На старт, увага… Медична реформа!

На початку лютого розпочався процес укладення контрактів між медичними закладами і Національною службою здоров’я України. Фактично це – передостанній крок на шляху до старту другого етапу медичної реформи. Останній буде зроблено 1 квітня, коли запрацює нова система.

За кілька днів до старту контрактування в Чернігів завітали представники НСЗУ, з тим аби вивчити ситуацію щодо готовності лікарень та інших медичних установ до контрактування. Заодно розповіли багато цікавого і дещо прояснили головні питання реалізації реформи. 

Чернігівщина – серед лідерів

За словами заступниці голови Чернігівської облдержадміністрації Наталії Романової, Чернігівська область добре підготувалася до цього етапу і наразі перебуває в десятці лідерів за ключовими показниками. Зокрема, 91% медичних закладів автономізовано (тепер мають право напряму укладати угоди з НСЗУ і отримувати кошти), 93% закладів уже підключені до інформаційної системи. (це дані - на кінець січня. свіжа інформація - тут. - Прим. ред.)

Тепер головний пріоритет – пришвидшити темпи обладнання лікарень комп’ютерами. Адже система передбачає, що лікарі будуть вносити коди наданих пацієнтам послуг, щоб це відразу бачили в НСЗУ. Зрозуміло, що без комп’ютерів це неможливо.

– Це пов’язано з виділенням коштів і певними тендерними процедурами, – зазначила Наталія Романова. – На середину березня ми плануємо вийти на показник 95%.

Нові правила

Перші три місяці 2020 року медицина вторинної ланки (вузькі спеціалісти, оперативне втручання тощо) фінансується за старою системою – через державні субвенції. Але з 1 квітня запланований перехід на нові правила. Коли лікарня надасть пацієнту медичну послуг, НСЗУ заплатить за виконану роботу згідно з існуючим тарифом. Поки що точні суми – на узгодженні в Кабінеті міністрів.

– Раніше система фінансування працювала навколо ліжко-місць і не враховувала того, скільки пацієнтів скористалися послугами лікарні. Тепер філософія змінилася – у центрі системи стоїть пацієнт. І все, над чим мають працювати медичні заклади і лікарі, – це задовольнити пацієнта, – пояснює суть змін директор Департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко.

Контракти з медичними закладами будуть укладатися на певні пакети послуг. Цих пакетів – 27, і вони охоплюють практично всі напрямки. Кожен заклад зможе обрати для себе ті види послуг (хоч одну, хоч усі), які він готовий надавати пацієнтам. І якщо людина обере саме цю лікарню, вона отримає кошти за виконану роботу.

Тетяна Бойко попереджає: для того, аби отримувати медичні послуги за рахунок державних коштів, потрібно дотриматися двох умов. Перше – укласти декларацію з лікарем первинної ланки (сімейний лікар, лікар-терапевт загальної практики, педіатр). У Чернігівській області, до речі, це вже зробило 88%. Друге – отримати від свого лікаря електронне направлення до спеціаліста вторинної ланки (вузькі фахівці, оперативне втручання, діагностика тощо). Якщо ви дотримуєтеся цих умов, маєте право отримати гарантовані й оплачені державою послуги. Екстрена медична допомога буде надаватися всім, незалежно від того, чи є декларація, чи її немає.

Пріоритети – рак та інфаркт

Поки що тарифи, за якими НСЗУ буде розраховуватися з медичними закладами, не затверджені урядом. Проте вже відомо, що в пріоритеті (оплачуватимуться за підвищеними ставками) будуть чотири напрямки:

• лікування інсульту, інфаркту,

• рання діагностика онкологічних захворювань,

• допомога при пологах,

• неонатальна допомога.

Перші два – це головні причини смертності в Україні. Допомога при пологах охопить приблизно 335 тис. породіль, які народжують щороку в Україні. А щодо немовлят, то, за статистикою, кожна 15-та новонароджена дитина потребує неонатальної допомоги, яка, як правило, коштує від 100 тис. до 300 тис. грн.

У переліку гарантованих державою безкоштовних для пацієнта послуг є навіть стоматологія – ургентна (невідкладна) для дорослих і планова та ургентна – для дітей. А от косметологічні процедури та пластична хірургія – за власні кошти.

– Потрібно спочатку закрити фундамент і рухатися далі. Бо якщо у нас буде нестійкий фундамент… – зазначила начальник Управління зв’язків з громадськістю НСЗУ Лілія Гудзь.

Реформа не для всіх

Наразі, поки ще не вирішені питання тарифів на медичні послуги, остаточно невідома доля спеціалізованих закладів. Зокрема, мова йшла про санаторії, протитуберкульозний диспансер, шпиталь для ветеранів війни і так званий Чорнобильський центр, патологоанатомічне бюро…

У НСЗУ заявляють: субвенцій з 1 квітня для більшості медичних закладів не буде, але місцева влада завжди може ухвалити рішення і власним коштом утримувати певні об’єкти, які не будуть надавати послуги, що входять у пакети (а отже – не отримуватимуть коштів за них). Це – рішення чиновників на місцях. У свою чергу Наталія Романова запевнила, що мережу медичних закладів у Чернігівській області постараються зберегти максимально.

– Ми готові до реформи і будемо відстоювати всі наші заклади, – зауважила вона.

Утім конкретика прозвучала лише про обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення, який наразі зосереджений на наданні послуг трьом категоріям – спортсменам, чорнобильцям та тим, хто потребує певних генетичних досліджень. В якому форматі (або повноцінний законтрактований НСЗУ заклад, або ж як структурний підрозділ) він, за словами Наталії Романової, існуватиме.

Допомогою має стати і той факт, що фінансування медичних закладів за глобальним бюджетом (так, як це відбувається зараз) не припиниться тотально. Частина установ буде, як і раніше, отримувати протягом певного перехідного періоду кошти незалежно від кількості зробленого, а не по факту наданих послуг, як це передбачає реформа. Також для деяких буде діяти змішана система фінансування: 60% коштів, які лікарня мала раніше, їй поки гарантують, а за решту 40% доведеться змагатися з іншими, приваблюючи пацієнтів належною якістю. Можливо, деяким чернігівським закладам це допоможе утриматися на плаву.

Деталі

Багато питань у пацієнтів щодо того, як реформа буде працювати на практиці. Одне з ключових – хто і як буде контролювати якість наданих послуг і як буде з так званими благодійними внесками. За словами Лілії Гудзь, реформа пропонує новий підхід, нову ідеологію, а як вона буде реалізовуватися, залежить не в останню чергу й від пацієнта.

– Якщо у пацієнта вимагають гроші за послуги, що прописані в тарифі, за яким НСЗУ буде сплачувати кошти лікарням… ми закликаємо телефонувати за номером 16-77 і залишати офіційне звернення.

Такі звернення мають бути не анонімними – лише тоді у НСЗУ будуть підстави перевірити заклад і в разі підтвердження передати матеріали в правоохоронні органи. Така ж сама ситуація і з якістю наданих послуг. Але тут має спрацювати головний принцип реформи «Гроші ходять за пацієнтом». Людина може обирати для себе будь-яку лікарню, яка підписала угоду з НСЗУ. Для лікарні кожен пацієнт – це зароблені кошти. А кожен незадоволений пацієнт – втрата грошей, які підуть до іншого закладу, що поставився до людини з більшою увагою та професіоналізмом.

Харчування в лікарнях, витратні матеріали і ліки, які необхідні – входить у тариф, за яким НСЗУ заплатить лікарням. Для пацієнта це має бути безкоштовно.

Харчування в лікарнях, витратні матеріали (наприклад, плівка на флюорографію) і засоби, які необхідні для лікування, входять у вартість послуги. Додатково за них вимагати кошти лікарі також не мають права. Більше того, ініціатива застосувати дорожчі ліки може виходити лише від пацієнта. Але в цьому випадку – з оплатою за них.

– Пропонувати дорожчі медичні засоби лікар не може. Якщо таке є – це скарга на 16-77, – каже заступник начальника Харківського управління Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Дмитро Кущ. – Заклад пропонує лікарські засоби з національного переліку. Пацієнт може захотіти якийсь брендовий препарат, якого немає в переліку. Будь ласка. Але якщо ініціатива йде від лікаря… Не мають права. Це співпраця з фармкомпаніями.

Загалом у НСЗУ впевнені: хоча на першому етапі можливі певні труднощі, згодом система сама себе врегулює. Головне знати свої права і не дозволяти їх порушувати. Як це буде на практиці – побачимо вже після 1 квітня.

***

– Ми готові до реформи і будемо відстоювати всі наші заклади.

Наталія Романова, заступниця голови Чернігівської ОДА

медреформа НСЗУ готовність медицина
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко запропонував підлеглим поспілкуватися з директорами чернігівських магазинів продуктових великих мереж щодо можливості встановлення особливих графіків роботи. Мер Чернігова звернув увагу керівника «Муніципальної варти» Віталія Хрустицького на те, що надходить багато скарг на магазини мережі «АТБ» щодо недотримання кількості покупців одночасно в торговому залі і, відповідно, дистанції між ними. – Я розумію: є бажа...
Происшествия
Упродовж минулої доби вогнеборці підрозділів управління ДСНС у Чернігівській області ліквідували 32 пожежі, що виникли внаслідок необережності громадян у поводженні з вогнем, а також спалювання сміття і сухої рослинності. Площа, пройдена вогнем склала майже 80 га. У вогні загинула людина. Трагедія сталася 7 квітня. О 16:05 на відкритій території у селі Адамівка Носівського району сталося загоряння сухої трави. На місці пожежі було виявлено обгоріле тіло мі...
Общество
У Прилуках місцева влада створила міський центр допомоги самотнім людям, малозабезпеченим сім'ям, дорослим і дітям з інвалідністю, повідомили в регіональному відділенні Асоціації міст України. Основним завданням центру є допомога найбільш вразливим верствам населення. Їх забезпечують продуктами харчування першої необхідності – цукром, крупами, борошном, рослинною олією, чаєм, макаронними виробами, тощо. Продукти надали підприємства та підприємці міста, що...
Общество
Жителі гуртожитку на вулиці Белова у Чернігові викликали поліцію, бо підозрюють сусідів у порушенні умов самоізоляції. У гуртожитку проживає жінка, яка їхала в одній машині разом із чоловіком з Корюківки, у якого виявили коронавірус. Жінку з родиною відправили на самоізоляцію. Однак живе родина у гуртожитку блочного типу. Кухнею та санвузлом вони користуються разом із іншими родинами, адже в блоці 7 кімнат. Про це повідомляє Суспільне Чернігів, з посилання...
Общество
На час дії карантинних заходів у громадах області проводиться санітарна обробка вулиць та громадських місць. Зокрема, такі заходи у боротьби з поширенням коронавірусу вживають в Коропі, де обробили центральну площу і головні дороги. Також санітарну обробку центральних вулиць, пішохідних тротуарів та місць загального користування проводять в Ічні. У Гончарівській ОТГ двічі на тиждень працівники місцевого комунального підприємства дезінфікують майданчики та...
Общество
Великий резонанс викликали нещодавно прийняті постановою №211 норми щодо обмежень стосовно громадян, яким більше 60 років. Тому Кабінет Міністрів України та Чернігівська ОДА детально відповідає на питання, які найбільше турбують людей цієї вікової групи. Чи можна людям 60 років та більше виходити на вулицю? Люди від 60 років зараз мають перебувати вдома. Також вони мають утримуватися від контактів з іншими особами, окрім тих, з якими вони спільно проживают...
Общество
У чернігівському козацькому кафедральному соборі святої великомучениці Катерини Православної церкви України провели панахиду за усіма воїнами, які в березні цього року загинули в боях за незалежність України. Про це йдеться у повідомленні на офіційному сайті Чернігівської ОДА. Захід був проведений відповідно до вимог карантину, а архієпископ Чернігівський і Ніжинський ПЦУ Євстратій відправив поминальну панахиду, під час якої згадав про кожного з дванадцяти...
Реклама
Основатель тренинговой компании «OVITTA», бизнес-тренер, эксперт по персональной эффективности Николай Сапсан ломает стереотипы о дисциплине, мотивации и работе НАД собой. Я абсолютно уверен, что не нужно себя менять - вы абсолютно уникальны и неповторимы. Говорят, что работать нужно НАД собой, в этом и скрыта основная ошибка. Работать нужно именно С собой - это главный ключ к перезагрузке мышления. Если вы действительно готовы к трансформации своего мышле...
Общество
Одним з органів по піклуванню за самотніми людьми похилого віку, які вже потребують сторонньої допомоги, є територіальні центри соцобслуговування Деснянської та Новозаводської районних у місті Чернігові рад та їх фахівці. Про це повідомляє пресслужба Чернігівської міськради. Зокрема, у Деснянському терцентрі 96 соцпрацівників обслуговують на дому більше 1 000 підопічних, у Новозаводському – 85 соцпрацівників на 884 підопічних. Тобто кожен працівник приноси...