Екологічний "План Б" для Чернігова

Проєкт з назвою "План Б" запускають чернігівські екоактивісти та представники ГО «Еко Місто». Його суть полягає в тому, що школярів будуть навчати екологічній грамотності, а вони у свою чергу збиратимуть відпрацьовані батарейки та отримуватимуть за це винагороду.

З чого все починалось

Чернігівські екоактивісти вже не перший рік займаються проблемою відпрацьованих батарейок та їх утилізації. За статистикою, до України ввозиться близько 300 млн батарейок щорічно. Тобто одна людина в середньому купує п’ять батарейок на рік. Але справа в тому, що вони нікуди не зникають з нашої з вами країни, а залишаються тут – і забруднюють навколишнє середовище.

Цікаво, що в Україні немає виробників батарейок, усі подібні енергоносії завезені до нашої країни з-за кордону, а найтрагічніше те, що жодна з цих батарейок не була утилізована. Весь цей об’єм десь захований на сміттєзвалищах, щось десь зберігається, а щось розкладається у природі на небезпечні метали. Все це дуже шкодить навколишньому середовищу, адже одна батарейка може забруднити до 20 квадратних метрів ґрунту або 400 літрів води. Це небезпечно як для тварин, так і для людей, бо в батарейках містяться такі метали, як кадмій, ртуть, свинець, що вражають майже всі органи людини, – говорить голова ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько.

За його словами цією проблемою саме в Чернігові вони почали займатись у 2013 році, коли ще не було жодного офіційного пункту прийому батарейок. Їх приймали як волонтери кілька місцевих магазинів. Далі активісти розробили екокарту міста, де позначили всі пункти прийому і створили петицію. Міська влада у відповідь на неї створила офіційні, можливо і не зовсім зручні, пункти прийому батарейок в чернігівських відділеннях ЖКГ, де містяни безкоштовно могли здати на утилізацію батарейки.

Проєкт для школярів

«План Б» – це продовженням багаторічної ініціативи ГО «Еко Місто», який допоможе навчити школярів розумінню неймовірної шкідливості батарейок та методам їх утилізації. Про це та інше розповів куратор проєкту в Чернігові Сергій Забара.

– Наш проект упроваджується протягом чотирьох місяців та фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки. У нього є дві основні частини нашого проекту: інформаційно-просвітницька та освітня. Перша включає в собі саме популяризацію ідеї збору батарейок за допомогою різних платформ. Освітній компонент включатиме в себе навчання екоменторами чернігівських школярів правильному збору батарейок, – зазначив Сергій Забара.

Організатори проєкту проведуть окремий набір 34 екоменторів із Чернігова, вік яких необмежений, але найбільше уваги приділятимуть відбору серед старшокласників, бо вони, на їх думку, є найавторитетнішими серед молодших школярів. Ці екоментори проведуть по п’ять лекцій з просвітницькою метою на тему впливу батарейок на навколишнє середовище. Запропонувати ж свою кандидатуру можна на Facebook-сторінці ГО «Еко Місто», і саме там ви зможете заповнити потрібну анкету.

Паралельно з лекціями відбуватиметься мотиваційна гра «ЕкоБатл», яка пройде з 1 по 30 вересня. За умовами гри діти зможуть обмінювати екомонети, які вони зароблять за здані батарейки, на подарунки. Також школярі зможуть купувати собі абонементи на гру в парку розваг «Планета». Розрахунок буде наступний: 1 батарейка вартуватиме 1 екомонету, а вона у свою чергу – 1 гривню. Тобто, зібравши 100 батарейок, школярі зможуть заробити 100 гривень і погратись у «Планеті» на цей еквівалент грошей. Проєкт завершиться після великого екологічного форуму, квиток на який отримає кожен, хто прийде обмінювати батарейки на подарунки. Він відбудеться у жовтні в приміщенні Чернігівського обласного молодіжного центру. Там буде безпрограшна лотерея, діти отримають подарунки та дипломи.

Утилізувати практично неможливо

На сьогодні в Чернігові пункти прийому функціонують у 35 школах, 5 вишах і досі батарейки приймають 4 відділення ЖКГ (ЖЕК-10, ЖЕК-13, КП «Новозаводське» та КП «Деснянське»). Також діє і приватна ініціатива, адже пункти прийому батарейок є в супермаркетах і на ринках міста.

Починаючи з 2016 року в Чернігові працює програма з покращення екології міста, в яку закладено бюджет, що використовується для безпечного зберігання, транспортування й утилізації небезпечних побутових відходів, саме використаних батарейок, акумуляторів, ртутних ламп і термометрів. На сьогоднішній день зібрано вже більше 300 тисяч батарейок, або ж 5 тонн. Програму покращення екології продовжено з 2018 по 2020 рік, а також збільшено її бюджет. Але все це не діє достатнім чином, бо немає можливості все це утилізувати законним шляхом.

– В Україні досі немає жодного заводу, який би дійсно утилізував би батарейки. Ті 5 тонн, які ми зібрали та вже передали на зберігання до управління ЖКГ, нікуди здати на утилізацію. Ми зараз співпрацюємо з управлінням, аби провести тендер на законне та безпечне зберігання цих батарейок. Фірма, що претендуватиме на це, обов’язково повинна мати всі відповідні ліцензії, – каже Сергій Безбородько.

За словами Сергія, старт легальної утилізації батарейок в Україні залежить від Верховної Ради та її законодавчих ініціатив. Адже зараз не до кінця зрозуміло, чи юридично відносяться батарейки з тою ж силою струму до 7 ампер до небезпечних відходів. Також в українському законодавстві не прописано, хто саме має платити за утилізацію батарейок. У Європі працює принцип «хто забруднювач – той платить», тобто або виробник батарейок, або ж імпортер. Тому доки це не буде законодавчо врегульовано, доти ніхто не братиме на себе фінансові витрати з утилізації українських батарейок. У Європі є багато заводів з утилізації батарейок. Там утилізація тонни батарейок коштуватиме від 400 до 800 євро. Ті 5 тонн, які зібрали в Чернігові. – це тільки 20 % від потенційної загальної кількості відпрацьованих батарейок міста, а утилізація їх вартувала би близько 3000 євро.

еко-активісти збір батарейок природа навколишнє середовище школярі
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Років десять тому тільки лінивий не розмірковував, що, для того аби підростаюче покоління було убезпечено від негативних впливів, його треба забрати з вулиці. А нині – коли діти та підлітки поголовно засіли перед моніторами комп’ютерів та гаджетів – риторика дорослих дещо змінилась. Хай ідуть на вулицю, аби лише займалися там чимось корисним. Наприклад, спортом. За останні років п’ять практично всі міста й містечка України пережили справжній бум будівництв...
Общество
В предыдущей статье, посвященной небелорусским товарам, речь шла как об откровеннном фальсификате (например, в случае с маслом), так и украинских товарах, мимикрирующих под северного соседа (то же пиво «Мінскае» или лимонад «Вятрачок»). Тема получила продолжение. Фальсификат – в утиль В первой статье, посвященной этой теме, говорилось в том числе о фальсификате сливочного масла. И что одно из них могло бросить тень на настоящее белорусское предприятие – О...
Общество
В дитинстві ще навіть років 10 тому діти на стандартне питання дорослих»ким ти хочеш бути, коли виростеш?» відповідали уже не так шаблонно, як їхні батьки («космонавтом» чи «балериною»). Але професія «програміст» навіть тоді ще не сприймалася звично і в кращому випадку звучала, як «комп’ютерник». Але за минулі 10 років на ринку праці стався справжній переворот і професії IT-галузі нині такі самі бажані, як «космонавт» в 60-х чи 70-х. І справа тут не лише у...
Культура
Відкриття нової музики – одне з найбільших радощів у житті. Особливо коли ти чуєш щось настільки органічне, унікальне і заворожуюче, як музика гурту ORGANIC NOISES – проєкту, утвореного в польському місті Краків молодими музикантами – студентами та випускниками різних академій джазової і класичної музики.  Їхня музика – це творчий симбіоз східноєвропейської та вірменської традиційних тем, поєднане з джазом, ф’южен, роком та іншими ідеями. Якщо ви хочете по...
Общество
З кожним роком в Україні обов’язково дорожчають цигарки. Наприклад, через те, що парламентарі збільшують розмір акцизів на тютюнову продукцію. Або як зараз – через підвищення обов’язкової націнки роздрібних продавців цигарок, через що виробники (і серед них Прилуцька тютюнова фабрика) навіть тимчасово зупиняли роботу. Ми вирішили поспілкуватись з чернігівцями та запитати в них, а скільки ж, на їх думку, мають коштувати цигарки. Середня ціна 30 грн за пачку...
Общество
З проблемою відсутності в місті автобусного маршруту №14 (Залізничний вокзал – Яцево) до редакції прийшла наша читачка Лідія Корнієць, бо, за її словами, чиновники, до яких вона зверталась, лише радили обрати для пересування містом інші маршрути. Справа в тому, що в жінки хворі коліна – і після сотні кроків їй треба відпочити, а краще присісти. Живучи на вулиці Милорадовичів, вона без проблем могла дійти за один підхід до зупинки на вулиці Полуботка та сіс...
Спорт
З 1 по 5 листопада, в Одесі проходив Кубок України з кульової стрільби серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату.  Про це йдеться у повідомленні Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА. Чернігівщину представляла майстер спорту України міжнародного класу, вихованка Чернігівської обласної дитячо-юнацької школи інвалідів - Анастасія Скок. Спортсменка стала чемпіонкою Кубку України випередивши всіх своїх суперників у вправі Р 2 (40 п...
Криминал
Житель Прилук во время бытовой ссоры зарезал женщину, нанеся несколько десятков ударов ножом. Информацию об этом опубликовало ГУНП в Черниговской области. Вечером 13 ноября полиции сообщили, что 51-летнюю женщину нашли мёртвой в собственном жилье. Стражи закона, опросив людей и осмотрев место, где нашли труп, заподозрили в убийстве 25-летнего сына погибшей. Между сыном и матерью возникла бытовая ссора, которая переросла в драку. Подозреваемый нанес женщине...
Криминал
12 листопада, у Сновську, чоловік викрав автомобіль "ВАЗ" та попрямував на виїзд із міста. На це звернув увагу власник машини та викликав поліцію. Про це йдеться у повідомленні Сектору комунікації поліції Чернігівської області. Правоохоронці одразу передали орієнтування до територіальних підрозділів, що межують із Сновським районом. Крім того, правоохоронці використали технічні можливості системи відеоспостереження «Мережа безпеки» та зафіксували автівку н...