Ціни в Чернігові – угору, ринки закриті

Продовольча паніка двотижневої давнини, коли люди масово напередодні карантину помчали скуповувати продукти харчування та інші товари першої необхідності (зокрема, туалетний папір), висміювалася пересічними людьми, що не піддалися «шаленому шопінгу» і засуджувалася політиками. Утім, як виявилося, хто встиг запастися – учинив не так уже й невиважено, адже зараз поповнити запаси стало значно складніше в усіх відношеннях – фінансовому, організаційному, часовому…

Протягом кількох останніх днів журналісти «Семи днів» побували в магазинах найбільших мереж, що представлені в Чернігові, і перевірили наявність продуктів на полицях, ціни на найбільш затребувані товари, а також загальну атмосферу.

Без натовпу, але й без обмежень

З усіх пройдених магазинів (а це «ЕКО-Маркет», «АТБ», «Союз» «Квартал», «Сільпо» та «Седам») лише одного разу нас зупинив охоронець на вході і попросив зачекати ззовні, поки з приміщення не вийде хтось з уже присутніх там покупців. Це сталося в невеличкому за площею «Союзі» неподалік перехрестя вулиць Рокоссовського та 1 Травня. Магазин тут і у звичайному режимі затісний, тож в умовах карантину такі заходи безпеки цілком виправдані. Принаймні ніхто з чотирьох людей у черзі, що вишикувалася за дверима, не обурювався.

Утім відсутність обмежень на кількість покупців не означає натовпу. Чи то люди дійсно прислухалися до закликів влади і медиків лишатися вдома, чи вже встигли запастися на кілька тижнів наперед, але дотримуватися рекомендованої дистанції 1,5–2 метри було зовсім нескладно. Єдине, чого не вистачало, – якихось обмежувальних стрічок чи наліпок на підлогу, які би зупиняли «переслідувачів» на касі. Такі наліпки, наприклад, є у відділеннях Укрпошти та «Нової пошти». Для супермаркетів теж було би доречно.

Дефіциту немає

Порожніх полиць в обійдених нами супермаркетах також майже немає. Як не дивно, але великі прогалини були в найбільшому з відвіданих магазинів – «Сільпо», що працює у приміщенні ТРЦ «Голлівуд». Тут кидався у вічі «вакуум» на полицях з більш бюджетними крупами, борошном та макаронними виробами. При цьому продукція інших виробників з цінами на 20 % вище була присутня в потрібній кількості. І не вдалося знайти такого стратегічно важливого продукту, як рибні консерви, які на той час мали би продаватися за акцією зі знижкою 10 грн на баночці (знижка до 30 %). Утім цей товар довготривалого зберігання з такою акційною ціною і в звичайних умовах швидко розкуповується, кажуть продавці.

В інших магазинах помітнішими стали працівники, що розставляють товар на полицях: у них дійсно стало більше роботи. Наприклад, у «Союзі» нам пояснили, що продуктів достатньо, але тепер доводиться частіше його виносити в торгову залу з підсобок. Іноді не встигають – і може скластися враження дефіциту. Тож якщо ви чогось не знайшли, звертайтеся до продавців. Є велика ймовірність, що товар винесуть.

– Люди в нас, як і в інших магазинах, скуповуються пристойно. Більшість з наших покупців роблять покупки на 400 гривень і вище. Реально видно, що запасаються і бояться цього коронавірусу. Дефіциту продукції в нас немає. Крупи, макарони, туалетний папір – усе популярне у нас є. Ціни в нас у більшості своїй теж не піднялись, – коментує умови роботи продавчиня «Седаму» на вулиці Савчука Олена. – Звичайно, щось могло здорожчати, але це несуттєві коливання. Окрім вищезгаданих товарів наші покупці запасаються і побутовою хімією – зубною пастою, пральним порошком, милом тощо. Наші люди думають, що нічого страшного в гречці, яка зіпсується, немає – головне, щоб їх ця хвороба не дісталась.

Ціни ростуть

Найчастіше нарікання від чернігівців чути на зростання цін на найбільш популярні товари (цукор, крупи, олію, овочі борщового набору – картоплю, цибулю, капусту) в магазинах мережі «АТБ». Пройшовшись по супермаркетах, можемо підтвердити: як правило, найвищі цифри на цінниках саме тут. Продавці пояснюють: оскільки магазин був чи не найдешевшим, то під час першої хвилі паніки люди побігли купувати продукти саме сюди. А поповнювати запаси вже довелося за вищим курсом долара і відпускних цін у постачальників. В інших магазинах, де попит на початку був не настільки високий, мовляв, ще й досі розпродають залишки продуктів.

А за день цю інформацію пресслужба компанії підтвердила офіційно. В «АТБ» повідомили, що у зв’язку з карантином клієнти супермаркетів «можуть зіткнутись з підвищенням цін на продукти і товари першої необхідності. Зокрема, картопля, капуста, цибуля, морква подорожчали на 35–128 %, цукор – на 8 %, макаронні вироби – на 9,5 %, пшенична крупа – на 11 %, гречка – на 51 %, борошно – на 5 %, яйця – на 6 %.

Представники «АТБ» наголосили, що ці заходи є вимушеними. Причина – різке підвищення закупівельних цін від постачальників. Також наголошується, що ціни зросли для всіх операторів українського ринку роздрібної торгівлі. Постачальники у свою чергу нарікають на складність доставки товарів у період карантину.

Ще один фактор цін – в «АТБ» продають зазвичай уже фасовану продукцію, тоді як інші маркети пропонують ваговий товар.

Утім багато де можна знайти продукти за старими цінами. Наприклад, у «Кварталі» на вулиці Рокоссовського» вихідними можна було без проблем купити рис за ціною менше 20 грн за 900 г, а в «ЕКО-Маркеті» на 1 Травня – борошно по 27 грн за 2 кг. І це – продукти в упаковці. На вагу – значно дешевше.

Більше порядку

До речі, у тому ж «ЕКО», «Кварталі» чи «Сільпо», де донедавна звичайною практикою була торгівля «на вагу» (крупи, цукор, борошно і навіть печиво!) на умовах самообслуговування, тепер усе розфасовано продавцями. Абсолютно правильний хід, на який варто було піти й без карантину, особливо зважаючи на велику кількість хворих на туберкульоз у нашому регіоні. Сподіваємося, така практика залишиться і після того, як обмежувальні заходи перестануть бути актуальними. Це все ж таки питання безпеки.

Ціни в чернігівських магазинах

 • Олія – від 23 до 29 грн (залежно від марки та обсягу – від 0,75 до 0,9 л)
 • Цукор (ваговий) – від 12 до 13,5 грн/кг
 • Сіль – від 5 до 7 грн/кг
 • Яйця – від 10 до 15 грн/десяток
 • Борошно (вагове) – від 9 до 9,5 грн/кг (фасовані упаковки по 2 кг – від 27 до 35 грн)
 • Куряче філе – від 80 до 97 грн/кг
 • Рис – від 18 до 28 грн/кг
 • Гречка – від 24 до 32 грн/кг
 • Капуста – від 5 до 8 грн/кг
 • Буряк – від 5 до 7 грн/кг
 • Морква – від 4 до 7,5 грн/кг
 • Цибуля – від 14 до 18 грн/кг
 • Картопля – від 10 до 16 грн/кг

Базари закриті

Частково на ціну овочів, молокопродуктів і м’яса могли би вплинути люди, що продають на ринках продукцію, вирощену вдома. Утім від 24 березня всі ринки (у тому числі продовольчі) в Чернігівській області закрито.

Про таке рішення обласної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій розповів у понеділок, 23 березня, голова Чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко. За його словами, звернення з проханням призупинити роботу ринків були направлені в усі райони області. Саме там мали проконтролювати виконання цього рішення. У свою чергу міський голова Чернігова Владислав Атрошенко додав, що в багатьох областях ринки не працюють і за цим слідкує поліція.

Уже наступного дня Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства виступило з критикою такого рішення. Про це заявив заступник голови міністерства Тарас Висоцький.

– Ми виступаємо за те, щоб не обмежувати продовольчі ринки, крім того, у цей перелік важливо додати реалізацію насіння, засобів захисту рослин, саджанців та ветпрепаратів, – зазначив чиновник.

– Підприємства, які працюють у сфері сільського господарства та харчової промисловості, мають особливу важливість для забезпечення продовольчої безпеки, тому їхня діяльність не буде обмежуватися, – додав Тарас Висоцький.

Утім станом на 25 березня ринки Чернігова не працюють уже другий день. Як наслідок, відчувається дефіцит картоплі. Зокрема, на сайтах «другий хліб» пропонують уже за ціною від 15 грн за кілограм. Автори оголошень з нижчими цифрами навіть не відповідають на повідомлення.

Офіційна частина

Офіційні повідомлення йдуть у розріз з реальністю. Зокрема, обласне Територіальне відділення Антимонопольного комітету України заявило про щоденний моніторинг цін на основні групи продуктів харчування і закликало торговельні мережі та аптечні заклади Чернігова «утриматись від необґрунтованого підвищення роздрібних цін на соціально значущі продукти харчування та ліки».

Зі свого боку Департамент розвитку економіки та сільського господарства Чернігівської ОДА заявив про щомісячний моніторинг цін на основні продовольчі товари, що реалізуються в роздрібній мережі та на продовольчих ринках (за даними райдержадміністрацій та виконкомів міських рад).

Також відзвітувало Міністерство економіки. Тарас Висоцький розповів: відомство що два дні робить зріз по торговельних мережах та опитує ритейлерів на предмет наявності продуктів харчування та товарів першої необхідності.

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко під час брифінгу нарікав на те, що в Україні було скасовано державний контроль за цінами, проте в Кабміні повідомили: на період дії карантину на уряд покладено обов’язок забезпечити в межах чинного законодавства контроль за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.

Моніторингу підлягає наявність наступних продуктів харчування: це пшеничне борошно вищого сорту, хліб з цього борошна, хліб з пшеничного борошна I сорту, хліб житньо-пшеничний, макаронні вироби (вермішель з борошна пшеничного вищого сорту), крупи гречані, рис, яловичина I категорії, свинина, сало, птиця, варена ковбаса I сорту, молоко жирністю 2,5 %, сметана жирністю 20 %, м’який сир, масло, курячі яйця, цукор-пісок, соняшникова олія, картопля та сіль.

До речі, імпортні продукти можуть подорожчати

Ціни на імпортні продукти найближчим часом можуть вирости через девальвацію гривні, яка відбулася на тлі епідемії коронавірусу у світі та Україні. Про це повідомила пресслужба «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ).

«Внаслідок девальвації вітчизняної валюти ціни на імпортну агропродукцію найближчим часом, ймовірно, можуть вирости та втратити конкурентоспроможність на українському ринку», – ідеться в повідомленні.

За даними УКАБ, повністю залежить від імпорту наявність на внутрішньому ринку цитрусових і бананів – цієї продукції минулого року Україна закупила 358 тис. і 281 тис. тонн відповідно. Крім того, 96 % всієї замороженої риби на українському ринку імпортного походження – у 2019 році до країни завезли 285 тис. тонн цієї продукції. За підсумками минулого року Україна закупила за кордоном 83 % замінників тютюну (60,6 тис. тонн), 79 % тютюнової сировини (45 тис. тонн), 80 % спирту етилового (66 тис. тонн), 39 % вина (58 тис. тонн), 27 % шоколаду (33,6 тис. тонн).

Також експерти УКАБ прогнозують, що споживачі почнуть шукати більш прийнятні за ціною альтернативи, що дасть перспективи вітчизняним виробникам насіння, вина, фруктів, овочів та інших продуктів.

Еженедельник "Семь Дней"
карантин коронавірус магазини ціни торгівля
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Муніципальна варта продовжує демонтажі кіосків, встановлених незаконно. Тільки з початку року за участі комунального підприємства було демонтовано понад 30 кіосків. Такі дані оприлюднила пресслужба комунальників. Об’єкти, що підлягають демонтажу, спочатку розглядаються спеціальною комісією та затверджуються рішенням виконкому міської ради. Також, відповідно до рішення виконкому, власникам цих тимчасових об’єктів встановлено строк добровільного демонтажу. У...
Спорт
25-річний форвард «Інгульця» Ніка Січінава визнаний найкращим гравцем сезону 2019-2020 у Першій лізі за підсумками голосування клубів – учасників ліги. Традиційне голосування проходило за звичною схемою: кожен з 16 клубів отримав анкету, в якій міг вказати свою трійку фаворитів (як правило це роблять тренер або капітан команди). За 1-е місце організатори дають 3 бали, за друге – 2, за третє – 1. Тобто, теоретичний максимум – 45 очок (за своїх голосувати мо...
Общество
Національний історико-культурний заповідник "Качанівка" на два тижні припиняє екскурсійне обслуговування. Про це йдеться на Facebook-сторінці заповідника. Причиною тому стало загострення ситуації з коронавірусної інфекції COVID-19 в області. З метою запобігання поширенню коронавірусу, заповідник припиняє екскурсійне обслуговування на період з 13 до 26 серпня 2020 року. Проте, заповідник можна буде відвідати самостійно.
Происшествия
Сьогодні, 13 серпня на кінцевій зупинці громадського транспорту біля Чернігівської міської лікарні №2 правоохоронцям довелося евакуювати транспортний засіб, який заважав проїзду громадського транспорту. Як повідомили у патрульній поліції, до них зателефонував один з водіїв тролейбуса і заявив, що на кінцевій зупинці громадського електротранспорту припаркований легковик перешкоджає проїзду. Залишене авто до того ж стояло на смузі руху для маршрутних транспо...
Общество
За минулу добу в Чернігівській області зафіксували 27 нових діагнозів COVID-19. Про це повідомляє Чернігівська ОДА з посиланням на Управління охорони здоров'я. ПЛР-тестування підтвердило коронавірус у шести чернігівців, по п'ять випадків зафіксовано у Ніжині та Прилуках, чотири - у Козелецькому районі, три у Чернігівському, по одному - в Ічнянському, Менському, Носівському та Прилуцькому районах. З них семеро перебувають на госпіталізації у Чернігівській Ц...
Происшествия
Днями на перехресті вулиць Кільцевої та Захисників України сталася ДТП за участі двох іномарок. Про це повідомляє Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА.  Зіткнулись BMW 525 D та FIAT DOBLO CARGO. Внаслідок пригоди обидва водії отримали тілесні ушкодження. Їх було доставлено до КНП "Чернігівська міська лікарня №1".
Общество
Заробити від 500 євро і більше на місяць у Чернігові – цілком реальна можливість. Служба зайнятості склала рейтинг професій, представникам яких роботодавці готові платити хороші гроші. З пом'якшенням карантину бізнес поступово відновлює діяльність, і пропозицій роботи стає більше. Нові вакансії у базі даних обласної служби зайнятості з'являються постійно. Більшість з них – з мінімальним розміром заробітної плати або наближеним до нього. Проте є й високоопл...
Криминал
Деснянський районний суд днями призначив покарання для злодіїв, які поцупили чуже майно. Про це повідомляє Чернігівська місцева прокуратура. Так неодноразово раніше судимий чоловік мешканець Чернігова 1967 року народження отримав ув’язнення за злочин, що трапився у березні минулого року. Тоді зловмисник вибив вхідні двері квартири в одному з будинків на  вулиці Рокосовського у Чернігові та виніс звідти ноутбук. В судовому засіданні обвинувачений свою вину...
Общество
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко провів зустріч з інвестором Анатолієм Долеско, який зацікавлений у створенні на території «ЧеЗаРи» технопарку та веденні там активної бізнесової діяльності. Сторони підписали меморандум про співпрацю, повідомили у міській раді. Станом на сьогодні «ЧеЗаРа» накопичила 55 мільйонів гривень боргів, майже 30 з яких – це невиплачені заробітні плати. Останніми роками основною діяльністю підприємства було виконання замо...