Коли у Чернігові буде крематорій?

Коли у Чернігові буде крематорій?

Щороку у Чернігові підіймається питання розширення меж єдиного діючого кладовища «Яцево». Альтернативою йому міг би стати крематорій. У коментарі для газети «Семь дней» начальник управління ЖКГ Чернігівської міської ради Ярослав Куц розповів про перспективи такого проєкту.

Історія питання

Ідея будівництва крематорію у Чернігові обговорювалася вже давно, але вперше вийшла на офіційний рівень у 2020 році. Тоді чернігівець Олексій Пономаренко зареєстрував на сайті електронних петицій – звернень до місцевої влади – ініціатива зі збору підписів щодо будівництва у місті крематорію.

Автор нагадав, що співвідношення кремацій та традиційних поховань у країнах Західної Європи – на користь першого варіанту. За його даними – у Великій Британії ці цифри 70 % на 30 %, а у Швеції 80 % на 20 %. Це – наслідок переповнення кладовищ і дефіциту вільної землі під розбивання нових цвинтарів.

Переваги і земля

Переваг спалення тіл померлих перед традиційними захороненням автор звернення побачив декілька: раціональне використання землі (потрібно у 100 разів менші площі); екологічність (розкладанні тіла у землі триває десятиліттями, а продукти розкладу потрапляють у підземні води); нижча вартість процедури тощо

Окремо звертається увага на те, що нині православна церква не перешкоджає такому способу похорону. А згідно з Законом України «Про поховання та похоронну справу» людина має право сама визначати спосіб захоронення свого тіла після смерті.

Найбільш актуальним питанням є саме земельне, адже у Чернігові останніми роками місцева влада кілька разів розширювала територію «Яцево», викуповуючи у власників їхні земельні паї поруч з цвинтарем.

Чиновники не в захваті

Після того міський голова Чернігова Владислав Атрошенко доручив підлеглим вивчити доцільність будівництва крематорію. Керівник комунального підприємства «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Володимир Куліш мав би зустрітися з ініціативною групою та обговорити реальні перспективи втілення таких пропозицій.

Але вже за місяць заступник міського голови Олександр Атрощенко у відповіді на петицію, яка зібрала необхідні 250 підписів, зазначив, що у Чернігові «низький попит на кремацію». За його даними протягом 2020 року для організації поховань і ритуальних послуг до спецкомбінату звернулося 3 200 містян, і лише 1,5 % виявили бажання скористатися послугою з кремації померлого.

Враховуючи вищевикладене, чернігівська громада матиме можливість реалізовувати масштабні проекти, в тому числі збудувати крематорій, виключно за умови поліпшення економічної ситуації в країні та місцевих громадах, додав Олександр Атрощенко.

Поховання – дешевше

На економічну недоцільність будівництва крематорію, але дещо під іншим кутом, вказує тепер і керівник управління ЖКГ Ярослав Куц. Він оперує в першу чергу вартістю проєкту і вартістю розширення меж кладовища.

Треба розуміти: поки що в нас земля коштує дешевше, ніж крематорій, який обійдеться у 15–17 мільйонів гривень. А гектар землі коштує 120 тис. грн. Якщо порахувати, то поки що дешевше викупати землю,обґрунтував свою думку чиновник.

Також Ярослав Куц розповів, що сьогодні площа поховань на «Яцево» збільшується щороку на 3 га. Тому місто постійно вивчає можливості купівлі сусідніх земельних ділянок.

Ми зараз розробляємо 5 га нової черги, викуплено землі ще десь 7 га і плануємо ще купити 10 га. Приблизно на 7 років цього вистачить,резюмував керівник управління ЖКГ.

Враховуючи це, розраховувати на появу крематорію у Чернігові раніше 2028 року, не варто. До речі, вартість послуги кремації у Києві - близько 2300 гривень. 

***

А от що думають чернігівці про крематорій у місті (опитування).

крематорій Яцево Ярослав Куц
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
889 просмотров в июне
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии