Чернігівський лікар-пульмонолог виступає "за" введення жорсткого карантину

Саме завдяки поверненню до локдауну, який був уведений на території України навесні, лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов має надію на порятунок лікарів та всієї медичної системи, яка зараз переживає надважкі часи.

На думку чернігівського пульмонолога, сьогоднішня ситуація в країні та Чернігові зокрема – це не друга хвиля, а лише продовження першої. Загострення її уникнути було майже неможливо, бо перший жорсткий карантин був уведений в Україні занадто рано.

Зараз же, коли кількість хворих на коронавірус збільшується в рази, ніяких дієвих карантинних заходів не проводиться. По всій країні продовжується проведення масових заходів, місцеві вибори не скасовуються, ніхто не тримає дистанції та не носить масок, а якщо і носять, то на підборідді, бо все це людям набридло ще у весняний карантин, коли воно по суті було непотрібно. На мою думку, жорсткий карантин потрібно було вводити влітку, а зараз, коли він конче необхідний, ніхто нічого не робить, – вважає спеціаліст.

Лікар зазначив, що медична система була неготова до такого збільшення кількості пацієнтів, хоча в усіх медиків був час, усі були попереджені, зокрема бачили сценарії інших країн. Проте, за його словами, за літо нічого не було зроблено, аби підготуватись до подібного погіршення епідситуації.

– Справа навіть не в кількості апаратів штучної вентиляції легенів, а більше в підготовці кваліфікованих кадрів, підході до лікування та інформованості самих пацієнтів. Все це провалено! Немає чітких алгоритмів дій для сімейних або інших лікарів, у разі якщо вони підозрюють у свого пацієнта COVID-19. Зараз люди один на один у боротьбі з хворобою. Звісно, частина лікарів намагаються допомогти хворим, але більшість із них залишається з коронавірусом один на один, – говорить Іван Тельнов.

Маски на підборідді – це шлях у нікуди?

Більшість чернігівців щодня пересуваються містом на маршрутках, заходять до супермаркетів або ринків, і всюди ми бачимо картину, коли хтось ходить або з маскою на підборідді, або ж взагалі без неї. Іван Тельнов відзначає, що чернігівці та й загалом українці й досі не розуміють, що, одягаючи маску, вони захищають не лише себе, а й оточуючих. І навпаки, коли перебувають у громадському місці без неї, наражають на небезпеку як себе, так і всіх оточуючих.

– Коли людина вдягла маску, але спускає її з носа або навіть на підборіддя, вона наражає на небезпеку не лише себе, а й усіх навколо себе. Якщо у вас немає симптомів, то це ще не означає, що ви не є носієм коронавірусу, – пам’ятайте про це! Останні дослідження показали, що саме безсимптомні носії коронавірусу і є найбільш небезпечними для суспільства. Вони найбільше виділяють вірус під час розмов, чхання та кашлю. Саме в таких випадках маска і рятує навколишніх та затримує часточки, не заражаючи інших, – каже пан Іван.

До прикладу, в Україні вже не перший день триває обговорення можливого посилення відповідальності за недотримання правил носіння масок у громадських місцях. Проте особисто пан Тельнов не вірить у посилення відповідальності за неносіння масок.

Зараз уже прописана доволі солідна сума в якості штрафу, але їх же ніхто не виписує. Можна затверджувати безліч законів, але якщо люди їх не будуть дотримуватись і не отримуватимуть за це покарання, тоді гріш ціна таким законам, – заявляє лікар-пульмонолог.

Рятівний жорсткий карантин

Єдиним виходом із ситуації, коли на Чернігівщині та в більшості інших регіонів України вже майже не залишилось вільних ліжко-місць для хворих на коронавірус і все йде за найгіршими закордонними прикладами, Іван Тельнов вважає жорсткий карантин. Бажано, аби його ввели з таким рівнем обмежень, який був навесні (закриті ресторани, магазини, заборонений або в спецрежимі громадський транспорт і т.д.).

– Особисто я виступаю за введення жорсткого карантину. Це не врятує чернігівців від коронавірусу, але точно врятує лікарів та лікарні. Зараз ми повторюємо італійський сценарій, коли лікарні перевантажені хворими, а також коли люди тижнями чекають на результати своїх тестів. Жодна медична система, а особливо українська, не витримає такої навали хворих на коронавірус, адже лікарів уже не вистачає, а це ще далеко не кінець, – каже пульмонолог.

Також фахівець відзначив, що ситуація в Чернігівській обласній лікарні, де він працює, теж загострилася. Зокрема, його робочий графік змінився докорінно, не кажучи вже про колег, які безпосередньо надають допомогу хворим на коронавірус.

– У зв’язку з різким погіршенням епідситуації в місті та області, у мене змінився мій графік роботи. Зараз я працюю до 20–21-ї години або ж взагалі цілодобово. Проте це все одно в рази менше навантаження, ніж у лікарів, які працюють у лікарнях першої хвилі. Зараз в обласній лікарні для хворих на коронавірус відкрито відділення на 25 ліжок, і воно вже повністю зайняте, – констатує Іван Тельнов.

Допомогти може не тільки сімейний лікар

Лікар вважає, що коронавірус може в більшості випадків протікати в легкій формі (температура не більше 38 градусів, слабкість, пітливість, біль у м’язах), але ж є і важкі випадки, коли з’являється задишка, температура погано реагує на жарознижуючі препарати та тримається на рівні 38-39 градусів протягом семи днів. Тому навіть за мінімальних симптомів варто звертатись до свого сімейного лікаря та консультуватись з приводу вашого стану. Якщо ж у вас немає сімейного лікаря і ви досі не підписали декларацію, то, по-перше, лікарі радять все ж її підписати та подбати про власне здоров’я, а по-друге, у такому випадку варто звертатись до чергових лікарів у приймальних відділеннях чернігівських міських лікарень № 1, 2, 3. Там людину зможуть оглянути, оцінити її стан та рівень необхідності в госпіталізації.

***

Швидку допомогу варто викликати, лише коли є загроза життю, хворому стає важко дихати і в нього не збивається температура. В інших випадках краще обійтись консультацією із сімейним лікарем.

***

– Якщо ви підозрюєте в себе коронавірус, то перш за все не треба бігти та робити собі комп’ютерну томографію (КТ), тим самим збільшуючи і без того величезні черги. По-перше, при підозрі на коронавірус (висока температура, були в контакті з підтвердженим хворим, слабкість) дзвоніть своєму сімейному лікарю, вживайте більше рідини, намагайтесь збити температуру жарознижуючими препаратами та самоізолюйтесь, – радить Іван Тельнов.

На його думку, такі черги на КТ невиправдані, адже це є дослідження з порівняно високою дозою опромінення, а не якісь там забавки. Багато для кого це спонтанне рішення по типу: «Ой, щось у грудях закололо і запахи перестав відчувати. Піду зроблю КТ».

– Навіть при застуді, коли людина кілька днів температурила, КТ, звісно, покаже видозмінені ділянки в легенях, які можна буде помилково розцінити як пневмонію. Тому закликаю не робити КТ, якщо в людини немає серйозних симптомів, і особливо якщо вас туди не скеровує лікар. На мій погляд, половині з тих чернігівців у чергах на КТ воно взагалі не потрібне, – заявляє лікар-пульмонолог.

***

Узгодьте із сімейним лікарем, в які години ви можете йому дзвонити з приводу вашого здоров’я. Пам’ятайте, у лікаря теж є своє особисте життя, родина, діти, тому не варто їм надзвонювати по дрібницях, та ще й у вечірній час.

***

Грип + коронавірус = ?

Наостанок Іван Тельнов порадив усім чернігівцям якомога швидше вакцинуватись від грипу. Адже це буде перший осінній сезон, коли містом гулятиме і грип, і коронавірус.

– По-перше, вакцинуватись треба всім, і робити це варто якомога скоріше. По-друге, ПЛР-тест перед вакцинацією робити не треба, ви лише повинні гарно себе почувати та не мати симптомів та ознак ГРВІ. Це може вберегти людей від одночасного зараження грипом та коронавірусом, що є надзвичайно небезпечним явищем, наслідки якого лікарі ще не до кінця розуміють. Вакцини вже мають з’являтись в аптеках. Із метою вакцинування можна звертатись до поліклінік, сімейних лікарів, приватних медичних центрів тощо, – підсумував лікар-пульмонолог Іван Тельнов.

Еженедельник "Семь Дней"
коронавірус Тельнов обласна лікарня карантин
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
12 очень хорошо
(2 оценки)
Высокие оценки пользователей за Полезность
13135 просмотров в июле
1 человек рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии