• Головна
  • Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?
11:07, 25 травня 2020 р.

Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?

Одними з перших, хто пішов на карантин у Чернігові, стали заклади культури: театри, кінотеатри, філармонія, Палац культури, музеї тощо. Вони й досі перебувають на жорсткому карантині, але нам стало цікаво, чи зачепили чернігівських культурних діячів послаблення обмежень, які діють в Україні у зв’язку з коронавірусом. Про карантинне життя та перспективи виходу з нього ми поговорили з низкою людей, які так чи інакше дотичні до культурного середовища нашого міста.

Бухгалтери працюють

Найбільш затребуваними професіями в культурній сфері під час карантину стали бухгалтери, юристи та кадровики. Адже без них ніхто не зможе оформити часткову виплату зарплатні, відпустку чи подібні операції. Творчі ж люди залишаються поза межами своїх культурних домівок та очікують на якнайшвидше повернення на сцену. Більшість з чернігівських артистів перебувають на так званому простої, або ж у відпустці (оплачуваній чи ні – залежить від закладу культури).

Чернігівський обласний академічний музично-драматичний театр імені Шевченка зараз у повному складі в щорічній оплачуваній профспілковій відпустці.

Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?, фото-1

– Ми вчасно отримали всі відпускні, тому могли спокійно відпочивати, а не працювати дистанційно. У нас вийшла така ситуація: або у відпустку йдуть усі, або ніхто. Тому з 2 травня ми у відпустці. Щодо репетицій, то актори почали проводити онлайн-репетиції тільки-но ввели карантин. Репетиції ж на сцені через те, що ми пішли у відпустку, поки розпочати не можемо, хоча Кабмін це дозволив за певних умов. Справжній репетиційний процес розпочнемо на початку червня, коли вийдемо з офіційної відпустки, звичайно, з дотриманням усіх протиепідемічних вимог, – зазначив генеральний директор театру Сергій Мойсеєнко

Карантин не привід зупиняти ремонт

У Чернігівській філармонії творчий процес також так і не розпочався, адже деякі колективи не відповідають тій кількості людей, що дозволена Кабінетом міністрів для репетицій.

Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?, фото-2

– Так, Кабмін дозволив репетиції в кількості 50 чоловік, з дотриманням протиепідемічних вимог, але ми чисто технічно не можемо виконати всі ці умови. У нас є колективи по 70 чоловік – і як ми їм організуємо репетицію? Тому поки ми на простої до 22 травня, а далі буде видно. Під час простою нам зберігають не менше двох третин посадового окладу. Ми очікуємо від уряду чергового послаблення в культурній сфері, аби ми змогли розпочати хоч якусь роботу зі своїми колективами, – сказав генеральний директор Філармонійного центру Сергій Теребун.

Також він додав, що хоч на дворі й карантин, але поточний ремонт будівлі філармонії ніхто не зупиняв і окрім чергових та бухгалтерів там завжди знаходяться два-три будівельники.

«Наркомани сцени»

Усі творчі люди, а особливо актори, завжди потребують глядацької енергії, від якої заряджаються, як від батарейки. Карантин лишив їх цього, і аби глядач зовсім не забув про існування акторів, артистів, співаків та просто творчих людей, більшість з них на карантині виходили зі своїм творчим доробком в онлайн.

– Щодо наших вистав, то ми чекаємо на те рішення уряду, яке б нам дозволило проводити їх, розсадивши наших глядачів хоча б через одного. Пів залу – це вже непогана аудиторія після місяців карантину. Актори – це ж у гарному розумінні «наркомани сцени». Вони без неї жити повноцінно не можуть і вже дуріють удома без свого глядача, – каже пан Мойсеєнко.

Свої виступи викладали в інтернет і артисти міського Палацу культури та тої ж Чернігівської філармонії. Вони це приурочили до Дня пам’яті та примирення, Дня пам’яті жертв депортації кримських татар, Дня Європи, Дня Матері тощо. Але це все одно не те у порівнянні з повним залом глядачів, які тобі аплодують стоячи. Це розуміє і місцева влада.

Чернігівська культура зараз «мертва»

За словами начальника управління культури та туризму Олександра Шевчука, він у постійній комунікації з владою, але прогнозувати, коли знову відновляться концерти та вистави у закритих приміщеннях, майже нереально. Проте він запевняє, що по можливості буде лобіювати якнайшвидше відновлення культурних заходів, хоча би просто неба.

Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?, фото-3

– Наразі дуже важко щось прогнозувати, і тому мене запевняють, що до вересня навіть не варто щось планувати хоч у приміщенні, хоч на відкритому повітрі. Якщо чесно, я не дуже розумію цю позицію, бо якщо вже можна проводити ті ж туристичні екскурсії групами до восьми осіб, то чому не можна організувати умовний концерт чи якусь активність на відкритому просторі. З масочним режимом та без великого скупчення людей це цілком реально зробити. Можливо, трохи пізніше так воно і станеться, але зараз ніхто не дає ніяких гарантій, – говорить Олександр Шевчук.

Також він додає, що, на жаль, зараз культура в Чернігові по суті мертва, і її потрібно якнайшвидше відроджувати. Але у пана Шевчука є побоювання, що у нових постановах Кабміну про культурну сферу можуть не згадати, що загрожує продовженням карантину в цій сфері.

– Культуру ж не можна руками помацати, а якщо не можна помацати, то функціонування культурної індустрії можуть так і не прописати. Але надія помирає останньою, тому ми чекаємо на послаблення карантину 22 травня або 1 червня і так далі і хочемо бачити там пункти щодо культури. Особисто я за заходи на відкритому повітрі, у певному камерному режимі, і я буду лобіювати це питання, щоб паралельно з покращенням епідемічної ситуації відбувались і якісь культурні заходи, – вважає пан Шевчук.

Артисти ставляться з розумінням

Заходом, який одним з перших може відновити свою роботу при нових послабленнях, є фестиваль «Зелена Сцена». Він мав стартувати грандіозним вечором американської музики вже у травні, але ще на початку квітня організатори зрозуміли, що як мінімум вчасно розпочати фестиваль вони не встигнуть.

Чернігівська культура на паузі: коли запрацюють театри та концертні зали?, фото-4

– Ми сподіваємось, що цього року ще встигнемо запустити фестиваль. Звичайно, бачимо, що зараз карантин, але в той же час ми постійно спостерігаємо за певними його послабленнями у певних сферах. Тому сподіваємося, що наші гості зможуть завітати на «Зелену Сцену» в липні та серпні цього року. Всі артисти, які були заплановані на ці дати, готові приїхати та виступити. Виступи ж тих, хто не встигне через карантин, ми перенесемо на вересень або ж зробимо у тому ж серпні не один мініфестиваль, а два, – каже співорганізаторка фестивалю Олександра Федоренко.

Тож чернігівцям поки залишається лише чекати та сподіватись, що епідемічна ситуація в країні в цілому та нашому місті зокрема буде покращуватись. Унаслідок чого з’явиться можливість відвідати улюблену виставу, концерт або ж фестиваль.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#театри #філармонія #Зелена сцена #коронавірус #карантин #обмеження
Оголошення
live comments feed...