Депутати чи хамелеони? Як чернігівські кандидати змінюють партії перед виборами

Еволюція політичних поглядів – нормальна практика. Але за умови, якщо вона не відбувається миттєво і (так співпало) перед початком передвиборчої кампанії. У такому разі у виборця є всі підстави вважати, що зміна політичних смаків – результат банальної гонитви за мандатом. Мовляв, «ось ця фішка ближче до фінішу, то я нею і гратиму».

Але вибори – не настільна гра. Хоча спільне є – і там і там учасники процесу не люблять, коли їх обманюють і перефарбовуються на ходу. У суспільстві з міцними демократичними принципами кандидати, які регулярно і зазвичай перед найближчими виборами приєднуються до іншої політичної сили, не мали би високої підтримки. В Україні ж – біда з надто короткою пам’яттю у більшості виборців. Далеко не всі можуть пригадати, від якої політичної сили 5 років тому (а тим більше – 10 чи 15) балотувався той чи інший кандидат. Що ж, спробуємо нагадати, поглянувши на верхні частини списків партій, які беруть участь у виборах до Чернігівської міської ради.

Вибори-2020

Нагадаємо, 25 жовтня ми будемо обирати склад місцевих рад та їхніх голів. Зокрема, мешканці Чернігова будуть обирати міського голову, депутатів у Чернігівську міську, Чернігівську обласну та Чернігівську районну ради.

Зосередимося саме на міській раді. Тут у бюлетені виборці знайдуть назви 11 партій: «Батьківщина», «Голос», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Наш край», ОПЗЖ, «Перемога Пальчевського», Радикальна партія Олега Ляшка, «Рідний дім», «Сила і Честь», «Слуга народу».

«Батьківщина» і радикали тримаються купи

Найбільш віддані кандидати – у партії «Батьківщина». Зараз у міській раді їхня фракція складається з семи осіб. На нові вибори у складі тієї самої політичної сили цього разу йде шестеро з них – Іван Бакшун, Олександр Антонов, Лариса Кадіна, Віктор Акименко, Ірина Любухіна та Григорій Федорець. Сьомий – Микола Миргородський – відсутній, але не засвітився він і серед інших проектів, принаймні по Чернігову. Тож «хамелеонів» не виявлено. Щоправда, другий номер списку Іван Бакшун, за даними «Чесно», у далекому вже 2006 році балотувався від Народно-демократичної партії, але після того кольори не міняв.

Більше того, під прапорами «Батьківщини» йдуть до міської ради ті люди, які вже мали мандат більш ранніх скликань. Навіть за 5 років перерви вони не пішли до таборів інших сил. Зокрема, ми знайшли у списках Владислава Кухара, В’ячеслава Лебідя і Таісію Радчук, які застали ще назву «БЮТ» (2006 рік).

Натомість у лавах партії знайшлися перебіжчики від інших сил. І навіть номер 1 у списку «Батьківщини» (і кандидатка на крісло міського голови) Ольга Заїка 5 років тому невдало спробувала потрапити до обласної ради від партії «Наш край».

Радикальна партія Олега Ляшка, яка традиційно має на Чернігівщині високі рейтинги, залишилася майже з тією самою основою. Перші три місця у списку РПЛ – Дмитро Блауш (проходив до міської ради 5 років тому, але обрав мандат депутата обласної ради) та діючі депутатки від партії Наталія Осіковська та Жанна Шерстюк. Перша, до речі, раніше балотувалася від «Фронту змін», але зараз партію не змінила.

Колишній кандидат від «Батьківщини» (2015 рік, обласна рада) Дмитро Іванов – найбільш яскрава ілюстрація тенденції. Нині він прагне обратися зі «Слугою народу», а на сітілайтах використовує слоган, який може ввести в оману виборців. Особливо зважаючи на його колишній політичній досвід.

«Наш край» потроху розсипається

Власне, «Наш край» загалом зберіг кадри, але зазнав і чимало кадрових втрат. З нинішньої фракції міської ради у списках Ігор Романенко (№1, балотувався до обласної ради 5 років тому, а до того був серед кандидатів від «Фронту змін»), Віктор Бистров (№2), Богдан Ткаченко (№6). Плюс Олександр Соколов, який балотується від партії на виборах міського голови, але на мандат депутата не претендує – відсутній у списках.

Натомість іншу політичну долю собі обрали перевізники Сергій Вакуленко та Володимир Козир, лікар-педіатр Ганна Якубова, забудовник Максим Черненок (усі тепер балотуються від «Слуги народу»), а також Володимир Коваленко та Ігор Желдак (обрали партію «Рідний дім»). Щоправда, останній піде боротися за звання депутата Чернігівської обласної ради.

«ДемАльянс» + «Самопоміч» = «Голос»

«Голос» дебютує на місцевих виборах, але й у лавах партії є кандидати, які вже мають досвід балотування. Якщо поглянути на «трудові книжки» людей у списку, то знайдемо там чимало колишніх представників «ДемАльянсу» та «Самопомочі». Обидві політичні сили на минулих виборах у 2015-му пройшли до міської ради, але тепер навіть не беруть участі у цих виборах.

Зокрема, Володимир Барінцев, перший номер у списку чернігівського «Голосу», 5 років тому балотувався від «Самопомочі» до Чернігівської міськради, але не пройшов. За ним у списку – Максим Богомаз. Він чинний депутат Деснянської райради від «ДемАльянсу». Четвертий номер – ще один колишній «самопомочівець» Станіслав Єфименко, п’ята – Вікторія Піскун, яка балотувалася від «ДемАльянсу», шоста – Катерина Данькова (теж «ДемАльянс»).

Натомість діючі депутати міської ради від цих політичних сил «самовідсторонилися» або ж пішли до конкурентів – Віктор Тарасов (від «ДемАльянсу») нині №5 у списку «Європейської солідарності», а Віктор Іванченко та Олександр Тимошенко (фракція «Самопоміч») подалися до «Слуги народу». Утім там вони – у нижній частині списку і отримають мандат лише в разі, якщо виборці підтримають не просто партію, а саме їхні прізвища.

«Європейська солідарність» з «Веною»

Тут першим номером (і кандидаткою на посаду міського голови) йде Марина Рейко, яка вже була у міській раді – обиралася у 2010 році від «Громадянської солідарності». Тоді ж депутатом від тієї сили став Віктор Бережний. Він, до речі, чотирма роками раніше балотувався від БЮТ. Тобто це його вже третій похід і кожного разу під новим прапором. Тепер він – третій у списку «ЄС» до міської ради. 

«Громадянська солідарність» – партія, від якої балотувалися 10 років тому представники бізнес-групи, дотичної до гіпермаркету «ВЕНА». Зокрема, тоді ж участь у виборах брала Ганна Романова. Зараз у списках «ЄС» також можна знайти Івана Старовойта (був керівником проєкту Hollywood Capital), Владислава Мельника (відомий чернігівцям як ведучий масових заходів на сцені «Голлівуду»), Романа Зеленяка (його прізвище серед контактів на сайті «Голлівуду» для потенційних орендарів)…

Цікаво також, що з дев’яти депутатів міської ради, які у 2015 році проходили до мерії від Блоку Петра Порошенка «Солідарність», від «ЄС» зараз… не балотується жоден. А семеро з цього списку – Василь Білогура, В’ячеслав Летута, Андрій Дериземля, Наталія Малець, Регіна Гусак, Роман Старіков та Інна Левченко – тепер ідуть на вибори в команді «Рідний дім».

Вершки для «Рідного дому»

У «Рідному домі» діючий міський голова Владислав Атрошенко (до речі, він також перемагав на виборах 2015 року як кандидат від БПП) зібрав не лише колишніх прихильників 5-го президента України, але й кадри з інших політичних сил.

Так, Наталія Хольченкова та Вікторія Овчаренко обиралися 5 років тому від «Нашого краю». Плюс достатньо відомі у місті підприємці, плюс керівники комунальних господарств і управлінь міської ради та інші бюджетники (освіта, медицина). Прізвища більшості з них на слуху, що має зіграти на користь партії.

Владислав Атрошенко – рекордсмен за кількістю походів у владу з різними політичними силами. У ради нинішній міський голова успішно балотувався чотири рази: у 2002 році з «Нашою Україною» Віктора Ющенка до парламенту, у 2010-му – до обласної ради з «Сильною Україною» Сергія Тігіпка, у 2012-му – знову до Верховної Ради як самовисуванець, але під куполом приєднався до фракції Партії регіонів. У 2014-му – утретє до парламенту, і тепер із «Солідарністю» – блоком Петра Порошенко. Тепер у політика власна партія – «Рідний дім».

Слуга народу – збірна солянка

Тут достатньо просто згадати колишній досвід людей з першої десятки партії:

1. Юрій Тарасовець – на виборах 2010 та 2012 років балотувався до міської та Верховної рад відповідно від партії «УДАР» Віталія Кличка, а у 2014-му до парламенту від БПП «Солідарність».

3. Максим Черненок – у 2015-му році обрався до міської рад від «Нашого краю».

5. Наталія Романовська – у 2015-му році балотувалася до міської ради від «Самопомочі».

7. Сергій Берестовий – у 2010-му році претендував на крісло депутата міської ради від Партії зелених України, до того був депутатом обласної ради від «Нашої України».

Сергія Вакуленка, Володимира Козиря, Ганну Якубову, Віктора Іванченка та Олександра Тимошенка ми вже згадували вище. Тепер вони змінили «Наш край» та «Самопоміч» на пропрезидентську партію.

Цікаві метаморфози

Можна відзначити ще наявність у списку партії «За майбутнє» кількох людей, які колись позиціонували себе представниками патріотичних сил, – Володимира Федорка (балотувався 5 років тому від «Свободи») та Вадима Йовенка.

У списку партії «Сила і Честь» перші два рядки дісталися діючим депутатам міської ради від «Опозиційного блоку» – Світлані Живенко та Олегу Шеремету (ще з 2006-го балотувався від Партії регіонів).

Третій опоблоківець у міській раді – Павло Вовк – перебіг до ОПЗЖ, де йому дали 2-й рядок у списку партії. Вище – лише Віктор Сехін, який встиг двічі обратися – у 2006 році від БЮТ, а у 2010-му – від «Громадянської солідарності» (див. розділ про ЄС). Третім тут іде Віталій Голець, за плечима якого участь у виборах під прапорами Соціалістичної партії, «Громадянської солідарності» та БПП.

І спробуй тут запам’ятати та не заплутатися. Але: попереджений – значить озброєний.

Думка експерта

Олександр Рись:

– Процес міграції з партії в партію став, на жаль, звичним явищем в українській політиці. Особливо це відчувається на місцевих виборах, де партійність відходить на другий план і грає роль особистість.

Якщо говорити про Чернігів, то тут також є ряд випадків мімікрії. Наприклад, колишні регіонали і опоблоківці знайшли собі місце в партії «Сила і Честь». Тут бачимо таку собі покупку політичної франшизи задля можливості потрапити у владу під новими кольорами. Класикою є і перехід кон’юктурщиків у нові політичні сили. Зокрема, колишні члени «Нашого краю», що обиралися у 2015 році разом з діючим мером, зараз перейшли в провладні і рейтингові партії «Рідний дім» та «Слуга народу».

Ідуть у політику й бізнесмени, які прагнуть захистити свої бізнес-інтереси. Так, Марина Рейко несподівано стала лідером місцевої команди «Європейської солідарності». Юрій Тарасовець очолив список «Слуги народу». Метою таких політичних кроків може бути захист від тиску міського голови Атрошенка, який намагається монополізувати практично усі напрямки грошових потоків міста.

щотижневик "Семь дней"
вибори Чернігівська міська рада Наш край Батьківщина Радикальна партія Самопоміч Голос ДемАльянс Слуга народу рідний дім Європейська солідарність
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Спорт
Матч 7-го туру чемпіонату України проти «Олімпіка» через карантинні обмеження відбудеться у Києві. Про це повідомили у пресслужбі ФК «Десна». У клубі зазначили: оскільки Чернігів з 19 жовтня потрапив до червоної карантинної зони, то проводити масові заходи у місті не має можливості. Зокрема, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко підписав розпорядження, відповідно до якого у місті заборонені масові заходи з кількістю учасників більше 20 осіб, а футбо...
Общество
Протягом минулої доби на Чернігівщині зафіксовано 254 нових випадків інфікування COVID-19. З них, 132 жителі обласного центру. 2 людини померло. Такі дані, з посиланням на управління охорони здоров’я, оприлюднила пресслужба ОДА. Серед нових хворих, 12 осіб перебуває на госпіталізації, решта лікується амбулаторно. Від ускладнень, спричинених вірусом COVID-19, померли 60-річна жителька Бобровицького району та 73-річний чоловік з Ніжина. Вони мала супутні хво...
ПОЗИЦІЯ
У суботу 17 жовтня відбувся традиційний загальноміський суботник. У ньому взяли Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, керівники структурних підрозділів міської ради, а також сотні чернігівців. Ярослав КУЦ, начальник Управління житлово-комунального господарства міської ради разом з місцевими жителями висадили молоді дерева у мікрорайоні Масани: – Чернігівці надзвичайно переймаються тим, аби у місті провадилися роботи з озеленення. Ця тема доволі...
ПОЗИЦІЯ
На телеканалі «Суспільне» відбулись дебати, в яких взяли участь кандидати до Чернігівської міської ради від різних партій. Команду Владислава Атрошенко представляв другий номер у списку партії «РІДНИЙ ДІМ» до міської ради Олександр Ломако. В своєму вступному слові він закликав чернігівців прийти на вибори 25 жовтня та акцентував увагу, що за останні 2 місяці виборці змогли почути багато від кандидатів і зробити головний висновок – їм немає що сказати про с...
Новости компаний
Осень - это идеальное время, чтобы заботиться о собственном здоровье, укрепить иммунитет и повысить защитные силы организма. Чтобы чувствовать себя на все 100% и свести к минимуму сезонные заболевания. Знали ли Вы, что Ваш организм ежедневно получает немалую дозу шлаков и токсинов, которые, откладываясь в организме, отравляют его и провоцируют различные заболевания. Добавьте к этому проблемы с экологией, ежедневные стрессы и переутомление, которые отражают...
Общество
18 жовтня цього року пішов у вічність Заслужений учитель України та колишній директор чернігівської гімназії №31 Василь Миколайович Карпенко. Про це на Facebook-сторінці гімназії повідомила теперішня її директорка Вікторія Овчаренко. Велика втрата для всіх нас. Василь Миколайович був мудрим керівником, талановитим музикантом, людиною яскравого педагогічного таланту. За 47 років педагогічної діяльності пройшов шлях від вчителя музики до директора гімназії....
Криминал
Слідчі Прилуцького відділу поліції довели причетність чоловіка, який незаконно заволодів автомобілем «Форд ескорт», до скоєння низки крадіжок. Таку інформацію оприлюднив сектор комунікації ГУНП. В липні цього року до поліції звернувся власник автомобіля «Форд» з повідомленням про викрадення автівки. За словами заявника, легковик був припаркований біля будинку. Група реагування патрульної поліції по «гарячих слідах» затримала зловмисника біля села у десяти...
Политика
16 жовтня політична партія "Рідний Дім" організувала на Красній площі катання чернігівців на повітряній кулі за репости в соцмережах. В той час вже було відомо, що з понеділка 19 жовтня, Чернігів увійде до "червоної" епідемічної зони. Спостерігачі "ОПОРИ" заявляють, що такі дії мають ознаки непрямого підкупу виборців, і що вже звернулись до поліції з відповідною заявою. Попередня агітація відбувалась на офіційній сторінці партії «Рідний Дім» у мережі Faceb...
Происшествия
Один з учасників ДТП, яка сталася вчорна на вулиці Рокоссовського, керував авто з ознаками алкогольного сп’яніння. Патрульні склали на нього адмінматеріали. Таку інформацію оприлюднила пресслужба патрульної поліції. Легковий автомобіль Chevrolet Lacetti зупинився перед нерегульованим пішохідним переходом, щоб пропустити пішоходів. У цей час у нього ззаду в’їхав позашляховик NISSAN Terrano. Вочевидь, водій не дотримався безпечної дистанції під час руху. Під...