"Приїхали з морів з коронавірусом": про причини збільшення випадків COVID-19 у Чернігові та сам перебіг хвороби

З кожним днем ситуація з рівнем захворюваності на COVID-19 лише погіршується. Так, у різних регіонах по-різному, але сумна тенденція поширилась на всю Україну без виключення. Саме тому ми вирішили поспілкуватись про сьогоднішню ситуацію з коронавірусом, про причини її погіршення та кількість хворих у Чернігові з начальником управління охорони здоров’я Владиславом Кухарем. А також поговорили з колишньою працівницею «Чернігівської Медіа Групи» – Ольгою Чижовою, яка нещодавно перехворіла коронавірусом.

Відпочили та привезли інфекцію

– Зростає кількість діагностованих випадків. В Україні в цілому і в Чернігові зокрема. Причина в збільшенні кількості тестувань чи в тому, що люди «втомилися від коронавірусу» і не дотримуються заходів безпеки?

- Насамперед причина в тому, що всі поїхали на відпочинок на березі Чорного моря. Усі випадки, що фіксуються зараз, – це люди, які відпочивали. В Одесі, Коблевому, Лазурному – на узбережжі Чорного моря. Згідно з сюжетами, які ми бачимо по ТБ, там взагалі не виконуються карантинні вимоги. Маски не носять, нічні клуби працюють, на пляжі всі, як оселедці, один до одного туляться… Усі, хто на сьогодні захворів, відпочивали нещодавно на морі.

- Із початком шкільного сезону статистика ще більше погіршиться?

- Дуже важко прогнозувати. Залежить. Якщо школа буде дотримуватися карантинних вимог: маски, соціальна дистанція, миття рук, обробка дезінфікуючими засобами… тоді, можливо, будемо говорити з обережним оптимізмом, усе більш-менш буде спокійно.

- Ще одна загальноукраїнська тенденція – зростає кількість заповнених ліжок, які відведені для пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Як у Чернігові?

У нас теж зростає кількість госпіталізованих хворих. Протягом останнього тижня-двох. Станом на сьогодні 3 вересня в стаціонарі маємо 45 осіб в інфекційному відділенні міської лікарні №2 (Станом на 9 вересня хворих у лікарні було 44. – прим ред). Загальна кількість виділених ліжок була 60. На сьогодні – 80. Знайшли можливість для розширення.

- На базі інших медичних закладів можуть відкритися додаткові місця, якщо буде така необхідність?

- Згідно з розпорядженням мера, ми співпрацюємо з МОЗ задля вирішення питання щодо включення до переліку закладів, які можуть надавати медичну допомогу COVID-пацієнтам, міської лікарні №3. Вона віднесена до лікарні другої хвилі.
Ми цю роботу вже провели, і на сьогодні у нас є дозвіл міністра охорони здоров’я на включення закладу до переліку, де можна надавати такі послуги. Міністр дав відповідне розпорядження Національній службі здоров’я щодо контрактування лікарні. Далі алгоритм такий: НСЗУ отримає від нас документацію, буде підписано пакет мед гарантій, і після цього лікарня зможе приймати хворих на коронавірусну інфекцію.

Лікарів поки вистачає

– Чи забезпечені всім необхідним лікарні, з огляду на те, що, імовірно, доведеться приймати більше хворих?

– На сьогодні всім необхідним забезпечені. Але треба заходити з іншого боку. Ми не на першопричину дивимося, а на наслідки.

А з такою ситуацією, яка є на сьогодні, коли люди не дотримуються вимог... Якщо не буде свідомості у людей, якщо вони не зрозуміють, що це важливо для збереження здоров’я, то нічого гарного з цього не вийде.

– Як достукатися?

– Яскравий приклад. У нас біля ліфтів (управління охорони здоров’я розташоване на шостому поверсі 3-ї поліклініки. – Прим. ред.) висить оголошення про те, що можна заходити в кабіну лише по двоє. Хтось прислухається до цього?

– Давайте тоді з кадрового боку поглянемо на ймовірне збільшення інфікованих. Лікарів вистачає?

– На сьогодні у нас, на щастя, серед лікарів, які надають допомогу COVID-пацієнтам, хворих немає. Але це не значить, що завтра чи післязавтра їх не буде. Це найбільш вразлива категорія. Кожного дня вони ризикують своїм життям заради того, щоб усі отримували необхідну медичну допомогу, коли потраплять до лікарні.

– Улітку було чимало розмов, що «чернігівський коронавірус» переноситься інфікованими легше, ніж у західних областях України чи Європі. Щось змінилося зараз?

– Зараз ситуація вирівнюється. Можливо, через те, що всі вже побували хто у Моршині чи Трускавці, хто на Чорному морі… Заразилися, можливо, від тих, хто приїхав туди з інших областей.

Я не науковець і не можу стверджувати, що це саме так, але ми бачимо, що кількість важких випадків зростає, ми бачимо, що збільшується кількість хворих, які потребують госпіталізації. Це можна вважати приблизним показником.

– Апарати ШВЛ навесні закуповували активно і за кошти міського бюджету, і за кошти меценатів. Наскільки вони сьогодні затребувані і чи не перетворяться після завершення епідемії на непотрібний металобрухт?

– На сьогодні у нас чотири пацієнти на штучній вентиляції легенів. Це пік. Усього – 40 апаратів. Вони використовуються не тільки для коронавірусу. Це й оперативні втручання, і кардіологічна допомога… Це не вузькоспеціалізована апаратура, яка потрібна лише для COVID.

– Скоро починається сезон ГРВІ та грипу. Як це вплине на ситуацію з коронавірусом?

– З’явиться додатковий фактор, що атакує організм людини, і ситуація, звичайно, погіршиться. Тому потрібно ще більш відповідально поставитися до всіх рекомендацій.

Вакцинація проти грипу не входить до календаря обов’язкових профілактичних щеплень, тож безкоштовно не проводиться. Але якщо люди бажають себе захистити, то лікарі проводять щеплення.

Зазвичай вакцина поставляється до аптек не раніше кінця вересня – раніше її не везуть через нетривалий термін зберігання. Тож орієнтовно кампанія вакцинації почнеться у жовтні.

Захворіла на День Незалежності

Говорячи про перебіг хвороби, можна стверджувати, що в кожної інфікованої людини він різний. Хтось переносить коронавірус на ногах без будь-яких на то симптомів, а хтось опиняється в лікарні. Історія хвороби нашої колишньої колеги, а зараз фахівця з комунікації Ольги Чижової почалась зі святкування Дня Незалежності України в Києві.

– Як я потім зрозуміла, захворіла я 24 серпня, під час святкування Дня Незалежності. Першими симптомами вже ввечері в мене була втома, потім піднялась температура до 37 градусів, а вже вночі була під 40. Мене налякав той факт, що температура дуже погано збивалась різними препаратами. Через те що живу одна, допомогти мені було нікому.

– Ви швидко вирішили перевіритись на коронавірус?

– Уже на наступний ранок я поїхала здавати ПЛР-тест до приватної лабораторії, хоч у мене і не була підписана декларація з лікарем, мені це не завадило. Були величезні черги, бо перший день після свята. Свій позитивний результат отримала вже ввечері того ж дня. Коштував мені цей тест 700 грн, але це найдешевший у Києві, в інших лабораторіях є і по 2500 грн за тест.

Після того як я здала тест, мені краще не ставало, а з підозрою на COVID-19 і без декларації мені ніякі аналізи й інші маніпуляції ніхто робити не мав права. Так мені казали на гарячій лінії Національної служби здоров’я України. Тому я за рекомендацією знайомих заключила декларацію телефоном та стала отримувати чіткі консультації. Зокрема, мій новий сімейний лікар швидко виписала мені жарознижувальне та постійно була зі мною на зв’язку.

– Скільки днів Ви були на самоізоляції та боролись із хворобою?

– Позитивний результат ПЛР-тесту я отримала 25 серпня, а негативний, який свідчить про те, що я здорова – 7 вересня.

– Яка ситуація з Вашими контактними особами. Вони сдавали ПЛР-тест?

– Тих, хто був зі мною у тісному контакті в ті дні, було п’ятеро. Але особисто мене ніхто не відслідковував як хвору на коронавірус. За бажання я могла ходити будь-де і будь-коли, але оскільки я свідома громадянка, то чітко дотримувалась умов самоізоляції. Щодо контактних осіб, то вони звертались до своїх сімейних лікарів, але ті сказали, що не можуть дати направлення на безкоштовний ПЛР-тест і що треба чекати 14 днів на самоізоляції.

Троє вирішили не чекати стільки та здати тест у приватній лабораторії за 1800 грн. Один з них – це мій приятель з Чернігова. Через те, що він не знайшов у Чернігові, де можна було б без направлення лікаря здати ПЛР-тест, йому довелося спеціально для цього їхати в Київ. Він розповів, що в чернігівській лікарні взагалі паніка через брак тестів, перевантаженість медзакладу хворими на COVID-19.

Еженедельник "Семь Дней"
коронавірус карантин хвороба причини море
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Днями з відпочинку в дитячому закладі санаторного типу «Чайка» Скадовського району Херсонської області повернулась друга зміна дітей з Чернігівської області. Загалом у цьому році на морі оздоровилися 320 дітей із категорій, що потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Про це повідомила пресслужба ОДА. На оздоровлення мали право діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, діти з багатодітних та малозабезпечених родин, загиблих батьків в зоні...
Происшествия
Під час пожежі, яка сталася в житловому будинку Варви, що знаходиться на вулиці Богдана Хмельницького загинув чоловік. Вогнеборців викликали його сусіди, які  помітили вогонь всередині оселі. Про трагедію повідомила пресслужба ДСНС. На момент, коли на місце прибули рятувальники горіла покрівля будинку, а кімнати були заповнені їдким димом. В апаратах захисту органів дихання та зору надзвичайники одразу приступили до гасіння. Під час цього, в одній з кімна...
Общество
Серед усіх мікрорайонів Чернігова є один такий, де, виходячи з назви, муркотливих пухнастиків люблять чи не найбільше. Адже й назву він носить відповідну – Коти. Та чи свідчить це про те, що в давнину, тобто коли мікрорайон був окремим селом, місцеві жителі мали найбільше серед усього краю мисливців на мишей? Звичайно ж, не все так однозначно. Тим паче дослідники в цьому питанні дотримуються дещо іншої думки. Забігаючи трошки наперед, варто зазначити, що д...
Общество
У Чернігові 26 вересня оголошено Днем жалоби за загиблими в авіакатастрофі військового літака АН-26 під містом Чугуєв, що на Харківщині. Всі святкові заходи - скасовано. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив заступник міського голови Чернігова Олександр Ломако. - Міський голова Владислав Атрошенко підписав розпорядження про оголошення 26 вересня в Чернігові Днем жалоби в зв‘язку з трагедією літака АН 26 над Харківщиною. На жаль, святкові заходи з наг...
Общество
За останні роки чернігівці звикли до ремонтів та реконструкцій у місті. Дехто навіть вважає, що Чернігів тепер у постійному режимі під назвою «Ремонт», але не всюди, і не завжди. Сьогодні мова піде про Вокзальну площу та зупинку громадського транспорту з розбитою бруківкою, що прямо під сходами залізничного вокзалу в Чернігові, і про те, чому її за кілька років ніхто так і не відремонтував. У пріоритеті Провести ремонт на цій ділянці ще 2017 року обіцяв ос...
Спорт
Гумове покриття, глядацькі трибуни, новенькі баскетбольні кільця та сучасна зручна роздягальня – реконструкція баскетбольного майданчика на території школи №1 добігла кінця. Проєкт обійшовся бюджету міста майже в 4,9 мільйонів гривень. Про це повідомила пресслужба міської ради. Реконструкція майданчика проводилася протягом року. Спеціальне покриття, трибуни для глядачів, сучасне освітлення - все це тепер відповідає всім вимогам Федерації баскетболу та дає...
Общество
За минулу добу в Чернігівській області зафіксовано 127 нових випадків COVID-19. Захворювання діагностували у 68 чернігівців, 25  ніжинців, 12 жителів Борзнянського району, п’яти - Чернігівського. По одному інфікованому виявлено у Бахмацькому, Ічнянському, Козелецькому, Куликівському, Срібнянському районах, по два - у Городнянському, Ріпкинському і Сновському, по три - у Бобровицькому та Носівському районах. З них п’ятнадцять хворих перебуває на госпіталіза...
Криминал
Посеред білого дня патрульні зупинили водія з ознаками наркотичного сп’яніння. Подія сталася сьогодні на вулиці Громадській. Під час патрулювання увагу інспекторів привернув автомобіль ВАЗ, водій якого порушив правила дорожнього руху. Про інцидент повідомила пресслужба Патрулної поліції.  Патрульні зупинили автівку, щоби поспілкуватися з його кермувальником. Вони помітили, що 34-річний водій, має ознаки наркотичного сп’яніння. Від огляду на стан наркотичн...
Происшествия
Сьогодні, 25 вересня, у Ічні сталася пожежа. Як повідомили у ДСНС, жертвою стала 5-річна дитина. Повідомлення про надзвичайну подію надійшло о 10:39. Горіла господарча будівля. На момент приїзду рятувальників дах споруди був повністю охоплений вогнем. О 10:52 працівники ДСНС пожежу локалізували, об 11:40 остаточно ліквідували та врятували поруч розташований житловий будинок. Під час гасіння вогнеборці на горищі будівлі виявили тіло 5-річного сина господарі...