• Головна
  • Що чекає на чернігівських школярів у 2020-2021 навчальному році?
09:50, 7 серпня 2020 р.

Що чекає на чернігівських школярів у 2020-2021 навчальному році?

Пандемія коронавірусу завдала раптового удару по всіх сферах нашого життя. Не оминула руйнівна хвиля й царину української освіти. Вимушений перехід до дистанційного навчання став стресовим для всіх учасників процесу, починаючи від вищого керівництва й закінчуючи малюками-дошкільнятами. Педагоги, батьки, учні – усім довелося екстрено прилаштовуватися до нових умов.

Карантин триває і досі, на обрії майоріє перше вересня, а питань щодо того, як саме надалі буде організовано навчання у школах України, все ще більше, аніж конкретних відповідей на них. 22 липня відбулася загальнодержавна акція протесту, спрямована проти дистанційного навчання. Батьки школярів з різних куточків нашої країни у цей день вийшли на центральні площі своїх міст, щоб озвучити претензії та побажання щодо подальшої організації навчального процесу. 

Чернігівці теж не лишилися осторонь і вийшли на Красну площу висловити своє невдоволення тим, як у більшості шкіл регіону було організовано процес дистанційної освіти, та закликати владу повернути дітей за парти. Ключовою проблемою, що викликала найбільше обурення містян, стало те, що дітей фактично покинули напризволяще. Школярі опинилися сам на сам з величезним масивом завдань, що йшли невпинним потоком. Формат відеоуроків взагалі не передбачав жодного зворотного зв’язку з педагогами, тож отримати допомогу в опануванні нової теми у дітей просто не було можливості. 

29 липня під час брифінгу заступниця міністра освіти й науки України Любомира Мандзій повідомила, що в МОН пропонують затвердити змішану форму навчання. В залежності від рівня небезпеки розповсюдження вірусу, регіони буде поділено на 4 зони: червону, помаранчеву, жовту та зелену. Лише у найнебезпечнішій, червоній, навчання відбуватиметься тільки дистанційно, в решті займатимуться в класах з тимчасовими дистанційними заняттями та суворим дотриманням низки рекомендацій та застережень.

Передбачити розвиток епідеміологічної ситуації, на жаль, неможливо. Як і отримати чітке уявлення про об’єктивну готовність державних навчальних закладів до дистанційного, очного або змішаного навчання в рамках протиепідемічних обмежень. Тому в умовах поточної ситуації приватні школи отримують ряд очевидних і беззаперечних переваг над державними. Так, наприклад, єдина у Чернігові ліцензована приватна школа протягом минулого навчального року показала виняткову готовність до будь-якого повороту подій.

Із самого початку карантинних обмежень приватний заклад продемонстрував неймовірно високу швидкість переходу на дистанційне навчання. Завдяки надсучасній матеріально-технічній базі, що повністю відповідає стандартам НУШ, за лічені дні всі уроки було перенесено на онлайн-платформи. Для роботи з учнями використовувалися ZOOM, Mozabook,  Naurok.ua, Vseosvita.ua, Classtime, Padlet, quizlet.com, onlinetestpad.com, learningapps.org, wordwall.net. Це дозволило продовжити навчання без втрати часу та зниження якості та ефективності занять. Навчання відбувалося винятково в режимі онлайн, без заздалегідь записаних уроків, диктофонних диктантів та бомбардування учнів повідомленнями з завданнями. Атмосфера класної кімнати та живого спілкування з учителем та однокласниками зберігалася навіть біля монітору комп’ютера. Підтримка учнів велася 247, причому не лише навчальна, але й психологічна. Від викладачів у будь-який момент можна було отримати допомогу чи необхідні роз’яснення щодо незрозумілої теми чи складного завдання. 

Якщо з «дистанційкою» справи налагоджені і все відпрацьовано та зрозуміло, варто додати кілька слів щодо готовності приватних шкіл до нового навчального року в змішаному та офлайн режимі роботи. В той час, як на сьогоднішній день законом не передбачена наявність медичного персоналу у державних школах, в приватних на кожному поверсі працюватиме медик. Обов’язковий температурний скрінінг робитимуть не лише персоналу та педагогам, але й учням. Також такі заклади мають змогу повністю забезпечитись усіма необхідними засобами особистого захисту та гігієни, від масок та санітайзерів до автоматичних сушилок для рук. 

Парти з одномісною посадкою, якими, наприклад, облаштована перша приватна школа, дозволяють комфортно організовувати навчальний простір і розміщувати учнів на безпечній відстані один від одного. Окремо слід зауважити, що класи у цій школі принципово формуються з невеликої кількості учнів, щоб педагоги мали змогу приділяти достатньо уваги кожній дитині. А тепер ця компактність стала додатковим плюсом у загальному списку переваг приватних шкіл над державними, адже педагогам не доведеться розділяти сформовані учнівські колективи та складати графік чергування змін. 

І кілька слів про те, що завжди найбільше хвилює батьків, коли мова йде про навчання у приватних закладах: вартість освіти. Державні школи здаються безкоштовними для учнів, але на практиці це не зовсім так. Постійна нестача посібників та підручників, застаріла комп’ютерна техніка, відсутність матеріально-технічного забезпечення – усе це причини додаткових батьківських витрат. А ще додаймо сюди щорічні ремонти, харчування, екскурсії, оплату гуртків, творчих студій та репетиторів…

Наприклад, у 2019-2020 навчальному році бюджетом Управлінням освіти Чернігівської міської ради  закладено 857 164 183, 87 грн і окремо 113 490,00 грн на ремонт. Якщо підвести приблизні розрахунки  на одного чернігівського учня в рік передбачено витратити близько 45 000 грн бюджетних коштів.  Для порівняння, навчання у ліцензованій приватній школі Чернігова у 2020-2021 навчальному році коштуватиме 90 000 грн. Але в першому випадку ми отримуємо неповний навчальний день та купу додаткових витрат на все, від учбової літератури до секцій. В другому ж дитина зайнята у школі з ранку до вечора і повністю забезпечена усім, від найсучаснішої комп’ютерної техніки до шкільної форми. До того ж, у приватних школах можна не лише вивчати базові дисципліни та поглиблено вивчати іноземні мови, а ознайомитися з основами фінансової грамотності, логіки, філософії, навчитись грати в шахи і займатись робототехнікою… Ну і, звичайно, реалізовувати на повну свій розумовий та особистісний потенціал під керівництвом молодих прогресивних педагогів.

Ну і для тих батьків, які звикли виважено обмірковувати кожен крок - більш наочний приклад з порівнянням усіх «за» та «проти» приватної та державної школи:

Характеристика     Приватна школаДержавна школа
1Кількість дітей в класах15більше 30
2Медичний персонална кожному поверсівідсутній
3Стандарти НУШпрацюють в реалітільки на папері
4Психологічна підтримкадієнемає
5Кількість вчителів на класкласна мама і тьюторкласний керівник
6Дистанційне навчанняонлайн-форматвідео-уроки
7Відповідність всім санітарно-епідеміологічним нормамповністю відповідаєне відповідає або відповідає частково
8Час в школіповний деньпівдня
9Додаткові навчальні дисципліниєтільки за освітньою програмою
10Проєктна роботаєнемає
11Шкільна формаєнемає, або докуповується коштами батьків
12Матеріально-технічна базаоновлюється постійнооновлюється періодично та частково
Що чекає на чернігівських школярів у 2020-2021 навчальному році?, фото-1

Тож напередодні нового навчального року батькам не завадить подумати, чи не прийшов час спрямувати свої погляди в бік приватної освіти. Тим більше, коли стоїть питання вибору школи, де навчатися не тільки цікаво і прогресивно, але і безпечно.

Світлана Кропатська

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...