• Головна
  • Євген Бондар: були часи, коли на виставі акторів на сцені було більше, ніж глядачів у залі
10:01, 2 листопада 2020 р.

Євген Бондар: були часи, коли на виставі акторів на сцені було більше, ніж глядачів у залі

Історія про артиста Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру імені Шевченка - Євгена Бондаря, який поміж інших міст обрав Чернігів та завдяки своєму таланту долучився до відродження чернігівського театру.

Моє акторство – це абсолютна випадковість. У дитинстві не мріяв стати актором, та і взагалі я не знав, ким хочу стати по життю. Сам я із села Кочережки Павлоградського району Дніпропетровської області. Там мене малого запримітив працівник сільського клубу Володимир Кравченко і сказав, що я доволі добре граю в самодіяльності. Мені було абсолютно все одно, ким ставати, але акторство не викликало такого відторгнення, як деякі професії із залізничного технікуму, куди мене теж хотіли відправити. Хоча варто відзначити, що моя мама мене повністю підтримала у виборі професії і не змушувала йти на той же завод працювати. У результаті я зголосився на підготовку до вступу до Дніпровського театрально-художнього коледжу. Десь за місяць пан Володимир більш-менш мене підтягнув у театральній справі, і я все ж таки вступив і переїхав до тоді ще Дніпропетровська. Коли я туди приїхав, це був просто шок, адже хлопець із села опинився майже в мегаполісі. Я кожного дня з гуртожитку до коледжу їздив не менше як пів години в одну сторону, і це було досить незвично.

До вступу в театральний коледж я лише знав про його існування, і все. Одним з каталізаторів того, що я все ж таки пішов у актори, стала якась постановка, яку я побачив у селі по телебаченню. Здається, це був ще канал УТ-1, на якому я зупинився і подумав: «О, це щось цікаве». Ту постановку я дивився не з початку, але додивився до кінця, і вона мене дуже зацікавила. На той момент ця телевізійна постановка – це було все, що я знав про театр взагалі. Вступав до коледжу – «для галочки», аби не сидіти без діла після 9-го класу. Розуміння того, що акторство – це саме та справа, якою я хотів би займатись усе своє життя, до мене прийшло тільки на третьому курсі.

На вибір у мене були Чернігів, Маріуполь та Черкаси. У коледжі ми познайомились із Володимиром Соловйовим, який після випуску став працювати актором у Чернігівському обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Шевченка. Коли я був на третьому курсі, він запропонував після випуску приїхати на прослуховування до Чернігова. Це запрошення мене зацікавило, і після випускних вистав я навіть відмовився від працевлаштування в Маріуполі та Черкасах. Страшно їхати в незнайоме місто, де в тебе немає ані душі, а в Чернігові мене вже чекали, і це трохи заспокоювало. Прийняли мене в театрі дуже добре, так званої дідівщини в нас тоді не було і немає зараз. Першу свою роль на чернігівській сцені я отримав у виставі «Вільні метелики» десь за рік після переїзду. Зіграв тоді закоханого Дональда Бейкера.

Із кожним роком ролей ставало більше, і театр став для мене як другий дім. Колись було таке, що я навіть ночував у гримерці. Ми якось приїхали з гастролей о четвертій годині ранку, а мені на восьму вже треба було бути в театрі, і я, не довго думаючи, вирішив переночувати у власній гримерці. Самі розумієте, їхати додому не було ніякого сенсу, бо я навіть заснути б не встиг. У нас там уже давним-давно все облаштовано під акторів, і ми відчуваємо себе в гримерці як вдома. Щодо тих же гастролів, то ми лише за минулорічний грудень проїздили з гастролями більше, ніж шість-сім років тому протягом усього сезону. Це прекрасно, і я коли розповідаю про такий графік своїм друзям-акторам з інших театрів, то вони просто в захваті. В Україні дуже важко знайти театр з таким же напруженим гастрольним графіком, як у нас. Так, такі театри є, але їх небагато. На жаль, від того, що ми багато гастролюємо, наша зарплатня не стає в кілька разів більшою, адже це по суті входить в наші обов’язки як акторів. Єдине, що ми отримуємо, так це добові, коли ми в інших містах на гастролях. Але жалітись нема чого, адже ми займаємось улюбленою справою.

Якщо не актором, то працював би рятувальником. Кілька років тому при підготовці до чергової важкої прем’єрної ролі думав: «Та що я тут забув. Пішов би на завод, нічого не вигадував би, а просто стояв би біля станка (ні в якому разі не хочу зменшити важливість інших професій)». Звісно, інколи буває важко у театральній справі, але ти завжди знаходиш вихід із ситуації, і в тебе той пазл складається. Ніколи не жалкував, що обрав професію артиста драми, лише інколи замислююсь, що ж я роблю не так, чому в мене щось не виходить. І це природно для артиста, який хоче ставати кращим у своїй справі.

Нічого не роблячи, не вигадуючи, не «лицедействуя» – це вже некомфортно, це вже не я.

Чернігівський драмтеатр багатий своєю духовністю. Про це мені колись розповів мій друг, який побував у багатьох українських театрах. Я спочатку подумав, що це він має на увазі, і потім зрозумів, що це про наше ставлення до театру, одне до одного поза сценою та виставою, спілкування між нами та життя в колективі загалом. Звісно, як і в кожному колективі, у нас не обходиться без конфліктів чи якихось суперечок, але в один момент усе відходить на другий план, і цей момент – вистава. Мене дуже тішить, коли, що б там не відбувалось за кулісами, на сцені всі викладаються на двісті відсотків і роблять свою справу дійсно професійно. Особливо це видно на виїздах, коли ми, наприклад, граємо ту ж «Ніч перед Різдвом» п’ять днів поспіль у різних містах України. Кожну виставу треба «зібрати» та «розібрати», тобто побудувати різноманітні декорації на сцені, а потім їх розібрати. Так от, коли монтувальники займаються своєю справою, то артисти допомагають розкласти по коробках ті ж лампочки, які відіграють роль зірок. До речі, заслужені та народні артисти теж не стоять осторонь, розуміючи, що ми працюємо разом, і все заради нашого глядача.

Найкраща вистава, в якій я був задіяний, – «Дуже старий сеньйор з великими крилами».Якщо я не помиляюсь, то це була перша вистава, яку поставив нинішній художній керівник Андрій Рінатович Бакіров після повернення в Чернігівський драмтеатр. Це було щось неймовірне, хоч я і грав там другорядну роль Сусіда №3. Ми, звісно, придумували собі імена, але за п’єсою я був тим третім сусідом. Мені ця вистава найбільше запам’яталась тому, що це був той момент, коли, виходячи з-за куліс на сцену, ти переходив в інший вимір. Словами не передати ті відчуття, і я, звісно, хотів би ще раз зіграти в цій виставі. Можливо, уже не Сусіда №3, але якщо б і його запропонували зіграти, то тільки зрадів би.

Кіно та театр, як кажуть в Одесі, це дві великі різниці. Уперше за свої зйомки в кіно я отримав 10 доларів, і це було дуже давно. То були мої три зіркові секунди в якомусь серіалі. Зйомки проходили в Чернігові, я грав санітара і мав вибігти з дверей будівлі та підбігти до автівки – все. Щодо стрічки, яку можна назвати більш-менш професійною роботою, то це міжнародна картина «Слов’яни», яка знімалася разом зі словаками. З часу зйомок пройшло вже два роки, а фільм досі не вийшов на екрани. Так буває, і я чекаю, коли зможу побачити свою роботу на великих екранах. До зйомок я готувався близько двох тижнів. Їздив до столиці для роботи з каскадерами та постановниками боїв. Ну а вже на самих зйомках отримав просто неоціненний та крутий досвід і остаточно зрозумів, що хоч є певна схожість кіно та театру, але це два зовсім інших світи. Хотів висловити вдячність нашому режисерському та керівному складу театру за те, що з розумінням ставляться до зйомок у кіно акторів, та інколи підлаштовуються під графіки зйомок.

Були часи, коли на виставі акторів на сцені було більше, ніж глядачів у залі.

Карантин ще раз довів, що театр для артиста – це наркотик. Навчаючись у коледжі, я цього точно не розумів, а ось кілька років тому вже це усвідомив. Коли у зв’язку з коронавірусом ми опинились поза театром, то спочатку здавалось, що нічого страшного – трошки відпочинемо і знову за роботу. Але хто ж знав, що суворий карантин затягнеться так надовго. Перші пару тижнів карантину мені було незвично, проте цікаво. Ми проводили репетиції онлайн, у нас з’явився зовсім інший погляд на наші вистави, але з плином часу ставало більш незручно та некомфортно, і я помітив за собою «ломку» за сценою та глядачем. І от трошки більше місяця, як ми вийшли на роботу. Я грав у допрем’єрному показі нової вистави «Приборкання норовливого» і «спіймав зажим» та трохи почав панікувати з незвички. У мене з’явились деякі сумніви, і я в глибині душі себе запитував: «А я ще можу?», «А чи маю я право це робити? Чи це вже буде якесь аматорство?», «Я ще досі професіонал?». Слава богу, що цей страх пройшов, хоч мене і теліпало всю виставу. Радий, що прем’єра вийшла набагато кращою, ніж допрем’єрний показ, і ми всі собі довели, що ми й досі професіонали. Так, нам дещо не вистачає заповненого залу через карантинні обмеження, але ж ми пам’ятаємо часи, коли на виставу приходило кілька десятків чоловік, і ми грали. Зараз я знаю людей, які дуже хочуть прийти на наші вистави, але бояться заразитись коронавірусом, тому поки утримуються від таких масових заходів, як та ж театральна вистава.

Стоїш на сцені – і не можеш вимовити ані слова. У всіх акторів настає той момент, коли ти раптово забув свої слова. Цей страшний сон мені реально сниться, і, до речі, нещодавно став снитись набагато частіше, можливо через той самий «карантинний простій». Якщо забув слова на сцені, то допомогти вийти із цього ступору може тільки партнер. У мене одного разу так сталося, що у виставі виникла певна пауза, і я думав, що зі мною все ок і це партнер мовчить, бо не знає, що сказати. Але потім я зрозумів, що все через мене, і завдяки віртуозній імпровізації партнера Дмитра Літашова ми вийшли з цієї ситуації достойно. Попри все забуті слова – це класний момент у виставі, який ще більше оживляє героїв.

Майже кожен артист театру має як мінімум одну додаткову роботу. Вижити на одну зарплату, звичайно, можна, але буде дуже складно. Був період у кілька років, що я працював на чотирьох роботах: актор, монтувальник, викладач у театральній студії та школі мистецтв. Зараз я пішов зі школи мистецтв, бо реально не вистачає часу, і залишився на трьох роботах, ну і плюс кіно, але тут не вгадаєш, коли і де можна буде підзаробити. Навіть є пропозиції зніматись у рекламі, але поки не везло на кастингах.

Із дружиною в нас справжній службовий роман. Анна в мене помічниця режисера, і ми майже завжди поряд. Познайомились з нею в театрі, ну й майже там і живемо донині. Ми одружені вже шість років, і я думаю, що будь-яке кохання не піддається поясненню. У кожного з нас все складається так, як має бути, і все. Вона в мене людина теж доволі творча і, якщо потрібно, може щось порадити або сказати, що цю роль можна було б зіграти інакше. Донька в мене теж частенько буває в театрі. Улюблена кімната Мар’яни – це реквізитна, де купа стрічок, квітів і всього того, що подобається дівчатам, хоч і маленьким, їй зараз 3,5 року. Але сцена для неї поза конкуренцією. Із кожним роком вона росте і дорослішає, а на сцені залишається тою маленькою дівчинкою на великій сцені. Більшість акторів кажуть: «Ні, ні, я не хочу, щоб моя дитина ставала актором». Я ж буду притримуватись політики моєї мами, і моя донька стане, ким вона захоче. Зараз у неї більше лежить душа до танців, і якщо вона захоче розвинути свої навички на професійному рівні, то я їй тільки допоможу.

У Чернігові я живу вже 12 років, і хоч не корінний житель, але на багатьох вулицях побував і місто знаю доволі непогано. Мені дуже подобається тут жити та творити. Багато хто каже, що їхні місця сили на Валу чи Болдиних горах, а в мене був такий момент, коли в репетиційному процесі настав ступор – і я вийшов з театру, аби подумати над роллю. Ви спитаєте, де я про неї думав? А прямо на Красній площі, присівши на оті металеві піраміди для святкових прапорів. Чернігів – це те місто, де тобі комфортно і ти ловиш натхнення на кожному кроці.

Найголовніше для актора – не зачерствіти. Зігравши певну кількість ролей у театрі, починаєш думати, що це вже зіграв, і таке було, і як би його зіграти нібито схожу роль по-особливому. У цьому мені допомагають студійці з нашої театральної студії «Творча майстерня», де я викладаю. Споглядаючи за ними, я бачу, що ось таке я колись робив, а зараз чомусь ні, про інше я їм кажу, але сам не виконую на сцені, і так далі. Погляд на професію їхніми очима дає неймовірний поштовх до саморозвитку, і тим самим я не даю собі зачерствіти та знецінитись як актору. Саморозвиваючись, хотів би зіграти роль своєї мрії, до речі, якої в мене довгий час не було. Зараз же я дуже хочу зіграти Тібальда з «Ромео та Джульєтти», і я навіть одного разу був затверджений на цю роль, але спектакль так і не довелось поставити. Попри те вірю, що, можливо, колись я і вийду на сцену в ролі Тібальда.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#драмтеатр #актор #кіно #Бондар
Оголошення
live comments feed...