• Головна
  • Орша-1514: битва, що розставила крапки над «і»
КОЛОНКА
14:18, 10 вересня 2020 р.

Орша-1514: битва, що розставила крапки над «і»

КОЛОНКА

З чого починається Батьківщина? Звичайно ж, відповідь на це риторичне запитання у кожного буде своя. Саме тому в пісні, яку виконував Марк Бернес, він дає досить суб’єктивні відповіді. А от соліст гурту «Пирятин» Іван Семесюк взагалі ухиляється від конкретики і тому в однойменній пісні шукає не початок Батьківщини, а її кінець. І на це запитання у нього відповідь досить однозначна: закінчується Батьківщина там, де ступають чоботи ворожих солдатів.

А де починалася і де закінчувалася Батьківщина для наших далеких предків? За що вбивали і за що гинули учасники битви під нині звичайним провінційним білоруським містечком Оршею 8 вересня 1514 року? Дозволю собі припустити, що початок для кожного з учасників був своїм, а ось кінець вони бачили подібно до Івана Семесюка.

Упродовж століть самій битві особливої уваги не приділяли. Той же Михайло Грушевський присвятив їй буквально з десяток речень. Згадали про неї на п’ятисотріччя, що, як ви, мабуть, уже порахували, припало на важкий для нашої країни 2014 рік.

Кількість учасників кровопролитного побоїща для того часу було колосальним, від 50 до 100 тисяч вояків. З одного боку спільні українсько-білорусько-литовсько-польські війська під командуванням українського князя Костянтина Острозького, а з іншого – військо князівства Московського.

У результаті битви, як сказано в Київському літописі, побив князь Москву. Військо останньої було розбито в повному розумінні цього слова. Тобто не просто зазнало великих втрат і відступило, а практично перестало існувати. Одних лише бояр і дворян у полон потрапило майже півтори тисячі Серед них був, оперуючи сучасними термінами, і головнокомандувач московського війська – воєвода Іван Челяднін.

Ця перемога не просто завершила війну, вона фактично поставила на досить тривалу паузу гарячу фазу протистояння між державами, які утворилися на уламках так званої Київської Русі, – Московським князівством, з одного боку, та спільним для предків сучасних українців, білорусів, литовців і навіть поляків союзом Великого князівства Литовського і Королівства Польського. Протистояння, яке тягнулося не одне століття і яке історики називають боротьбою за спадщину Київської Русі. Тобто за землі, що входили до цього об’єднання, та, що не менш важливо, за саме право називатися Руссю.

Битва під Оршею не поставила у цій боротьбі крапку. По суті протистояння триває й донині. Навіть аргументи сторін зазнали не таких уже й великих змін з того часу, як володарі Москви почали збирання земель, які до татаро-монгольської навали гуртувалися навколо Києва.

Але для дечого після битви і справді настав кінець. Після неї, якщо уважно читати письмові джерела того часу, стало остаточно зрозуміло: говорячи про Русь, предки українців та білорусів мали на увазі виключно себе. А предки росіян – себе. І це уявлення в тій або іншій формі живе й донині.

Змінюються ж лише поля битв та види озброєнь…

Олександр Гавриленко,
журналіст та історик

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#колонка #Орша #битва #Батьківщина #дата
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...