Чернігівська мозаїка, яка нікому не потрібна…

Кілька днів тому чернігівці дізнались доволі прикру як для міста, що претендує на звання туристичного, новину. У рамках термомодернізації, а простіше кажучи, утеплення будівлі міського пологового будинку з її стіни демонтували величезну (14 м на 5,5 м) мозаїку під назвою «Материнство».

Її у 1989 році створив місцевий живописець – заслужений художник України Євген Федорович Павлов. А ось уже на 30-річний ювілей її розібрали та зняли на замовлення управління капітального будівництва (УКБ) міської ради. Подія спровокувала резонанс у суспільстві.

Мозаїку готові продати

Першим, до кого ми звернулись за роз’ясненням з приводу цієї ситуації, був саме начальник УКБ міськради В’ячеслав Почеп. Він розповів, чим продиктований даний демонтаж і що наразі відбувається з мозаїкою.

– Ми просто повинні були демонтувати цю мозаїку, бо під нею немає ніякої теплоізоляції. Зараз мозаїка демонтована, інвентаризована та зберігається на території пологового будинку, керівництво якого думає, що з нею робити надалі. Тому що знайти правоприємниць цієї мозаїки, зокрема жінку художника, який і зробив це панно, дуже складно. Ми хотіли би почути її думку з приводу того, що ж надалі робити з мозаїкою. Треба аби міська влада дала якісь вказівки щодо того, що ж з нею далі робити. Якщо є люди, які готові цю мозаїку придбати у міста, а дехто вже про таке говорив у коментарях у мережі Facebook, то чому б і ні, ми тільки будемо вдячні, – зазначив пан Почеп.

Ось тільки не зрозуміло, чому чиновники шукали жінку автора мозаїки, якщо він сам ще живий та знайти його не так уже і складно. Ми зв’язались з його колишнім пасинком Олександром Ясенчуком з метою, щоб він нас, так би мовити, звів зі своїм колишнім вітчимом для обговорення цього демонтажу та майбутньої долі панно. Проте Олександр нам повідомив, що Євген Федорович не хоче це обговорювати, та порадив звернутись до Чернігівської обласної спілки художників і поспілкуватись з його колегами.

Туристи їдуть не на фонтани дивитись

Ми саме так і зробили. Нам вдалось поспілкуватись з головою Чернігівської обласної спілки художників Віталієм Василевським і дізнатись його ставлення з цього приводу. На його думку, мозаїку неодмінно треба повертати на місце після закінчення термомодернізації будівлі, адже саме такі свого роду унікальні об’єкти і будуть цікаві туристам.

– Ця мозаїка в стилі модернізму була візитівкою нашого пологового будинку, всі чернігівці знали її та одразу асоціювали з нею сам пологовий будинок. Термомодернізують будівлю – добре, але ви закінчіть утеплення та встановіть мозаїку назад. Усі ми знаємо, що з Чернігова хочуть зробити туристичну Мекку, і це прекрасно. Мені подобається, як проводять благоустрій нашого міста, правда вже забагато встановили фонтанів, але то таке. Але ж у Чернігів не за фонтанами туристи приїжджатимуть, а саме побачити такі унікальні відбитки епохи, як мозаїка «Материнство» та інші монументальні витвори мистецтва того стилю, – каже пан Віталій.

Проте в управлінні культури та туризму міськради не розділяють такого захоплення цією мозаїкою. Там вважають, що дана мозаїка не має ніякої цінності, і саме тому замовник за допомогою підрядної організації так легко і без ніяких спеціальних дозволів провів її демонтаж.

Так, ми співпрацювали з управлінням капітального будівництва з приводу демонтажу, але не тільки з ними. Наша місія – робити місто красивішим та сучаснішим, і так як будівельники залишають в місті певний слід, то ми маємо проконтролювати, аби цей слід не нашкодив місту. З приводу мозаїки «Материнство», то вона не має ніякої цінності. Вона ні в кого не перебуває на балансі і не має ні художньої, ні історичної цінності. На її ж місці планується намалювати мурал, але його проєкт ще в розробці, тож що там буде в кінцевому варіанті, сказати поки що не можу, – зазначив начальник управління культури та туризму Олександр Шевчук.

Ще у червні, під час оголошення конкурсу щодо створення у місті трьох муралів (який так і не відбувся), у туристично-інформаційному центрі заявили про те, що мозаїка «Материнство» вже застаріла та її варто оновити. Як бачимо, майбутню долю цього витвору мистецтва почали вирішувати ще влітку, задовго до початку термомодернізації будівлі.

Мозаїку повернуть?

Не останню роль у цій історії мала б відігравати позиція керівництва закладу, стіну якого прикрашала мозаїка у стилі модернізму. Однак після спілкування з представником пологового будинку стає зрозуміло, що за повернення мозаїки тут боротися не збираються. За словами заступника головного лікаря Чернігівського пологового будинку з технічних питань Володимира Вінницького, причина – у відсутності технічної можливості встановлення мозаїки на стіну після її утеплення.

– Так, вона нам не потрібна, бо її просто назад не встановиш – це технічно неможливо. Ми зараз утеплюємо будівлю, і нам не дозволять її встановлювати назад. Ми зрізали купу металоконструкцій, майже на тонну ваги, які тримали її на будівлі, тому повертати її не можна. Ми навіть кондиціонери будемо встановлювати на окремі вузли, аби не було холодних протоків та не втрачати герметичності утеплення. Німецька організація, що фінансує термомодернізацію будівлі, нам прямо повідомила, що мозаїку задля утеплення треба зняти. Були ідеї запінити той проміжок між панно та стіною, але через великий розмір мозаїки від цього відмовились. Тому прийняли рішення її зняти та не встановлювати назад, – констатував рішення пан Володимир.

Також він додав, що мозаїка поки знаходиться на будівельному майданчику на території пологового будинку в розібраному стані. Проте пологовий будинок за неї не відповідає, бо її взяла на відповідальне зберігання компанія «УТБ» – підрядна організація з робіт по термомодернізації.

Свою думку з приводу технічної можливості повернення мозаїки на пологовий будинок має той же голова обласної Спілки художників Віталій Василевський. Він вважає, що зробити це можна, головне – захотіти.

– З приводу технічної можливості встановлення її на вже утеплену будівлю – це лише питання бажання замовників. Можна зробити новий проєкт, виготовити трохи складнішу конструкцію та без проблем встановити її туди, де їй і місце. Я це кажу як спеціаліст, адже працював дизайнером років 20 і ще щось розумію у встановленні подібних елементів, – заявив пан Віталій.

Своє підсумовуюче на даний момент слово сказав і міський голова Чернігова Владислав Атрошенко. Він зазначив: поки що остаточного рішення, що робити з мозаїкою, немає, проте зберігати кілька років, як документи в архіві, її потрібно, і це буде зроблено. Одним із таких «архівів» для мозаїки може стати Чернігівський обласний художній музей, але там або в іншій будівлі вона не повинна перебувати занадто довго. Наразі головне, що мозаїка збережена, хоч і в розібраному стані. Що ж із нею буде далі, покаже тільки час та вольове рішення місцевої влади.

А тим часом у Львові…

Тут провели інвентаризацію всіх мозаїчних творів. Усього нарахували 91, але список доповнюють. Локації з їхнім місцезнаходженням нанесуть на спеціальну карту. Новий реєстр має обмежити будівельні роботи, дозволені на об’єктах із цінною мозаїкою. Забудовники зможуть лише ремонтувати частину будівлі з мозаїкою, але не перебудовувати чи зносити.

Рішення «Про збереження історичних мозаїчних творів на території Львова» передбачає, що управління охорони історичного середовища міської ради узагальнить інформацію та складе перелік мозаїчних творів.

– Передбачається узагальнити інформацію про мозаїки у Львові, зокрема про мозаїки, які були зроблені у радянський період і є частиною інтер’єрів будинків. Цю інформацію буде розміщено на порталі відкритих даних для ознайомлення всіх зацікавлених, а також буде зобов’язано всіх забудовників і служби Львівської міської ради враховувати цю інформацію при видачі дозвільної документації. Інвентаризація мозаїк, створених до 1939 року, в управлінні є. Мозаїки радянського періоду також мають право бути визнаними мистецькими творами і, можливо, пам’ятками культури чи мистецтва, – розповіла начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

Мистецтвознавці зазначають: рішення виконкому, на жаль, запізнилося щонайменше на дві великі мозаїки. Крім скандального знищення рибок на крамниці «Океан» (за це забудовника оштрафували на 90 тис. грн), у Львові в серпні зруйнували ще одну мозаїку – на території колишнього заводу «Кінескоп».

Еженедельник "Семь Дней"
мозаїка демонтаж пологовий будинок утеплення
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
В останній день січня в обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка картин під назвою Сhromosthesia. Її автор – італо-німецький художник Луїджі Россі завітав до Чернігова на відкриття, а 1 лютого провів творчий майстер-клас. Під час події учасники створили велике полотно Robota під керівництвом митця. А поки «відходили» від творчого процесу, нам вдалося поспілкуватися з майстром сучасного мистецтва про творчість, життя й феномен...
Интервью
Проєкт пересувного поштового відділення, який був реалізований у 2018–2019 роках в Чернігівській області як у пілотному регіоні, викликав значний резонанс. На цю тему висловлювалися політики, листоноші, клієнти Укрпошти… Але непомітними пройшли деякі інші важливі аспекти роботи підприємства. Про них, а також про перебіг реформи (куди ж без цього) ми поспілкувалися з директором Чернігівської філії Укрпошти Оленою Дорошенко. У січні 2017-го вона прийшла керу...
Общество
Днями на всіх, хто періодично здає макулатуру в пункти прийому, чекав неприємний сюрприз: за принесені паперові відходи вони отримали вдвічі менше грошей, ніж, скажімо, на минулому тижні. До нашої редакції одразу почали звертатися громадяни з питаннями про причини падіння ціни. «Чи ви можете дізнатися, чому так сталося? – запитували люди. – Ціни на комуналку, їжу, бензин та одяг ростуть, а на макулатуру тільки падають». А й справді – чому? Перепади цін на...
Общество
На початку лютого розпочався процес укладення контрактів між медичними закладами і Національною службою здоров’я України. Фактично це – передостанній крок на шляху до старту другого етапу медичної реформи. Останній буде зроблено 1 квітня, коли запрацює нова система. За кілька днів до старту контрактування в Чернігів завітали представники НСЗУ, з тим аби вивчити ситуацію щодо готовності лікарень та інших медичних установ до контрактування. Заодно розповіли...
Общество
Чернігівська область – третя в Україні за рівнем готовності до другого етапу медичної реформи. Більше 94% закладів, що надають медичну допомогу вторинного та третинного рівня в області, готові до укладання договорів з Національною службою здоров’я України. Це третій показник у рейтингу, оприлюдненому НСЗУ. Усі заклади області, які підпадають під умови реформування, вже підключилися до медичної інформаційної системи та зареєструвалися у електронній системі...
Общество
У Чернігові планують проводити більше тематичних сезонних фестивалів, різноманітних чемпіонатів, конкурсів, навчальних семінарів, майстер-класів тощо. Виконавчий комітет погодив внесення змін до Програми розвитку туризму та промоції міста Чернігова на 2019-2021 роки, повідомили у Чернігівській міській раді. Як пояснив начальник управління культури та туризму міськради Олександр Шевчук, загальний обсяг фінансування за цією Програмою не змінюється. Пропонуєт...
Общество
На Чернігівщині завершується процес створення 51 об’єднаної територіальної громади з центром у Ладані (Прилуцький район). У Чернігівській області утворюється ще одна об’єднана територіальна громада – Ладанська ОТГ. До Ладанської селищної ради приєднуються Івковецька та Краслянська сільські ради. Упродовж лютого, представники рад, які виявили бажання створити Ладанську ОТГ, провели громадські обговорення та сесії, підготували необхідні документи. А вже 18 л...
Общество
Чернігівська транспортна компанія повідомляє, що з 1 березня, електронний квиток, а саме картка-носій або транспортна картка здорожчає на 50%. Раніше вона коштувала 20 грн, тепер її можна буде придбати за 30 грн. Оплачуючи проїзд у тролейбусі транспортною карткою, його вартість становить - 3,95 грн, а ось за готівку 5 грн. Нагадаємо, що у 2018 році в КП "ЧТУ" запустили систему електронного квитка та видали кожному кондуктору переносний валідатор. Наразі, у...
Происшествия
Резервуар для зберігання нафтопродуктів, об'ємом 400 кубометрів, розташований на території ТОВ "АВАНТАЖ 7", що у Станції Лосинівській Ніжинського району зайнявся вчора наприкінці вчорашнього. У ньому на той момент зберігався бензин. Небезпека полягала в тому, що на території підприємства було ще вісім подібних резервуарів з пальним. Про подію повідомляється на сайті обласного управління ДСНС.  Для того аби не допустити можливої катастрофи на підприємство б...