Екологічний "План Б" для Чернігова

Проєкт з назвою "План Б" запускають чернігівські екоактивісти та представники ГО «Еко Місто». Його суть полягає в тому, що школярів будуть навчати екологічній грамотності, а вони у свою чергу збиратимуть відпрацьовані батарейки та отримуватимуть за це винагороду.

З чого все починалось

Чернігівські екоактивісти вже не перший рік займаються проблемою відпрацьованих батарейок та їх утилізації. За статистикою, до України ввозиться близько 300 млн батарейок щорічно. Тобто одна людина в середньому купує п’ять батарейок на рік. Але справа в тому, що вони нікуди не зникають з нашої з вами країни, а залишаються тут – і забруднюють навколишнє середовище.

Цікаво, що в Україні немає виробників батарейок, усі подібні енергоносії завезені до нашої країни з-за кордону, а найтрагічніше те, що жодна з цих батарейок не була утилізована. Весь цей об’єм десь захований на сміттєзвалищах, щось десь зберігається, а щось розкладається у природі на небезпечні метали. Все це дуже шкодить навколишньому середовищу, адже одна батарейка може забруднити до 20 квадратних метрів ґрунту або 400 літрів води. Це небезпечно як для тварин, так і для людей, бо в батарейках містяться такі метали, як кадмій, ртуть, свинець, що вражають майже всі органи людини, – говорить голова ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько.

За його словами цією проблемою саме в Чернігові вони почали займатись у 2013 році, коли ще не було жодного офіційного пункту прийому батарейок. Їх приймали як волонтери кілька місцевих магазинів. Далі активісти розробили екокарту міста, де позначили всі пункти прийому і створили петицію. Міська влада у відповідь на неї створила офіційні, можливо і не зовсім зручні, пункти прийому батарейок в чернігівських відділеннях ЖКГ, де містяни безкоштовно могли здати на утилізацію батарейки.

Проєкт для школярів

«План Б» – це продовженням багаторічної ініціативи ГО «Еко Місто», який допоможе навчити школярів розумінню неймовірної шкідливості батарейок та методам їх утилізації. Про це та інше розповів куратор проєкту в Чернігові Сергій Забара.

– Наш проект упроваджується протягом чотирьох місяців та фінансується Міністерством закордонних справ Чеської Республіки. У нього є дві основні частини нашого проекту: інформаційно-просвітницька та освітня. Перша включає в собі саме популяризацію ідеї збору батарейок за допомогою різних платформ. Освітній компонент включатиме в себе навчання екоменторами чернігівських школярів правильному збору батарейок, – зазначив Сергій Забара.

Організатори проєкту проведуть окремий набір 34 екоменторів із Чернігова, вік яких необмежений, але найбільше уваги приділятимуть відбору серед старшокласників, бо вони, на їх думку, є найавторитетнішими серед молодших школярів. Ці екоментори проведуть по п’ять лекцій з просвітницькою метою на тему впливу батарейок на навколишнє середовище. Запропонувати ж свою кандидатуру можна на Facebook-сторінці ГО «Еко Місто», і саме там ви зможете заповнити потрібну анкету.

Паралельно з лекціями відбуватиметься мотиваційна гра «ЕкоБатл», яка пройде з 1 по 30 вересня. За умовами гри діти зможуть обмінювати екомонети, які вони зароблять за здані батарейки, на подарунки. Також школярі зможуть купувати собі абонементи на гру в парку розваг «Планета». Розрахунок буде наступний: 1 батарейка вартуватиме 1 екомонету, а вона у свою чергу – 1 гривню. Тобто, зібравши 100 батарейок, школярі зможуть заробити 100 гривень і погратись у «Планеті» на цей еквівалент грошей. Проєкт завершиться після великого екологічного форуму, квиток на який отримає кожен, хто прийде обмінювати батарейки на подарунки. Він відбудеться у жовтні в приміщенні Чернігівського обласного молодіжного центру. Там буде безпрограшна лотерея, діти отримають подарунки та дипломи.

Утилізувати практично неможливо

На сьогодні в Чернігові пункти прийому функціонують у 35 школах, 5 вишах і досі батарейки приймають 4 відділення ЖКГ (ЖЕК-10, ЖЕК-13, КП «Новозаводське» та КП «Деснянське»). Також діє і приватна ініціатива, адже пункти прийому батарейок є в супермаркетах і на ринках міста.

Починаючи з 2016 року в Чернігові працює програма з покращення екології міста, в яку закладено бюджет, що використовується для безпечного зберігання, транспортування й утилізації небезпечних побутових відходів, саме використаних батарейок, акумуляторів, ртутних ламп і термометрів. На сьогоднішній день зібрано вже більше 300 тисяч батарейок, або ж 5 тонн. Програму покращення екології продовжено з 2018 по 2020 рік, а також збільшено її бюджет. Але все це не діє достатнім чином, бо немає можливості все це утилізувати законним шляхом.

– В Україні досі немає жодного заводу, який би дійсно утилізував би батарейки. Ті 5 тонн, які ми зібрали та вже передали на зберігання до управління ЖКГ, нікуди здати на утилізацію. Ми зараз співпрацюємо з управлінням, аби провести тендер на законне та безпечне зберігання цих батарейок. Фірма, що претендуватиме на це, обов’язково повинна мати всі відповідні ліцензії, – каже Сергій Безбородько.

За словами Сергія, старт легальної утилізації батарейок в Україні залежить від Верховної Ради та її законодавчих ініціатив. Адже зараз не до кінця зрозуміло, чи юридично відносяться батарейки з тою ж силою струму до 7 ампер до небезпечних відходів. Також в українському законодавстві не прописано, хто саме має платити за утилізацію батарейок. У Європі працює принцип «хто забруднювач – той платить», тобто або виробник батарейок, або ж імпортер. Тому доки це не буде законодавчо врегульовано, доти ніхто не братиме на себе фінансові витрати з утилізації українських батарейок. У Європі є багато заводів з утилізації батарейок. Там утилізація тонни батарейок коштуватиме від 400 до 800 євро. Ті 5 тонн, які зібрали в Чернігові. – це тільки 20 % від потенційної загальної кількості відпрацьованих батарейок міста, а утилізація їх вартувала би близько 3000 євро.

еко-активісти збір батарейок природа навколишнє середовище школярі
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Протягом 21-23 серпня в лісах області очікується пожежна небезпека 4-5 класу (висока та надзвичайна пожежна небезпека), а місцями 3 класу (середня пожежна небезпека). Про це йдеться у повідомленні Чернігівського обласного центру з гідрометеорології на офіційній сторінці у Facebook. Жителів області в черговий раз попереджають про дотримання правил поводження з вогнем та недопущення випалювання сухої трави та сміття на присадибних ділянках. Все це може призв...
Общество
За результатами сьогоднішньої розширеної наради в міськраді, мер заявиви про наміри позбутися неліквідних підвальних приміщень, які не використовуються і вимагають від міста більше витрат, ніж приносять прибутку. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Чернігівської міськради. За словами міського голови, ці приміщення знаходяться в різних будівлях по всьому місту та вимагають ремонту, плати за опалення й інших витрат на їх утримання. Так як ці суми коштів...
Общество
Чернігівський молодіжний театр встановив на фасаді театру пам'ятну меморіальну дошку засновнику театру Геннадію Касьянову. Подія відбулася сьогодні, 20 серпня – за рік після смерті художнього керівника, головного режисера театру, заслуженого діяча мистецтв. На дошці – портрет Геннадія Касьянова та інформація про те, що він працював в театрі з 1988 по 2018 роки. Він помер вночі 13 серпня 2018 року. Режисеру було 65 років.
Спорт
Представники спільноти "Біговий Чернігів" разом з чернігівськими військовими вирішили організувати забіг присвячений пам'яті загиблих Героїв Чернігівщини. Про це йдеться у повідомленні Оперативного командування "Північ" Сухопутних військ ЗСУ. До участі в забігу організатори запрошують всіх бажаючих. Забіг стартуватиме 31 серпня о 9:00 в Центральному парку культури та відпочинку. Місце збору - біля останнього фонтану.
Происшествия
На месте работает следственно-оперативная группа. Её вызвали сами полицейские. Конфликт между заместителем Министра юстиции по вопросам европейской интеграции Сергеем Петуховым и исполняющим обязанности ректора Академии Александром Олейником перешел в бумажную плоскость: полиция отбирает копии документов, на которые ссылаются стороны, а так же их объяснения. Напомним, что замминистра с киевской делегацией приехали в ВУЗ чтобы представить нового и.о. ректор...
Общество
Проїжджу частину на Ремісничій у Чернігові відкрили без встановлення дорожніх знаків, повідомляє UA: Чернігів. Відкрити частину вулиці Ремісничої в Чернігові мали після встановлення всіх дорожніх знаків. Про це розповів прес-офіцер патрульної поліції області Віталій Копистко. Але підрядник – «Шляхо-будівельного управління  №14», яке ремонтує дорогу, – вирішило пустити водії вулицею раніше. Ремонт почали з частини дороги  від вулиці Мазепи до Центрального...
Общество
В будівлі Академії пенітенціарної служби в Чернігові викликали поліцію. Це сталося після того, як до вишу завітав заступник міністра юстиції Сергій Петухов. Чиновник приїхав до навчального з групою осіб, але на територію навчального закладу пропустили лише його. На зустрічі з колективом заступник міністра оголосив про наказ щодо призначення в.о. ректора Академії ДПтС Тетяни Денисової – колишньої працівниці вишу. Втім, оскільки ректор Олексій Тогочинський н...
Общество
Таким образом мужчина погасил долг по алиментам и избавился от будущих оплат. Об этом сообщает ГТУЮ в Черниговской области. За почти 8 лет отсутствия платежей ребенок недополучил 97 600 грн. Теперь же у его бывшей жены есть недвижимость, которая была в собственности отца общего ребенка. Справка: Семейный кодекс Украины предусматривает заключение договора о прекращении права на алименты для ребенка из-за с передачей права собственности на недвижимое имущест...
Общество
Ідея з облаштування штучної водойми в нижній частині вулиці Декабристів, не буде реалізована. Рукотворне озеро планували облаштувати на території 29-го автокооперативу. Колись там була природна водойма. Озеро мало би виконувати функції ставка-накопичувача, за допомогою якого можна було би регулювати рівень води під час сильних злив, що несуть загрозу підтоплення приватних будинків на вулиці Декабристів. Але тепер від ініціативи в Чернігівській міській раді...