• Головна
  • Спати правильно – не так і просто, як здається
11:17, 20 червня 2021 р.

Спати правильно – не так і просто, як здається

Чи бувало з вами таке, що проспавши з десяток годин ви почуваєтеся втомленим та розбитим? А ранкові головні болі? А незрозумілі проблеми із серцем, здавалось би на рівному місці? Як би дивно це не звучало, важлива не тільки кількість годин, які ви приділяєте сну, а й те, як саме і на чому ви їх проводите. Більшості негараздів вдалося би оминути лише завдяки вдало підібраним подушкам та матрацу.

Щонайменше третину життя ми проводимо у сні. І хоча вона проходить чи не найменш поміченою з усіх та це не означає, що про сон дбати зовсім не потрібно. До питання як і на чому саме спати потрібно ставитися не менш відповідально, ніж до підбору правильного взуття і організації робочого місця.

Кожному своє

Як розповів лікар-вертебролог, медичний директор клініки «Авангард Мед» Олексій Казаков, режим сну потрібно підбирати індивідуально. Якщо ж говорити про пози – то найкраще для хребта і серця підходять сон на спині та на правому боку в так званій позі ембріона. Саме так можна запобігти викривленням спини та додатковому навантаженню на серце. Адже під час сну на лівому боку на нього можуть тиснути кістки грудної клітини та інші внутрішні органи.

Однак, це не все. Якщо у людини проблеми з легенями, то спати потрібно так аби тулуб та голова були дещо припіднятими в порівнянні з іншими частинами тіла. Але якщо в людини проблеми із шиєю, наприклад той же остеохондроз, то спати на високій подушці навпаки не варто. В принципі, висока подушка шкодить і для здорових людей та навіть дітей.

– Найчастіше це відбувається, коли бабусі та дідусі вкладають онуків на дуже високу та об’ємну подушку старого зразка. На подушці опиняється на тільки голова, а і плечі дитини. Тому під час сну хребет і в шийному, і в грудному відділі викривлюється. Найменше, що чекає на ранок – це болі у шиї та спині. Може бути і головний біль, – розповів Олексій Казаков.

Під час сну наші м’язи розслабляються, а суглоби та хребет відновлюються після денних навантажень. Однак, якщо спати у неправильній позі або ж на не підходящому ліжку, процес відновлення та відпочинку йде у зворотному напрямку – людина не тільки не відпочиває, а й почувається більше втомленою.

Загалом, фазу сну контролює мозок. Саме він ніби мимоволі й розташовує наше тіло у просторі так аби ми почувалися найзручніше. Навіть якщо ви вклалися неправильно, є великі шанси, що підсвідомість виправить цю ситуації. Проте, краще не ставити на собі експерименти. Особливо, якщо проблема повторюється щоранку протягом тривалого часу.

Можливо, що підібрати найбільш оптимальну позу самотужки вам не вдасться. У таких випадках варто звертатися до спеціаліста. Бажано, лікаря-вертебролога.

Вдалий матрац – половина справи

Ще одна проблема, яка може стати неабиякою перепоною для здорового сну – матрац та подушка. Для здорових людей, або ж тих у кого вже є проблеми з хребтом, остання не має бути занадто високою. Вважається, що достатньо аби лежачі на боку голова людини лишалася в прямому положенні. Однак, якщо проблеми вже є, то з цього питання бажано проконсультуватися зі спеціалістом.

У деяких випадках подушка може стати взагалі небажаною. А бувають і випадки, коли без спеціальної ортопедичної подушки здоровий сон стане недосяжною мрією.

Аналогічна ситуація і з матрацом. Для дітей вони мають бути жорсткими, адже їхній скелет іще тільки формується. А от дорослим бажано спати на більш м’якій поверхні.

Потрібно просто приміряти на себе якнайбільше варіантів. Коли за першого доторку до нового матрацу ви відчуваєте дискомфорт, варто одразу відкидати цей варіант. Якщо ви думаєте, що до нього можна буде, так би мовити, притертися і звикнути, то навряд. Потрібно, не соромлячись продавців, випробовувати усі матраци, навіть якщо для того аби знайти ідеальний доведеться полежати на десятку.

Однак у деяких випадках, як то захворювання хребта, усі спроби можуть виявитися марними. В таких випадках варто дізнатися, а чи не потрібні до матрацу додаткові устаткування. Наприклад, підвищення для ніг.

Наостанок варто зазначити, що зволікати із підбором вдалої пози та місця для здорового сну не варто. Якщо комфортне положення знайти не вдається протягом тривалого часу, то саме по собі це питання навряд чи владнається. Допомогти у таких випадках може спеціаліст.

Лікарів не навчають рекламувати певні марки і типи матраців. Інколи для того аби підібрати найбільш оптимальний із них доведеться випробувати штук 17, і вже на 18-му вам пощастить. Універсальної поради тут бути не може в першу чергу тому, що кожна людина різна. Особливості скелету, статура, вага – усе це впливає на те яким має бути ваше ліжко та положення для сну, і для кожного воно буде різним. Нині багато спеціалізованих магазинів і обирати є з чого. За великим рахунком, загальний принцип лише один – матрац і подушка мають бути з незалежних елементів, що так або інакше відповідають контурам тіла. А оскільки у кожного вони різні, то й підбирати це потрібно індивідуально. А у випадках, коли людина вже хвора, потрібно звертатися не тільки до продавців-консультантів, а й до лікарів, розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#матрац #підвищення для ніг #подушка #сон #здоровий сон
Оголошення
live comments feed...