• Головна
  • Мовчазні свідки минулого: найдавніші дерева Чернігова
10:20, 20 вересня 2020 р.

Мовчазні свідки минулого: найдавніші дерева Чернігова

А що, якби дерева могли говорити? Що повідали б вони нам, людям, чиє життя не таке вже й довге в порівнянні з тими, кому природа відміряла не одне століття або ж навіть тисячоліття. Чернігівці пишаються давньою архітектурою та пам’ятками, побудованими за часів, про які ми знаємо лише з підручників історії. Але не всім відомо, що вистачає в нашому місті й живих пам’яток – дерев, які росли в місті над Десною в часи гетьманів і навіть князів.

Вік найдавніших дерев планети, які ростуть і донині, сягає часів, коли людина як біологічний вид лише починала свою ходу континентами. Деяким екземплярам понад 10, а то і 20 тисяч років.

На території України найдавніше дерево було зрілим за часів розквіту Римської імперії та пустило перші пагони орієнтовно за кілька десятиліть після правління Юлія Цезаря. Мова про оливу в Нікітському ботанічному саду. Науковці датували її початком нашої ери. Тобто нині оливі близько 2 тис. років.

Загалом в Україні близько семи десятків дерев, які посаджено ще за часів, коли наші предки тільки-но починали будувати Київську Русь. І теоретично могли бачити перших князів.

Вік найстаршого дерева Чернігівщини дещо скромніший – 800-річний цар-дуб і досі можна бачити в Мезинському заповіднику. Приблизно він ровесник Борисоглібського собору.

У самому Чернігові відомо про майже сотню багатовікових дерев. Звичайно ж, детально розповісти про кожне практично неможливо. Але спробуємо скласти своєрідний рейтинг найцікавіших з них.

Ровесники Великого князівства Литовського

За умовну першість змагаються два дуби-старожили. Один з них росте над проїзною частиною сучасної вулиці Толстого, упритул до зупинки громадського транспорту на Болдиній горі. Орієнтовно його вік сягає понад 500 років, а деякі дослідники припускають, що й усі 700. Цікаво, що це дерево виросло в ледь не найважчі в історії нашого міста часи. Тоді Чернігів опинився на кордоні між Великим князівством Литовським та князівством Московським, постійно перебуваючи у складі то першої, то другоїдержави. У ті часи місто часто переживало потужні облоги та горіло. Але, незважаючи ні на що, дуб дожив до нашого часу.

Його ровесника можна зустріти в Центральному парку культури та відпочинку, неподалік стадіону імені Гагаріна. У часи, коли він був іще молодим, ця територія не входила до складу міста. Дуб ріс на узбіччі старовинних доріг і, звичайно ж, пам’ятає не одну подію, про яку ми в кращому випадку знаємо лише з підручників.

Дуби часів Богдана Хмельницького

Багатовікові дерева у Чернігові зустрічаються не тільки поодинці. На територій міста їх можна зустріти й групами. І таких відомо дві. Одна – на території Маліївого рову, де росте 17 дубів, а друга – на вході до урочища Святого, яке розташовано навпроти колишнього силікатного заводу. Вік дубів обох урочищ сягає близько 300–400 років. Тобто вони проросли в часи, коли Чернігівщина потрапила до складу Речі Посполитої, і були молодими, коли Богдан Хмельницький підняв національне повстання, яке назавжди змінило історію Східної Європи. Наймолодші з них виросли у часи, коли за кошти Івана Мазепи в Чернігові почали зводити Троїцький собор та Колегіум. У Маліївому рову дуби більш високі, а от в урочищі Святому, навпаки, розлогі та коренасті. Територія, де ростуть останні, раніше постійно затоплювалася, тож, яку кількість потужних паводків пережили ці дерева, важко й сказати.

Ялинова алея Василя Тарновського

Крім дубів у Чернігові є і старовинні дерева інших порід. Так, через дорогу від стадіону імені Гагаріна, трошки поодаль перетину вулиць Шевченка та Академіка Павлова, росте група ялин, які пам’ятають Василя Тарновського, у готичному будинку якого нині розташувалася обласна бібліотека для юнацтва. До нашого часу дожили далеко не всі ялини, які росли на цій алеї від самого початку. Але вік тих, які стоять і нині, перевищує 100 років. Багатовікові ялини, до слова, ростуть і в урочищі Святому. Щоправда, вони, на відміну від своїх родичів з алеї неподалік стадіону, дикорослі.

Перші каштани міста над Десною

Найдавніші в Чернігові каштани ростуть на ділянці за нинішнім Інститутом мікробіології, який містяни часто називають просто замком. Колись у ньому розташовувалася садиба Григорія Глібова. Саме він, імовірно, і причетний до висадження цих дерев. Тоді ці звичні для ландшафту українських міст дерева лише ставали популярними. І мати їх на власній ділянці вважалося особливим шиком.

Найстаріша в Україні вишня антипка

Якщо однолітків усіх вищезгаданих дерев можна зустріти й в інших містах країни, то антипка, вік якої сягає орієнтовно 250–300 років, така одна. Вишня милує око жителів та гостей Чернігова щовесни, тож побачити її не важко. Та й стоїть вона в дуже популярному місці – неподалік пам’ятника Тарасу Шевченку на Валу. Антипка проросла на цій землі в часи, коли в Колегіумі ще тільки вчилися перші покоління студентів, а славнозвісні гармати, які стали справжньою гордістю нашого міста, ще, так би мовити, перебували на бойовому посту.

– Багатовікові дерева – це справжня окраса кожного міста. І Чернігову в цьому плані є чим пишатися. Але не варто забувати, що на кожному поколінні лежить обов’язок оберігати ці живі монументи. Чим старіше дерево, тим більше воно потребує догляду, лікування та уваги. Чернігівським ботанічним старожилам цього бракує. І така ситуація неприпустима, – вважає завідувач кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» ім.Т.Г.Шевченка Юрій Карпенко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дерева #дуб #каштан #вишня-антипка #ялина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...