• Головна
  • Полуниця на базарі у Чернігові – 110 гривень за кілограм. Чи буде дешевше?
15:57, 26 травня 2021 р.

Полуниця на базарі у Чернігові – 110 гривень за кілограм. Чи буде дешевше?

Вже пару тижнів на ринках Чернігова продають перші українські полуниці нового врожаю. Починалося з ціни, яка шокувала пересічних покупців, – 210 гривень за кілограм. Фактично щодня цифра знижувалася і вже у суботу, 22 травня на «Ниві» ягоду можна було придбати за 110 гривень. На Привокзальному навіть на десятку дешевше.

Насправді, такі ціни для кінця весни – виняток. Зазвичай захмарні цінники можна побачити на травневі вихідні, а ближче до літа за теплої сонячної погоди чернігівці на дачах навіть мали власну полуницю. Втім, цей травень нетиповий – прохолодний і дощовий. Без яскравого сонця. Причому не лише у нас, але і на Півдні, звідки й везуть полуницю у Чернігів.

Тож, чи варто очікувати цього сезону червону ягоду за більш-менш доступною ціною? І коли це станеться? Для цього ми поспілкувалися з обома учасниками процесу – тими, хто вирощує ягоду і тими, хто її продає.

Цього року в Україні перша полуниця з’явилися у продажу із запізненням у два тижні від звичайного графіку. Прийнятні ціни на ягоду експерти прогнозують на перший-другий тиждень червня.

Хрущі і дощі

Дати чіткий прогноз фермери відмовляються. Надто вже багато факторів впливає на процес вирощування (а потім і на ціноутворення) врожаю. Ключовими «чорними лебедями» цього сезону, за словами голови фермерського господарства «Ніжин Агроінвест» Андрія Білого, стали погодні умови та шкідники.

Полуниця на базарі у Чернігові – 110 гривень за кілограм. Чи буде дешевше?, фото-1

– Дощі і навала хруща – не дуже сприятливі фактори, м’яко кажучи. Тим більше, що ми не застосовуємо якихось важких засобів для боротьби зі шкідниками, – зазначає фермер. Він переконаний, що у 2021 році за полуницю в Україні будуть правити ціну не нижчу за ту, яка була у минулому. Але одночасно і сподівається, що не вищу.

– Гадаю, постараємося лишити ціни минулого року. Врожай мусить бути, – вселяє оптимізм Андрій Білий.

Ціна на полуницю

У свою чергу підприємець і засновник компанії «ЮКО» Юрій Кобець, який налагодив торгівлю фруктами та овочами по всьому Чернігову, нагадує, що у 2020 році ціни в найбільш сприятливий для покупці період опускалися до позначки 35–45 гривень за кілограм при закупівельній гуртовій ціні у 25–27 гривень за кілограм.

Нині, за його словами, у Херсоні гурт пропонують майже утричі дорожче – по 70 гривень, станом на середу, 26 травня. Цікаво, що від минулої п’ятниці (21 травня) ця ціна не змінилася, хоча перед тим опускалася щодня у середньому на 15 гривень щодня.

Полуниця на базарі у Чернігові – 110 гривень за кілограм. Чи буде дешевше?, фото-2

– На начало прошлой недели оптовики предлагали клубнику по 120 гривен за килограмм. Потом каждый день цена стремительно падала. Это связано с ростом поставок от фермеров. Есть же разница: заехало сегодня 5 машин или 25? пояснює Юрій Кобець.

Прогнозів він також не дає. Каже: все залежить від погоди. Зазначає, що через дощі сезон змістився у часі – так пізно полуниця в інші роки коштувала дешевше. А першу черешню у Чернігів, за його словами, привезли тільки 26 травня. Це також рекорд останніх років.

Втім, підприємець припускає, що за тиждень-другий ціни на полуницю у Чернігові впадуть до рівня минулорічних – до 35 гривень за кілограм і вище. Точніше сказати не може, адже на Півдні останніми днями також дощить. Власне, тому гуртові ціни за 5 днів і не змінилися.

– Там сейчас – как и у нас. Нет большого солнца, нет жары, розводить руками пан Юрій.

Втім, за даними аналітиків сайту east-fruit, нині в Україні гуртова ціна на полуницю від першої пропозиції за два наступні тижні зменшується навіть швидшими темпами, ніж торік.

Полуниці буде менше

Ще один чинник, який може вплинути на полуничну ціну – менша кількість вирощеної ягоди. Фермер Андрій Білий каже, що цього року через складні погодні умови майже повністю втратили врожай полуниці його колеги на Закарпатті.

– А попит з країн Євросоюзу росте. І там платіжна спроможність людей вища. А на фоні відмови Польщі вирощувати полуницю в минулих масштабах – ще менше ягоди буде на українському ринку, – каже він. Позицію поляків пояснює тим, що фермерів не влаштовує висока собівартість.

– Це ручна праця. І її багато. Треба полазити, а не просто походити… Мало хто хоче працювати так, – говорить керівник «Ніжин Агроінвесту».

Правда, на Чернігівщині ситуація на Закарпатті відіб’ється у меншій мірі, оскільки до нас майже всю полуницю все ж таки везуть з південних областей, каже Юрій Кобець.

На Закарпатье больше ориентированы на экспорт, поэтому акцент делают на стойкости и выбирают сорта так, чтобы ягода выглядела привлекательнее как можно дольше после сбора урожая. Клубника получается стойкая, но не такая сочная и не такая вкусная, как херсонская, ділиться секретом вибору підприємець.

Ще більший дефіцит на ринку міг би утворитися, якби не напружена міжнародна ситуація навколо відносин з Білоруссю. Українські постачальники вже почали переговори про постачання ягоди в сусідню країну, де ціни вищіна 25–30 гривень на кілограмі. Втім, невизначеність щодо можливих санкцій і скорочення економічних зв’язків потенційно мають зупинити частину експортерів і реалізовувати полуницю в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#купити полуницю #ціна на полуницю #Юрій Кобець #Андрій Білий
Оголошення
live comments feed...