• Головна
  • Кримські сосни не для Чернігова?
15:35, 15 грудня 2019 р.

Кримські сосни не для Чернігова?

Коли до новорічних свят лишається не так уже й багато часу, варто нагадати, що традиція прикрашати хвойні дерева взимку потрапила до України відносно нещодавно. Якихось 200–300 років тому. Втім, нині ці свята міцно асоціюються саме з вічнозеленими деревами. І не обов’язково з тими, які ми ставимо на видноті у наших оселях. Адже хіба не прекрасно виглядають їх крони в природних умовах?

Утім не заради краси єдиної. Говорити про користь, яку приносять хвойні зелені насадження жителям міст, можна довго. Але важливо усвідомити головне: чим більше рослин на подвір’ях біля наших будинків та обабіч доріг, чим більше в містах лісопаркових зон, тим здоровішими будемо ми самі. Саме тому озелененню приділяється така велика увага в кожному місті.

Лісу не буде

Сосна кримська, а саме до такого підвиду хвойних відносяться дерева, про які піде мова далі, росте відносно швидко – приблизно 15, а то й усі 20 з гаком сантиметрів на рік. За хороших умов уже за 30 років вона сягає висоти 10 метрів. Утім упродовж життя може виростати ще втричі вищою. А милує око людям та приносить користь довкіллю ще десятки років. Тобто висадка таких дерев – це без перебільшення наш подарунок наступним поколінням.

Таким чином, близько 30 саджанців кримської сосни, які з’явилися цього року в зеленій зоні між вулицями Олега Міхнюка, Гетьмана Полуботка, Тараса Шевченка та річкою Стрижень (між Красним мостом та Військовим госпіталем), для наших нащадків стали б справжнім невеличким лісом. Там би вони призначали побачення, гуляли з власними дітьми, та й просто навідувалися туди спекотної літньої днини…

Підозра, що із саджанцями щось не так, з’явилася у містян ще наприкінці літа, коли голочки на гілках, які мають залишатися зеленими за будь-яких умов, стали коричневими та сухими. І не на одному саджанці. А на всіх. До того ж практично одночасно.

Вони всі померли

Саме такою лаконічною фразою, навіть не дослухавши запитання, а почувши лише про місце, де росли саджанці, відповів завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г. Шевченка Юрій Карпенко. Виявляється, він також запідозрив лихе ще влітку, коли проходив повз нові насадження. З часом його найгірші побоювання тільки підтвердились.

– Усе залежить від технології, за якою їх саджали. З відкритою чи закритою кореневою системою, – поділився Юрій Карпенко припущеннями щодо причин лиха. – Хвойні досить погано приживаються, якщо їх саджати з відкритою кореневою системою. Плюс догляд (улітку необхідно було проводити полив), а взагалі – краще хвойні садити восени або взимку. Є технологія, коли дерева саджають разом з мерзлою землею. Тоді вони краще приймаються.

Тобто саджанці могли загинути через те, що були посаджені неправильно та несвоєчасно.

Юрій Карпенко розповів, що за загальноприйнятою методикою посадки дерев краще робити це в період, коли дерево, так би мовити, ще спить або тільки прокидається. Тобто або до початку вегетаційного періоду, або на перших його етапах. Це робиться для того, аби дерева мали час прижитися на новому місці до настання потепління або холодів.

До того ж треба враховувати безліч факторів. Від особливостей ґрунту, до того, наскільки часто біля місця посадки їздять автомобілі (а отже від кількості продуктів переробки палива, що осідатиме на їх гілках та стовбурах); і того, як багато солі буде потрапляти до їхнього коріння під час зимової очистки доріг. Адже впоратися з таким навантаженням може далеко не кожне дерево.

Навіть якщо воно відноситься до виду, що має переносити ці фактори відносно безболісно, завжди залишається ймовірність загибелі. Особливо якщо саджанці потрапили на нове місце вже у дорослому віці. До слова, Юрій Карпенко наголосив ще й на тому, що посаджені на ділянці кримські сосни були завеликими, аби легко перенести таку процедуру.

Утім, чи були дотримані при пересадці всі необхідні правила, зараз говорити складно. А тому всі припущення залишаються припущеннями.

А стосовно завеликого як для пересадки віку саджанців можна нагадати один важливий фактор. Більш молоді, невисокі деревця у нашому місті надто часто стають жертвами вандалів. Адже зламати чи затоптати їх набагато легше, ніж дорослі дерева.

Сосни стали жертвами… личинок хруща

Ландшафтний дизайнер комунального підприємства «Зеленбуд», яке й займається доглядом та висадкою рослинності у Чернігові, Ольга Відковська розповіла, що на підприємстві про інцидент знають. А кримські сосни, висаджені на цій ділянці, стали жертвами аж ніяк не канцерогенів від автомобільних газів чи несприятливих ґрунтів, а пошесті, яка вразила цьогорічного літа практично всі зелені насадження міста, – аномально великої кількості личинок хруща.

Ольга Відковська наголосила: коріння хвойних дерев особливо чутливе до діяльності шкідників. А цього літа в корінні дерев можна було накопати ледь не півсотні комах. Для того аби запобігти катастрофі, працівники КП «Зеленбуд» регулярно обробляли спеціальним препаратом «Актофіт», призначеним для боротьби зі шкідниками, як окремі дерева, так і цілі зелені зони. Так, на ділянці між Красним мостом та Військовим госпіталем, де і росли згадані саджанці, було оброблено близько 240 квадратних метрів ґрунту. На жаль, це не допомогло…

Ольга Відковська висловила сподівання, що певна частина саджанців може, так би мовити, відійти до настання весни. Утім, станеться це чи ні, покаже час.

Довідка

Сосна кримська (відома також під назвою «сосна Палласа») в природі зустрічається в основному на території Причорноморського регіону – у Криму, на Кавказі та в Малій Азії. Утім, незважаючи на те, що ці дерева звикли рости в більш теплих за Чернігівщину регіонах, вони чудово почувають себе практично на всій території України. Так, у регіональному ландшафтному парку «Ялівщина» росте близько 200 кримських сосен. До слова, територія на схилах біля річки Стрижень їм явно сподобалась. Адже ці дерева ростуть там не один десяток років. Саджанці, про які йшлося у статті, також мають місцеве походження. Вони були вирощені на базі підприємства «Зеленбуд».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#сосни #"Зеленбуд" #хрущі #мертві дерева
Оголошення
live comments feed...