Як потрапити в Чорнобиль

Багато хто вже подивився американський серіал «Чорнобиль» та ніби занурився в ту жахливу подію, яка сталася 26 квітня 1986 року, – день вибуху четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції. Туристичний маршрут до Чорнобиля та Прип’яті й раніше був доволі популярним, але після виходу серіалу попит на цей напрямок виріс у рази.

Закон є закон

Потрапити в зону відчуження можна двома способами: законним та незаконним. Легально туди можна дістатись у складі екскурсійної групи, які організовують Державне агентство України з управління зоною відчуження, спеціалізоване державне підприємство «Чорнобильська АЕС» та кілька ліцензованих туристичних компаній, що спеціалізуються саме на подорожах до Чорнобилю.

Але дехто йде в зону сталкером, тобто без офіційного супроводу та будь-якого контролю, що є незаконним та небезпечним для здоров’я. Адже перевага законних екскурсій у тому, що досвідчені гіди будуть водити вас тільки перевіреними та безпечними місцями.

У разі якщо ви самостійно та нелегально потрапите в Чорнобильську зону, ви запросто можете опинитися в так званій радіаційній плямі – місці, яке начебто недалеко від безпечної стежки, але дуже забруднено радіацією. Людині, яка потрапила в зону незаконним шляхом, і була спіймана правоохоронцями або прикордонниками, загрожує штраф в розмірі більше 300 грн. Але це в тому випадку, якщо при порушнику не буде виявлено ніяких заборонених та радіаційно забруднених предметів. У гіршому ж варіанті на порушника заводиться кримінальна справа за ст. 267-1 КК України. А це – до 5–7 років ув’язнення.

Екскурсії

Відвідувати Чорнобиль можна в будь-яку пору року, адже кожна з них має свої переваги для туриста. Але планувати треба обов’язково завчасно. Як уже зазначалось раніше, приїхати на екскурсію до Чорнобилю можна як за допомогою державних структур, так і приватних фірм, які мають на це право.

Що ж пропонують різні організатори поїздок до Чорнобилю? Державне агентство України з управління зоною відчуження дає перелік з 15 екскурсійних маршрутів, якими ви можете подорожувати зоною відчуження. Більшість із них починається в Чорнобилі та веде до різних місць як на території ЧАЕС, так і поза нею.

Державне підприємство «Чорнобильська АЕС» дає набагато скромніший перелік видів екскурсій, а саме «оглядову» та «базову». Вони кардинально відрізняються від інших екскурсій, та й між собою теж. Розпочинаються вони з міста Славутича, яке також доволі цікаве для туристів, адже з нуля будувалось посеред лісу невдовзі після вибуху на ЧАЕС. Особливістю є те, що екскурсії розраховані лише на відвідування самої станції.

Що ж до відмінностей, то оглядова передбачає те, що вас провезуть по території станції, розкажуть всю історію трагедії, але ні в які приміщення на ЧАЕС ви заходити не будете. У свою чергу, замовивши базову екскурсію, ви зможете зазирнути майже у всі приміщення на території станції, які передбачені для відвідування туристами. Звісно, і ціна в них абсолютно різна: оглядова екскурсія вартує 273 грн з людини, а от базова – уже 2 700 грн. Також при груповій заявці по маршруту «базовий» діють знижки: від 5 до 10 осіб – 10 %; від 11 і більше – 15 %.

На базовій екскурсії вас повністю забезпечать мінімальними засобами захисту від радіації. Ви зможете зайти всередину зупиненого третього енергоблоку, який є точною копією четвертого, який вибухнув, самим поїсти в їдальні ЧАЕС та погодувати легендарних і величезних сомів у ставку-охолоджувачі біля станції. До речі, погодувати сомів скоро вже буде неможливо, адже ставок виводять з експлуатації, після чого він буде висушений.

Окрім державних організаторів є і ліцензовані приватні, які мають право на організацію екскурсійних груп у зону відчуження. Таких туристичних фірм існує кілька, і вже вони пропонують любителям яскравих емоцій більш різноманітні екскурсії: одноденні, багатоденні, індивідуальні, кожна з яких наповнена відвідуванням різноманітних локацій та будівель. Вартість таких послуг у всіх фірм різна, але менше 1000 грн (часто – до 2 тисяч) за екскурсію не буває. Переважна більшість туристичних груп від приватних організаторів відправляється з Києва, тому для чернігівців оплата маршрутки чи електрички до Києва є окремою статтею витрат.

Знайти їх в інтернеті не важко: обирайте одні з перших посилань гуглу по запиту «законні подорожі до Чорнобилю» – і ви не помилитесь. На сайті кожної з компаній, які спеціалізуються на подорожах до зони відчуження, можна забронювати собі місце в екскурсійній групі як у найближчі дні, так і на кілька місяців вперед. Але варто звернути увагу, що в Чорнобильську зону суворо заборонений в’їзд осіб, яким ще не виповнилось 18 років. Тому якщо ви школяр або батьки, що захотіли показати своїй дитині Чорнобильську зону, то це у вас не вийде, бо правила є правила.

Після того як ви забронювали собі тур до зони відчуження, на ваше ім’я буде оформлено державний офіційний дозвіл на відвідування зони, з яким ви потім проходитимете всі контрольно-пропускні пункти. Такий дозвіл видається лише в разі надання організаторам подорожі ваших паспортних даних. Без цього ніхто не може потрапити в зону відчуження легальним шляхом.

Відзначимо, що однією з головних відмінностей в організації екскурсії між державним підприємством та приватними фірмами є те, що приватники самі оформлюють страхування для туриста, а в державному підприємстві взагалі не вимагають страхування, і лише за бажанням рекомендують відвідувачам його оформити.

Є проблеми

Забронювати тур або екскурсію – це, насправді, лише пів справи, бо проблеми можуть з’явитись на перетині одного з контрольно-пропускних пунктів, через які туристи і потрапляють у Чорнобильську зону. Когось із певних причин можуть не пропустити в зону відчуження, це стається дуже рідко, але буває. Головною проблемою на пунктах пропуску є термін проходження усіх перевірок під час в’їзду та виїзду із зони.

Допис, який ілюструє проблему довгих перевірок на КПП, зробила чернігівська народна депутатка Анна Романова – секретарем комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. За її словами, в оформленні проїзду до зони відчуження наразі дуже багато бюрократії, а списки туристів, подані організаторами, погоджуються до тижня, хоча раніше було ще довше (10 днів). Потім туристів чекає перевірка безпосередньо на КПП. Стояти у черзі через ці «перевірки» – дві години. Після перетину КПП ще одна черга – радіометричний контроль. Усе це витрачений час, який за бажання можна скоротити в рази.

У свою чергу представник однієї з приватних компаній, які спеціалізуються на подорожах до Чорнобилю, у коментарі нашій газеті не повідомив про якісь незручності або проблеми у відвідуванні зони відчуження. Лише підтвердив, що попит на поїздки до Чорнобиля реально зріз у декілька разів після виходу серіалу від HBO. Це стосується як українців, так і гостей із закордону, які хочуть побачити вживу те, про що йшлося в серіалі.

Член громадської ради при Державному агентстві з управління зоною відчуження Ярослав Ємельяненко зазначив, що збільшення загального часу на проходження контролю на КПП «Дитятки» відбувається через зменшення кількості службовців на посту. У час пік їх один-двоє, а для комфортного пропуску туристів має бути четверо-п’ятеро з відповідними сканерами для обробки білетів на екскурсії, подібно до тих, що використовуються в аеропортах.

З усім цим обіцяє розібратись та налагодити більш якісний і швидкий процес перебування туристів у Чорнобильській зоні новий президент України. Проте, як швидко будуть виконані конкретні кроки з покращення ситуації в зоні відчуження та чи виконають їх взагалі, ми побачимо згодом.

А тим часом, якщо ви зацікавлені в такій туристичній подорожі, бронюйте екскурсії на сайтах державних або приватних організацій та відкривайте для себе такий новий туристичний об’єкт, як Чорнобиль, та подивіться на нього зовсім новим поглядом.

Кодекс гостя Чорнобильської зони

 • Вам має бути 18 повних років на момент в'їзду в Зону;
 • Відсутність медичних протипоказань для відвідування зони підвищеного іонізуючого випромінювання;
 • В'їзд до Зони і виїзд з неї здійснюється тільки через контрольно-пропускні пункти (КПП), лише за наявності дозволу і тільки по пред'явленню паспорта;
 • Забороняється провозити в Зону будь-яку зброю;
 • Особи в нетверезому стані не допускаються;
 • Під час поїздки забороняється вживати алкоголь та наркотичні речовини;
 • Поводьтеся відповідно до загальної атмосфери Зони, яка нагадує про людську трагедію;
 • Утримайтеся від дзвінків з мобільного телефону;
 • Не залишайте ніяких слідів свого відвідування (сміття, артефактів сучасності);
 • Забороняється залишати будь-які написи чи малюнки на об’єктах;
 • Забороняється вивозити БУДЬ-ЯКI предмети. Порушення цієї вимоги є кримінальним злочином;
 • Пересуватися дозволяється тільки за встановленим маршрутом і лише з провідником і/або екскурсоводом;
 • Розпорядження провідників/екскурсоводів, які знають Зону і її небезпеки, виконуються групою і кожним її учасником беззаперечно. Невиконання вимог чи вказівок може призвести до нещасного випадку;
 • Багато будівель в Зоні загрожують обваленням. Підходити до будівель і заходити в них можна тільки з дозволу супроводжуючих;
 • Офіційні Правила перебування в Зоні відчуження дозволяють перебувати в ній тільки в закритому одязі: штани, сорочка або куртка з довгим рукавом, закрите взуття (бажано на товстій підошві);
 • ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ: шорти, укорочені брюки, спідниці, відкрите взуття, короткі рукави;
 • Правила перебування в Зоні забороняють їсти, пити, палити на відкритому повітрі;
 • Забороняється доторкатися до споруд, дерев, рослин, збирати і вживати в їжу гриби, ягоди, фрукти і горіхи в лісах і садах покинутих населених пунктів, сідати на землю, ставити фото-і відеотехніку, сумки, рюкзаки та інші особисті речі на землю;
Еженедельник "Семь Дней"
Чорнобиль подорож тур поїздка туризм
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
За вимагання та заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть потерпілого суд відправив винуватця за ґрати Вироком Менського районного суду Чернігівської області підсудного було визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених        ч. 2 ст. 121 (умисне тяжке тілесне ушкодження), ч. 3 ст. 189 (вимагання)          КК України. Чоловіка засуджено за злочини, вчинені ним 29 травня 2018 року біля озера, яке розташоване в урочи...
Общество
Виконком чернігівської міськради погодив проєкт програми підтримки 19 місцевих громадських організацій. На їх діяльність наступного року з міського бюджету буде спрямовано загалом 3,619 млн грн. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Чернігівської міськради. Така програма в Чернігові приймається щороку. Відповідно до неї, з міського бюджету виділяють кошти на найбільш найбільш соціально необхідні громадські організації. Переважно ці кошти йдуть на оплату...
Общество
Сьогодні, 18 листопада, на щотижнева нараді в Чернігівській ОДА новий голова облдержадміністрації Андрій Прокопенко виголосив ідею як законно та ефективно витрачати обласні кошти. Про це йдеться у повідомленні Департаменту інформдіяльності та комунікації з населенням Чернігівської ОДА. Губернатор поставив задачу створити сектор внутрішнього аудиту аби слідкувати за рухом коштів у структурних підрозділах та проводити аналіз їх діяльностіщодо цільового витра...
Общество
Чернігівський обласний гідрометеорологічний центр попереджає населення міста та області про небезпечне метеорологічне явище І жовтого рівня небезпечності, а саме туман. Він очікується в місті та області завтра вночі та має пробути до ранку. Видимість очікується на рівні 200-500 метрів.
Происшествия
Трагедія сталася в селі Миси Ріпкинсього району, повідомили в Департаменті з питань цивільного захисту населення Чернігівської облдержадміністрації. Як зазначається, аварія відбулася на вулиці Любецькій в селі Миси близько 15:30 вчора, 17 листопада. Водій 1965 року народження, який перебував за кермом квадроцикла Maverick X3 не впорався з керуванням. В результаті транспортний засіб перекинувся, а чоловік від отриманих тілесних ушкоджень помер на місці поді...
Общество
З 6 до 10 гривень на годину планується підвищити вартість послуги з паркування автомобілів у Чернігові. Відповідний проект рішення виконавчого комітету оприлюднено на сайті Чернігівської міської ради. Якщо рішення буде ухвалено, то нові тарифи вступлять в силу з 1 січня 2020 року, прописано в документі. Нагадаємо, нині вартість однієї години паркування на обладнаних майданчиках в Чернігові коштує 6 гривень. Таким чином, зростанні може скласти 66,7%. Раніше...
Общество
Акція «Цукор – під контролем!» стартує 19 листопада. Захід відбудеться з 10.00 по 12.00 у холі поліклініки Чернігівської міської лікарні №2. Персонал медзакладу  запрошує людей із цукровим діабетом та людей із підвищеною вагою – пацієнтів, які уклали декларацію із сімейними лікарями поліклініки лікарні. У межах акції можна: • виміряти рівень цукру в крові за допомогою експрес-тестів; • виміряти артеріальний тиск; • отримати консультацію лікаря–ендокринолог...
Новости компаний
Вы не знаете, что подарить своему ребенку, племяннику или крестнику? Сомневаетесь в выборе подарка? Подарите магнитный конструктор. Он обязательно понравится не только мальчикам, но и девочкам, как в маленьком возрасте, так и детям постарше. Что это такое? Магнитный конструктор – это новый вид конструкторов, который появился в нашей стране совсем недавно. С помощью безопасных и качественных деталей он позволяет конструировать различные фигуры, как плоские,...
Происшествия
15 листопада, 76-річна жителька Броварів Київської області пані Семенник пішла до лісу і не повернулась. Її почали шукати, зокрема і чернігівські рятувальники. Про це йдеться у повідомленні Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА. Загалом жінку розшукував 41 чоловік, з яких семеро були представниками Управління ДСНС в Чернігівській області. Знайшли пані Семенник 16 листопада о 13:20, в лісовому масиві біля села Косачі...