Як потрапити в Чорнобиль

Багато хто вже подивився американський серіал «Чорнобиль» та ніби занурився в ту жахливу подію, яка сталася 26 квітня 1986 року, – день вибуху четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції. Туристичний маршрут до Чорнобиля та Прип’яті й раніше був доволі популярним, але після виходу серіалу попит на цей напрямок виріс у рази.

Закон є закон

Потрапити в зону відчуження можна двома способами: законним та незаконним. Легально туди можна дістатись у складі екскурсійної групи, які організовують Державне агентство України з управління зоною відчуження, спеціалізоване державне підприємство «Чорнобильська АЕС» та кілька ліцензованих туристичних компаній, що спеціалізуються саме на подорожах до Чорнобилю.

Але дехто йде в зону сталкером, тобто без офіційного супроводу та будь-якого контролю, що є незаконним та небезпечним для здоров’я. Адже перевага законних екскурсій у тому, що досвідчені гіди будуть водити вас тільки перевіреними та безпечними місцями.

У разі якщо ви самостійно та нелегально потрапите в Чорнобильську зону, ви запросто можете опинитися в так званій радіаційній плямі – місці, яке начебто недалеко від безпечної стежки, але дуже забруднено радіацією. Людині, яка потрапила в зону незаконним шляхом, і була спіймана правоохоронцями або прикордонниками, загрожує штраф в розмірі більше 300 грн. Але це в тому випадку, якщо при порушнику не буде виявлено ніяких заборонених та радіаційно забруднених предметів. У гіршому ж варіанті на порушника заводиться кримінальна справа за ст. 267-1 КК України. А це – до 5–7 років ув’язнення.

Екскурсії

Відвідувати Чорнобиль можна в будь-яку пору року, адже кожна з них має свої переваги для туриста. Але планувати треба обов’язково завчасно. Як уже зазначалось раніше, приїхати на екскурсію до Чорнобилю можна як за допомогою державних структур, так і приватних фірм, які мають на це право.

Що ж пропонують різні організатори поїздок до Чорнобилю? Державне агентство України з управління зоною відчуження дає перелік з 15 екскурсійних маршрутів, якими ви можете подорожувати зоною відчуження. Більшість із них починається в Чорнобилі та веде до різних місць як на території ЧАЕС, так і поза нею.

Державне підприємство «Чорнобильська АЕС» дає набагато скромніший перелік видів екскурсій, а саме «оглядову» та «базову». Вони кардинально відрізняються від інших екскурсій, та й між собою теж. Розпочинаються вони з міста Славутича, яке також доволі цікаве для туристів, адже з нуля будувалось посеред лісу невдовзі після вибуху на ЧАЕС. Особливістю є те, що екскурсії розраховані лише на відвідування самої станції.

Що ж до відмінностей, то оглядова передбачає те, що вас провезуть по території станції, розкажуть всю історію трагедії, але ні в які приміщення на ЧАЕС ви заходити не будете. У свою чергу, замовивши базову екскурсію, ви зможете зазирнути майже у всі приміщення на території станції, які передбачені для відвідування туристами. Звісно, і ціна в них абсолютно різна: оглядова екскурсія вартує 273 грн з людини, а от базова – уже 2 700 грн. Також при груповій заявці по маршруту «базовий» діють знижки: від 5 до 10 осіб – 10 %; від 11 і більше – 15 %.

На базовій екскурсії вас повністю забезпечать мінімальними засобами захисту від радіації. Ви зможете зайти всередину зупиненого третього енергоблоку, який є точною копією четвертого, який вибухнув, самим поїсти в їдальні ЧАЕС та погодувати легендарних і величезних сомів у ставку-охолоджувачі біля станції. До речі, погодувати сомів скоро вже буде неможливо, адже ставок виводять з експлуатації, після чого він буде висушений.

Окрім державних організаторів є і ліцензовані приватні, які мають право на організацію екскурсійних груп у зону відчуження. Таких туристичних фірм існує кілька, і вже вони пропонують любителям яскравих емоцій більш різноманітні екскурсії: одноденні, багатоденні, індивідуальні, кожна з яких наповнена відвідуванням різноманітних локацій та будівель. Вартість таких послуг у всіх фірм різна, але менше 1000 грн (часто – до 2 тисяч) за екскурсію не буває. Переважна більшість туристичних груп від приватних організаторів відправляється з Києва, тому для чернігівців оплата маршрутки чи електрички до Києва є окремою статтею витрат.

Знайти їх в інтернеті не важко: обирайте одні з перших посилань гуглу по запиту «законні подорожі до Чорнобилю» – і ви не помилитесь. На сайті кожної з компаній, які спеціалізуються на подорожах до зони відчуження, можна забронювати собі місце в екскурсійній групі як у найближчі дні, так і на кілька місяців вперед. Але варто звернути увагу, що в Чорнобильську зону суворо заборонений в’їзд осіб, яким ще не виповнилось 18 років. Тому якщо ви школяр або батьки, що захотіли показати своїй дитині Чорнобильську зону, то це у вас не вийде, бо правила є правила.

Після того як ви забронювали собі тур до зони відчуження, на ваше ім’я буде оформлено державний офіційний дозвіл на відвідування зони, з яким ви потім проходитимете всі контрольно-пропускні пункти. Такий дозвіл видається лише в разі надання організаторам подорожі ваших паспортних даних. Без цього ніхто не може потрапити в зону відчуження легальним шляхом.

Відзначимо, що однією з головних відмінностей в організації екскурсії між державним підприємством та приватними фірмами є те, що приватники самі оформлюють страхування для туриста, а в державному підприємстві взагалі не вимагають страхування, і лише за бажанням рекомендують відвідувачам його оформити.

Є проблеми

Забронювати тур або екскурсію – це, насправді, лише пів справи, бо проблеми можуть з’явитись на перетині одного з контрольно-пропускних пунктів, через які туристи і потрапляють у Чорнобильську зону. Когось із певних причин можуть не пропустити в зону відчуження, це стається дуже рідко, але буває. Головною проблемою на пунктах пропуску є термін проходження усіх перевірок під час в’їзду та виїзду із зони.

Допис, який ілюструє проблему довгих перевірок на КПП, зробила чернігівська народна депутатка Анна Романова – секретарем комітету Верховної Ради з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. За її словами, в оформленні проїзду до зони відчуження наразі дуже багато бюрократії, а списки туристів, подані організаторами, погоджуються до тижня, хоча раніше було ще довше (10 днів). Потім туристів чекає перевірка безпосередньо на КПП. Стояти у черзі через ці «перевірки» – дві години. Після перетину КПП ще одна черга – радіометричний контроль. Усе це витрачений час, який за бажання можна скоротити в рази.

У свою чергу представник однієї з приватних компаній, які спеціалізуються на подорожах до Чорнобилю, у коментарі нашій газеті не повідомив про якісь незручності або проблеми у відвідуванні зони відчуження. Лише підтвердив, що попит на поїздки до Чорнобиля реально зріз у декілька разів після виходу серіалу від HBO. Це стосується як українців, так і гостей із закордону, які хочуть побачити вживу те, про що йшлося в серіалі.

Член громадської ради при Державному агентстві з управління зоною відчуження Ярослав Ємельяненко зазначив, що збільшення загального часу на проходження контролю на КПП «Дитятки» відбувається через зменшення кількості службовців на посту. У час пік їх один-двоє, а для комфортного пропуску туристів має бути четверо-п’ятеро з відповідними сканерами для обробки білетів на екскурсії, подібно до тих, що використовуються в аеропортах.

З усім цим обіцяє розібратись та налагодити більш якісний і швидкий процес перебування туристів у Чорнобильській зоні новий президент України. Проте, як швидко будуть виконані конкретні кроки з покращення ситуації в зоні відчуження та чи виконають їх взагалі, ми побачимо згодом.

А тим часом, якщо ви зацікавлені в такій туристичній подорожі, бронюйте екскурсії на сайтах державних або приватних організацій та відкривайте для себе такий новий туристичний об’єкт, як Чорнобиль, та подивіться на нього зовсім новим поглядом.

Кодекс гостя Чорнобильської зони

 • Вам має бути 18 повних років на момент в'їзду в Зону;
 • Відсутність медичних протипоказань для відвідування зони підвищеного іонізуючого випромінювання;
 • В'їзд до Зони і виїзд з неї здійснюється тільки через контрольно-пропускні пункти (КПП), лише за наявності дозволу і тільки по пред'явленню паспорта;
 • Забороняється провозити в Зону будь-яку зброю;
 • Особи в нетверезому стані не допускаються;
 • Під час поїздки забороняється вживати алкоголь та наркотичні речовини;
 • Поводьтеся відповідно до загальної атмосфери Зони, яка нагадує про людську трагедію;
 • Утримайтеся від дзвінків з мобільного телефону;
 • Не залишайте ніяких слідів свого відвідування (сміття, артефактів сучасності);
 • Забороняється залишати будь-які написи чи малюнки на об’єктах;
 • Забороняється вивозити БУДЬ-ЯКI предмети. Порушення цієї вимоги є кримінальним злочином;
 • Пересуватися дозволяється тільки за встановленим маршрутом і лише з провідником і/або екскурсоводом;
 • Розпорядження провідників/екскурсоводів, які знають Зону і її небезпеки, виконуються групою і кожним її учасником беззаперечно. Невиконання вимог чи вказівок може призвести до нещасного випадку;
 • Багато будівель в Зоні загрожують обваленням. Підходити до будівель і заходити в них можна тільки з дозволу супроводжуючих;
 • Офіційні Правила перебування в Зоні відчуження дозволяють перебувати в ній тільки в закритому одязі: штани, сорочка або куртка з довгим рукавом, закрите взуття (бажано на товстій підошві);
 • ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ: шорти, укорочені брюки, спідниці, відкрите взуття, короткі рукави;
 • Правила перебування в Зоні забороняють їсти, пити, палити на відкритому повітрі;
 • Забороняється доторкатися до споруд, дерев, рослин, збирати і вживати в їжу гриби, ягоди, фрукти і горіхи в лісах і садах покинутих населених пунктів, сідати на землю, ставити фото-і відеотехніку, сумки, рюкзаки та інші особисті речі на землю;
Еженедельник "Семь Дней"
Чорнобиль подорож тур поїздка туризм
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
При этом детей советуют отдавать в соседние дошкольные учебные заведения. Об этом идет речь в ответе заместителя черниговского мэра Ольги Хонич на петицию против закрытия садика №61. Чиновница пишет, что здания садика старые, построенные ещё в 40-50-х годах прошлого века, да и оборудование учреждения так же изжило себя. Как пример, приводит один из газовых котлов, который находится в неудовлетворительном состоянии. А это - угроза здоровью находящихся в сад...
Общество
Речь идет о 195 бытовых потребителях и 57 юридических лицах. Об этом сообщается на сайте компании. Одни из последних, кто лишился энергии - КП "Водоканал" Ладанского сельсовета, у которого после частичной оплаты остается должен еще 154,06 тыс грн и Прилуцкий квартирно-эксплуатационный отдел с долгом 80,59 тыс грн. Так же в компании обнародовали десяток юрлиц, которые не оплачивают за электроэнергию вообще. О них - на изображении ниже.
Происшествия
Детей спасли из жилого дома, охваченного огнем. Как сообщает Управление ГСЧС в Черниговской области, пожар произошел в Корюковке, на улице Лермонтова, 19. Спасатели получили вызов 20 августа в 13:45, а уже в 15:35 окончательно побороли огонь. Ещё до приезда пожарных сотрудник ПАТ "“Слав'янські шпалери - КФТП", старший прапорщик службы гражданской защиты Александр Долбин вместе с соседом спасли из горящего дома 4-летнего мальчика и 8-месячную девочку. Они в...
Общество
В неділю, 18 серпня, в селі Пилипча Ріпкінського району, активісти встановили і освятили хрест на могилі отамана Галаки, який в 1918 – 1921 роках очолював повстанські атибільшовистські загони на півночі Чернігівщини. Отаман Іван Галака (справжнє ім’я – Іван Васильчиков) народився в  1890 році в Олешні. Під час наступу російських більшовистських військ на УНР, керував загонами, які здійснювали регулярні атаки на підрозділи червоноармійців та місцевих мешкан...
Новости компаний
Камера передает видео-изображение на Ваш смартфон или любое другое устройство. Вы можете видеть происходящее как в реальном времени, так и просматривать видеозапись позже. В чем плюсы ip камер? Представьте, что Вы уехали на работу и забыли: выключили ли утюг. Или волнуетесь о сохранности имущества во время отпуска. Во всех этих ситуациях Вас успокоят ip-камеры видеонаблюдения. Камеры легко устанавливаются на стене или на полке шкафа и передают информацию н...
Общество
С помощью такого подсчета льготников "Черниговское троллейбусное управление" получало бы адекватную компенсацию за их перевозку. Соответствующее предложение опубликовал Иван Сидоров в Единой системе местных петиций. "...необходимо вести учет количества перевозок льготников. Есть ли для этого условия? Да есть! Кондукторы оборудованы валидаторами и могут выдавать льготникам нулевой билет есть. Это и выведет нас на реальные цифры", - говорится в электронном о...
Общество
Вчена рада Академії Державної пенітенціарної служби України направила на ім’я Володимира Зеленського відкрите звернення. В ньому представники Академії ДПтС просять «не допустити грубого порушення чинного законодавства» та «ініціювати належне розслідування законності дій представників Міністерства юстиції». Нагадаємо, напередодні до вишу завітала делегація з Міністерства юстиції на чолі з заступником міністра Сергієм Петуховим. Мета – представлення нового в...
Спорт
Півзахисник «Десни» Олександр Волков до кінця поточного чемпіонату буде виступати за іншу команду Прем’єр-ліги. Як повідомили в ФК «Десна», футболіст на правах оренди перейшов до стану команди «Колос» з села Ковалівка Київської області. 30-річний фланговий півзахисник є вихованцем київського «Динамо», але грав лише за третю команду столичного клубу. В 19-річному віці він перейшов до «Миколаєва», потім грав за луганську «Зорю», донецький «Олімпік», білорусь...
Общество
Починаючи з травня на вулиці Героїв Чорнобиля тривають роботи із заміни водопроводу та каналізації. Наразі тут повністю замінили 1,3 км водопровідних і 540 м каналізаційних мереж.  Про це повідомляє пресслужба Чернігівської міськради з посиланням на представник підрядника "УТБ-ІНЖИНІРІНГ" Ігоря Райхіля. Підрядник вже виконав приблизно 70% запланованих робіт. Зараз триває заміна останньої ділянки водопроводу довжиною орієнтовно 400 м. Робота організована в...
Новости по теме
Не закрывают, но и детей не набирают: что будет с садиком №61 в Чернигове - не известно
"Енера-Черінігв" менее чем за месяц отключила более 200 клиентов от электричества
В Чернігівській області вшанували отамана Галаку. Історики здивовані
Льготников на счетчик: черниговец хочет посчитать тех, кто бесплатно ездит в общественном транспорте
Вищий навчальний заклад з Чернігова звернувся до Зеленського
Ремонт триває: на Героїв Чорнобиля вже замінили більше кілометра водопроводу
Три школи Чернігівщини увійшли до ТОП-200 за результатами ЗНО 2019
Метеорологи попереджають про надзвичайну пожежну небезпеку в найближчі дні на Чернігівщині
Місто хоче позбутись непотрібних підвальних приміщень
На Молодіжному театрі в Чернігові встановили меморіальну дошку