• Головна
  • Чому чернігівці вірять фейкам про коронавірус і якій інформації можна довіряти?
11:13, 31 серпня 2020 р.

Чому чернігівці вірять фейкам про коронавірус і якій інформації можна довіряти?

За всіма небезпеками інфекції і карантинними обмеженнями суспільство зовсім нечасто згадує про те, що ризики від COVID-19 можуть бути не лише для фізичного здоров’я, але й для психічного.

Адже ледь не щодня з’являється чимало нової інформації, нових правил та рекомендацій. З кожного засобу масової інформації звучать іноді протилежні за змістом поради лікарів, психологів, чиновників…

При цьому часто новини є або сумнівними, або неправдивими, або навіть шкідливими, якщо споживати все почуте і побачене без фільтрів. Неперевірена інформація може принести більше проблем, ніж сама інфекція. І це не перебільшення. Тим більше що в умовах паніки чи постійного стресу людина здатна повірити будь-якому повідомленню, яке їй сподобається за змістом.

Експерт з медіаграмотності, голова «Громадського ТБ: Чернігів» Сергій Зосименко пояснює феномен тим, що фейкові новини тиснуть на емоції.

– Тут, як і в тих мильних операх, спрацьовує емоційна складова. До того ж зараз ми бачимо, що люди отримують інформацію переважно з телевізора. Але це –одностороннє, пасивне споживання. Телевізор каже – а ти йому питання не поставиш.

До того ж він вважає, що спрацьовує фактор страху.

– ЗМІ залякують людей, а коли людина в страху – вона просто не може думати аналітично. Це найголовніша проблема. Люди мають спокійно споживати інформацію, щоб на них не давили. Бо вони й так перевантажені. Ось і весь секрет.

На думку фахівця, у людей недостатньо розвинено критичне мислення, критичне ставлення до інформації, оскільки їх цього не вчили. Він зазначає, що з оптимізмом сприйняв новину про те, що у школах реалізовують ініціативу аби навчити цьому дітей. А вони би потім навчали батьків, як правильно споживати інформацію.

Що стосується надійних джерел інформації, то найкращим вибором будуть офіційні структури та авторитетні іноземні наукові джерела.

Програма-мінімум – сайт Міністерства охорони здоров’я України. Але якщо ви знаєте англійську мову, рекомендуємо Centres for Disease Control and Prevention (CDC) та National Health Service (NHS).

– У кожній родині має бути список джерел, яким вони довіряють. Якщо про коронавірус – я звертаюся до американського CDC, британського NHS. Там вичерпна і, головне, чиста інформація. Там є навіть відео уроки, як правильно мити руки. Інформація на такому простому рівні, що навіть дитина її може використовувати. Це дуже важливо, щоб інформація була доступною для всіх, – радить Сергій Зосменко.

– Якщо цікавить інформація про Україну – сайт Міністерства охорони здоров’я, хоча він не дуже привітний і мені не подобається. Але там офіційна перевірена інформація про коронавірус… За останній час багато хороших спеціалістів було втрачено, тож навіть коли там щось роблять, то не дуже швидко можуть реагувати. Загальну інформацію, звіти – це вони можуть. І це дійсно джерело, яке можна відслідковувати. Інформація тут коректна, не напружуюча, але й не детальна.

***

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Поглядиавторівнеобов'язковозбігаютьсязофіційноюпозицієюурядуСША. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сергій Зосименко #інформація #фейки
Оголошення
live comments feed...