Десни" немає ніяких претензій і вона допускається до єврокубкового сезону 2020\2021. Нагадаємо, що чернігівці розпочнуть свою єврокубкову ходу з 3-го кваліфікаційного раунду Ліги Європи. Грати ж відбіркові матчі сіверя...
Происшествия
Вчора, 13 серпня, на вулиці Толстого біля будинку №111 сталося ДТП за участі двох легковиків. Про це повідомляє Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА. Зіткнулись автомобілі DAEWOO LANOS та VOLKSWAGEN PASSAT. Внаслідок пригоди двоє пасажирів автомобіля DAEWOO отримали тілесні ушкодження та були доставлені до КНП "Чернігівська міська лікарня №2". Там їм надали першу медичну допомогу та відпустили додому.