Десна висихає

Чернігівці та гості міста можуть спостерігати насправді доволі неприємну картину – символ міста Чернігова, та, мабуть, і Чернігівщини, подекуди пересихає наполовину. Як приклад: на повороті між пляжем «Золотий берег» та пішохідним мостом замість половини річки – берег, де інколи можна помітити людей. Хоча, звісно, так було не завжди.

Історія обміління

Значне зменшення води у Десні, подібне до цьогорічного, не перше, яке спостерігають чернігівці та гості міста. Подібне було 2013-го та декілька наступних років. У 2015-му рівень води взагалі настільки впав, що встановив більш ніж столітній рекорд. Чи антирекорд. Як завгодно.

Однак річка зуміла і здивувати. Минулого року Десна вийшла з берегів настільки, що про відпочинок на «Золотому березі» на якийсь час можна було забути. Вода доходила до спортивних майданчиків поза піщаної зони для відпочивальників. А її рівень біля майданчиків подекуди сягав третини зросту дорослої людини. Звісно, вода потім спала, змивши пісок із пляжу, понівечивши берег. Але повноводдя, напевно, радувало не одну пару очей.

Втім, цьогоріч знову обміління. Для пляжу начебто відносно добре – його не змиє Але зменшення рівня води вже спричинило деякі незручності – дитячу зону для купання довелось перенести подалі.

Обміління Десни вже можна називати тенденцією. Так, хвилеподібною. Але тенденцією. Далі – начальник відділу гідрології Чернігівського Гідрометцентру Тетяна Полевик:

– Абсолютний максимум спостерігався 18 квітня 1917 року і складав 895 см над нулем поста. А ось абсолютний мінімум уже був із 4 по 6 вересня 2015 року – 69 см над нулем поста. І це згідно з даними спостережень рівня води починаючи із 1884 року. Чимало часу найнижчим показником був 121 см. Це ми говоримо за літній період. Так було по 2 вересня 1992 року.

І саме тоді показник найнижчого рівня води зменшився до 106 см. Так тривало до 24 серпня 2010 року, коли рівень Десни впав до 94 см над нулем поста. Пізніше – уже згаданий антирекорд. Який ще тримається.

Уточнення: коли мова йде про ті ж 69 чи 121 см – це не означає, що саме такою була глибина Десни. Нуль поста – це умовна відмітка. Щоб не заплутувати читача балтійською системою висот, їх зв’язком із подібними відмітками, певними обрахунками та іншим, просто зазначимо, що, за словами Тетяни Полевик, глибина річки подекуди може бути і 10 метрів.

І до речі, мінімум у тому ж 2018 році, коли було затоплення, сягав 128 см над нулем поста.

Київ і Брянськ Десну не випили

Утім, як бачимо, зменшення рівня Десни триває. То ж у чому причина? Глобальне потепління? Викид у Десну якихось шкідливих речовин? Відкачування кимось води? Тетяна Полевик запевняє, що рівень води в Десні залежить від водопілля (розлиття при таненні снігу та льоду), а також від дощів. І до речі, у 2015 році також був і найнижчий рівень води водопілля. І це – за умови посухи та перерозподілу температур. Цьогоріч водопілля теж було не велике.

Залежність Десни від подібних природних забаганок підтвердив і кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г. Шевченка Олександр Федун. Між іншим він згадав, що в ті роки від зниження рівня води страждала не тільки річка, але й інші водойми та колодязі.

У той же час пані Тетяна запевнила, що Київ, скажімо так, отримує води Десни не більше ніж завжди. Не підтвердила вона і чутки про те, що в районі Брянська забирають воду. Так, у 2018 році в Мережі з’явилась інформація: є ідея прорити канал від Брянська до Орла, що дозволить Десні впадати в Оку, а потім – у Волгу та Дон. Довжина каналу – 122 км. Але офіційної інформації щодо цього немає.

Птахи, риби і рослини

Якихось критичних наслідків зменшення рівня води у Десні не відчутно. Пляж функціонує, поплавати можна, рибалки на місці. Та й вода у кранах киян, велика частина яких споживає воду з Десни, тече справно. Якщо, звісно, боргів немає.

А як щодо флори і фауни? Чи впливає зниження рівня води на життя рослин і тварин? Про це розповів Олександр Федун.

– Зниження води впливає як на флору, так і фауну. Якщо говорити про птахів, особливо водно-болотних, то вони мігрують туди, де є достатньо води. Так вони пристосувалися, щоб переживати подібні періоди. Це ті ж качки: чернь червоноголова, чернь чубата, чирянка мала, чирянка велика.

Місцем куди переміщуються птахи можуть бути дніпровські водосховища чи інші водосховища в межах області.

У той же час науковець зазначає, що водоплавних птахів більше цікавить не сама вода, а наявність прибережної рослинності, в якій, наприклад, можна сховатися. Тому насправді для них більш важливі озера, ніж Десна.

А ось коловодники (рід птахів родини баранцевих), навпаки, полюбляють мілководдя, де і живуть.

Щодо риб (для тих, хто, можливо, не знає), то нерестяться вони навесні, коли води більше. А відчуваючи її нестачу влітку, можуть шукати в інших доступних водоймах чи просто глибше.

Якщо згадувати про рослини, то зміни видно фактично неозброєним оком – місця, де не облаштовані пляжі, поростають кущами і чагарниками. Які вже потім – коли холоднішає, а дощі йдуть усе частіше – зникають у товщі води та льоду.

Утім якихось конкретних даних чи цифр щодо впливу обміління Десни на флору та фауну годі й очікувати. Оскільки, щоб їх мати, треба дослідження. А дослідження – це кошти. Яких завжди немає. Однак дещо залишається незмінним уже, мабуть, мільйони років – природа вміє адаптуватися до змін, оскільки все живе хоче жити.

Еженедельник "Семь Дней"
Десна висихання рівень води екологія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
12 очень хорошо
(1 оценка)
Высокий рейтинг пользователей за Полезность
1 человек рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
В останній день січня в обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка картин під назвою Сhromosthesia. Її автор – італо-німецький художник Луїджі Россі завітав до Чернігова на відкриття, а 1 лютого провів творчий майстер-клас. Під час події учасники створили велике полотно Robota під керівництвом митця. А поки «відходили» від творчого процесу, нам вдалося поспілкуватися з майстром сучасного мистецтва про творчість, життя й феномен...
Интервью
Проєкт пересувного поштового відділення, який був реалізований у 2018–2019 роках в Чернігівській області як у пілотному регіоні, викликав значний резонанс. На цю тему висловлювалися політики, листоноші, клієнти Укрпошти… Але непомітними пройшли деякі інші важливі аспекти роботи підприємства. Про них, а також про перебіг реформи (куди ж без цього) ми поспілкувалися з директором Чернігівської філії Укрпошти Оленою Дорошенко. У січні 2017-го вона прийшла керу...
Общество
Днями на всіх, хто періодично здає макулатуру в пункти прийому, чекав неприємний сюрприз: за принесені паперові відходи вони отримали вдвічі менше грошей, ніж, скажімо, на минулому тижні. До нашої редакції одразу почали звертатися громадяни з питаннями про причини падіння ціни. «Чи ви можете дізнатися, чому так сталося? – запитували люди. – Ціни на комуналку, їжу, бензин та одяг ростуть, а на макулатуру тільки падають». А й справді – чому? Перепади цін на...
Общество
На початку лютого розпочався процес укладення контрактів між медичними закладами і Національною службою здоров’я України. Фактично це – передостанній крок на шляху до старту другого етапу медичної реформи. Останній буде зроблено 1 квітня, коли запрацює нова система. За кілька днів до старту контрактування в Чернігів завітали представники НСЗУ, з тим аби вивчити ситуацію щодо готовності лікарень та інших медичних установ до контрактування. Заодно розповіли...
Общество
Чернігівська область – третя в Україні за рівнем готовності до другого етапу медичної реформи. Більше 94% закладів, що надають медичну допомогу вторинного та третинного рівня в області, готові до укладання договорів з Національною службою здоров’я України. Це третій показник у рейтингу, оприлюдненому НСЗУ. Усі заклади області, які підпадають під умови реформування, вже підключилися до медичної інформаційної системи та зареєструвалися у електронній системі...
Общество
У Чернігові планують проводити більше тематичних сезонних фестивалів, різноманітних чемпіонатів, конкурсів, навчальних семінарів, майстер-класів тощо. Виконавчий комітет погодив внесення змін до Програми розвитку туризму та промоції міста Чернігова на 2019-2021 роки, повідомили у Чернігівській міській раді. Як пояснив начальник управління культури та туризму міськради Олександр Шевчук, загальний обсяг фінансування за цією Програмою не змінюється. Пропонуєт...
Общество
На Чернігівщині завершується процес створення 51 об’єднаної територіальної громади з центром у Ладані (Прилуцький район). У Чернігівській області утворюється ще одна об’єднана територіальна громада – Ладанська ОТГ. До Ладанської селищної ради приєднуються Івковецька та Краслянська сільські ради. Упродовж лютого, представники рад, які виявили бажання створити Ладанську ОТГ, провели громадські обговорення та сесії, підготували необхідні документи. А вже 18 л...
Общество
Чернігівська транспортна компанія повідомляє, що з 1 березня, електронний квиток, а саме картка-носій або транспортна картка здорожчає на 50%. Раніше вона коштувала 20 грн, тепер її можна буде придбати за 30 грн. Оплачуючи проїзд у тролейбусі транспортною карткою, його вартість становить - 3,95 грн, а ось за готівку 5 грн. Нагадаємо, що у 2018 році в КП "ЧТУ" запустили систему електронного квитка та видали кожному кондуктору переносний валідатор. Наразі, у...
Происшествия
Резервуар для зберігання нафтопродуктів, об'ємом 400 кубометрів, розташований на території ТОВ "АВАНТАЖ 7", що у Станції Лосинівській Ніжинського району зайнявся вчора наприкінці вчорашнього. У ньому на той момент зберігався бензин. Небезпека полягала в тому, що на території підприємства було ще вісім подібних резервуарів з пальним. Про подію повідомляється на сайті обласного управління ДСНС.  Для того аби не допустити можливої катастрофи на підприємство б...