• Головна
  • Свіже повітря в музейні зали Чернігова
09:37, 11 листопада 2019 р.

Свіже повітря в музейні зали Чернігова

Нещодавно чернігівців сколихнула інформація: музей сучасного мистецтва «Пласт-Арт» закривається. Це одразу ж породило у містян десятки запитань (наприклад: що тепер буде з орендованими музеєм площами?) та принесло зрозуміле занепокоєння – культурне життя Чернігова може помітно збідніти.

І боятися є за що, адже за 20 років свого існування у «Пласт-Арті» відбулося більше двох сотень виставок робіт як молодих митців, так і живописців, скульпторів та фотохудожників зі світовим ім’ям. У ньому проходили перформанси, пленери, на які приїздили митці навіть із США, вечори альтернативної музики та фестивалі «Перехрестя» і «Територія душі», які не тільки збирали поціновувачів мистецтва, а й відкривали дорогу талановитим митцям-початківцям.

Від наркоманів до музею сучасного мистецтва

– Жодної батареї, жодного натяку на електричну проводку – самі голі стіни, – згадує про те, як виглядав далекого 1999 року лівий корпус Обласного художнього музею ім. Григорія Ґалаґана, де і розташувався «Пласт-Арт», голова однойменної громадської організації художник-монументаліст Борис Дєдов. – На вході в приміщення не було навіть дверей – була хвіртка, яка просто притулялася до стіни; тут жили безхатьки та ошивалися наркомани.

Борис Дєдов розповів, що для того, аби перетворити два поверхи та напівпідвальне приміщення загальною площею близько тисячі квадратних метрів на осередок сучасного мистецтва, довелося зробити капітальний ремонт. В який, до речі, не було вкладено жодної копійки державних грошей.

Утім зараз «Пласт-Арту» для розвитку та подальшої діяльності достатньо і трьох сотень метрів, тобто лише перший поверх, сказав Борис Дєдов, спростувавши таким чином усі чутки про закриття. А ось обласному художньому музею, який у 90-х ледь животів, нині необхідне друге дихання. Адже він зараз чимось нагадує дитину, яка підросла настільки швидко, що їй стало тісно в старому одязі. Отже час вбиратися в новий, більший. Саме такою обновкою і стануть додаткові 700 метрів другого та напівпідвального поверхів.

Нові зали – нові проєкти

Як зазначили і Борис Дєдов, і директор Обласного художнього музею імені Г. Ґалаґана Юрій Ткач, мова не йде про звичайне повернення орендованих «Пласт-Артом» площ. Мовляв, не просто забирайте і робіть що хочете. У першу чергу в такій передачі закладено потужне підґрунтя для співпраці між мистецькими центрами. Юрій Ткач зазначив, що новоотримані другий поверх і напівпідвальне приміщення виглядають почасти набагато краще, ніж значна частина залів, які знаходилися в користуванні художнього музею весь час. Саме тому музей може робити там свої проєкти без попередньої підготовки.

Борис Дєдов наголошує: його мрія – щоб у тих залах «Пласт-Арту», які нині повернулися під крило обласного художнього музею, міг би виставляти свої роботи будь-який митець. І справа тут не тільки в ремонті, а й у розмірах приміщення. Адже, як згадує митець, серед тих, хто презентував свою творчість у «Пласт-Арті», були й такі, хто вперше у житті міг оцінити свої роботи з відстані, яка перевищує стандартні розміри середньостатистичної квартири. Адже вид здалеку, як правило, є надзвичайно важливим для того, аби оцінити естетичне значення роботи.

– Нові зали, що знаходяться на другому поверсі, ми будемо використовувати для виставок позафондових робіт, тобто тих, які знаходяться у приватних колекціях, а в основних залах музею ми можемо показувати більше фондових експонатів, для яких до цього не вистачало місця, розповів Юрій Ткач. – Таким чином ми будемо розширювати нашу виставкову діяльність.

Посилиться ще один напрямок, яким займався і обласний художній музей, і «Пласт-Арт», – робота з відвідувачами. Насамперед мова про підростаюче покоління. Але не тільки. Так, відтепер усі заходи для дітей та підлітків переносяться в один із залів напівпідвального приміщення, яке, до слова, також в ідеальному стані. Там відбуватимуться майстер-класи та різноманітні розважальні заходи. Перший із запланованих – «Майстерня Святого Миколая», що триватиме протягом усіх зимових свят. На ці площі також переїдуть і майстерні художнього музею, в яких виготовляються рами та підрамники для картин.

Зміни очікуються і на другому поверсі правого корпусу музею. Там ремонту потребують близько 400 квадратних метрів. І музей уже розпочав його власними силами. Але без підтримки процес іде досить повільно. Там планується розмістити скульптурні та живописні роботи з фондів музею, які були створені майстрами з Чернігівщини. Юрій Ткач наголошує: наявність таких експозицій дозволить відвідувачам утворити цілісне уявлення про творчий внесок представників нашого міста й області в українське та світове мистецтво.

Утім є в передачі площ і певні мінуси. Адже відтепер музею доведеться витрачати більше коштів на «комуналку». До того ж потрібні й нові працівники, які б доглядали за цими приміщеннями. Однак, за словами Юрія Ткача, усе це ніщо в порівнянні з перспективами, які відтепер відкриваються перед музеєм. А листи з проханням про збільшення фінансування закладу вже розіслано в усі відповідальні установи. І Юрій Ткач сподівається, що ці прохання будуть почуті.

На додачу до квадратних метрів – досвід

Як зізнається Юрій Ткач, з усіх напрямків роботи чи не найбільше в обласному художньому музеї кульгала співпраця з відомими сучасними митцями. Натомість «Пласт-Арт» має величезний спектр зв’язків із мистецьким світом та 20-річний досвід роботи з його представниками. І він готовий цим досвідом ділитися.

За роки діяльності їм вдалося розробити систему співпраці з митцями, за якої останнім треба було б докладати мінімальних зусиль для того, аби презентувати свою творчість. Такою системою, за словами Бориса Дєдова, був вражений навіть всесвітньовідомий майстер пензля Іван Марчук, картини якого можна було побачити у «Пласт-Арті» минулого року. А йому довелося працювати з такою кількістю мистецьких галерей по всьому світу, яку навіть злічити важко.

Керівники закладів сподіваються, що нові квадратні метри прокладуть надійний фундамент для подальшого поглиблення співпраці. Адже, безсумнівно, обом сторонам є чого повчитися і чим допомогти одна одній.

Борис Дєдов згадує, що змалечку любив відвідувати художній музей, із захопленням ходив на всі виставки та міг довго роздивлятися кожну роботу. Згодом він присвятив мистецтву життя та створив власний майданчик, для того щоб люди мали змогу отримати схожий досвід. І не дарма, адже тепер йому навіть важко пригадати всіх, для кого «Пласт-Арт» став однією з відправних точок не тільки до усвідомлення себе людиною, що живе на світі не просто так, а й до власної творчості.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Пласт-Арт #Художній музей #Юрій Ткач #Борис Дєдов
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...