• Головна
  • На старт, увага… Медична реформа!
08:55, 22 лютого 2020 р.

На старт, увага… Медична реформа!

На початку лютого розпочався процес укладення контрактів між медичними закладами і Національною службою здоров’я України. Фактично це – передостанній крок на шляху до старту другого етапу медичної реформи. Останній буде зроблено 1 квітня, коли запрацює нова система.

За кілька днів до старту контрактування в Чернігів завітали представники НСЗУ, з тим аби вивчити ситуацію щодо готовності лікарень та інших медичних установ до контрактування. Заодно розповіли багато цікавого і дещо прояснили головні питання реалізації реформи. 

На старт, увага… Медична реформа!, фото-1

Чернігівщина – серед лідерів

За словами заступниці голови Чернігівської облдержадміністрації Наталії Романової, Чернігівська область добре підготувалася до цього етапу і наразі перебуває в десятці лідерів за ключовими показниками. Зокрема, 91% медичних закладів автономізовано (тепер мають право напряму укладати угоди з НСЗУ і отримувати кошти), 93% закладів уже підключені до інформаційної системи. (це дані - на кінець січня. свіжа інформація - тут. - Прим. ред.)

Тепер головний пріоритет – пришвидшити темпи обладнання лікарень комп’ютерами. Адже система передбачає, що лікарі будуть вносити коди наданих пацієнтам послуг, щоб це відразу бачили в НСЗУ. Зрозуміло, що без комп’ютерів це неможливо.

– Це пов’язано з виділенням коштів і певними тендерними процедурами, – зазначила Наталія Романова. – На середину березня ми плануємо вийти на показник 95%.

Нові правила

Перші три місяці 2020 року медицина вторинної ланки (вузькі спеціалісти, оперативне втручання тощо) фінансується за старою системою – через державні субвенції. Але з 1 квітня запланований перехід на нові правила. Коли лікарня надасть пацієнту медичну послуг, НСЗУ заплатить за виконану роботу згідно з існуючим тарифом. Поки що точні суми – на узгодженні в Кабінеті міністрів.

– Раніше система фінансування працювала навколо ліжко-місць і не враховувала того, скільки пацієнтів скористалися послугами лікарні. Тепер філософія змінилася – у центрі системи стоїть пацієнт. І все, над чим мають працювати медичні заклади і лікарі, – це задовольнити пацієнта, – пояснює суть змін директор Департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко.

Контракти з медичними закладами будуть укладатися на певні пакети послуг. Цих пакетів – 27, і вони охоплюють практично всі напрямки. Кожен заклад зможе обрати для себе ті види послуг (хоч одну, хоч усі), які він готовий надавати пацієнтам. І якщо людина обере саме цю лікарню, вона отримає кошти за виконану роботу.

Тетяна Бойко попереджає: для того, аби отримувати медичні послуги за рахунок державних коштів, потрібно дотриматися двох умов. Перше – укласти декларацію з лікарем первинної ланки (сімейний лікар, лікар-терапевт загальної практики, педіатр). У Чернігівській області, до речі, це вже зробило 88%. Друге – отримати від свого лікаря електронне направлення до спеціаліста вторинної ланки (вузькі фахівці, оперативне втручання, діагностика тощо). Якщо ви дотримуєтеся цих умов, маєте право отримати гарантовані й оплачені державою послуги. Екстрена медична допомога буде надаватися всім, незалежно від того, чи є декларація, чи її немає.

На старт, увага… Медична реформа!, фото-2

Пріоритети – рак та інфаркт

Поки що тарифи, за якими НСЗУ буде розраховуватися з медичними закладами, не затверджені урядом. Проте вже відомо, що в пріоритеті (оплачуватимуться за підвищеними ставками) будуть чотири напрямки:

• лікування інсульту, інфаркту,

• рання діагностика онкологічних захворювань,

• допомога при пологах,

• неонатальна допомога.

Перші два – це головні причини смертності в Україні. Допомога при пологах охопить приблизно 335 тис. породіль, які народжують щороку в Україні. А щодо немовлят, то, за статистикою, кожна 15-та новонароджена дитина потребує неонатальної допомоги, яка, як правило, коштує від 100 тис. до 300 тис. грн.

У переліку гарантованих державою безкоштовних для пацієнта послуг є навіть стоматологія – ургентна (невідкладна) для дорослих і планова та ургентна – для дітей. А от косметологічні процедури та пластична хірургія – за власні кошти.

– Потрібно спочатку закрити фундамент і рухатися далі. Бо якщо у нас буде нестійкий фундамент… – зазначила начальник Управління зв’язків з громадськістю НСЗУ Лілія Гудзь.

Реформа не для всіх

Наразі, поки ще не вирішені питання тарифів на медичні послуги, остаточно невідома доля спеціалізованих закладів. Зокрема, мова йшла про санаторії, протитуберкульозний диспансер, шпиталь для ветеранів війни і так званий Чорнобильський центр, патологоанатомічне бюро…

У НСЗУ заявляють: субвенцій з 1 квітня для більшості медичних закладів не буде, але місцева влада завжди може ухвалити рішення і власним коштом утримувати певні об’єкти, які не будуть надавати послуги, що входять у пакети (а отже – не отримуватимуть коштів за них). Це – рішення чиновників на місцях. У свою чергу Наталія Романова запевнила, що мережу медичних закладів у Чернігівській області постараються зберегти максимально.

– Ми готові до реформи і будемо відстоювати всі наші заклади, – зауважила вона.

Утім конкретика прозвучала лише про обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення, який наразі зосереджений на наданні послуг трьом категоріям – спортсменам, чорнобильцям та тим, хто потребує певних генетичних досліджень. В якому форматі (або повноцінний законтрактований НСЗУ заклад, або ж як структурний підрозділ) він, за словами Наталії Романової, існуватиме.

Допомогою має стати і той факт, що фінансування медичних закладів за глобальним бюджетом (так, як це відбувається зараз) не припиниться тотально. Частина установ буде, як і раніше, отримувати протягом певного перехідного періоду кошти незалежно від кількості зробленого, а не по факту наданих послуг, як це передбачає реформа. Також для деяких буде діяти змішана система фінансування: 60% коштів, які лікарня мала раніше, їй поки гарантують, а за решту 40% доведеться змагатися з іншими, приваблюючи пацієнтів належною якістю. Можливо, деяким чернігівським закладам це допоможе утриматися на плаву.

Деталі

Багато питань у пацієнтів щодо того, як реформа буде працювати на практиці. Одне з ключових – хто і як буде контролювати якість наданих послуг і як буде з так званими благодійними внесками. За словами Лілії Гудзь, реформа пропонує новий підхід, нову ідеологію, а як вона буде реалізовуватися, залежить не в останню чергу й від пацієнта.

– Якщо у пацієнта вимагають гроші за послуги, що прописані в тарифі, за яким НСЗУ буде сплачувати кошти лікарням… ми закликаємо телефонувати за номером 16-77 і залишати офіційне звернення.

Такі звернення мають бути не анонімними – лише тоді у НСЗУ будуть підстави перевірити заклад і в разі підтвердження передати матеріали в правоохоронні органи. Така ж сама ситуація і з якістю наданих послуг. Але тут має спрацювати головний принцип реформи «Гроші ходять за пацієнтом». Людина може обирати для себе будь-яку лікарню, яка підписала угоду з НСЗУ. Для лікарні кожен пацієнт – це зароблені кошти. А кожен незадоволений пацієнт – втрата грошей, які підуть до іншого закладу, що поставився до людини з більшою увагою та професіоналізмом.

Харчування в лікарнях, витратні матеріали і ліки, які необхідні – входить у тариф, за яким НСЗУ заплатить лікарням. Для пацієнта це має бути безкоштовно.

Харчування в лікарнях, витратні матеріали (наприклад, плівка на флюорографію) і засоби, які необхідні для лікування, входять у вартість послуги. Додатково за них вимагати кошти лікарі також не мають права. Більше того, ініціатива застосувати дорожчі ліки може виходити лише від пацієнта. Але в цьому випадку – з оплатою за них.

– Пропонувати дорожчі медичні засоби лікар не може. Якщо таке є – це скарга на 16-77, – каже заступник начальника Харківського управління Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Дмитро Кущ. – Заклад пропонує лікарські засоби з національного переліку. Пацієнт може захотіти якийсь брендовий препарат, якого немає в переліку. Будь ласка. Але якщо ініціатива йде від лікаря… Не мають права. Це співпраця з фармкомпаніями.

Загалом у НСЗУ впевнені: хоча на першому етапі можливі певні труднощі, згодом система сама себе врегулює. Головне знати свої права і не дозволяти їх порушувати. Як це буде на практиці – побачимо вже після 1 квітня.

***

– Ми готові до реформи і будемо відстоювати всі наші заклади.

Наталія Романова, заступниця голови Чернігівської ОДА

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#медреформа #НСЗУ #готовність #медицина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Останні новини
Оголошення
live comments feed...