• Главная
  • Українські міста інформують Уряд про неможливість розпочати опалювальний сезон у запроваджених ним нових умовах
12:26, 24 мая

Українські міста інформують Уряд про неможливість розпочати опалювальний сезон у запроваджених ним нових умовах

Нагрівати не можна вимкнути

У Чернігові без гарячої води на літо залишається 171 багатоквартирний будинок. Це абоненти всіх міських котелень, що не мають сполучення з ТЕЦ і нагрівають теплоносій природним газом. Хоч відбувається це у Чернігові, але причина непопулярного кроку – не місцева, а державного рівня. Сталося те, про що фахівці з тривогою попереджали вже кілька місяців. А саме, тепловики по всій країні поставлені в такі умови, при яких відтепер де-факто мають або купувати газ набагато дорожче ніж раніше, або залишитися без нього. Такі дії центральної влади змусили теплогенеруючі компанії всіх українських міст поки що поставити кому перед останнім словом і вимкнути свої газові котельні на літо. Але за таких умов під загрозою не тільки гаряча вода влітку, а і взагалі увімкнення тепла в наступний опалювальний сезон. Попередження про таку загрозу – не перебільшення і не жарт.

Українські міста інформують Уряд про неможливість розпочати опалювальний сезон у запроваджених ним нових умовах, фото-1

Що ж саме відбулося? Як відомо, взимку цього року був підписаний «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води». Тобто Асоціація міст України в особі мерів міст, включно з міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком, підписали його з Урядом і Національною комісією про те, що в опалювальний період тарифи не підніматимуться. Умови ці теплопостачальні підприємства виконали. Але у меморандумі передбачалося і покриття цінових різниць, що виникають у результаті зміни вартості природного газу.  Цього Урядом зроблено не було. Більше того, через різницю в тарифах та невиконання умов Меморандуму теплогенеруючі підприємства наростили це більші борги перед НАК Нафтогаз України. І от тепер держава змінює «правила гри», фактично в односторонньому порядку скасовуючи спеціальний режим.

Де-юре це називається «вільний ринок природного газу». Де-факто ж теплогенерація отримала «вибір без вибору», оскільки з боргами у вільний ринок – зась. Відповідно до нових правил, нарощені за багато років внаслідок державного ж регулювання кількасотмільйонні борги потрібно або повністю віддати (що неможливо), або підписати кабальний договір з ТОВ «Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдінг» (входить до групи компанії НАК «Нафтогаз України»). І погодитися на такі умови й ціни постачання газу в майбутньому, при яких тарифи зростуть ще вище. Тобто ти їх або піднімеш – або не розпочнеш опалювальний сезон взагалі.

Ризик не розпочати опалювальний сезон пов’язаний з відміною Постанови Кабінету міністрів України №867. Вона покладала на НАК Нафтогаз України спеціальний обов’язок постачати природний газ теплоенергетиці. Термін дії цієї постанови закінчився 20 травня. Минулого тижня, в середу, Уряд на своєму засіданні припинив її дію.

Рішення шукають

Якщо, зокрема, чернігівське АТ ОТКЕ підпише договір і погодиться на ці умови, то в жовтні для початку опалювального сезону повинне буде внести попередню оплату в сумі близько 100 мільйонів гривень.

Приватній компанії Спеценергоком, яка обслуговує в Чернігові 4 котельні, ще складніше – вона, теж маючи значний борг перед НАК, не пройшла навіть спецперевірку, яка вимагається від кандидатів на підписання цих договорів.

Чернігівський міський голова вже на різних рівнях (і на зустрічі з прем’єр-міністром, і публічно 20 травня на засіданні виконкому міської ради, і на закритому засіданні з участю представників Офісу Президента та Мінрегіону) вже звернувся до Уряду з аргументацією необхідності продовження дії Постанови КМУ №867 ще хоча б на рік. На цьому закритому засіданні, яке відбулося в п’ятницю, всі міські голови наполягагали на тому, що борги галузі теплогенерації утворювалися через різницю в тарифах, яка була наслідком саме державного регулювання. Тому це держава має вирішити питання з боргами теплопостачальних підприємств, компенсувавши або списавши їх.

Наразі є кілька законопроєктів, які передбачають різні механізми вирішення цієї проблеми. Як саме вирішать Уряд і Верховна Рада України – покаже час.

Чернігів: де гаряча вода цього літа все-таки буде?

Наше місто забезпечують теплом в оселі три підприємства: Чернігівська ТЕЦ, Облтеплокомуненерго і Спеціальна енергетична компанія. Вони надають послуги 1290 будинкам. У літній період гаряче водопостачання одержують до 828 будинків міста. З них Чернігівська ТЕЦ обслуговує 352 будинки, ОТКЕ – 469 і Спеценергоком – 7.

Як і минулого року, ОТКЕ до всіх своїх котелень, які мають сполучення з ТЕЦ, у міжопалювальний період підводить теплоносій з ТЕЦ і так забезпечує гарячим водопостачанням їх абонентів. Таким способом одержують гарячу воду влітку 298 будинків (райони Савчука, Пухова, Доценка, Рокоссовського).

Проблему відсутності гарячого водопостачання в ряді медичних закладів вирішують наступним чином. Виконуються ремонтні роботи в районі вулиці Рокоссовського (роблять так звану «перемичку»), завдяки чому гаряча вода вже надана лікарням №2, №3 і пологовому будинку.

Пресслужба Чернігівської міської ради

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
#гаряча вода #ТЕЦ #Облтеплокомуненерго #ОТКЕ
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...