• Главная
  • Атрошенко з Кличком та Чаус замість Коваленко: політичне літо – 2021 у Чернігові
10:43, 18 сентября

Атрошенко з Кличком та Чаус замість Коваленко: політичне літо – 2021 у Чернігові

На календарі вже вересень, і настав час підбивати підсумки політичного життя нашої Чернігівщини за літній сезон. Допоміг нам у цьому політичний аналітик Андрій Подвербний, думки якого ми доповнили коментарями його колеги (підрозділи «Від редакції»).

Рокіровка в ОДА

Літо, що минуло, у розрізі основних подій політичного життя регіону запам’яталося перш за все зміною голови Чернігівської ОДА. Замість Анни Коваленко, відповідно до указу президента Володимира Зеленського, новим очільником Чернігівщини 4 серпня став уродженець обласного центру В’ячеслав Чаус. Новий голова ОДА першопочатково висловив намір активно залучати на керівні посади місцеві кадри, що кардинально відрізняє його від попередниці, яка, навпаки, залучала управлінців з інших регіонів чи то через недовіру до представників місцевих еліт, або у зв’язку з якимось іншими, до кінця незрозумілими нам причинами.

Від редакції. Свою точку зору на ключові політичні події висловив оглядач, автор ютюб-каналу «Чернігівський політклуб» Олександр Рись. На його думку, відставка Анни Коваленко пов’язана з тим, що вона програла у спробах конкурувати за вплив з міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком.

– Якщо аналізувати стартові кроки Анни Коваленко на посаді голови ОДА, то можна зробити висновок, що вона прийшла спробувати встановити сильнішу політичну вертикаль і поборотися за владу з Владиславом Атрошенком, обмежити його владу. Але, як ми бачимо по кризі в обласній раді, де відбулося призначення на керівну посаду Олени Дмитренко, яка більш близька до Атрошенка, і чому Анна Коваленко намагалася завадити, – боротьбу цю вона програла, а міський голова укріпив свої позиції ще й в області.

Те, що не вдалося виграти боротьбу, може бути причиною звільнення Анни Коваленко. Натомість бачимо, що В’ячеслав Чаус – компромісна фігура. Він зручний для Офісу президента і знайшов контакт з Атрошенком.

Робота Чернігівської обласної ради

Протягом літніх місяців цього року також відбулася 5-та сесія Чернігівської обласної ради, яка розтягнулася на два засідання (30 липня та 3 серпня). 30 липня було оголошено про створення депутатської групи «Чернігівщина», у ході засідання розглянуто бюджетні питання, ухвалено рішення про передачу лісів територіальним громадам, що викликало чимало дискусій серед представників депутатського корпусу (зокрема, активно критикували проєкт рішення більшості представники фракцій політичної партії «Наш край» та ВО «Батьківщина»). Відзначимо, що засідання стало свого роду лебединою піснею голови Чернігівської ОДА Анни Коваленко, яку звільнили з посади буквально через декілька днів.

Крім того, засідання було примітне не тільки виходом з ладу депутатських планшетів для голосування, а й висадкою в сесійній залі цілого десанту з народних депутатів України: були замічені Павло Халімон, Сергій Гривко та Олександр Сова (представляють фракцію президентської політичної партії «Слуга народу»), а також Борис Приходько, який є членом депутатської групи «Довіра».

А за наслідками другого засідання 3 серпня ще більше посилилися позиції коаліційної більшості, до складу якої, нагадаємо, входять фракції партій «Рідний дім», «Слуга народу», Радикальної партії Олега Ляшка та «ОПЗЖ». Про своє приєднання до більшості оголосили троє депутатів фракції політичної партії «За майбутнє», таким чином наразі до складу коаліції входить 41 депутат. Відзначимо, що, крім уже традиційних для кожної сесії майнових, земельних та кадрових питань, під час цього засідання депутатами були ухвалені і два важливих звернення до керівництва держави: щодо розробки Державної цільової програми забезпечення пожежної та техногенної безпеки в закладах соціальної сфери населених пунктів України та щодо Законопроєкту № 5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень».

Альянс Кличка й Атрошенка

Цього ж літа оформився політичний альянс між партіями «УДАР» і «Рідний дім» та, відповідно, лідерами даних політичних сил – міськими головами Києва та Чернігова Віталієм Кличком і Владиславом Атрошенком. Про об’єднання було офіційно оголошено під час «Форуму єдності», який відбувся 30 липня в Чернігівському міському палаці культури.

На заході, до якого долучилися як представники команди «УДАРу» на чолі з Кличком, так і депутати рад різних рівнів та активісти політичної партії «Рідний дім» на чолі з мером Чернігова, було підписано меморандум про співпрацю між двома політсилами, оголошено про спільну участь у парламентських виборах та підтримку кандидатури Віталія Кличка на наступних президентських виборах. У контексті подальшого прицілу на наступні вибори слід розцінювати і друк та поширення по поштових скриньках чернігівців протягом липня – серпня друкованих партійних матеріалів «УДАРу», появу зовнішньої реклами у вигляді спільних білбордів з використанням брендів як «УДАРу» та «Рідного дому», так і персонально Кличка й Атрошенка.

Від редакції.Олександр Рись бачить такий альянс вигідним обом сторонам, але застерігає від повторення помилок, які були в новітній історії України.

– Логіка такого об’єднання проста. «УДАР», який концентрується на мерстві Кличка і зосередженийув Києві, розгубив за ці роки осередки по містах України. Їм потрібні сильні регіональні еліти, які можуть об’єднатися і представити «УДАР» на всеукраїнському рівні на парламентських виборах. А регіональним політичним силам потрібна платформа всеукраїнського характеру, яка дозволить їм бути впливовими не тільки в області.

Кличко розуміє силу децентралізації й усвідомлює, що регіональні еліти зараз є дуже впливовими, тож вирішив об’єднати їх та єдиним фронтом піти на парламентські вибори, а там, може. і на президентські. Єдине, що тривожить, – подібна ідея була у Партії регіонів, і ми бачимо, до чого це призвело. Сподіваємося що в цій історії не буде других Януковичів.

Також він убачає можливі ризики такого об’єднання.

– На всеукраїнському рівні Кличко та Зеленський розпочали відверту політичну боротьбу. І цей конфлікт може перекинутися і на союзника Кличка Атрошенка. Відповідно, у Чернігова можуть бути проблеми з комунікацією з Офісом президента, із вертикаллю влади і безпосередньо із самим президентом. І це може негативно позначитися на розвитку нашого міста.

Як працювала Чернігівська міська рада

Протягом цього літа відбулося дві сесії міської ради – 9-та (24 червня) та 10-та (26 серпня). Для обох сесій, окрім традиційних бюджетних, майнових та земельних питань, характерними стали активні обговорення вірогідних забудов, плани щодо яких викликають невдоволення та супротив мешканців. До прикладу, точкою конфлікту став план побудови багатоповерхового житлового будинку на розі вулиць Київської та П’ятницької. Тут мешканці найближчої житлової багатоповерхівки виступили категорично проти забудови, указуючи на вірогідні пошкодження їх будинку під час будівельних робіт та порушення інсоляції в разі зведення поряд капітальної будівлі. Врешті, позицію мешканців певним чином підтримав і мер Владислав Атрошенко, який указав, що кращим варіантом на даному п’ятачку було б облаштування нового сучасного скверу. Крім того, вже давно тягнеться історія з передачею під забудову земельної ділянки біля річки Стрижень, проти чого активно виступають мешканці багатоповерхового будинку на вулиці Коцюбинського, 84. Наразі тут ситуація перейшла у судову площину.

До речі, на сесії 26 серпня обговорювалося актуальне як для Чернігова, так і для інших міст України питання ймовірного зриву опалювального сезону. Результатом стало ухвалення «Звернення до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова щодо ризиків проходження опалювального сезону 2021–2022 років через відсутність нормативно-правової бази для затвердження тарифів на постачання теплової енергії і гарячої води та наджорстких умов постачання газу».

Політичний колапс у Прилуках

Протягом літа продовжувала залишатися фактично заблокованою робота Прилуцької міської ради у зв’язку з політичним протистоянням між прилуцьким міським головою Ольгою Попенко, групою депутатів, орієнтованих на неї, та представниками опозиційних до міського голови фракцій (серед них і «Рідний дім». – Прим. ред.). Ніхто не хоче поступатися, а конфлікт між усіма дійовими особами там уже перетворився у свого роду «бородатий анекдот», щоправда, зовсім не смішний для громади міста, яка виявилася ЄДИНОЮ в Україні, що вже понад вісім місяців поточного року живе без ухваленого міського бюджету.

Андрій Подвербний, політичний аналітик

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
#Атрошенко #Чаус #Кроваленко #Кличко #політичний огляд
0,0
Оцените первым
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Объявления
live comments feed...