• Головна
  • В Чернігові розпочалась пересадка ялин
09:00, 23 січня 2020 р.

В Чернігові розпочалась пересадка ялин

Рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради «Про пересадження зелених насаджень», з якого, власне кажучи, й розпочалася епопея з переїздом чотирьох ялин з майданчика біля видавництва «Деснянська правда» до підніжжя Валу (праворуч в’їзду до міста), було прийнято 16 січня цього року. Потреба у такій складній операції виникла через плани щодо забудови території біля видавництва, під час якої дерева були б знищені. Для того, щоб вберегти ялини, які росли там близько половини сторіччя, від сумної долі, і було ухвалено рішення пересадити їх на нове місце.

Загалом, практика пересадки дерев замість їх знищення, для того аби звільнити місце, яке вони займають, для чогось іншого, практикується в усьому цивілізованому світі вже давно. Але в Чернігові – свої нюанси.

До цього, подібні операції в місті були поодинокими: остання – близько десяти років тому (ялини з-під «Мегацентру» не прижилися у Міськсаду), а до цього – приблизно в 70–80-х роках минулого століття.

Спеціальної техніки, яка б дозволила пересаджувати дорослі дерева на нове місце, в обласному центрі немає. Компанія-забудовник, що взяла витрати на себе, спеціальний транспорт привезла з собою.

Про перепони – юридичні та технічні

Ані процес підготовки до пересадки чотирьох ялин, ані його початок не пройшли гладко. Спочатку судову тяганину спробував ініціювати громадський активіст Олександр Гашпар, який вважає рішення виконкому міськради незаконними, а дії забудовника «свавіллям» і оскаржив їх. Він намагався зупинити пересадку через суд, аби до рішення по суті дерева не чіпали. Але невдало.

«Я зробив все що міг. Окружний адміністративний суд відмовив мені у задоволенні заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради» так Олександр Гашпар прокоментував ситуацію на своїй сторінці у Facebook.

А коли спецтехніка почала роботи з пересадки першої ялини, активіст навіть викликав на місце події поліцейських. Утім і вони процесу не завадили. Активіст зауважив, що робітники пошкодили як мінімум два великі кореневі відростки.

Технічні проблеми, пов’язані з пересадкою, полягали в першу чергу в тому, що ялини достатньо високі. Тому під час їх виймання із землі та транспортування на нове місце був ризик пошкодження тролейбусних електроліній та інших надземних комунікацій, які пролягали нижче висоти дерев. Проте під час робіт небезпек вдалося уникнути.

На новому місці: до, під час та після

Ділянку біля підніжжя Валу обрали в якості нового місця проживання дерев не дарма. Адже, як зазначив директор КП «Зеленбуд» Роман Старіков, який був присутній при процесі, нині в Чернігові досить важко знайти вільний клаптик навіть на відкритій місцевості, де під землею не було б жодних комунікацій: водопровідних чи газових труб, систем водовідведення чи кабелів електромереж або систем зв`язку. Земля ж під майданчиком, куди почали переселяти ялини, максимально вільна від подібних ознак цивілізації.

Місце готувалося заздалегідь. Спочатку були викопані ями відповідної глибини та діаметра. Навколо встановили бетонні блоки, до яких закріпили розтяжки, що будуть підтримувати дерева та вберігати їх, наприклад, від різких поривів вітру, аж поки коренева система останніх не зміцниться та не звикне до нового місця.

Загалом посадка дерева тривала більше двох годин. Спочатку гілки звільнили від мотузок, потім, уже після опускання до ями, за допомогою розтяжок прикріпили стовбур до бетонних блоків і лише тоді вийняли з-під коріння спеціальний ківш. Утім для того, щоб дерева прижилися, за ними потрібно доглядати.

Чи прийнялися ці дерева, можна буде напевно сказати приблизно восени наступного року, – розповів Роман Старіков. – Буде робитися поливання ґрунту та підкормка. Цей процес триватиме протягом року. Загалом, хвойні дерева найкраще пересаджувати саме в зимовий період, коли вони, так би мовити, сплять.

Будемо сподіватися, що, незважаючи на достатньо складний процес пересадки та приживлення на новому місці, зелені красуні витримають переїзд і будуть зустрічати всіх, хто приїздить до Чернігова, ще багато років. Якщо ж ні, то забудовник втратить зарезервовані 120 тис. грн компенсації. Гроші підуть на озеленення Чернігова, якщо пересаджені ялинки (усього їх чотири, і роботи триватимуть) не проживуть хоча би рік.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ялини #пересадка #забудовник #резонанс
Оголошення
live comments feed...