• Головна
  • Рятуємо серця: про роботу кардіохірургії в Чернігові
16:05, 25 лютого 2020 р.

Рятуємо серця: про роботу кардіохірургії в Чернігові

«Кардіохірургічне відділення для лікарень в Україні – розкіш. Але ми її маємо, слова головного лікаря чернігівської міської лікарні №2 Володимира Фаля. Відділення не просто існує, а вже рік, як функціонує, і часто навіть більше ніж на 100 відсотків.

Протягом цього часу більш ніж 200 пацієнтам зробили три сотні відкритих операцій на серці, які для України не буденність. Більшість втручань – шунтування коронарних артерій та операції на клапанах серця. Саме ж відділення – 11-те в рейтингу з майже 40 кардіохірургій України і конкурує з Києвом, Львовом та Одесою.

Медицина – це не спорт, – стверджує керівник відділення кардіохірургії Чернігівської міської лікарні №2 Ігор Венгер. – У своїй роботі ми не змагаємося, а рятуємо життя та здоров’я людей. Так, у будь-якій спеціальності – чи то хірургія, чи то машинобудування, чи будь-що – є речі більш складні і більш прості. Так і в кардіохірургії – є операції рутинні, але на них припадає левова частка. Є і більш ексклюзивні, які виконуються рідко через те, що відповідні патології не часто трапляються. Але ми можемо і вміємо їх лікувати. Причому деякі складні операції, які виконує наше відділення, не завжди в змозі робити у столичних медзакладах. До речі, зараз чимало так званих комбінованих операцій, коли необхідно виправити декілька проблем із серцем. Це коли і клапани страждають, і коронарні судини, може бути й аневризма лівого шлуночка післяінфарктна. Ми можемо під час одного оперативного втручання повністю оздоровити серце – і протезування, і шунтування зробити за один раз.

Про життєвий вибір

– Мій шлях у кардіохірургії був довгий ті тернистий. 1992 року я поступив до Одеського медичного університету, який через шість років закінчив за спеціальністю «лікувальна справа». Інтернатуру проходив у якості анестезіолога. Анестезіологом загальної практики працював п’ять років і стільки ж – кардіоанестезіологом. Але мені завжди подобалось лікувати руками, подобалась хірургія. Я п’ять років спостерігав за кардіоопераціями, і бажання стати кардіохірургом було все більше і більше. Врешті-решт вирішив, що треба міняти свій фах, – пройшов ще одну спеціалізацію в Інституті серцево-судинної хірургії імені Амосова. І вже після цього майже 10 років займаюсь саме кардіохірургією.

Про першого пацієнта

– Звичайно, пам’ятаю першого пацієнта. Це була операція з шунтування коронарних артерій. Три коронарних шунти. І операція пройшла вдало. Взагалі щодо першого пацієнта: тут як подивитись, оскільки є, як то кажуть, самостійне плавання, а є – під наглядом. І це дві різні речі. Вважаю, що по-справжньому самостійна робота в мене розпочалась у Чернігові. Хоча й досвід в інституті Амосова – дуже цінний.

Про Чернігів

– Кардіохірургічне відділення на Чернігівщині – це ідея нашого головного лікаря Володимира Фаля. Він плекав її багато років і прагнув, щоб кардіохірургія з’явилась у лікарні. Саме з його сторони було зроблено багато різної роботи, щоб відділення з’явилося. Але реальність така, що одного бажання замало. Чималу роль у відкритті відділення також зіграла підтримка директора інституту серцево-судинної хірургії Василя Лазоришинця. За його допомоги була виділена апаратура, яка дала поштовх до самостійної роботи.

   Мені завжди подобалось працювати самостійно, приймати рішення і нести за них відповідальність. Знаючи про це, Василь Лазоришинець запропонував мені приїхати до Чернігова на два місяці у відрядження, подивитися, чи є в області потенціал та чи зможу я працювати, та і взагалі, як кажуть, розвідати обстановку. За час відрядження з колегами з інституту Амосова, які допомагали, було зроблено близько 20 операцій. Колеги були тут, оскільки на той час Чернігів не мав відповідних спеціалістів, їх готували. Ну а через два місяці вже зрозумів, що потенціал є, необхідність є – і працювати на належному рівні я зможу.

Про перспективу

– Микола Амосов казав, що кардіохірург приречений на те, щоб усе своє життя здобувати нові знання. Можливо, це стосується не тільки кардіохірургів, а й інших, мабуть і не тільки медичних спеціальностей. Але якщо відділення, будь-яке, не хоче бути у регресі, бажає прогресувати, то необхідно постійно здобувати нові знання. Зрозуміло, на місці стояти не будемо – тільки вперед, щоб відточити свою майстерність ще більше і допомогти знову ж таки якомога більшій кількості людей.

***

Якщо виходити зі статистики, то на Чернігівщині необхідно робити від 800 кардіохірургічних втручань. Поки що ми на цю цифру не вийшли.

***

- У 2019 році за допомоги облдержадміністрації придбали обладнання, яке дозволяє виконувати мініінвазивні операції з пластики, протезування мітрального клапана. Тепер і шунтування коронарних артерій можемо робити також через маленький розріз. Тому у 2020 році будемо рухатися і в цьому напрямку, розвивати мініінвазивну кардіохірургію.

Довідка:
Мініінвазивна хірургія – альтернатива традиційним хірургічним операціям; втручання відбувається через точкові надрізи тканин або природні отвори. Це зменшує травмування, що дозволяє людині швидше відновитися після операції.

Про медичний туризм

- Хтось шукає, де дешевше, хтось – де краще чи ще щось. У когось є можливість – їде за кордон. Це вже сам хворий вирішує. І знову ж таки направлення ніхто не відміняв. Що ж до приїжджих, то у нас були пацієнти, наприклад, із Київської, Вінницької, Житомирської областей.

   Сарафанне радіо спрацьовує. Та і взагалі щодо якості: наш результат, який був оголошений на відповідному щорічному звіті, наше місце серед кардіохірургій країни – тому підтвердження.

Звернення до людей

- У мене є побажання до людей, до читачів: краще лікуватися на ранніх стадіях – це набагато простіше у першу чергу для самого пацієнта, ніж коли хвороба запущена, а резервні можливості організму майже вичерпані. Тому за найменших проявів взагалі будь-якого захворювання – не займайтесь самолікуванням, а звертайтесь до спеціалістів. Тоді і відсоток вилікуваних, які повернулись до повноцінного життя, буде значно вищий, ніж є зараз.

   Любіть більше себе, а не ті речі, які ви купуєте. Вони були, є і будуть. І до речі, люди ж про них піклуються: роблять, наприклад, техогляди, ремонт. А до свого життя та здоров’я треба ставитися ще більш відповідально, а не зневажливо.

Контролюйте, що ви їсте, п’єте, ведіть здоровий спосіб життя, відмовтесь від шкідливих звичок. І ще раз закликаю: якщо є проблема зі здоров’ям – не затягуйте, звертайтесь до медиків по допомогу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кардіохірургія #Ігор Венгер #інтерв'ю #Друга міська лікарня
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...