• Головна
  • Табір для біженців з Афганістану у Чернігові: бути чи не бути?
12:11, 18 вересня 2021 р.

Табір для біженців з Афганістану у Чернігові: бути чи не бути?

За драматичними подіями, що розгорнулися цьогоріч у Афганістані, коли протягом лічених тижнів владу в країні захопили представники терористичного угруповання «Талібан», спостерігала чи не половина людства. За час, поки літаки з цивільного аеропорту Кабула ще здійснювали пасажирські рейси, та до кінця серпня, коли людей вивозили військові різних держав, країну покинуло кілька десятків тисяч людей. Серед них більшість склали викладачі університетів, шкільні вчителі, спортсмени, громадські активісти, поліцейські, політики, учені та представники їхніх родин.

У процесі вивезення людей активну участь взяли й Військово-Повітряні сили України. Інформацію, скільки саме афганців потрапило до нашої країни, знайти неможливо. Офіційної статистики або не існує, або ж вона просто ніде не публікувалася. Проте Черніговом поповзли чутки, що неподалік нашого міста невдовзі може з’явитися табір, де розміщуватимуть цих людей. Ми вирішили перевірити, чи існує під цими чутками бодай якась основа.

Табір для біженців з Афганістану у Чернігові: бути чи не бути?, фото-1

Чернігів чи Розсудів?

Власне, на території колишнього Ріпкинського району з 2008 року існує пункт тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства. Тож, забігаючи наперед, можна з упевненістю стверджувати: чутки, скоріше за все, стосувалися саме цього місця. Щоправда, лежить воно досить далеко від нашого міста – у селі Розсудів. А це за 50 кілометрів від обласного центру.

Однак пункт створювався 13 років тому і розрахований лише на одночасне утримування 236 людей. Загалом, таких центрів в Україні три. Крім Чернігівщини, є ще й на Миколаївщині та Волині. Однак вони розраховані на ще меншу кількість людей – не більше ніж півтори сотні.

Як можна здогадатися із назви, у Розсудові люди перебувають тимчасово. Аж поки їм не нададуть офіційний статус біженця та посвідку на проживання або ж не депортують.

Тож, серед афганців, які нині перебувають в Україні, більшість прозміщено саме в Чернігівському пункті тимчасового утримання іноземців.

Проте чи достатньо у ньому місця і чи справді не планується облаштування ще одного, додаткового пункту?

Ми вирішили звернутися до Управління державної міграційної служби. Однак у там нам повідомили: жодних робіт у цьому напрямку поки не ведеться. Справа в тому, що для облаштування табору потрібні всі необхідні дозволи від місцевої влади, зокрема облдержадміністрації та обласної ради. У тому числі потрібно виділити певну ділянку землі. І це вже не кажучи про будівельні роботи.

Цю інформацію підтвердило і наше джерело в облдержадміністрації. Так, стало відомо, що в екстреному випадку співробітники Державної служби з надзвичайних ситуацій могли б звести в Розсудові наметове містечко. Однак жодних вказівок з цього приводу досі не було. А враховуючи, що Військово-Повітряні сили України, як і представники інших країн, із кінця серпня нікого з Афганістану не евакуюють, можна зробити висновок: тієї кількості ліжко-місць, які є в пунктах, цілком достатньо.

«Після загострення ситуації в Афганістані в середині серпня спільними зусиллями українських дипломатів, військових і розвідників з Афганістану до України прибули шість евакуаційних літаків, які повернули понад 650 українців, членів їхніх сімей, іноземних журналістів, міжнародних правозахисників та людей, яким загрожувала небезпека», – повідомило Міністерство закордонних справ 29 серпня.

Крім того, ЗМІ, посилаючись одні на одних, повідомляють, що начебто частину біженців мають розмістити в приміщеннях колишньої виправної колонії № 44.

Зрештою вдалося дізнатися, що Департаменту з питань виконання покарань Міністерства юстиції доручили, так би мовити, підшукати для біженців з Афганістану приміщення закритих раніше колоній. Пристосованими для життя з усіх варіантів лишилося три – одна колонія в Черкасах, одна в Кременчуці та, власне, чернігівська на вулиці Промисловій.

Конкретної інформації про те, яку кількість людей там можуть розселити і коли це взагалі може відбутися, немає. Нині це питання розглядає Кабмін. Однак попередньо стало відомо, що для облаштування таборів у закритих колоніях потрібно витратити щонайменше 100 млн грн.

Табір для біженців з Афганістану у Чернігові: бути чи не бути?, фото-2

Біженці – хто вони?

Перші біженці з Афганістану почали з’являтися в Україні ще наприкінці 80-х років. Переважно це були ті, хто так чи інакше співпрацювали з радянськими військами, і представники їхніх родин.

Проте нині ситуація в Афганістані навіть складніша. Справа в тому, що за 20 років перебування в країні американського та інших союзних контингентів встигло вирости ціле покоління, яке не знало жодної іншої влади та уряду. І нехай це була залежна та вражена корупцією влада – вона лишалася демократичною і жінок, грубо кажучи, не забивали камінням за те, що вони вийшли на вулицю без супроводження чоловіка, а самих чоловіків не змушували носити бороди під приводом покарання.

Тож не дивно, що, коли стало зрозуміло: Кабул не протримається достатньо довго, – величезна кількість людей вирішила покинути країну.

Ми вирішили подзвонити до пункту тимчасового тримання іноземців у Розсудові, аби дізнатися, хто нині там перебуває. Нас одразу переадресували до Центрального управління міграційної служби у Києві, зазначивши, що ніякої інформації не дають.

Там же у свою чергу переадресовували ще кілька разів, аж поки зрештою не перестали брати слухавку зовсім.

Проте в мережі «Фейсбук» з’явилася інформація, яку опублікував колишній голова Донецької військово-цивільної адміністрації Григорій Тука.

«Сьогодні вночі мені надійшло повідомлення з Нью-Йорка, в якому міститься штаб-квартира організації GNWP (глобальна мережа жіночих миротворчих організацій). Керівництво цієї поважної організації має інформацію, що в Розсудові знаходяться три дівчини-спортсменки з Афганістану. Зі зрозумілих причин, повертатись до талібів дівчатам небезпечно. Чи має хтось з вас можливість відвідати цей табір та з’ясувати детальну інформацію?» – звернувся до своїх читачів Григорій Тука.

Крім спортсменок, у ЗМІ також спливала інформація про кінорежисерку та родину військового пілота, які нині перебувають в Україні, щоправда невідомо, де саме.

Табір для біженців з Афганістану у Чернігові: бути чи не бути?, фото-3

Куди далі?

Однак, скільки б афганців не було нині в Україні, навряд чи для більшості з них вона стане рідним домом. Так, за більш ніж 30 років тут замешкало лише 5 тисяч уродженців цієї країни. Проте основна маса не має громадянства, а впродовж років користується тимчасовими посвідками про проживання, які потрібно заново отримувати що три місяці.

Крім того, не відміну від Європи, біженці з інших країн не можуть розраховувати на житло від держави та соціальну допомогу, за яку можна було б жити. Знайти ж легальну роботу з посвідкою проживання на три місяці неможливо.

Тож для більшості наша країна – лише трамплін. Далі, як правило, їдуть до тієї ж Європи, а раніше й до США. Щоправда, у часи президентства Дональда Трампа громадянам цілого ряду мусульманських країн в’їзд до США обмежили. Через це чимало афганців, що планували перебратися в Америку, застрягли в Україні.

У вересні різними ЗМІ почала кружляти інформація, що Україна нібито готова прийняти 5 тисяч біженців з Афганістану. Проте прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив: нині такої кількості біженців у країні немає. Проте жодних конкретних цифр не озвучив. Але з огляду те, що літаками ВПС з Афганістану вивезли близько 600 чоловік, далеко не всі з яких були громадянами середньоазійської країни, мова може йти про кілька сотень людей. Яка доля чекає на них у майбутньому – сказати важко.

Загалом же говорити про щось конкретне поки зарано. Очевидно, що поки про те, як вирішити проблему біженців з Афганістану, в Україні не знають навіть на найвищому рівні. Тож можна очікувати на будь-який варіант розвитку подій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Афганістан #біженці #колонія №44 #Розсудів #Міграційна служба
Оголошення
live comments feed...