Як КП «Зеленбуд» опікується зеленими зонами Чернігова

Чи втрачає наш обласний центр статус одного з найзеленіших міст в Україні? Навіщо працівники КП «Зеленбуд» зрізають верхівки дерев у Чернігові? Які складнощі по догляду за зеленими зонами їм доводиться долати? Які рослини найкраще підходять для нашої місцевості? Ця тема викликає значний інтерес у ЗМІ та активно обговорюється в соцмережах.

Аби уникнути перекручення фактів, некомпетентних висновків, ясність у ці питання вносить головний інженер КП «Зеленбуд» Чернігівської міської ради Василь Кошельник.

Кронування допомагає зберегти й омолодити дерево

– Роботи з кронування дерев у Чернігові наші працівники виконують відповідно до «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах» (наказ № 105 Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ від 10.04.2006 р.). Точніше, цей процес правильно називати омолодженням. У Правилах чітко розписано, що та як мають робити працівники установ, відповідальні за збереження зелених зон у містах і селищах. По-перше, слід зазначити, що не всі дерева придатні до омолодження. Найбільш безболісно цей процес переживають і згодом рівномірно відновлюють зелену масу тополі пірамідальні, тополі білі, чорні, клени, каштани.

По-друге, ми не знищуємо, а, навпаки, зберігаємо дерево. За рік-два воно відпускає нові гілки і зелена маса навіть збільшується. Дерево як поглинало вуглекислий газ, так і продовжує це робити, а також виділяє кисень.

По-третє, і це дуже важливо, ми ліквідуємо аварійність дерева, тобто воно не зламається під час сильного вітру, не пошкодить машини чи будівлі, не впаде на голови людям. Два тижні тому ми виконували роботи на перехресті проспектів Миру та Перемоги біля підземного переходу. Там стояла пірамідальна тополя висотою до 40 м. Жителі сусіднього будинку зверталися, щоб ми зробили кронування. Ми почали роботу, хоча виникли певні складнощі: поруч – дорога, підземний перехід з пластиковим навісом, будинки. І вже під час роботи побачили, що дерево всередині трухляве, від сильного вітру могло легко впасти. Громадського активіста, який виступає за збереження такого дерева, не притягнуть до відповідальності, якщо воно щось пошкодить (а такі випадки бувають!) чи створить аварійну ситуацію на дорозі. А у нас одразу ж запитають: куди ви дивилися?! На щастя, в нашому обласному центрі не було трагічних випадків, щоб когось травмувало. Але хто нам за це подякує? З усіх боків чуємо лише критику.

– Можна згадати цьогорічну ситуацію, коли проводилося обстеження на Валу, і представники громадськості були проти видалення старих дерев, а буквально за тиждень-два ці дерева зламалися під час негоди!

Дійсно, громадські активісти наполягали, що дерево, якому вже 80 років, треба обов’язково зберегти. Але після буревію такі дерева падали, обриваючи лінії електромереж. В суботу о 7-й ранку я вже був на роботі, тому що це дуже небезпечно: висока напруга, а там ходять люди. Поки ми чекали бригаду «Чернігівобленерго», я фізично не пускав людей, аби ніхто не постраждав. Там вранці вже гуляли групи туристів. На жаль, цього ніхто не бачить. Я хочу донести, що може статися лихо. Не завжди візуально нормальне дерево здорове. На жаль, вік дерева, як і вік людини, – обмежений. В лісі воно досягає зрілості за 50–60 років, а в містах може стати небезпечним за 30–40 років. Такі дерева треба поступово замінювати.

Доглядати за деревами мають фахівці

– Найчастіше чернігівці обурюються, як відбувається кронування тополь і каштанів. Поясніть, будь ласка, що в результаті отримує місто?

Особисто я не вважаю, що кронування – це проблема. Подивіться на каштани. Деякі дерева мають сильні хімічні опіки. По-перше, від сонячного світла. Якщо коріння знаходиться під асфальтом, ця поверхня влітку сильно нагрівається, страждає коренева система. По-друге, взимку ми посипаємо дороги сумішшю з піску й солі. Для дерева це шкідливо. По-третє, каштани хворіють, їх поїдає міль. Лікувати – дорого. Треба розставляти феромонні пастки та трихограми (це біологічний метод боротьби з міллю, коли поширюється жучок, який поїдає лічинки молі). В 2013-му році ми це робили. Це було ефективно, але нас знову критикували за те, що витрачаємо бюджетні кошти. Аби дерево було здоровим, його треба доглядати, лікувати, поливати, підживлювати.

Кронування тополь – окреме питання. Пам’ятаєте, торік на сайті міської ради з’явилася петиція, що треба видалити всі тополі в Чернігові, адже коли летить пух, і люди страждають від алергії? В «Зеленбуді» запропонували інший шлях вирішення проблеми – замість знищення дерев їх омолодити. Після цього 10 років дерево не дає пуху. Це дозволяється Правилами. Тож чому нам не варто цього зробити? Подібні роботи ми виконували по вул. Шевченка біля військових частин, в районі «Хімволокно», де діє стадіон і спортивна школа. Зараз ці дерева не несуть загрози. Ми омолодили понад 500 тополь по місту. Переважна частина з них були висотою до 40 м. Всі дерева живі-здорові. Залишаємо 10-11 м за стандартом, аби вони не торкалися ліній електропередач, не торкалися тролейбусної мережі. Зверніть увагу на ділянку навпроти бібліотеки Короленка, як гарно там зараз виглядають дерева. Невже це погано для міста?!

Інша справа, що не всі дерева в Чернігові кронують саме працівники нашого підприємства. По вул. Хлібопекарській, Гончій, Шевченка навпроти стадіону ім. Гагаріна обрізку гілля виконувала бригада компанії «Чернігівобленерго». Вони посилаються на постанову Кабміну №209, яка надає їм це право, й проводять обрізку над лініями електропередач. Але роблять це недбайливо. Це проблема. З 2015 року ми піднімали цю тему, зверталися до журналістів, екологів. Дерева після такої обрізки втрачають свій естетичний вигляд. Ми просили представників «Чернігівобленерго» погоджувати ці роботи з нами. В 2016-му році вони прислухалися, але потім знову почали чинити на власний розсуд. На жаль, громадські активісти теж не бачать цієї проблеми або не хочуть звертати на неї увагу.

В місті важко знайти ділянку, де можна садити

– На адресу КП «Зеленбуд» також лунають звинувачення, що в місті видаляють великі дерева, а натомість висаджують маленькі, декоративні й кущі. Тобто кількість зеленої маси загалом зменшується.

Дерево віком 57 років коштує значно більше, ніж одно-дворічне. На жаль, можливості нашого бюджету обмежені. Але я вважаю, що саджанець розміром 1,52 м – це нормально для нашого міста. Чому висаджуємо переважно невеликі дерева? Є складнощі, де саме посадити дерево, бо всюди проходять інженерні мережі. В землі – високовольний кабель, тому я не маю права висаджувати дерева на відстані ближче 2 м. Маємо враховувати, де проходять мережі зв’язку, трубопроводи «Чернігівгазу», ТЕЦ, «Облтеплокомунерго», «Водоканалу» тощо. Зверху прокладені лінії електромереж. Є певні обмеження біля доріг, де рухається автотранспорт.

Ми маємо врахувати купу різних нюансів, погоджувати наші плани з фахівцями електромереж, «Водоканалу» тощо. Розумію, що пересічним жителям Чернігова про це невідомо. Насправді це вже гостра проблема – де саме посадити? Шукаємо, розглядаємо різні варіанти. Приміром, на вул. Кирпоноса зробили міні-сквер, на Рокоссовського біля територіального центру – також, знайшли місце біля аптеки, будемо робити там невелику зелену зону. Розмірковуємо, як краще зробити озеленення по пр. Перемоги від П’яти кутів у бік центру. Там всюди асфальт. Треба подбати про нові зелені зони в мікрорайоні Масани, де ведеться активне житлове будівництво. Ми постійно підсаджуємо дерева на Алеї героїв і в сквері біля пам’ятника Богдану Хмельницькому.

Восени в Чернігові висаджують сумахи та липи

– Цікаво, а хто вирішує, які дерева варто висаджувати в нашому місті?

Є певні розробки фахівців нашого педуніверситету. Вони запропонували свою концепцію. Є дерева-аборигени, дерева-екзоти, декоративні дерева. Аборигени більше акліматизовані для місцевих умов. Зокрема, це акація. Можете переконатися, як добре вона прижилася й гарно виглядає в сквері біля драмтеатру. Такі рішення не ухвалюються однією людиною. Радимося з фахівцями управління ЖКГ, залучаємо відділ містобудування та архітектури. Плануємо висаджувати дерева, в першу чергу, там, де вже йдуть ремонтні роботи. Ми прагнемо, аби наше місто було зеленішим і привабливішим.

Зокрема, висаджуємо дерева по вул. Молодчого від Шевченка до Берегової. Це сумахи. Жителі пятиповерхівки просили, щоб це були не високі дерева, аби не затіняли вікна. Загалом висадимо 46 сумах. По вул. Олега Міхнюка від Красного мосту висадили липи – 18 штук, вирощені в нашому підсобному господарстві. 22 дерева посадимо на вул. Любомира Боднарука, де триває капітальний ремонт дороги. На вулиці Береговій від 1-ї Кордівськоїдо перехрестя з вул. Міхнюка теж посаджені нові рослини. Їх загальна кількість 176. Ще одна проблема: аби їх не знищували. І машини заїжджають на зелені зони, і люди щось ламають.

А взагалі моя мрія й пропозиція – розпочати створення ще одного лісопарку в Чернігові, причому не силами «Зеленбуду», а силами самих жителів. За пішохідним мостом між озерами Глушець і Магістратське є 300 га вільної землі – це територія міста. Можна започаткувати нову традицію: народилася дитина – батьки посадили там дерево, святкуємо весілля – молодята посадили сімейне дерево, старшокласники гуляють випускні вечори – посадили цілу алею. Так само можна пересаджувати ялинки з горщиків у відкритий ґрунт після святкування нового року. Таким чином ми би подбали про розширення зелених зон у Чернігові. Загалом догляд за деревом, як я вже казав, складний процес. У цих же Правилах сказано, що треба періодично мити листя. Слава Богу, у нас йдуть дощі. Ви бачите, в яких умовах ростуть дерева на вулицях. Якщо все навкруги заасфальтоване, земля біля дерева настільки спресована, що треба дбати про додатковий полив. Має бути комплексний підхід, а це вимагає значних ресурсів – і фінансових, і людських.

Вікторія Сидорова, фото надане КП «Зеленбуд»

"Зеленбуд" Василь Кошельник кронування озеленення
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Криминал
Полиция Черниговщины, в том числе и спецподразделение КОРД задержали наркоделков в Нежине. По информации правоохранителей, трое мужчин закупали ингредиенты для веществ через интернет, из которых позднее в специально приспособленном помещении готовили наркотики. Их они продавали как и через интернет, так и, как говорится, из рук в руки.При этом амфетамин и марихуану сбывали оптом и в розницу. Ставку делали на молодежь. Одним из ингредиентов было химическое...
КОЛОНКА
По Парижу. Туда можно было не ездить – то, о чем договорено, легко разруливалось по телефону. Единственный результат – потенциальный обмен пленными. Кто-то вернется «с холода», кто-то – случайные люди. Мы же отдадим тех последних, кто на международном суде мог бы под протокол подтвердить преступления путинского режима на украинской земле. А та сторона наберет себе в заложники ровно столько заробитчан, сколько ей нужно. Печалька. По разведению на трех участ...
Общество
Патрульные полицейские Чернигова нашли мужчину, которого разыскивали правоохранители Борзнянского отдела как неплательщика алиментов. Стражи закона сообщают, что 13 декабря около часа ночи, они обратили внимание на мужчину с признаками алкогольного опьянения. Это было на улице Мазепы. В розыске из-за неуплаты алиментов беглец находился с июня месяца. Его доставили в Черниговский городской отдел полиции.
Культура
Підсумки конкурсу «Чернігівщина туристична: вибір року», який проводив обласний департамент культури і туризму, національностей та релігій підбили днями в обласному центрі. Про це повідомляється на сайті Чернігівської ОДА. Кращих обирали серед майже півсотні претендентів, а переможців визначили з урахуванням голосування в мережі інтернет. Таким чином, переможці номінацій: – «Туристична подія»: кавер-фест на Голубих озерах (с. Олешня Ріпкинського району);...
Общество
Черниговводоканал на 16 декабря запланировал аварийно-ремонтные работы: некоторые жилые дома на время останутся без воды. Как сообщили в коммунальном предприятии, на проулке Полетаева, 18а, будут менять часть водопровода. По этой причине с 9:00 до 20:00 воды не будет у черниговцев, живущих как на самом проулке, так и на улице Морачевского от улицы Орловской до того же проулка Полетаева. Черниговводоканал обещает подвозить питьевую воду по вышеуказанным адр...
Новости компаний
Металлоискатель – электронный прибор для поиска металлических объектов в нейтральной среде. Приобретение устройства ставит перед новичком ряд вопросов, ответы на некоторые из них можно найти в нашей статье. Эксплуатация и применение В современном мире, металлоискатель получил широкий спектр применения, в зависимости от которого выделяют: грунтовые – применяются при поиске объектов, расположенных на поверхности; подводные – применяются для работы под водой;...
Общество
Вчора, 12 грудня, у Міському Палаці культури ім.В.Радченка відбувся конкурс «Кращий студент Чернігівщини». Про це повідомляє пресслужба Чернігівської міськради на своїй сторінці у Facebook. Переможці визначалися одразу в кількох номінаціях номінаціях. Найбільшу кількість нагород зібрали студенти колишнього Чернігівського національного технологічного університету, а віднедавна Національного університету "Чернігівська політехніка". Переможцями стали: «Кращий...
Происшествия
Студента першого курсу Національного університету «Чернігівська політехніка» госпіталізували вчора з діагнозом «вірусний гепатит А». Повідомлення про це, з посиланням на слова начальника чернігівського міського управління Держпродспоживслужби Валентини Михед, з’явилося на сайті «Високий вал». Вдалося з’ясувати, що хворий також пов’язаний зі школою №7 з якої, де власне кажучи, й розпочався спалах. Так, в цьому закладі навчається молодший брат постраждалого...
Происшествия
Трагическая авария произошла на трассе Чернигов - Мена. Столкнулись авто с украинской и российской регистрациями. По словам представителя ГУНП Черниговщины Юлии Ковтун, про аварию Менское отделение полиции узнало сегодня, 13 декабря около 9:00. На место ДТП прибыли как менские правоохранители, так и их коллеги из главного управления, а также медики. Стражи закона установили, что возле села Березное столкнулись ВАЗ-21099 (принадлежащий жителю Корюковки) и...