• Головна
  • Недобудова на Валу – під знесення
11:13, 15 лютого 2020 р.

Недобудова на Валу – під знесення

Історії довгобуду «Дворянських зібрань» на Валу вже більше десяти років. Щось робити з недобудовою міська влада не може також уже не перший рік через судову тяганину з інвестором ТОВ «Айва», у якого спочатку були гроші на будівництво, потім закінчились. Сам інвестор зник з поля зору. Яка доля чекає на недобудову «Дворянських зібрань?

Суди виграли – на черзі демонтаж

2017 року Чернігівська міська рада подала низку судових позовів щодо незавершеного будівництва на території Валу. Поступово, позов за позовом, юристи міськради наближали бажане рішення – зобов’язання власника недобудови знести об’єкт і привести земельну ділянку до ладу. Це рішення було ухвалено рік тому, 14 лютого, після чого виконавча служба весь цей час вимагала від власника демонтувати недобуд, але реакція на це була нульова. Зараз міська рада отримала від виконавчої служби проєктно-кошторисну документацію на демонтаж недобудови. За словами заступника міського голови Олександра Ломака, уже розпочато підготовку до самостійного демонтування містом будівлі «Дворянських зібрань».

Недобудова на Валу – під знесення, фото-1

Наші плани щодо саме демонтажу цієї будівлі не змінились. Ми вже працюємо над тим, щоб розпочати розбір конструкцій самостійно, а вже рахунок за ці роботи направимо до власника недобудови. Ми забрали у виконавчої служби проєктно-кошторисну документацію на виконком міськради. 20 лютого плануємо передати її на управління житлово-комунального господарства та закласти в бюджет фінансування цих робіт на сесії в лютому. Далі управління ЖКГ має оголосити тендер на відповідні роботи, – каже Олександр Ломако.

Є свої за і проти

Демонтаж не єдиний вихід із ситуації, та й не найкращий, вважає виконуючий обов’язки директора КП «Чернігівбудінвест» Олександр Сердюк. На його думку, недобудову на Валу варто завершити, а не руйнувати, адже з цього можна отримати зиск у культурній сфері.

Недобудова на Валу – під знесення, фото-2

Я вважаю, що краще б добудувати та розмістити там, наприклад, фонди музею чи архіву. Нам в історичному музеї виставки та експозиції робити ніде. Там пам’ятки в підвалах законсервовані, і на об’єкті правильно все робилось. Руйнувати все те – неправильно, на мою думку. Добре, можна ж не робити там готель, як планувалось, але філіал історичного музею був би там доречний, – вважає Олександр Сердюк.

З іншої сторони, за знесення недобудови та повне відновлення ландшафту тієї території в первісному вигляді, як це і передбачає рішення суду, виступає археолог і доцент НУ «Чернігівський колегіум» імені Шевченка Олена Черненко. Вона не була на території колишнього будинку «Дворянських зібрань» з 2006–2007 років, коли проводила тут археологічну експедицію з підготовки майданчика під будівництво горезвісного готелю. Археолог вважає, якщо будівлю не знесуть, а майданчик віддадуть якійсь іншій будівельній компанії, то існує загроза побачити на Валу багатоповерхівку.

Недобудова на Валу – під знесення, фото-3

Я розумію будівельників та їх прагнення там щось побудувати, бо є величезний майданчик, який вже досліджений археологами, а це, на хвилинку, коштує не один мільйон гривень. Вони зможуть зекономити як гроші, так і час. Але якщо відкласти ідею демонтажу недобудови та передати ділянку комусь з будівельників, то є загроза побачити на Валу багатоповерхівку попри всі заборони, які діють наразі. Якщо будувати там приміщення для музею, то спочатку треба подумати про те, хто і за який кошт буде таку будівлю утримувати, – говорить пані Олена.

Аби на власні очі побачити, що наразі відбувається з тією недобудовою, ми туди відправились з Оленою Черненко, яка нам показала залишки чернігівського магістрату XVII століття та розповіла, чому будівля може бути небезпечною вже зараз, чому її все ж таки варто було б демонтувати.

 Я не була на території «Дворянських зібрань» з 2007 року, коли закінчились археологічні дослідження, не ходила туди, бо знаю, що там руйнується фундамент магістрату ХVІІ століття. Зробити з цим нічого не можу, а дивитись на це сумно, – каже Олена Черненко.

Дощі та сніг шкодять щохвилини

Найбільшою проблемою цього довгобуду є те, що будівництво завершилось на тому етапі, коли ще не встигли зробити покрівлю. Через це більше десяти років будівлю руйнували дощі та сніги.

Ще одним елементом, який заважає навіть імовірній добудові цієї споруди, стало нерівномірне та неодночасне будівництво двох частин майбутнього готелю. За словами Олени Черненко, це могло вплинути на надійність будівлі, через те що частина, яку будували швидше, могла за ці роки трохи просісти.

Ну і, звісно, варто зберегти ті залишки чернігівського магістрату ХVII століття, які з кожним днем у такому мікрокліматі все більше руйнуються та розпадаються на окремі пальчаті цеглини, які, до речі, є особливим видом цегли для того часу. Простіше кажучи, з цього кількасотрічного фундаменту вже ростуть дерева, тож нескладно уявити масштаб руйнування історичної пам’ятки… Зберегти цеглини при демонтажі всієї недобудови доволі легко, варто лише засипати ґрунтом, і це надасть можливість наступним поколінням з іншими технологіями все це музеєфікувати.

А ось зберігати фундамент того самого будинку «Дворянських зібрань» ХІХ століття, який і хотіли відтворити, уже не варто. Адже його залишки повністю були зруйновані на початку будівництва 2007 року. На той момент усе було законно, бо ті фундаменти не були пам’яткою історії та архітектури, на відміну від фундаменту магістрату, будівлю якого зводили ще для Полуботків.

Тож чекаємо на черговий виток подій навколо цієї недобудови і маємо надію, що, можливо до завершення ремонту нижньої частини Валу, недобудови, яка псує вид та історичну атмосферу навколо, уже не буде. Але це не точно…

Хронологія подій:

  • 2004 рік – депутати міськради на сесії надають в оренду ТОВ «Айва» земельну ділянку на Валу розміром у пів гектара для будівництва п’ятизіркового готелю «Дворянських зібрань»;
  • 2006 рік – розпочались археологічні розкопки цієї ділянки;
  • 2007 рік – початок будівництва готелю;
  • 2011 рік – будівництво зупинилось через брак коштів у інвестора;
  • 2017 рік – міськрада подала до суду на інвестора, аби демонтувати довгобуд;
  • 2019 рік – Чернігівський окружний суд ухвалив рішення про зобов’язання власника недобудови її демонтувати.

P.S. Тинейджерів небезпечна недобудова не лякає, а тільки приваблює. Стрибки через провалля для них звична справа.

Недобудова на Валу – під знесення, фото-11
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#недобудова #Вал #Дворянські зібрання #демонтаж
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...