«Дяде Саше» – 85!

Усім дотичним до чернігівської археології відразу зрозуміло, що мова йде про знаного археолога і краєзнавця Олександра Шекуна.

З чого все починалося

Олександр Володимирович народився в Чернігові 19 січня 1935 року. Його дитинство пройшло в садибі в районі П’яти Кутів. Закінчивши школу № 1, він вступив до Ленінградської лісотехнічної академії. Після військової служби навчався у Київському технікумі легкої промисловості за спеціальністю техніка-технолога штучних волокон.

Наступні 16 років Олександр Шекун працював на Чернігівському комбінаті синтетичного волокна. Саме тоді він зацікавився археологією, став активним членом спелеоархеологічної секції Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а в 1977 році очолив її.

Карпати, печери на Тернопільщині, Соловецькі острови, Кижі, Нагорний Карабах – це далеко не повний перелік тих місць, які відвідали члени секції під керівництвом Олександра Шекуна. І безперечно, одним із основних напрямків їхньої діяльності було дослідження чернігівських Антонієвих печер.

Від хобі до професії

Захоплення історією рідного краю та археологією стало покликанням. З моменту створення 1980 року в Чернігівському історичному музеї сектора археології Олександр Шекун працював у ньому науковим співробітником, а згодом – завідувачем.

При секторі у центрі Чернігова (вул. Пирогова, 5) було створено клуб «Юний археолог», з якого вийшло ціле покоління чернігівської археологічної школи: Олена Веремейчик, Валентина Мултанен, Сергій Лаєвський, Геннадій Жаров, Юрій Ситий, Людмила Сита, Сергій Сорокін та інші. Його вихованці одноголосно згадують, що Олександр Володимирович завжди доброзичливо ставився до учнів та колег і щедро ділився з ними своїми науковими здобутками.

Олександр Шекун об’їздив з археологічними розвідками майже всі райони Чернігівської області, обстежив та відкрив понад 500 археологічних пам’яток, досліджував пам’ятки епохи бронзи, раннього залізного віку, ранніх слов’ян, Давньої Русі та післямонгольського часу.

Він займався розкопками селищ, городищ, курганних та ґрунтових могильників, вивчав топографію стародавнього Чернігова (проводив дослідження забудови в різних частинах міста – на Дитинці, Подолі, Третяку та Передгородді, започаткував дослідження давньоруського міського ґрунтового некрополя).

Наукова спадщина

На околиці Чернігова Олександром Шекуном було розкопано одне з найбільших за площею ранньослов’янських поселень Олександрівка-1; в урочищі Млиновище – п’ять печей ХІІ ст. для випалу плінфи; а за матеріалами його робіт на вул. Коцюбинського можна скласти уяву про планування цієї вулиці в давньоруський час.

Але, мабуть, найважливішими для сьогоднішнього ювіляра були тривалі (16 років!) дослідження давньоруського поселення Ліскове біля села Малий Листвен Ріпкинського району. Саме тут відбулося його остаточне становлення як археолога-професіонала, а результати розкопок змінили погляди науковців на середньовічне село.

Фактично Олександр Шекун довів, що сільське населення займалося ремеслами, користувалося якісною зброєю, імпортними речами, могло мешкати навіть у двоповерхових та двокамерних житлах, а найпоширенішою прикрасою жінок були різноманітні скляні браслети (раніше вважалося, що це притаманно тільки городянкам).

Практично всі матеріали археологічних розвідок і розкопок, а також ті, що їх приносили до археолога школярі та місцеві жителі, – і великі колекції, і окремі предмети згодом були передані до музею. Завдяки Олександру Шекуну зібрання Чернігівського історичного музею імені В. В. Тарновського поповнилось 16 626 предметами, серед них не просто цікаві, а й унікальні знахідки, частина з яких представлена в експозиції музею.

Про ювіляра

Герард Кузнецов, краєзнавець, археолог:

– Замечательный организатор, он пользовался большим уважением среди всех членов секции. А его статьи в научных журналах убедительно подтверждали его глубокие знания в области археологии и краеведения...

Александр Шекун вырастил немало будущих историков и археологов. Некоторые из них уже имеют ученые степени, преподают в высших учебных заведениях или работают в музеях.

Олександр Коваленко, професор, директор Інституту історії НУ «Чернігівський колегіум», Людмила Ясновська, доцент Інституту історії НУ «Чернігівський колегіум»:

– Характерна риса Олександра Шекуна – доброзичливе ставлення до початківців, які і з плином часу з повагою називають його «дядей Сашею».

Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського:

– Наприкінці 1981 року, дізнавшись про клуб «Юний археолог», ми прийшли у підвал будинку № 5 на вулиці Пирогова. Там уперше побачили, що таке археологія. Нас прийняв Олександр Володимирович, вислухав і запропонував записатися до його гуртка. Заняття були дуже цікаві, адже він умів зачарувати підлітків своїми оповідками про історію, археологію, розкопки, пам’ятки тощо. Нас ледь не щодня тягнуло у цей чарівний підвал, з якого не хотілося виходити.

Валентина Мултанен – начальник відділу охорони пам’яток Чернігівської обласної ради:

Мені пощастило: у моїй долі і професії було багато гарних учителів. І серед них непересічну роль зіграв Олександр Володимирович Шекун із позивним «Дядя Саша». Йому я завдячую спочатку першими виїздами на дослідження археологічних пам’яток, а потім і тривалими експедиціями.

Теплі спогади про початок справи мого життя нерозривно пов’язані не тільки з професійним навчанням. Це була школа життя. У пам’яті назавжди закарбувалися літні вечори після напруженого робочого дня: спостереження за зоряним небом на скирті сіна, пісні під гітару перед багаттям серед друзів і майбутніх колег, не помиті вчасно «літаючі тарілки», запущені Олександром Володимировичем прямісінько в річку Білоус…

Він умів не тільки передати свій досвід, зацікавити, розкрити очі на красу нашого краю, розповісти археологічні байки і бувальщину. Він був завжди присутній, контролював ситуацію пильно, але ненав’язливо, давав нам можливість самовираження і свободи вибору. Він прищеплював смак до професії, показуючи її важливість, різнобічність і таїну, що чекає на своїх дослідників. Він створював невимушену атмосферу археологічного братства, без якої було б неможливим становлення чернігівської школи археологів.

Юрій Ситий, ст. н. співробітник НУ «Чернігівський колегіум»:

Олександр Володимирович Шекун для нас був археологом, який навчив тримати лопату і розуміти, що таке археологічний об’єкт – яма, житло, сліди огорожі. Він не тільки керував розкопками, але й ніс відповідальність за школярів-гуртківців, більшість з яких уперше поїхали куди-небудь без батьків. Олександр Володимирович дав нам приклад життя в археології – розкопки, обробку матеріалу, відношення до знахідок і сміливість у виборі об’єкта для досліджень. І ті, хто обрав для себе важкий шлях на ниві археології, вважають дядю Сашу своїм учителем.

Людмила Сита, Вікторія Мудрицька.
Чернігівський історичний музей імені В. В. Тарновського

щотижневик "Семь дней"
археологія Олександр Шекун ювілей
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Общество
Наступного тижня -  з 5 по 7 березня – відбудеться традиційний, вже 18-й за ліком, обласний ярмарок «Що може жінка». Офіційне відкриття – 5 березня об 11:00 годині у Чернігівському обласному молодіжному центрі.  З приводу цього відбувся брифінг, на якому організатори заходу розповіли про деталі цьогорічного ярмарку, повідомили в Чернігівській облдержадміністрації. Ярмарок реалізується в рамках обласної Програми розвитку малого і середнього підприємництва н...
Криминал
Избитая почти три года назад девушками-подростками утверждает, что потенциальные преступницы умышленно затягивают судебное рассмотрение дела. По её словам, для этого они используют медсправки. В частности и об этом рассказывает на видео Полина Малоштан, опубликованном на портале ЧеLine. Девушка рассказывает, что на последнее судебное заседание не явились двое обвиненняемых-девушек и их защитник. Причина - болезнь последних. Из-за этого судебное рассмотрени...
Общество
Водного ресурса не будет из-за ремонта, а именно - замены задвижки. Черниговводоканал информирует, что в связи с ремонтом 26 февраля с 9:00 до 20:00 воды не будет: в переулке Павлова, 2, 4, 6, 8; в частном секторе улицы Земской, 65-103, а также на этой улице от пересечения с ул. Гетьмана Полуботка до пересечения с ул. Лазаревского; в частном секторе переулка Квартального; в частном секторе улицы Гетьмана Полуботка от пересечения с улицей Павлова до пересеч...
Общество
«Кардіохірургічне відділення для лікарень в Україні – розкіш. Але ми її маємо, – слова головного лікаря чернігівської міської лікарні №2 Володимира Фаля. Відділення не просто існує, а вже рік, як функціонує, і часто навіть більше ніж на 100 відсотків. Протягом цього часу більш ніж 200 пацієнтам зробили три сотні відкритих операцій на серці, які для України не буденність. Більшість втручань – шунтування коронарних артерій та операції на клапанах серця. Саме...
Общество
За выращивание на землях историко-культурного назначения сельскохозяйственных культур уплачено почти 300 000 грн. Соответствующая информация размещена на сайте областной прокуратуры. Правоохранители сообщают, что обвиняемый, будучи ответственным за вспахивание земель фермерским хозяйством, дал указание подчиненным выращивать сельхозкультуры на не предназначенных для этого землях. В суде же он признал свою вину полностью. Убыток (почти 300 000 грн) уже возм...
Происшествия
Пострадал сотрудник Новгород-Сиверского завода строительных материалов. У него открытый перелом левой плечевой кости, рвано-скальпированные раны левого предплечья, множественные мелкие скальпированные раны обоих кистей рук с частично оторванными ногтевыми пластинами. По информации сотрудника отдела страховых случаев управления исполнительной дирекции фонда соцстраха Черниговщины Николая Манжулы, происшествие произошло 18 февраля в цеху технического мела. Р...
Криминал
Сьогодні вночі, у міжнародному автомобільному пункті пропуску «Нові Яриловичі», правоохоронці вилучили партію цигарок білоруського виробництва, які контрабандою хотіли провезти в Україну. Про це йдеться у повідомленні Державної прикордонної служби. За кермом вантажівки «IVECO» був 43-річний громадянин Білорусі. Він віз у напівпричепі дитячі гігієнічні засоби, а про цигарки, які сховав у подвійній стелі нікому не сказав. Під час оформлення транспортного зас...
Происшествия
Минулого тижня під час пологів у Чернігівській області померла 19-річна жінка. Її родичі вважають, що введені ліки спровокували анафілактичний шок, повідомляє ТСН. Аліна навчалася у педагогічному на психологиню. З батьком дитини зустрічалася 2,5 роки. Планували побратись після народження малюка. Під час пологів цивільний чоловік був поруч. – Алінка була дуже втомлена. Пологи тривали шість годин. Я пішов, коли її повезли на кесарів о другій ночі. Коли я одя...
Происшествия
На Шерстянці сьогодні вночі сталася пожежа. Горіла припаркована біля будинку №15 на вулиці Текстильників автівка. Як повідомили в Департаменті цивільного захисту населення Чернігівської ОДА, пожежа сталася о 4:12 ранку сьогодні, 25 лютого. Горів автомобіль Ford Galaxy. Вогнем пошкоджено лакофарбове покриття кузова автомобіля, елементи двигуна та шини. Ймовірна причина пожежі – підпал.